Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.131
Εάν το χόμπυ και το audio (ή την όποια "εξέλιξη") το παιρνει κάποιος τόσο πολύ προσωπικά και το θεωρεί μέρος και προέκταση του ευατού του και της ταυτότητάς του , θίγονται
Μακριά αυτά από μας! 😎

Δυστυχώς βέβαια, πολλοί "θίγονται" όταν λες πως το στέρεό τους είναι προβληματικό. Δεν θα έπρεπε όμως να θίγονται, διότι δεν αποκαλείς τους ίδιους προβληματικούς, αλλά το γαμοστέρεο το ανωφελές. (Σα τον κώνωψ).

ΥΓ. Proac Proac Proac
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.131
ΕΚΤΟΣ από τα Coral.
Είναι εξαίρεση. Σαν το χωριό του Αστερίξ.
Ta coral είμαι βέβαιος ότι είχαν εξαιρετικά μεγάφωνα, παρόμοιας τεχνολογικής αξίας με τα μεγάφωνα ας πούμε του κλιψχορν, έως του 801 FS (που κοσμούσε άπειρα στούντιο εκείνη την εποχή, ενώ τα coral μάλλον όχι), και ξέρω ανθρώπους που και σήμερα ευχαριστιούνται τον ήχο από τα κλιψχορν, αλλά και τα 801 FS, συνήθως χωρίς τα μαμά κροσοβερ.

Και η μπιενταμπλεγιου συνέχισε την εξέλιξη των μεγαφώνων, ας πούμε στα τουίτερ έβαλε αρκετά αργότερα μεταλλικούς θόλους ή θόλους με διαμάντι. Κι άλλες φίρμες συνέχισαν την περαιτέρω εξέλιξη των τουίτερ ας πούμε, με κάποια σύγχρονα τουίτερ να διαθέτουν ανμπιλίβαμπλ χαρακτηριστικά.

Και το μιντ της ATC τότε ήταν σπουδαίο, όπως και της Klein+Hummel. Όλες αυτές οι φίρμες συνέχισαν την εξέλιξη αυτών των μιντ, πλέον υπάρχουν 3-ης και 4-ης γενιάς μιντ σε όλες τις φίρμες από τότε, και δεν είναι χειρότερα τα μεταγενέστερα.

Πολλές φίρμες μάλιστα, όπως η άξια ATC, προσφέρουν Κιτ αναβάθμισης μεγαφώνων σε πολλά μοντέλα τους. Όχι για να γίνουν "χειρότερα" ηχεία. Προφανώς.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.353
Reaction score
7.546
Για να είμαστε πάντως δίκαιοι, η μεγαλύτερη εξέλιξη στα ηχεία των τελευταίων δεκαετιών ήταν μάλλον σε άλλα κομμάτια (crossovers/ενεργά, DSP, σχεδιασμός καμπινών, υλικά) και όχι στα μεγάφωνα.

Αν συγκρίνουμε σκέτα μεγάφωνα δηλαδή, προφανώς το κορυφαίο σημερινό είναι καλύτερο από τα Coral του τότε, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως εκείνα τα μεγάφωνα (σαν μεγάφωνα και μόνο) είναι τόσο "ανέκδοτα και παλιατζούρες" συγκρινόμενα με τα σημερινά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.131
Για να είμαστε πάντως δίκαιοι, η μεγαλύτερη εξέλιξη στα ηχεία των τελευταίων δεκαετιών ήταν μάλλον σε άλλα κομμάτια (crossovers/ενεργά, DSP, σχεδιασμός καμπινών, υλικά) και όχι στα μεγάφωνα.
Προσωπικά νομίζω πως η εξέλιξη στα μεγάφωνα είναι αντίστοιχη της εξέλιξης στα υπόλοιπα σημεία που αναφέρεις.

Όπως είπα, υπάρχουν κάποια σύγχρονα μεγάφωνα, με απίστευτες τεχνολογικές καινοτομίες και τρομακτικά χαρακτηριστικά.

Ακόμα και η ανάρτηση του τουίτερ, έχει τέτοιες σύγχρονες καινοτομίες, που τους δίνουν τρομερά πλεονεκτήματα.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Σιγά μην ανεβάσεις πίεση, κι η ηλικία είναι επικίνδυνη για εμφρακτα ολόβε. 😜🤣😁🤭

Τέλος πάντων, από την δεκαετία του '80 έχουν βελτιωθεί τρομερά τα πάντα όλα στο audio, και δεν είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς το αντίθετο.

Έχουν γίνει τρομερά τεχνολογικά άλματα από τότε, μιλάμε για μισό αιώνα τεχνολογικής εξέλιξης, τίποτα δεν έχει μείνει πίσω σε κείνη την εποχή, ούτε στην εικόνα, ούτε στον ήχο, ούτε στους υπολογιστές, στα αυτοκίνητα, στα τηλέφωνα, στην φωτογραφία και στο βίντεο, στην πληροφορία, κλπ.

Τα μετρητικά εκείνης της εποχής, δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μετρητικά του σήμερα.

Στον ήχο; Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο.
Ούτε τα στούντιο ηχογράφησης, ο εξοπλισμός τους, οι δυνατότητες γενικά της ηχογράφησης και επεξεργασίας, κλπ.

Βεβαίως σα το βινύλιο δεν εχ, και ομοίως σα την παλιά καλή ασπρόμαυρη τηλεόραση καθοδικού σωλήνα, πακέτο με το τηλέφωνο με καντράν και (γιατί όχι) το αγνό παρθένο γραμμόφωνο.

Εννοείται πως τα αυτοκίνητα εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστα, ιδίως σε μετρήσιμες επιδόσεις επιτάχυνσης. Εννοείται. 50 χρόνια πάμε συνεχώς πίσω, μέχρι να γυρίσουμε πριν την ανακάλυψη του τροχού. 🤣😜😁
Σωστά..
Αν και ομορφιά - κακογουστιά - περίεργα υπήρχαν πάντα ένα πράγμα που δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα ούτε στ' αυτοκίνητα ούτε στα περισσότερα άλλα είναι η αισθητική (άσχετο, απλά λέω :whistling:).

Τώρα οι διάλογοι της τελευταίας σελίδας για ban - παρεξηγήσεις - προσβολές γι' αυτά μόνο ως αστείο μπορούν να διαβαστούν.. 8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Λοιπόόν , για να ξέρουμε τι λέμε , τι συζητάμε , και τα ρέστα .
Μεγάφωνα σαν τα CORAL , δεν έβγαλε ποτέ κανείς , άλλος.
Γιατί ? γιατί ήταν πανάκριβα , με κορυφαία τεχνολογία , κορυφαία υλικά , και γνώσεις που δεν είχε κανείς άλλος.
Δεν είναι τυχαίο , που τα MIDS της CORAL ΔΕΝ έχουν ξεπεραστεί ποτέ , ούτε καν σήμερα.
Το ίδιο και τα TWEETERS της , δεν τα πιάνει κανένα σύγχρονο μεγάφωνο.
Γιατί , δεν επενδύουν στο να φιάξουν καλά μεγάφωνα. Γιατί δεν συμφέρει .
Η CORAL είχε επενδύσει για πολλά χρόνια πολλά κεφάλαια και είχε τεχνογωσία .
Ψάξτε , στο διαδύκτυο πόσα εκατομμύρια κιτς πουλούσε σε όλη την ευρώπη , και στις σκανδιναβικές χώρες .
Μιλάμε ότι ειδικά στην σκανδιναβία πούλαγαν σαν ζεστά ψωμιά .
Αυτοί που δεν τα πολυγούσταραν ήταν οι ίδιοι οι Ιάπωνες , γιατί ως γνωστόν ήταν ψωνάρες και τους άρεσαν τα αγγλικά .
Ανώμαλοι άνθρωποι.
Ας μιλήσει ο @AndreasLav περισσότερο ή ο @christos77 .
Μιλάμε δεν υπάρχει ο ήχος τους και τα δυναμικά τους .
Υπ'όψιν ότι δεν εναντιώνομαι στην ποιότητα των CORAL... Απορρίπτω όμως - για τον εαυτό μου και μόνο εννοείται - την προσκόλληση σε ΄΄πολύτιμες΄΄ και ΄΄αναντικατάστατες΄΄ συσκευές χωρίς τις οποίες θα ήταν υποτίθεται αδύνατη η απόλαυση μουσικής από δεδομένο χρήστη.

Δεν γίνεται, δεν γίνεται... Όχι πια... Τεχνίτες που θα προσπαθούσαν να μου αναπαλαιώσουν ηλικιωμένα μεγάφωνα κι εμπλεκόμενα κρος , η αδημονία μήπως δεν θ'απέδιδαν όπως κάποτε, κ.ο.κ. Ακόμα και για ηχεία χρηστικά όπως τα Geithain 801-901-921 θα είχα ενδοιασμούς αφού το υλικό από τις αναρτήσεις στα woofer τους μου φαίνεται επιρρεπές στον πολυμερισμό και σε υγρό περιβάλλον όπως τα παραθαλάσσια που τόσο συμπαθώ... Για την ηρεμία του χρήστη προτιμότερα προσιτά ηχεία που αντικαθίστανται εύκολα.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
699
Υπ'όψιν ότι δεν εναντιώνομαι στην ποιότητα των CORAL... Απορρίπτω όμως - για τον εαυτό μου και μόνο εννοείται - την προσκόλληση σε ΄΄πολύτιμες΄΄ και ΄΄αναντικατάστατες΄΄ συσκευές χωρίς τις οποίες θα ήταν υποτίθεται αδύνατη η απόλαυση μουσικής από δεδομένο χρήστη.

Δεν γίνεται, δεν γίνεται... Όχι πια... Τεχνίτες που θα προσπαθούσαν να μου αναπαλαιώσουν ηλικιωμένα μεγάφωνα κι εμπλεκόμενα κρος , η αδημονία μήπως δεν θ'απέδιδαν όπως κάποτε, κ.ο.κ. Ακόμα και για ηχεία χρηστικά όπως τα Geithain 801-901-921 θα είχα ενδοιασμούς αφού το υλικό από τις αναρτήσεις στα woofer τους μου φαίνεται επιρρεπές στον πολυμερισμό και σε υγρό περιβάλλον όπως τα παραθαλάσσια που τόσο συμπαθώ... Για την ηρεμία του χρήστη προτιμότερα προσιτά ηχεία που αντικαθίστανται εύκολα.
Αν και θα ήθελα ένα φουλ έξτρα σετ mark levinson με τα revel ultima salon 2 , χωρίς sub και ας έπρεπε να τα συντηρήσω σε βάθος χρόνου . Κάποια σετ απ απλώς τα παντρεύεσαι και τέλος
 

Μηνύματα
4.672
Reaction score
8.140
Υπ'όψιν ότι δεν εναντιώνομαι στην ποιότητα των CORAL... Απορρίπτω όμως - για τον εαυτό μου και μόνο εννοείται - την προσκόλληση σε ΄΄πολύτιμες΄΄ και ΄΄αναντικατάστατες΄΄ συσκευές χωρίς τις οποίες θα ήταν υποτίθεται αδύνατη η απόλαυση μουσικής από δεδομένο χρήστη.
Εγώ αμφιβάλλω εάν ακούνε και μουσική με αυτές τις συσκευές. :)
Αλλά και να ακούνε αμφιβάλλω εάν ακούνε την μουσική αυτή κάθε αυτή σαν δημιουργία και όχι τον ηχο που βγάζουν οι συσκευές.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Δεν γίνεται, δεν γίνεται... Όχι πια... Τεχνίτες που θα προσπαθούσαν να μου αναπαλαιώσουν ηλικιωμένα μεγάφωνα κι εμπλεκόμενα κρος , η αδημονία μήπως δεν θ'απέδιδαν όπως κάποτε, κ.ο.κ.
Καλά αυτά γίνονται από αγάπη - κόλλημα - φετίχ που μπορεί να έχει κάποιος με ένα αντικείμενο ή μια περίοδο (common) και όχι απαραίτητα για κάτι πιο ουσιαστικό.. ;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.338
Reaction score
21.387
Μπορει να ειναι πολυ καλα, αλλα βγηκαν το 1985. Ποσο πιθανον ειναι να μην ξεπεραστηκαν?
Έχουν ξεπεραστεί. Πολύ. Η τεχνολογία υλικών έκανε άλματα από τότε. Αυτό και φαίνεται, και ακούγεται. Αλλά ο Θύμιος απ' τη Βαρυμπόμπη έχει δίκιο. Δεν γνωρίζω το σκεπτικό του, αλλά έχει δίκιο. Σχεδόν. Ο μόνος που προσέθεσε κάτι στο hi-fi από τότε μέχρι σήμερα, είναι ο Μπρούνο. Αν δεν ήταν αυτός, σήμερα θα πλακωνόμασταν για το ποιο τάξης ΑΒ καβουρδιστήρι παίζει καλύτερα, και οι κατασκευαστές θα γελούσαν κρυφά πίσω από την πλάτη μας, αλλάζοντας τρανζίστορ και λίγα μιλιαμπέρ από μοντέλο σε μοντέλο, παίζοντας με την υπομονή των υποψιασμένων και την άγνοια των ανυποψιάστων.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Καλά αυτά γίνονται από αγάπη - κόλλημα - φετίχ που μπορεί να έχει κάποιος με ένα αντικείμενο ή μια περίοδο (common) και όχι απαραίτητα για κάτι πιο ουσιαστικό.. ;)
Όπως προείπα απορρίπτω για τον εαυτό μου και μόνο , όχι για λογαριασμό άλλων ενδιαφερομένων.
Έχει καβούρια στην τσέπη ρε!

Με τα προακ θα πάει κι όσο πάει.

ΥΓ. Μόνον με φωτογραφίες άφθονες του χώρου του Θήβα θα δεχτώ ότι δεν έχει προακ. Μέχρι τότε;
Proac Proac Proac.
Proac Proac όπως θα λέγαμε... quack quack - για όσους θα έκαναν την πάπια. :sneaky:
 

Μηνύματα
870
Reaction score
699
.. ε καλα εδω που τα λεμε ειναι πολυ πιο ευκολο να ασχοληθεις με μηχανηματα παρα με τα μουσικοθεματικα.
:boast:
Ας μη κοροιδευομαστε μεταξυ μας...Ολοι ακουμε εδω πρωτα μηχανηματα και μετα μουσικη...
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.940
Reaction score
11.318
Με την ευκαιρια να πω οτι ολα τα ηχοσυστηματα σε υπαθριες συναλιες πριν χρονια δεν μου γεμιζαν ηχητικα. Ολο και κατι δεν μ αρεσε. Τελευταια με αυτα που ειδα κι ακουσα, ακομη και στην επαρχια (ΦΛΩΡΙΝΑ), εμεινα ακρως ενθουσιασμενος. Οι τεχνικοι που επιμελουνται των υπαιθριων συναυλιων (ενδεχομενως και σε κλειστους χωρους) εχουν πλεον παει το αθλημα σε αλλο επιπεδο.
Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ. Ακόμη και σε μικρού-μεσαίου budget καλοκαιρινές συναυλίες, ο ήχος συχνά είναι τοπ. Δεν ήταν έτσι πριν 5-10 χρόνια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Εκείνη την εποχή των 80'ς, ο ήχος των κλιψχορν ας πούμε, ήταν ένας από τους καλύτερους ήχους που θα μπορούσες να έχεις στο σπίτι.

Και γω όταν τα άκουσα αυτά τα ηχεία τότε, σωστά στημένα, από άνθρωπο που ήξερε το ποίημα και είχε αλλάξει ένα σωρό ενισχυτικά μέχρι να "ταιριάξει" τα κομμάτια μεταξύ τους, ήταν λίαν επιεικώς, εκπληκτικός.

Λάιβ αίσθηση, δυναμικός, με έκταση στο φάσμα, εντυπωσιακός ήχος, αναμφισβήτητα.

Άλλωστε και τα quad εκείνης της εποχής ακούγονταν μοναδικά σε ότι μπορούσαν να παίξουν.

Εκείνη την "χρυσή εποχή" κατά πολλούς, τόπ ηχείο αναφοράς θεωρούσαν ένα σωρό περιοδικά του hi-fi το μπιενταμπλεγιου το 801 FS, με την κλειστή καμπίνα.

Εκείνη την "χρυσή" εποχή, έφερα σπίτι μου τα 808 της μπιενταμπλεγιου, κάτι κουτιά πελώρια. Δύο γουφερ σα του 801 και δύο ίδια μιντ.

Αυτά:


Κλπ κλπ κλπ, ιστορίες να λέμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Όλα τα ανωτέρω τοπ ηχεία εκείνης της εποχής, με τα σημερινά δεδομένα είναι αστεία.

Ανέκδοτα. Παλιατζούρες.

Βεβαίως, κάποιος που έστησε τότε ένα τέτοιο τοπ στέρεο, και έχει ένα σωρό δίσκους του τότε με ηχογραφήσεις του τότε, μπορεί να κάτσει στ'αβγά του, δεν έχει νόημα πλέον να τα πετάξει όλα, μια χαρά συνέργεια έχουν αυτά μεταξύ τους (όπως και οι δίσκοι γραμμοφώνου, από γραμμόφωνο πρέπει να παίζουν, όχι από κάτι άλλο), Ε, θα είναι και μιας Α ηλικίας, όλα ανόητα φαντάζουν πλέον.

Βεβαίως δεν μπορούμε να πούμε σε καμία των περιπτώσεων πως τα μεγάφωνα ας πούμε του κλιψχορν ήταν πατάτες. Ή του 808 που έπαιζα με λάμπες τότε. Κάθε άλλο. Ήταν πολύ σοβαρά μεγάφωνα, φτιαγμένα με αγάπη για το χόμπι, ευαίσθητα, με κορυφαία (για την εποχή) δυναμικά, αλλά και έκταση στο φάσμα. Κάνανε καλή δουλειά οι άνθρωποι. Ότι μπορούσαν, το κάνανε. Μέχρι εκεί.
Μπορώ να σκεφτώ κάποιο εξαιρετικό ηχείο που θα στεκόταν με αξιώσεις και στη σύγχρονη εποχή...

Επιστρέφοντας στο θέμα του νήματος αν κάτι έχει εξελιχθεί ανάδρομα - δηλαδή προς το χειρότερο - σε σχέση μ'εκείνες τις εποχές είναι η γενικευμένη τάση για ολοένα και μικρότερων διαστάσεων ηχεία - τα αποκαλούμενα και ΄΄κοσμήματα΄΄ - που πάνε να βγάλουν τις όποιες προδιαγεγραμμένες επιδόσεις με ολοένα ανώτερη καταπόνηση στα ηλεκτρομηχανικά τους συστήματα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.551
Reaction score
40.547
Μπορει να εισαι η εξαιρεση :)
...ειναι απαραιτητη η στοιχειωδης γνωση των μηχανισμων παραγωγης οπως και αναπαραγωγης.. τοσο στο οντιο οσο και εκτος οντιο.. αλλα νταξ΄ ας επιστρεψουμε στο μονιμο θεμα μας...ποιο μελος θα φαμε σημερα μεσημεριανο ? 🐒
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.790
Μηνύματα
2.917.594
Members
38.097
Νεότερο μέλος
George Balsamas
Top