Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.293
Reaction score
44.690
Τους ποιοτικούς carbon τροχούς μην τους φοβάσαι όσο και αν πατάς….εδω και 4 χρόνια που εχω τους δικους μου δεν έχουν κάνει γκιχ…., ολόισοι, σταθεροί χωρίς να χρειαστούν ούτε μια φορά ακτινολόγηση και δεν τράβηξαν και λίγα…με καλά πατήματα και αρκετά χιλιόμετρα σε gravel κομμάτια…σημειώνω επίσης ότι δεν ειμαι και κανένας ελαφρύς αναβάτης….

Κι όμως τους φοβάμαι, προς τα εκεί κλείνω όμως να σε πω τη αλήθεια, γιατί εκτός ότι είναι μνάρες έχουν και μεγαλύτερo rim width 26.1mm έναντι 23.8mm των Racing Zero, τα 28 λάστιχα θα κάτσουν ταμάμ στους bora.
Για υψηλότερο προφίλ δεν το συζητώ ντίπ, μια φορά πήγα προπόνηση με 50mm τροχούς και η εμπειρία ήταν εφιαλτική σε μια κατάβαση με ριπές ανέμου, γύρισα σπίτι και τους έβαλα κατευθείαν αγγελία :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Θα βοηθούσα λίγο παραπάνω αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ποιά σε αυτά που αναφέρεστε όσον αφορά την σχέση τους με τις τιμές. :D

Αυτό που λές των 1000 ευρώ είναι το κράμα 6082 ; Και εάν ναι ...οι άλλοι των 1.300 ποιό κράμα έχουν ;
Και οι δύο το ίδιο έχουν, 6082 Τ6 λέει (μια διαφορά βλέπω, οι 1300 λένε για triple milled, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό).
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.293
Reaction score
44.690
Και οι δύο το ίδιο έχουν, 6082 Τ6 λέει (μια διαφορά βλέπω, οι 1300 λένε για triple milled, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό).
Τίποτα, αυτά είναι μλκιες, οι διαφορές είναι στα ρουλεμάν και στη πιστοποίηση βάρους, και στο τελευταίο έχω πολλές αμφιβολίες
….επισης campagnolo είναι αυτή, αδιαμφισβήτητη η ποιότητα της!!!
Ασε, τους είδα από κοντά και με έπεσε το σαγόνι χάμω, τρομερή ποιότητα!!
 

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Και καλά κάνεις, διότι αν ζάντα και ακτίνες είναι ίδιες, η διαφορά (που σιγά κιόλας) είναι στο κέντρο; Ακόμα και το βάρος τους, σχεδόν ίδιο είναι (και δεν είναι και τόσο ελαφρείς βέβαια).
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Και οι δύο το ίδιο έχουν, 6082 Τ6 λέει (μια διαφορά βλέπω, οι 1300 λένε για triple milled, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό).
Δεν ξέρω καλά, μέθοδος είναι μηχανικής μείωσης του μεγέθους ναναοσωματισίων υλικών. Συνήθως 3D control, δεν γίνεται εύκολα και αλλιώς.

Λογικά του δίνει την δυνατότητα με λιγότερο υλικο να έχουν τις ίδιες ή και καλύτερες μηχανικές ιδιότητες και άρα να μειώνεται το βάρος των τροχών. Τώρα για ποιόν λόγο ; Καλύτερη κατανομή βάρους , οδήγησης ; Who the f@ck knows ? :D Είναι τρελλοί αυτοί οι ποδηλάτες μα τον Τουτάτη. :D 😍

Τσιγκούνηδες παιδάκι μου. :D Λιγότερο υλικό, προφανώς φθηνότερο να χρησιμοποιούν αυτή την μέθοδο απο το αλουμίνιο που γλυτώνουν σαν κόστος. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Γι αυτό έγραψα για μάρκετινγκ πιο πίσω, πετάνε έναν όρο, ένα αρκτικόλεξο... και WOW! Το προϊόν αποκτά μυθικές ιδιότητες! Δεν ισχύει βέβαια μόνο για ποδήλατα... να μιλήσουμε για... καλώδια; :roflmao: :gamer::lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.293
Reaction score
44.690
Και καλά κάνεις, διότι αν ζάντα και ακτίνες είναι ίδιες, η διαφορά (που σιγά κιόλας) είναι στο κέντρο; Ακόμα και το βάρος τους, σχεδόν ίδιο είναι (και δεν είναι και τόσο ελαφρείς βέβαια).
Η διαφορά είναι μόνο στα ρουλεμάν και στα έδρανα αυτών, από αυτό έρχετε και η μικρή διαφορά βάρους.
Πάντως επειδή τους δουλεύω και γνωρίζω, η διάταξη του κωνικού τύπου ρουλεμάν κάνει μεγάλη διαφορά στη κύλιση σε συνθήκες φορτίου έναντι των ακτινικών ρουλεμάν που έχουν οι περισσότεροι τροχοί.
Επίσης έχεις και διαφορετική αίσθηση και πληροφορία μέσα στις στροφές, τελευταία έβαλα τις ίδιας φιλοσοφίας ρουλεμάν και στη μεσαία τριβή, θα το έλεγα και αυτό αναβάθμιση, πχιο συμπαγές πάτημα
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Γι αυτό έγραψα για μάρκετινγκ πιο πίσω, πετάνε έναν όρο, ένα αρκτικόλεξο... και WOW! Το προϊόν αποκτά μυθικές ιδιότητες! Δεν ισχύει βέβαια μόνο για ποδήλατα... να μιλήσουμε για... καλώδια; :roflmao: :gamer::lolsign:
Όχι εντάξει επιστημονικά έχει λογική. Τώρα το πόσο παραπάνω χρεώνουν και εάν είναι όντως χρήσιμο και πόσο, στο θέμα οδήγησης είναι όπως τα λές πιθανόν στις περισσότερες περιπτώσεις. Αλλά ΟΚ κόστος aside είναι όλες αυτές οι περιπτώσεις, ξέρεις τώρα. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη.
 

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Η διαφορά είναι μόνο στα ρουλεμάν και στα έδρανα αυτών, από αυτό έρχετε και η μικρή διαφορά βάρους.
Πάντως επειδή τους δουλεύω και γνωρίζω, η διάταξη του κωνικού τύπου ρουλεμάν κάνει μεγάλη διαφορά στη κύλιση σε συνθήκες φορτίου έναντι των ακτινικών ρουλεμάν που έχουν οι περισσότεροι τροχοί.
Επίσης έχεις και διαφορετική αίσθηση και πληροφορία μέσα στις στροφές, τελευταία έβαλα τις ίδιας φιλοσοφίας ρουλεμάν και στη μεσαία τριβή, θα το έλεγα και αυτό αναβάθμιση, πχιο συμπαγές πάτημα
Εμένα μου αρέσει πάντως το πλαίσιο που διάλεξες, και σε αυτή την τιμή είναι πολύ καλή επιλογή (για επώνυμο μάλιστα πλαίσιο)! Πειρασμός για μένα, αλλά έχω άλλα θέματα με επισκευές στο σπίτι και πρέπει να συγκρατηθώ! :roflmao: :party:
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Η διαφορά είναι μόνο στα ρουλεμάν και στα έδρανα αυτών, από αυτό έρχετε και η μικρή διαφορά βάρους.
Πάντως επειδή τους δουλεύω και γνωρίζω, η διάταξη του κωνικού τύπου ρουλεμάν κάνει μεγάλη διαφορά στη κύλιση σε συνθήκες φορτίου έναντι των ακτινικών ρουλεμάν που έχουν οι περισσότεροι τροχοί.
Επίσης έχεις και διαφορετική αίσθηση και πληροφορία μέσα στις στροφές, τελευταία έβαλα τις ίδιας φιλοσοφίας ρουλεμάν και στη μεσαία τριβή, θα το έλεγα και αυτό αναβάθμιση, πχιο συμπαγές πάτημα
Λογικά πάντως και η μέθοδος αυτή έχει αποτέλεσμα την μείωση του βάρους (αναλογικά πάντα με τον να μην την εφάρμοζες εννοείται πάντα).
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.293
Reaction score
44.690
Το πλαίσιο ήταν όντως κλοπή σε αυτά τα λεφτά Σώτο. Έβγαλε η bmc το νέο roadmachine και teammachine και έβγαλε στο σφυρί τα παλιότερα πλαίσια.
Απο αυτό να καταλάβεις πόσο κορόιδα πχιανόμαστε στις τιμές, τροχοί ως τρέχον μοντέλο 2.500€, το ίδιο και στο πλαίσιο.
Ενώ τώρα μισή τιμή και βγάζουν και κέρδος.
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Πειρασμός για μένα, αλλά έχω άλλα θέματα με επισκευές στο σπίτι και πρέπει να συγκρατηθώ!
Τι ; Πάλι χάλασε ο θερμσίφωνας (ή το ηλιακό του Μητσοτάκη) ; Πρίν έναν μήνα δεν τον αλλάξες ; 😍
20 γραμμάρια δεν το λες και μείωση (1570 από 1590)... :geek:
Για 20 γραμμαρια μόνο μιλάμε ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Τι ; Πάλι χάλασε ο Θερμσίφωνας (ή το ηλιακό του Μητσοτάκη) ; Πρίν έναν μήνα δεν τον αλλάξες ; 😍
Ποιος ηλιακός, ποιος θερμοσίφωνας; Σοβάδες, τοίχοι, επισκευές σε κολώνες (σκασμένες), κλπ... γμσ τα! Αλλά αυτά δεν είναι τωρινά, έχουν μαζευτεί πολύ καιρό, και πρέπει να φτιαχτούν, γιατί αλλιώς βλέπω τον ουρανό (όπως οι Γαλάτες) να πέφτει στο κεφάλι μου! :roflmao: :party:
 

Μηνύματα
13.572
Reaction score
15.562
Ποιος ηλιακός, ποιος θερμοσίφωνας; Σοβάδες, τοίχοι, επισκευές σε κολώνες (σκασμένες), κλπ... γμσ τα! Αλλά αυτά δεν είναι τωρινά, έχουν μαζευτεί πολύ καιρό, και πρέπει να φτιαχτούν, γιατί αλλιώς βλέπω τον ουρανό (όπως οι Γαλάτες) να πέφτει στο κεφάλι μου! :roflmao: :party:
Δεν έχει (τρέχει) κανένα πρόγραμμα επιδότησης ο Μητσοτάκης για τέτοιες εργασίες ; Εστω καμιά ηλεκτρονική πλατφόρμα βρε παιδάκι μου να δηλώσεις κάτι ; Έστω έτσι για ψυχολογικούς λόγους, όχι οτι θα πάρεις κάτι τελικά. Μπορεί και να δώσεις δηλαδή. :D :D :D
 

Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Έλα ντε! Υπήρχε ένα, αλλά επισκευής για σπίτι που θέλεις... να νοικιάσεις! Ρε γμν, εγώ να μείνω μέσα θέλω, και να μην πέσει πάνω μου! :roflmao: :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.293
Reaction score
44.690
Δεν έχει (τρέχει) κανένα πρόγραμμα επιδότησης ο Μητσοτάκης για τέτοιες εργασίες ; Εστω καμιά ηλεκτρονική πλατφόρμα βρε παιδάκι μου να δηλώσεις κάτι ; Έστω έτσι για ψυχολογικούς λόγους, όχι οτι θα πάρεις κάτι τελικά. :D :D :D
Έχει άλλα τρεχάματα τώρα το ζαβό, με τους σοβάδες του Σώτου θα ασχοληθεί?
Ασε που πιστεύω ότι θα πέρασε καμιά μέρα από κει κοντά και η αιτία ήταν η γκαντεμιά που κουβαλάει, ράγισαν οι σοβάδες από τη γρουσουζιά του Κούλη :lolsign:
 


Μηνύματα
20.614
Reaction score
14.606
Έχει άλλα τρεχάματα τώρα το ζαβό, με τους σοβάδες του Σώτου θα ασχοληθεί?
Ασε που πιστεύω ότι θα πέρασε καμιά μέρα από κει κοντά και η αιτία ήταν η γκαντεμιά που κουβαλάει, ράγισαν οι σοβάδες από τη γρουσουζιά του Κούλη :lolsign:
Έχει επιρροή ανάλογη με ατομική βόμβα, οπότε σε ακτίνα 3-4 χμ που βρίσκεται το σπίτι μου από το δικό του, είναι μέσα στην εμβέλεια της! :roflmao: :party:
Ναι αλλά μετά απο αυτές τς εργασίες ο ιδιοκτήτης θα ζητάει 1000 ευρώ το τ.μ. αντί 100 :D :D
Ναι αλλά εμένα δεν με νοιάζει, γιατί δεν έχω σκοπό να το νοικιάσω σε άλλον! :geek:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.141
Μηνύματα
2.890.246
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top