Ποδήλατο

Μηνύματα
21.109
Reaction score
15.114
Βέβαια μας βοήθησε τόσα χρόνια η κακομοίρα η zwift μας έμαθε ποδήλατο και την πουλάμε τώρα σαν στημένη λεμονόκουπα για την καλύτερη rouvy. :D

Τι είναι αυτά βρε Σώτο τα zwift και rouvy ? Προγράμματα ; :D
Εγώ δεν είχα ποτέ zwift! Rouvy ναι, είχα δοκιμάσει πριν 3-4 χρόνια, και από τα τέλη του 2023 έχω κι εγώ συνδρομή ετήσια (νομίζω με ετήσια έρχεται πιο φτηνά από τα 15 το μήνα). Άσχετα ότι έχω να το χρησιμοποιήσω πολύυυυ καιρό! :geek:

Προγράμματα/app είναι, για εικονικές διαδρομές με ποδήλατο (κάποια έχουν και τρέξιμο) με trainer στο σπίτι.
Ότι πρέπει για τον σοβαρό, γεράκο και συντηρητικό Μπρέτσο δηλαδή ; 😯 :D😍
Στο τέλος θα σε κάνει να φας μπάμιες με αυτά που του λες! Σου αρέσουν; (αμφιβάλλω), Αν δεν σου αρέσουν, είναι η μεγαλύτερη τιμωρία! :lolsign::party:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Πολύ πιο σοβαρό πρόγραμμα το Rouvy.
To Zwift ακολουθεί πιο fb φάση, ταιριάζει πιο πολύ στη νεολαία που έχει εθιστεί σε multiplayer πλατφόρμες.
Έτσι φαίνεται, αυτό που γούσταρα περισσότερο ήταν που ένιωσα το software να αξιοποιεί τις δυνατότητες του εργόμετρου, πρώτη φορά έπαιξα τόση πολύ με τις ταχύτητες του ποδηλάτου, ανεβάζεις-κατεβάζεις δίσκο όπως θα έκανες στο δρόμο.
Κι από διαδρομές... γνωρίζεις όλο τον κόσμο! 8-) :geek:
Είπα για πρώτη δοκιμή να ανέβω πάρνηθα, επειδή όμως δεν ήξερα πως λειτουργεί είπα να αποφύγω το συνεχές ανήφορο και διάλεξα μια διαδρομή στη Ισπανία που μου θύμισε πολύ τις διαδρομές στο χωριόμ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.341
Reaction score
21.040
@bretsos κι όποιος άλλος κάνει indoor προπονήσεις: Για πείτε, τι χρησιμοποιείτε για να δροσίζετε το περιβάλλον/χώρο που προπονείστε/τον εαυτό σας;

Π.χ. κάποιον ανεμιστήρα δαπέδου με ψηλό "πόδι" για να σας φυσάει στα μούτρα ή κάποιον ανεμιστήρα δαπέδου "κοντό" για να σας φυσάει από κάτω προς τα πάνω ή κάτι άλλο; Στον χώρο/δωμάτιο που κάνω προπόνηση έχω air condition, βοηθάει κάπως (αρκετά) την κατάσταση, όμως εξακολουθώ να στάζω το είναι μου κάθε φορά. Υπάρχει κάποια λύση;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Εγω Γιώργη έχω 2 ανεμιστήρες μπροστά και κάτω, έναν αριστερά και έναν δεξιά υπό γωνία όπως βάζουμε τα main ηχεία. Έχω πετσέτα περασμένη στο λαιμό να κρέμεται και να μαζεύει το ιδρώτα από το κεφάλι, έχω επίσης μια μικρή πετσέτα που τη έχω στο τιμόνι και τη χρησιμοποιώ συχνά , έχω επίσης έναν κουβά δίπλα να στραγγιζω όλα αυτά.
Προπονήσεις έως 30km και με ένα avg 260-280w όλα τα παραπάν κάνουν σοβαρή δουλειά, από εκεί και πέρα με τη ίδια ένταση γίνεται απλά της Πόπης από ιδρώτα, είναι τόσο μεγάλη η ροή που δεν προλαβαίνω να τη μαζέψω, κατεβαίνει ο ιδρώτας μέσα στα παπούτσια και αφού παπαριάσουν ξεκινά περιστροφικα να πετάγεται νερό κάτω από τους αεραγωγούς που έχουν οι πάτοι των παπουτσιών. Εγώ συνεχίζω να μαζεύω ιδρώτα από το κορμό αλλά από τα παπούτσια εκτοξεύεται ροή, λίμνη κάνω κάτω στο πάτωμα, πετάγεται ιδρώτας στα ντουβάρια, στα έπιπλα, στο trainer, παντού!!


Edit.
Στους virtual αγώνες έχει απίστευτη πλάκα, μια μέρα από τη ένταση που έβαζα είχε αλλάξει θέση το trainer, είχα μεταφερθεί 1,5 μέτρο παραπέρα, ίσια ίσα που έβλεπα τη οθόνη του τάμπλετ και δεν έφτανα τα μπουκάλια με το νερό, πχιός ιδρώτας?
Είχε φτάσει μέχρι το ταβάνι!! :roflmao:
Όταν τελείωσα, δεν μπορούσα να ξεκουμπώσω και να κατέβω από το ποδήλατο, ήμουν για ώρα ξάπλα πάνω στο τιμόνι και θυμάμαι που έλεγα "γιατί το κάνω αυτό στον εαυτό μου" :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
21.109
Reaction score
15.114
Δύο ανεμιστήρες βάζω κι εγώ... αλλά αυτά το χειμώνα! Τώρα το καλοκαίρι δεν το έχω καν δοκιμάσει, ίσως χρειαζόμουν... ελικόπτερο! :geek: :roflmao: :lolsign:
 



Μηνύματα
15.901
Reaction score
22.276
Κάτσε να γυρίσω σπίτι παναθεμασε , και πόσες θες , υπόψιν είναι 40αρες για μικρό προφίλ τροχού, μην τις βαλς σε τίποτα αερο 60αρια δε θα βρίσκεις το καυλιτσεκι να βάλεις αέρα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.341
Reaction score
21.040
Κάτσε να γυρίσω σπίτι παναθεμασε , και πόσες θες, υπόψιν είναι 40αρες για μικρό προφίλ τροχού, μην τις βαλς σε τίποτα αερο 60αρια δε θα βρίσκεις το καυλιτσεκι να βάλεις αέρα
Ντεν έκω aero τροκούς, καρντιά μου! :biggrin: Οι Novatec Jetfly τροχοί μου έχουν αρκούντως μικρό/χαμηλό προφίλ.

Αν σου περισσεύουν δύο (2), θα ήθελα δύο (2). Αλλιώς, είμαι ΟΚ και με μία (1). Τον κωδικό θα στον στείλω τη Δευτέρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Εξαιρετικές σαμπρέλες, αυτές δουλεύω χρόνια, αυτές έβαλα και στο καινούριο ποδηλατάκι
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Δεν με λές κρόκ, συ tubeless είσαι στους τροχούς του trek?
Άρχισα να το σκέφτομαι για το bmc, βολεύει αρκετά η φάση με τους συγκεκριμένους τροχούς με τα κλειστά στεφάνια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.341
Reaction score
21.040
@bretsos Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί των συνθηκών indoor προπόνησης. Μάλλον θα αγοράσω έναν χαμηλό ανεμιστήρα δαπέδου. Ακόμα και να μην μου κάνει, δεν θα πάει χαμένος Τα θέματα περί ιδρώτα κι ενυδάτωσης, τα έχω λύσει.

Στο Rouvy δεν έχει αγώνες; :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
@bretsos

Στο Rouvy δεν έχει αγώνες; :)
Δεν έχω ιδέα ακόμα, λογικά κάτι πρέπει να έχει.
Σε αυτά τα προπονητικά προγράμματα δεν αφιερώνω χρόνο ούτε ψάχνομαι, κάθε φορά που είναι να κάνω προπόνηση διαλέγω και κάτι νέο στα δεδομένα της προπόνησης και κάπως έτσι αρχίζω να μαθαίνω τα κόλπα τους. Το ίδιο έκανα και στο zwift.
Όσο για το ανεμιστήρα πάρε όσο πιο μεγάλο μπορείς.


Δγιό τέτοιους εχω
20211110114830_life_meltemi_anemistiras_dapedou_100w_diametrou_40cm_mystery_black.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
14.506
Reaction score
16.356
Δεν έχω ιδέα ακόμα, λογικά κάτι πρέπει να έχει.
Σε αυτά τα προπονητικά προγράμματα δεν αφιερώνω χρόνο ούτε ψάχνομαι, κάθε φορά που είναι να κάνω προπόνηση διαλέγω και κάτι νέο στα δεδομένα της προπόνησης και κάπως έτσι αρχίζω να μαθαίνω τα κόλπα τους. Το ίδιο έκανα και στο zwift.
Όσο για το ανεμιστήρα πάρε όσο πιο μεγάλο μπορείς.


Δγιό τέτοιους εχω View attachment 340964
Και εγω ένα τέτοιο έχω, τον αυθεντικό τον Ισπανικό καθώς αυτό μου φαίνεται "αντιγραφή" (?)

Αυτούς έχουν και όλοι οι μουσικοί στην σκηνή στις συναυλίες. Πολύ δυνατοί. Και στο ταβάνι να τους βάλω να χτυπάνε ... χτυπάνε πιο δυνατά ( και στο ένα απο το τέσσερα σκάλα) απο τους καλούς τους άλλους και αγκαλιά να τους πάρεις. :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Όντως φυσάει δυνατά, το θέμα είναι πως στη συγκεκριμένη περίπτωση με τα turbo trainer όσο δυνατός και να είναι δεν αρκεί, πολλές φορές μετά από ώρα τους κοιτάω αν λειτουργούν, δεν νιώθω καθόλου τον αέρα τους...
 

Μηνύματα
15.901
Reaction score
22.276
Δεν με λές κρόκ, συ tubeless είσαι στους τροχούς του trek?
Άρχισα να το σκέφτομαι για το bmc, βολεύει αρκετά η φάση με τους συγκεκριμένους τροχούς με τα κλειστά στεφάνια
Ναι τουμπες και δεν νομίζω ότι σε περίπτωση που δεν δουλέψει το ζουμί αξίζει να κουβαλάς σαμπρέλα, ο συνδιασμός gp5000 και ζουμιου είναι ταμάμ για να βγάλεις τα χέριας , ταξί αγροτικό και πίσω.
Συνεπώς δεν κουβαλάς τίποτα, μόνο τρόμπα και ανταπτορα για βενζινάδικο ααααν φύγει αρκετός αέρας μέχρι να κλείσει. Εσύ επιπλέον το ταιζεις χιλιόμετρα οπότε γλυτώνεις την αλλαγή ζουμιου καθώς θα είναι ηδη τα λάστιχα σου για αλλαγή
 

Μηνύματα
21.109
Reaction score
15.114
Δεν με λές κρόκ, συ tubeless είσαι στους τροχούς του trek?
Άρχισα να το σκέφτομαι για το bmc, βολεύει αρκετά η φάση με τους συγκεκριμένους τροχούς με τα κλειστά στεφάνια
Ωχ, ωχ, όπως τα λέγαμε... σιγά σιγά (yavas - yavas) τα δέχεται όλα, αφού γκρινιάξει πρώτα! (πολύ μοιάζουμε σε αυτό!! :geek: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.893
Reaction score
46.135
Ναι τουμπες και δεν νομίζω ότι σε περίπτωση που δεν δουλέψει το ζουμί αξίζει να κουβαλάς σαμπρέλα, ο συνδιασμός gp5000 και ζουμιου είναι ταμάμ για να βγάλεις τα χέριας , ταξί αγροτικό και πίσω.
Συνεπώς δεν κουβαλάς τίποτα, μόνο τρόμπα και ανταπτορα για βενζινάδικο ααααν φύγει αρκετός αέρας μέχρι να κλείσει. Εσύ επιπλέον το ταιζεις χιλιόμετρα οπότε γλυτώνεις την αλλαγή ζουμιου καθώς θα είναι ηδη τα λάστιχα σου για αλλαγή

Πρόσεξε να δεις τι συμβαίνει, αυτοί οι μλκες πουλάνε το roadmachine που πήρα ως και καλά comfort πλαίσιο, δεν είναι όμως, είναι κούτσουρο. Πήγα έβαλα και τους bora και έγινε νταμάρι η αίσθηση που έχω. Αυτό δεν είναι κακό εφόσον όμως οι δρόμοι είναι της προκοπής. Ούτε και τα 28mm ελαστικά με χαμηλές πιέσεις μπορούν να εξομαλύνουν τη κατάσταση. Το τελευταίο που μένει είναι να βγει η σαμπρέλα, μήπως και γλυτώσω κάνα σφράγισμα...
Ωχ, ωχ, όπως τα λέγαμε... σιγά σιγά (yavas - yavas) τα δέχεται όλα, αφού γκρινιάξει πρώτα! (πολύ μοιάζουμε σε αυτό!! :geek: :roflmao:
Άμα ήσαν και πασοκτζής θα μοιάζαμε σαν δγιό σταγόνες νερό :tongue:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.593
Μηνύματα
2.910.503
Members
38.071
Νεότερο μέλος
georgeelli
Top