Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.164
Reaction score
20.742
Για πάμε, για πάμε...!

 

Μηνύματα
54
Reaction score
81
Ήταν καθαρά θέμα λογικής Γιώργη, ξέροντας καλά τι συμβαίνει με τη βιομηχανία ποδηλάτου κάτι κλώτσησε μέσαμ...
Πάλι δεν είναι λίγα τα χρήματα για καινούριο ποδήλατο, θα είναι όμως τα μισά από αυτά που ζητά μια εταιρία για το νέο της μοντέλο + ο κόπος για παραγγελίες και μοντάρισμα.
Φαντάς ότι για το ίδιο πλαίσιο με εσωτερική δρομολόγηση ο κατασκευαστής ζητά τα διπλάσια σχεδόν χρήματα, δλδ πεταμένα λεφτά για 2 καλώδια φρένων που θα φαίνονται, αυτά και άλλα πολλά με ανάγκασαν να αλλάξω ρότα.
Επίσης είμαι σε σκέψεις να αποφύγω και carbon τροχούς, ξέροντας και εκεί καλά τι συμβαίνει, στα ίδια χρήματα θα πάω μάλλον σε αλουμινένια στεφάνια που θα είναι λιγότερο φανταχεροί τροχοι αλλά για μιά ζωή ;)
Πως και δεν πηγες στο SLR?σε προσφορά το είχε με μικρή διαφορά στο bike24
 

Μηνύματα
54
Reaction score
81
Πανζουρλισμός συμμετοχών στον αγώνα στο Γρεβενίτη…..με τέτοια οργάνωση, παροχές και τόσα πλούσια βραβεία λογικό είναι….!!!!
Θα πάει κανεις;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Πως και δεν πηγες στο SLR?σε προσφορά το είχε με μικρή διαφορά στο bike24
Σκέφτηκα ότι στη δεδομένη στιγμή το roadmachine μου ταιριάζει, θέλω άνεση και πρακτικότητα. Ένα καθαρόαιμο race bike δεν θα είναι ποτέ ένα άνετο ποδήλατο, ενώ ένα άνετο ποδήλατο μπορεί να γίνει με κάποιες αλλαγές και λίγο επιθετικό.
Θα δούμε πως θα δουλέψει όλο αυτό και στη πράξη...
 
Last edited:

Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
Σκέφτηκα ότι στη δεδομένη στιγμή το roadmachine μου ταιριάζει, θέλω άνεση και πρακτικότητα. Ένα καθαρόαιμο race bike δεν θα είναι ποτέ ένα άνετο ποδήλατο, ενώ ένα άνετο ποδήλατο μπορεί να γίνει με κάποιες αλλαγές και λίγο επιθετικό.
Συμβιβασμοί, συμβιβασμοί. Μια ζωή συμβιβασμοί. Βαρέθηκα. :D :D 😍

Με τον συμβιβασμό έρχεται η ταπείνωση απαραίτητη για τη ολοκλήρωση.

Με το να τα έχεις όλα δεν οδηγείσαι στην ολοκλήρωση.

Αυτά είναι ζητήματα και θέματα που έπρεπε να απασχολούν έναν υψηλού επιπέδου ποδηλάτη.

:D 😍

Να πετάξουμε και κανένα φιλοσοφικό γιατί το πολύ το hi tech το βαριέται και ο παπάς. :D
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Αλλού έχω σκαλώσει, ενώ είχε κουμπώσει η επιλογή τροχών σε αυτούς, λόγο τιμής κοιτάω και αυτούς με μια αλλαγή στο ελεύθερο.
Εσείς τι θα επιλέγατε?
 

Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
Αλλού έχω σκαλώσει, ενώ είχε κουμπώσει η επιλογή τροχών σε αυτούς, λόγο τιμής κοιτάω και αυτούς με μια αλλαγή στο ελεύθερο.
Εσείς τι θα επιλέγατε?
Αααα, το αιώνιο δίλημμα Αλουμίνιο versus Κάρμπον. :D

Αλουμίνιο .... ειδάλλως το πιο φθηνό. :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Δεν πάει έτσι, φθηνό και ακριβό. Είναι 2 τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας τροχοι, τους campagnolo τους φοβάμαι διότι πιέζω αρκετά το ποδήλατο, οι fulcrum λόγο φιλοσοφίας είναι βράχος.
 

Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
Δεν πάει έτσι, φθηνό και ακριβό. Είναι 2 τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας τροχοι, τους campagnolo τους φοβάμαι διότι πιέζω αρκετά το ποδήλατο, οι fulcrum λόγο φιλοσοφίας είναι βράχος.
Ναι ξέρω πλάκα έκανα για τα χρήματα.

Το σοβαρό της απάντησης ήταν να πάρεις αλουμίνιο. Αυτό δεν είναι "βράχος" έτσι όπως κατασκευάζονται με την σύσταση τους στην περίπτωση των ποδηλάτων ;
 

Μηνύματα
20.600
Reaction score
14.591
Συμβιβασμοί, συμβιβασμοί. Μια ζωή συμβιβασμοί. Βαρέθηκα. :D :D 😍

Με τον συμβιβασμό έρχεται η ταπείνωση απαραίτητη για τη ολοκλήρωση.

Με το να τα έχεις όλα δεν οδηγείσαι στην ολοκλήρωση.

Αυτά είναι ζητήματα και θέματα που έπρεπε να απασχολούν έναν υψηλού επιπέδου ποδηλάτη.

:D 😍

Να πετάξουμε και κανένα φιλοσοφικό γιατί το πολύ το hi tech το βαριέται και ο παπάς. :D
Give me unlimited amount of money, and there would be no compromises anymore... :party: :roflmao:

 

Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
Give me unlimited amount of money, and there would be no compromises anymore... :party: :roflmao:

Ε, αφού το λέει η Λίζα η Μινέλι κάτι θα ξέρει παραπάνω απο εμένα. :D

Και εγώ εάν ήμουν ο γιός της Γκάρλαντ και του Μινέλι τα ίδια θα έλεγα. :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Ναι ξέρω πλάκα έκανα για τα χρήματα.

Το σοβαρό της απάντησης ήταν να πάρεις αλουμίνιο. Αυτό δεν είναι "βράχος" έτσι όπως κατασκευάζονται με τα συστατικά τους στην περίπτωση των ποδηλάτων ;
Ναι βρε πουλάκι μου, τους fulcrum τους δουλεύω χρόνια, είναι εξαιρετικοί τροχοί, άκαμπτο πράμα και πολύ πολύ αξιόπιστο σύνολο με μπόλικη τεχνολογία και απίστευτη κύλιση. Οι carbon είναι στα ίδια δεδομένα αλλά πχιο μη μου άπτου, εχουν υψηλότερη ακαμψία και όλο αυτό περνάει στις ακτίνες, με ότι σημαίνει αυτό...
Γενικά αντιμετωπίζω μεγάλα προβλήματα με τους τροχούς επειδή τους πατάω, και άμα έχω φάει και τίποτα μπάμιες, άστα να πάνε... :lolsign:
 

Μηνύματα
20.600
Reaction score
14.591
Ναι ξέρω πλάκα έκανα για τα χρήματα.

Το σοβαρό της απάντησης ήταν να πάρεις αλουμίνιο. Αυτό δεν είναι "βράχος" έτσι όπως κατασκευάζονται με την σύσταση τους στην περίπτωση των ποδηλάτων ;
Βέβαια αν είναι για αλουμίνιο, δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσει κάποιος 1300 ευρώ...

Πόσο καλύτεροι είναι ας πούμε αυτοί των 1300, από αυτούς των 1000 ευρώ, πάλι Fulcrum, με ίδια πλέξη ακτίνων;

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Βέβαια αν είναι για αλουμίνιο, δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσει κάποιος 1300 ευρώ...
Γιατί δεν είναι ένα όπχιο δήποτε σετ αλουμινίου τροχού, είναι αυτό που είναι και πέραν ότι το γνωρίζουν όσοι τους δουλεύουν το γνωρίζει και ο κατασκευαστής και ζητάει αυτά που ζητάει ;)
 


Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
εχουν υψηλότερη ακαμψία και όλο αυτό περνάει στις ακτίνες, με ότι σημαίνει αυτό...
Μάλιστα , τώρα κατάλαβα.

Πάρε τους αλουμινιένους που ξέρεις, θέλεις, λειτουργείς τόσα χρόνια και ταιριάζουν στις ποδηλατικές ανάγκες σου.

Αλλά ακόμη δεν κατάλαβα. Ποιοί είναι πιο ακριβοί ; Του αλουμινίου ή του Κάρμπον ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.292
Reaction score
44.687
Πόσο καλύτεροι είναι ας πούμε αυτοί των 1300, από αυτούς των 1000 ευρώ, πάλι Fulcrum, με ίδια πλέξη ακτίνων;

Πέραν του χρώματος έχουν διαφορές, οι απλοί έχουν τα usb ρουλεμάν τα οποία είναι εξαιρετικά, οι competizione (cmptzn) έχουν τα CULT τα οποία είναι εξαιρετικότερα και πιστοποίηση στα 120kg (αναβάτης + ποδήλατο +αποσκευές)
Μάλιστα , τώρα κατάλαβα.


Αλλά ακόμη δεν κατάλαβα. Ποιοί είναι πιο ακριβοί ; Του αλουμινίου ή του Κάρμπον ;
Αλουμίνιο, οι carbon είναι σε προσφορά επειδή βγήκε νέο μοντέλο που λέγεται campagnolo bora wto ultra
 

Μηνύματα
20.600
Reaction score
14.591
More money to waste... :rolleyes:

Σε αυτό το ποσό, μόνο carbon θα έπαιρνα πάντως, κι υπάρχουν αρκετές επιλογές από ό,τι βλέπω (όχι μόνο στο bike24).
 

Μηνύματα
54
Reaction score
81
Τους ποιοτικούς carbon τροχούς μην τους φοβάσαι όσο και αν πατάς….εδω και 4 χρόνια που εχω τους δικους μου δεν έχουν κάνει γκιχ…., ολόισοι, σταθεροί χωρίς να χρειαστούν ούτε μια φορά ακτινολόγηση και δεν τράβηξαν και λίγα…με καλά πατήματα και αρκετά χιλιόμετρα σε gravel κομμάτια…σημειώνω επίσης ότι δεν ειμαι και κανένας ελαφρύς αναβάτης….
 

Μηνύματα
13.553
Reaction score
15.554
Βέβαια αν είναι για αλουμίνιο, δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσει κάποιος 1300 ευρώ...

Πόσο καλύτεροι είναι ας πούμε αυτοί των 1300, από αυτούς των 1000 ευρώ, πάλι Fulcrum, με ίδια πλέξη ακτίνων;

Θα βοηθούσα λίγο παραπάνω αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ποιά σε αυτά που αναφέρεστε όσον αφορά την σχέση τους με τις τιμές. :D

Αυτό που λές των 1000 ευρώ είναι το κράμα 6082 ; Και εάν ναι ...οι άλλοι των 1.300 ποιό κράμα έχουν ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.132
Μηνύματα
2.889.722
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top