Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….





Μηνύματα
660
Reaction score
669
Στα νιάτα μου άκουγα ντουράν ντουράν, Μάικλ Τζάκσον, τον άλλον τον Μάικλ τον Τζωρτζ των Γουάμ, Μαντόνα, και τέτχια σοφτ μέχρι άϊντε σιούξι Εντ δε μπάνσις και λίγο από εναλλασσόμενο/συνεχές, έως Μπομπ Μάρλεϊ τα αγαπησιάρικα.

Ο,τι έπαιζε η ντίσκο τελοσπαντων, γκόμενες κυνηγούσαμε τί α κάεις;

Στα κρυφά ολίγον από βιμ μερτενς.
Αρα,καρεκλας.Η παρακμή του heavy metal.
Η μαμά του πανκ. Χαμός στα μπαράκια.


Ε ρε χαμός θα γίνει και τώρα.
Πανκ ήταν το πρώτο τους.Υστερα έστριψαν κι αυτοί.
 

Μηνύματα
660
Reaction score
669
Ελα εσύ και υπόσχομαι ότι δεν θα σε πονέσω πολύ . Λίγο, όσο πατάει η μπούκυ. Καυκάσου 65 κιλά .
Έτσι εξηγείται γιατί παίζουν τόσο καλά τα ηχεία σου! Δείχνεις το σκύλο στους επισκέπτες πριν από την ακρόαση!
 

Μηνύματα
4.925
Reaction score
4.071
Εκείνη την εποχή, είχα ήδη φτιάξει ηχεία σε κάποια μπαράκια, κλπ, μέχρι καμπίνες Μάτριξ έκανα. Μπλάκ γουίντοου και τα συναφή. Στο λύκειο αυτά.
Να φανταστω οτι κλεισανε τα μπαρακια, ε? :roflmao: 😂
 


Μηνύματα
880
Reaction score
707
Να φανταστω οτι κλεισανε τα μπαρακια, ε? :roflmao: 😂
Αντί να πεις ότι από τόσο μικρός του έκοβε και έφτιαχνε ηχεία που τα εμπιστεύονταν για επαγγελματική χρήση και τι άξιο παιδί ήταν… αυτό βρήκες να πεις!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.111
Reaction score
46.686
Ελα εσύ και υπόσχομαι ότι δεν θα σε πονέσω πολύ . Λίγο, όσο πατάει η μπούκυ. Καυκάσου 65 κιλά .
Εμείς οι βλάχοι που μεγαλώσαμε παρέα με ζωντανά έχουμε αναπτύξει έναν μοναδικό κώδικα επικοινωνίας με τα σκλιά, ειδικά με τα τζομπανόσκυλα.
Με σένα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έχω αυτό το τάτς που λέμε και στο χωριόμ :tongue:
 

Μηνύματα
14.940
Reaction score
16.795
Αρα,καρεκλας.Η παρακμή του heavy metal.
Κοίτα η γενιά μου αλλά και ο Ear (σαν λίγο μικρότερος ακόμη περισσότερο) αυτό ήταν χρονικά σωστό να υπηρετήσουμε και να ζήσουμε ώς νέοι. Αυτό κυριαρχούσε.

Οι καρεκλάδες και οι Ροκάδες πάντως ήταν παλαιότερη κατάσταση. Δεν μας έπιασε παρά μόνο τα απόνερα της ούτε καν εμένα , πόσο μάλλον τον Ear. Κανονικά ούτε εσένα που είσαι δύο χρόνια μεγαλύτερος μου. Κάτι πολύ ψιλά προλάβαμε όταν ήμασταν δημοτικό. Μετά συνεχίστηκε για λίγο μόνο στο μυαλό των παλαιότερων και μόνο ροκάδων.

Δηλαδή μιλάμε για Bee Gees, Supertramp, disco και τέτοια. Το ότι οι ροκάδες δέρνανε τότε - άσχημα κιόλας - όπου πετυχαίνανε του καρεκλάδες ήταν ξεφτίλα τους και της μουσικής πορείας της ρόκ κοινωνικά μιλώντας.

Αυτά τα ζήσανε στην ώρα τους όσοι ήταν γεννημένοι το 1962 και λίγο παλιαότερα ... και συνεχίστηκε μέχρι και σε αυτούς του 1965. Εσένα δηλαδή σε πέτυχε στο τέλος αυτή η ιστορία όταν ήσουν γύρω στα 15-16. Στην αθήνα ήταν μόνο έντονα.

Η disco είναι παρεξηγημένο είδος αλλά και η προέλευση και ρίζες της, τουλάχιστον αρχικά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.849
Reaction score
20.872
Στην εποχή μας (είμαι με τον ear κοντά) περισσότερο πείραγμα υπήρχε παρά διαμάχη μεταξύ ροκάδων και λοιπών..
Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι..
Ο καθένας έκαμε ότι γούσταρε και υπήρχε χώρος (και χώροι - events - μπαράκια) για όλα τα γούστα.
Συχνά ο κόσμος ήταν ανάμεικτος και ο dj έπαιζε λίγο απ' όλα για να πανυγυρίσουν - χαρούν όλοι..
Μετά έσκασε γερά το σκυλάδικο παντού και (αυτός) ο κόσμος άρχισε ν' αγοράζει μαζικά ηχοσυστήματα για να ακούει και να παρτάρει στο σπίτι.. :biggrin::tongue: :lolsign:
 

Μηνύματα
14.940
Reaction score
16.795
Στην εποχή μας (είμαι με τον ear κοντά) περισσότερο πείραγμα υπήρχε παρά διαμάχη μεταξύ ροκάδων και λοιπών..
Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι..
Ο καθένας έκαμε ότι γούσταρε και υπήρχε χώρος (και χώροι - events - μπαράκια) για όλα τα γούστα.
Συχνά ο κόσμος ήταν ανάμεικτος και ο dj έπαιζε λίγο απ' όλα για να πανυγυρίσουν - χαρούν όλοι..
Μετά έσκασε γερά το σκυλάδικο παντού και (αυτός) ο κόσμος άρχισε ν' αγοράζει μαζικά ηχοσυστήματα για να ακούει και να παρτάρει στο σπίτι.. :biggrin::tongue: :lolsign:
Ναι και εγώ πάλι τα ξέρω μόνο επειδή είχα μεγαλύτερα αδέλφια. Ήταν ροκάδες αλλά ανοιχτόμυαλοι. :D
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.395
Reaction score
27.050
Έτσι εξηγείται γιατί παίζουν τόσο καλά τα ηχεία σου! Δείχνεις το σκύλο στους επισκέπτες πριν από την ακρόαση!
Ελα ρε παλιά που είχα τον Boris 89 κιλά γομάρι , και την Borita άλλα 77 κιλά , δεν έτρεχε τίποτα.
Τώρα με τούτο εδώ το λειψό τι να κάμω ?
Εμείς οι βλάχοι που μεγαλώσαμε παρέα με ζωντανά έχουμε αναπτύξει έναν μοναδικό κώδικα επικοινωνίας με τα σκλιά, ειδικά με τα τζομπανόσκυλα.
Με σένα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έχω αυτό το τάτς που λέμε και στο χωριόμ :tongue:
Τσοπανόσκυλα λέγονται , μπαστουνόβλαχε . :roflmao:
Η αλιώς ποιμενικοί , είτε καυκάσου είτε ότι άλλο θέλεις εσύ.
 


Μηνύματα
4.925
Reaction score
4.071
Κοίτα η γενιά μου αλλά και ο Ear (σαν λίγο μικρότερος ακόμη περισσότερο) αυτό ήταν χρονικά σωστό να υπηρετήσουμε και να ζήσουμε ώς νέοι. Αυτό κυριαρχούσε.

Οι καρεκλάδες και οι Ροκάδες πάντως ήταν παλαιότερη κατάσταση. Δεν μας έπιασε παρά μόνο τα απόνερα της ούτε καν εμένα , πόσο μάλλον τον Ear. Κανονικά ούτε εσένα που είσαι δύο χρόνια μεγαλύτερος μου. Κάτι πολύ ψιλά προλάβαμε όταν ήμασταν δημοτικό. Μετά συνεχίστηκε για λίγο μόνο στο μυαλό των παλαιότερων και μόνο ροκάδων.

Δηλαδή μιλάμε για Bee Gees, Supertramp, disco και τέτοια. Το ότι οι ροκάδες δέρνανε τότε - άσχημα κιόλας - όπου πετυχαίνανε του καρεκλάδες ήταν ξεφτίλα τους και της μουσικής πορείας της ρόκ κοινωνικά μιλώντας.

Αυτά τα ζήσανε στην ώρα τους όσοι ήταν γεννημένοι το 1962 και λίγο παλιαότερα ... και συνεχίστηκε μέχρι και σε αυτούς του 1965. Εσένα δηλαδή σε πέτυχε στο τέλος αυτή η ιστορία όταν ήσουν γύρω στα 15-16. Στην αθήνα ήταν μόνο έντονα.

Η disco είναι παρεξηγημένο είδος αλλά και η προέλευση και ρίζες της, τουλάχιστον αρχικά.
Ημουν γεννημενος (1961) αλλα για ξυλο τουλαχιστον στην πολη μου δεν θυμαμαι. Οσο ναναι δεν υπηρχε ιδιαιτερη εκτιμηση στους καρεκλαδες απο μερους μας. Αλλα οχι και να φτασουμε στα ακρα. Ουτως η αλλως ο ροκας και ο καρεκλας ηταν μαζι στο σχολειο και στην ιδια γειτονια. Απλα ειχαμε τις παμπ που συχναζαμε (επαιζε απαραιτητα μουσικη ροκ, μπλουζ απο πικαπ) και οι αλλοι σε κοινες καφετεριες. Υπηρχαν οι ντισκο που συχναζαν οι καρεκλαδες, γενικα το παντελονι καμπανα, μακρυ μαλι ενδεχομενως και μουσι οι ροκαδες, οι αλλοι κυριλε. Οντως πανε αυτα, υπαρχουν πλεον σε κατι αρχαιες φωτογραφιες στο σπιτι.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.395
Reaction score
27.050
Τώρα ξέρεις και από τζουμπανόσκλα, αϊ σαπέρα!! :lolsign:
Ισα ρε , σαπέρα από δώθε , που θα μου μάθεις εσύ από τσομπανόσκυλα , τραχανοπλαγιά.
Οταν εγώ έκτρεφα τσομπανόσκυλα εσύ έπινες το γάλα σου .
Τέσσερεις γέννες έχω κάνει , 38 κουτάβια , όλα βγήκαν άψογα .
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.801
Μηνύματα
2.917.929
Members
38.099
Νεότερο μέλος
Nikos75!
Top