Ποδήλατο

Μηνύματα
21.442
Reaction score
15.466
Καλημέρα!!
Τι καιρό έχτε σακάτ? :biggrin:

Ξεκίνησα για τσάρκα και μόλις πήγα να κουμπώσω με διαλύθηκε το πεντάλ.
Έφυγαν ελατήρια, έσπασαν όλα, έχω ανταλλακτικά από ένα ζευγάρι παλιά spd, μέχρι όμως να καταλάβω με τη σειρά πάνε όλα ώστε να κουμπώνουν χωρίς κόπο, εφτυσα αίμα. View attachment 277428
WTF, 2000 βάτ έβαλες στο πεντάλ; :gamer:

Τα XTR είναι;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.298
Reaction score
47.219
Αυτά είναι, ευτυχώς δεν έσπασε το σώμα, έσπασε το κούμπωμα από τη μια πλευρά του πεντάλ. Φαντάς τώρα νεύρα, έτοιμος ντυμένος και να μη ξέρω τι να κάνω.
Ήμαν έτοιμος να πάω στο κατάστημα που τα αγόρασα για αντικατάσταση (έχουν εγγύηση) αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα μπορούσα και μόνος να τα φτιάξω με ανταλλακτικά από τα παλιά πεντάλ, έμπλεξα όμως, άσχημα.
Δεν είναι δύσκολη η συρναμολογηση, συμβουλευτικα όμως έναν π@πάρα από το youtube και έτσι όπως το έδειχνε αυτός δεν γίνονταν στη πράξη. Έφαγα τα χέριαμ, που να εκτονωσεις τώρα αυτά τα ελατήρια με το χέρι... Μετα το πήρα αλλιώς, έβαλα να σκεφτεί τι λίγο μυαλό που με απέμεινε από τα νεύρα και τα κατάφερα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.480
Reaction score
21.247
Τι σας έλεγα για τον καιρό; Ε, να:

(άκυρο, δεν υπάρχει το video πλέον)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.480
Reaction score
21.247
Τι σας έλεγα για τον καιρό; Ε, να:

(άκυρο, δεν υπάρχει το video πλέον)
Υπάρχει! (Το link δουλεύει κανονικά)

 

D

deleted user 10898

Guest
Καλημερα
Λίγη βοήθεια στον ασχιετο
Αγύμναστος έναν χρόνο λόγω προβολής στον αυχένα το μόνο που μπορώ να κάνω με ένταση σύμφωνα με τον νευροχ είναι spinning.
Πήρα λοιπόν ένα απλό indoor bike που όμως εινσι το μόνο που μετράει και μεταφέρει cadence, power και ρυθμίζει αυτόματα αντίσταση όταν συνδέεται με το zwift πήρα και δοκιμαστική zwift και ξεκίνησα. Στο ftp τεστ εχθές λίγο άρρωστος λιγο βαριεστημένος έδωσε 130 αλλά πάω σίγουρα λίγο παραπάνω. Ο στόχος είναι 40-50 λεπτά καθημερινής προπόνησης που σταδιακά θα αυξάνεται σε ένταση. Η ερώτηση απλή. Ακολουθώ κάποιο από τα workout του zwift ? Κόβω βόλτες απλώς χαζεύοντας; hiit 30 λεπτων και βλέπουμε;
Κάτι άλλο;
ευχαριστω
 

Μηνύματα
16.192
Reaction score
22.800
Για αρχή μάλλον κάποιο πρόγραμμα base aerobic για να αυξηθεί η ικανότητα να δουλεύεις για ώρα και μετά κάποιο HIIT θα έλεγα για να αυξηθεί το vo2max και το αναερόβιο.
Πολύ μπακαλιστικα και ταξιτζιδικα θα προσπαθούσα να μείνω μια ώρα με 130 καρδιακός παλμούς και ανεβάζοντας σιγά σιγά τα watt για ένα μήνα τουλάχιστον, μετά οποιοδήποτε πρόγραμμα θα φαίνεται εύκολο πιστεύω .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.432
Reaction score
89.170
Καλημερα
Λίγη βοήθεια στον ασχιετο
Αγύμναστος έναν χρόνο λόγω προβολής στον αυχένα το μόνο που μπορώ να κάνω με ένταση σύμφωνα με τον νευροχ είναι spinning.
Πήρα λοιπόν ένα απλό indoor bike που όμως εινσι το μόνο που μετράει και μεταφέρει cadence, power και ρυθμίζει αυτόματα αντίσταση όταν συνδέεται με το zwift πήρα και δοκιμαστική zwift και ξεκίνησα. Στο ftp τεστ εχθές λίγο άρρωστος λιγο βαριεστημένος έδωσε 130 αλλά πάω σίγουρα λίγο παραπάνω. Ο στόχος είναι 40-50 λεπτά καθημερινής προπόνησης που σταδιακά θα αυξάνεται σε ένταση. Η ερώτηση απλή. Ακολουθώ κάποιο από τα workout του zwift ? Κόβω βόλτες απλώς χαζεύοντας; hiit 30 λεπτων και βλέπουμε;
Κάτι άλλο;
ευχαριστω
Νίκο, καλημέρα.

Μέχρι να μπεις σε ένα πλάνο με λίγες άγνωστες παραμέτρους, κάνε αυτά που σου έγραψε ο Παναγιώτης.

Το πρώτο και βασικότερο είναι να το κρατήσεις. Τα τεχνικά και οι εξειδικεύσεις θα έρθουν στην ώρα τους. Πάλεψε να το δεις θετικά κι όχι ως άλλη μια βαρετή αγγαρεία. 3-4 φορές τη βδομάδα αρχικά και βλέπεις. Πάντα ακούγοντας το σώμα αλλά και το μυαλό για να κάνεις τις αντίστοιχες προσαρμογές.
 

D

deleted user 10898

Guest
Alex έκανα CrossFit γυμναστήριο βάρη 3-4 φορές ανα εβδομάδα για χρόνια μέχρι τον τραυματισμό και τώρα μου λείπει η άσκηση όποτε θα το κρατήσω. Ξεκίνησα spinning σε κορυφαίο γυμναστήριο βόρειων Προαστείων και μου άρεσε. Επειδή όμως τα προγράμματα δεν με βολεύουν χρονικά πήρα δικό μου bike. Σκεφτόμουν και τα peloton που κάνουν θραύση Αμερική αλλά προτίμησα το zwift.
με βάση αυτά που είπε ο Παναγιώτης βρήκα ένα πρόγραμμα που σταδιακά αυξάνει αντοχή και βλέπουμε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.432
Reaction score
89.170
Alex έκανα CrossFit γυμναστήριο βάρη 3-4 φορές ανα εβδομάδα για χρόνια μέχρι τον τραυματισμό και τώρα μου λείπει η άσκηση όποτε θα το κρατήσω. Ξεκίνησα spinning σε κορυφαίο γυμναστήριο βόρειων Προαστείων και μου άρεσε. Επειδή όμως τα προγράμματα δεν με βολεύουν χρονικά πήρα δικό μου bike. Σκεφτόμουν και τα peloton που κάνουν θραύση Αμερική αλλά προτίμησα το zwift.
με βάση αυτά που είπε ο Παναγιώτης βρήκα ένα πρόγραμμα που σταδιακά αυξάνει αντοχή και βλέπουμε.
Στο λέω από εμπειρία, δική μου και άλλων φίλων αθλητών: όσο περνάνε τα χρόνια σβήνει η διάθεση για πράγματα που μας ξετρέλαιναν παλιότερα και τα θεωρούσαμε μέρος της καθημερινότητας.

Με βλέπεις πάντα στις αθλητικές και διατροφικές προτροπές μου να έχω ως προτεραιότητα το ψυχολογικό κομμάτι.

Χαίρομαι πραγματικά που μιλάς με ενθουσιασμό. :)

Το Peloton είναι σε άλλο επίπεδο κυρίως οικονομικά. Πρακτικά, για μένα, δεν δικαιολογεί τη φήμη του.

Το Zwift είναι ο αρχηγός των εφαρμογών indoor cycling. Αυτό φαίνεται από τον αριθμό των χρηστών που το προτιμούν. Το πιο παιχνιδιάρικο concept δημιουργεί μια πιο χαλαρή σύνδεση με την προπόνηση, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να γίνει απαιτητικό ακόμα και για pro.

Ευχάριστες προπονήσεις!
 


Μηνύματα
77
Reaction score
32
Γενικά ανέκαθεν ήθελα να ασχοληθώ και με το indoor ποδήλατο - προπονητήριο.
Λίγο ο καιρός, λίγο η μικρή μέρα, λίγο τα σκυλιά (έχω θέμα με αυτά…).
Το zwift ακούγεται ενδιαφέρον.
Έχει κάποιος συνολική άποψη αρχικού κόστους (smart trainer, άλλα περιφερειακά, συντήρηση εξοπλισμού, κλπ) και συνδρομής του; Η συνδρομή μπορεί να γίνεται ανά περίοδο ή πρέπει ανά έτος/6μηνο κλπ;
Ευχαριστώ.

… επίσης το zwift μπορεί να αλληλεπιδράσει με άλλες indoor συσκευές (πχ ελλειπτικό);
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.480
Reaction score
21.247
@stato Το TrainerRoad προσφέρει συνδρομή είτε με το μήνα είτε ετήσια. Προσωπικά, εξ αρχής, έχω ετήσια. Για το Zwift δεν ξέρω, όμως απάντησε ο @vet ως χρήστης του, οπότε δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.

Το trainer της Zwift έχει λάβει πάρα πολύ καλές κριτικές (δες εδώ από τον DC Rainmaker). Προσωπικά μιλώντας, εάν είχε κυκλοφορήσει πέρσι τον Φεβρουάριο που έψαχνα για trainer, θα ήταν στις 3 κορυφαίες επιλογές μου - εάν όχι η τελική επιλογή.

Γενικά, trainers και rollers θα βρεις στην αγορά για όλα τα πορτοφόλια. Κύριο χαρακτηριστικό των μεν (trainers) είναι ότι διατηρούν το ποδήλατο "στατικό" είτε σταθεροποιώντας τον πίσω τροχό κι εφαρμόζοντας αντίσταση εκεί είτε αφαιρώντας τον πίσω τροχό και τοποθετώντας την αλυσίδα του ποδηλάτου στην κασέτα με την οποία είναι εφοδιασμένο το trainer. Κύριο χαρακτηριστικό των δε (rollers) είναι ότι δίνουν στον ποδηλάτη εγγύτερη αίσθηση της ποδηλασίας εκτός σπιτιού, διότι το ποδήλατο τοποθετείται σε τρεις κυλίνδρους (2 πίσω κι ένας μπροστά) κι ο ποδηλάτης καλείται να διατηρήσει την ισορροπία του ενώ ταυτοχρόνως κάνει προπόνηση.

Από εκεί και μετά, αναλόγως των δυνατοτήτων που θέλει να εκμεταλλευτεί ο χρήστης, υπάρχουν trainers και rollers για όλους. Συνήθως, τα πιο ακριβά έχουν πλεονεκτήματα (π.χ. σύνδεση με προπονητικό λογισμικό για αυξομείωση της έντασης, λιγότερος παραγόμενος θόρυβος, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και πολλά άλλα), ενώ τα πιο οικονομικά παρέχουν τη δυνατότητα να προπονηθείς στο σπίτι (προφανώς!), χωρίς πολλά "φρου-φρου κι αρώματα".

Προτείνω, εάν κι εφόσον, ενδιαφερθείς για αγορά, να καθορίσεις διαθέσιμο προϋπολογισμό, να ξεκαθαρίσεις πόσο διαθέσιμο χρόνο θα αφιερώνεις την εβδομάδα (π.χ. 3 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα) και μετά θα μπορούμε να σου κάνουμε τις αντίστοιχες προτάσεις.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
32
@stato Το TrainerRoad προσφέρει συνδρομή είτε με το μήνα είτε ετήσια. Προσωπικά, εξ αρχής, έχω ετήσια. Για το Zwift δεν ξέρω, όμως απάντησε ο @vet ως χρήστης του, οπότε δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.

Το trainer της Zwift έχει λάβει πάρα πολύ καλές κριτικές (δες εδώ από τον DC Rainmaker). Προσωπικά μιλώντας, εάν είχε κυκλοφορήσει πέρσι τον Φεβρουάριο που έψαχνα για trainer, θα ήταν στις 3 κορυφαίες επιλογές μου - εάν όχι η τελική επιλογή.

Γενικά, trainers και rollers θα βρεις στην αγορά για όλα τα πορτοφόλια. Κύριο χαρακτηριστικό των μεν (trainers) είναι ότι διατηρούν το ποδήλατο "στατικό" είτε σταθεροποιώντας τον πίσω τροχό κι εφαρμόζοντας αντίσταση εκεί είτε αφαιρώντας τον πίσω τροχό και τοποθετώντας την αλυσίδα του ποδηλάτου στην κασέτα με την οποία είναι εφοδιασμένο το trainer. Κύριο χαρακτηριστικό των δε (rollers) είναι ότι δίνουν στον ποδηλάτη εγγύτερη αίσθηση της ποδηλασίας εκτός σπιτιού, διότι το ποδήλατο τοποθετείται σε τρεις κυλίνδρους (2 πίσω κι ένας μπροστά) κι ο ποδηλάτης καλείται να διατηρήσει την ισορροπία του ενώ ταυτοχρόνως κάνει προπόνηση.

Από εκεί και μετά, αναλόγως των δυνατοτήτων που θέλει να εκμεταλλευτεί ο χρήστης, υπάρχουν trainers και rollers για όλους. Συνήθως, τα πιο ακριβά έχουν πλεονεκτήματα (π.χ. σύνδεση με προπονητικό λογισμικό για αυξομείωση της έντασης, λιγότερος παραγόμενος θόρυβος, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και πολλά άλλα), ενώ τα πιο οικονομικά παρέχουν τη δυνατότητα να προπονηθείς στο σπίτι (προφανώς!), χωρίς πολλά "φρου-φρου κι αρώματα".

Προτείνω, εάν κι εφόσον, ενδιαφερθείς για αγορά, να καθορίσεις διαθέσιμο προϋπολογισμό, να ξεκαθαρίσεις πόσο διαθέσιμο χρόνο θα αφιερώνεις την εβδομάδα (π.χ. 3 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα) και μετά θα μπορούμε να σου κάνουμε τις αντίστοιχες προτάσεις.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.389
Reaction score
7.638
Στα όσα σωστά λέει ο wizzy να προσθέσω ότι από τους 3 τύπους trainers που ανέφερε, οι direct drive (βγάζεις την πίσω ρόδα και κουμπώνεις το ποδήλατο πάνω στο trainer, μαζί με κασσέτα) είναι οι μόνοι που έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν φθείρουν το λάστιχο.

Το οποίο ίσως δεν ακούγεται και τόσο φοβερό, αλλά λόγω του τρόπου που δουλεύουν τα trainers και του τρόπου που τρίβεται το λάστιχο, προκαλούν μεγάλη φθορά στα ποδηλατικά λάστιχα και γι'αυτό προτείνεται να χρησιμοποιείς ειδικά λάστιχα για αυτόν τον σκοπό.

Οπότε το πλεονέκτημα των άλλων τύπων (δηλαδή "απλά βάζω το ποδήλατο πάνω και ξεκινάω" ενώ στο direct πρέπει να βγάλω τη ρόδα) μπορεί να μην ισχύει και τόσο πολύ τελικά, εφόσον χρειάζεσαι άλλο λάστιχο/ρόδα.

Αντίστοιχα, στο direct drive καλό είναι να υπολογίσεις το κόστος και μιας επιπλέον κασσέτας, γιατί να βγάζεις τη ρόδα οκ, να βγάζεις και την κασσέτα καταλήγει μεγάλη μανούρα. Εκτός βέβαια αν δεν χρησιμοποιείς ποτέ το ποδήλατο έξω, οπότε δεν έχει σημασία.
 

Μηνύματα
16.192
Reaction score
22.800
Στα ρολλερς δεν έχεις φθορά μεγαλύτερη από ότι στον δρόμο, καμιά σχέση δηλαδή με το κλασσικό trainer με το μικρό ράουλο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.432
Reaction score
89.170
Στα όσα σωστά λέει ο wizzy να προσθέσω ότι από τους 3 τύπους trainers που ανέφερε, οι direct drive (βγάζεις την πίσω ρόδα και κουμπώνεις το ποδήλατο πάνω στο trainer, μαζί με κασσέτα) είναι οι μόνοι που έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν φθείρουν το λάστιχο.

Το οποίο ίσως δεν ακούγεται και τόσο φοβερό, αλλά λόγω του τρόπου που δουλεύουν τα trainers και του τρόπου που τρίβεται το λάστιχο, προκαλούν μεγάλη φθορά στα ποδηλατικά λάστιχα και γι'αυτό προτείνεται να χρησιμοποιείς ειδικά λάστιχα για αυτόν τον σκοπό.

Οπότε το πλεονέκτημα των άλλων τύπων (δηλαδή "απλά βάζω το ποδήλατο πάνω και ξεκινάω" ενώ στο direct πρέπει να βγάλω τη ρόδα) μπορεί να μην ισχύει και τόσο πολύ τελικά, εφόσον χρειάζεσαι άλλο λάστιχο/ρόδα.

Αντίστοιχα, στο direct drive καλό είναι να υπολογίσεις το κόστος και μιας επιπλέον κασσέτας, γιατί να βγάζεις τη ρόδα οκ, να βγάζεις και την κασσέτα καταλήγει μεγάλη μανούρα. Εκτός βέβαια αν δεν χρησιμοποιείς ποτέ το ποδήλατο έξω, οπότε δεν έχει σημασία.

Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι η φθορά του ελαστικού δεν είναι τραγικά μεγαλύτερη στα wheel-on trainers. Αρκεί να χρησιμοποιούμε απλά "φτηνά" ελαστικά δρόμου κι όχι racing.

Έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια 2-3 διαφορετικά trainer ελαστικά και 3-4 δρόμου. Είχα μία αστοχία όπου έσκασαν τα λινά στο δημοφιλές Tacx σε γρήγορο στροφάρισμα με συνοδεία μικρής έκρηξης.

Το καλύτερο που πέρασε ήταν το Vittoria Rubino, απλό λάστιχο δρόμου. Λιγότερο θόρυβο από όλα τα εξειδικευμένα και καλύτερη πρόσφυση.
Από φθορά, έβγαλε χρόνο. Πόσο παραπάνω να κρατούσε έξω; Και μισή τιμή από τα "ειδικά".

Όλα τα λάστιχα αφήνουν υπολείμματα (τρίμματα). Αυτά που χάνονται στον δρόμο αλλά μέσα στο σπίτι συγκεντρώνονται στον χώρο γύρω από το προπονητήριο. Ηλεκτρική σκούπα κάθε 2-3 προπονήσεις κι όλα εντάξει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.991
Μηνύματα
2.924.836
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top