Ποδήλατο

Μηνύματα
902
Reaction score
1.091
Στο νετ παίζουν πολλές προτάσεις και ιδέες σε diy, βαριέμαι θανάσιμα όμως να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Προψέ έκατσα και έκανα μια έρευνα γύρω από τι υπάρχει και κυκλοφορεί στο εμπόριο, κατέληξα σε τούτο.
Άποψή μου αν δεν είναι παραμετροποιήσιμο, don't do it Φαίδων...Εκτός και αν το έχεις δοκιμάσει και πιστεύεις στην παρούσα φάση ότι σου κάνει. Έχει αυξημένες πιθανότητες να καταλήξει σε κάποια αποθήκη.
Το DIY δες το σαν ένα Χειμερινό project.

Βλέπεις πόσες μοίρες θες, τι αίσθηση θες και δοκιμάζεις ελαστομερή μέχρι να βρεις αυτό που σου αρέσει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.454
Reaction score
47.630
Έχει βρε συ προσθαφαιρούμενα ελατήρια αντίστασης και πλεύση μπρός-πίσω, τι του λείπει?
Φοβάμαι ένα πράμα, μήπως πάνω στη ένταση χοροπηδάει η πλατφόρμα και εκτροχιάζονται τα ροδάκια
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.454
Reaction score
47.630
Ρε συ Σώτο έχω πρόβλημα, με έχει σκοτώσει αυτή η στατικότητα, τις προάλλες που πατούσα στο ανήφορο μουδιάσανε τα κάκαλα και όταν κατέφκα πονούσαν μέχρι και τη επόμενη μέρα.
Εντωμεταξύ διαβάζω πολλούς που είναι υπέρ και άλλους που είναι κατά, τι ισχύει εντέλει, δεν έχω ιδέα...
 

Μηνύματα
21.542
Reaction score
15.567
Σε επόμενο στάδιο σε βλέπω σε αυτό...


...πάνω στο rocker plate! :geek:
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.454
Reaction score
47.630
Ποιος το κάνει αυτο;

Όταν δεν γνωρίζεις τα βασικά, φαντάζει μέγα επιστήμη να σε τοποθετήσει ο ποδηλατάς κατά προσέγγιση πάν στο πλαίσιο.
Όσοι γνωρίζουμε, ξέρουμε ότι θέλει περαιτέρω ψάξιμο ώστε να κουμπώσεις απόλυτα.
Αυτός είναι και ο λόγος που ποστάρω ότι ενδιαφέρον περιλαμβάνει το εν λόγο θέμα περί bike fit. ;)

Κάτι άλλο, έχω βαρεθεί να διορθώνω προβλήματα στο πλαίσιο της bmc, από ωοειδές τρύπες μεσαίας τριβής, από βάσεις στις δαγκάνες των φρένων που κάθονταν τελείως στράβα και τώρα ευθυγράμμιση στο διαμήκη τους τροχόυς, αν μια εταιρία όπως η bmc παρουσιάζει τέτοιου είδους προβλήματα, φαντάς τι γίνεται γενικότερα και τι σαβούρα πληρώνουμε.
Όλα αυτά τα θέματα τα εντόπισα κατά το μοντάρισμα, επειδή όμως απαιτούσαν χρόνο και ειδικά εργαλεία τα διόρθωσα σιγά σιγά σε βάθος χρόνου.

Τελευταίο έμεινε η ευθυγράμμιση, έσιαξα κάποια θκάμ ειδικά εργαλεία και ξεκίνησα δλειά, έφαγα όσο υλικό έπρεπε και πλέον ο εμπρός σε σχέση με το πίσω τροχό είναι σε απόλυτη ευθεία-αρμονία.

IMG_20241025_230231.jpg
IMG_20241025_225742.jpg


Μπορείς πολύ εύκολα να εντοπίσεις εάν έχεις πρόβλημα, παρατηρώντας τα κενά που αφήνει ο τροχός, πχ στο πιρούνι όπου αντιμετώπισα το πρόβλημα.
IMG_20241026_111428.jpg
 

Μηνύματα
902
Reaction score
1.091
Όταν δεν γνωρίζεις τα βασικά, φαντάζει μέγα επιστήμη να σε τοποθετήσει ο ποδηλατάς κατά προσέγγιση πάν στο πλαίσιο.
Όσοι γνωρίζουμε, ξέρουμε ότι θέλει περαιτέρω ψάξιμο ώστε να κουμπώσεις απόλυτα.
Αυτός είναι και ο λόγος που ποστάρω ότι ενδιαφέρον περιλαμβάνει το εν λόγο θέμα περί bike fit. ;)

Κάτι άλλο, έχω βαρεθεί να διορθώνω προβλήματα στο πλαίσιο της bmc, από ωοειδές τρύπες μεσαίας τριβής, από βάσεις στις δαγκάνες των φρένων που κάθονταν τελείως στράβα και τώρα ευθυγράμμιση στο διαμήκη τους τροχόυς, αν μια εταιρία όπως η bmc παρουσιάζει τέτοιου είδους προβλήματα, φαντάς τι γίνεται γενικότερα και τι σαβούρα πληρώνουμε.
Όλα αυτά τα θέματα τα εντόπισα κατά το μοντάρισμα, επειδή όμως απαιτούσαν χρόνο και ειδικά εργαλεία τα διόρθωσα σιγά σιγά σε βάθος χρόνου.

Τελευταίο έμεινε η ευθυγράμμιση, έσιαξα κάποια θκάμ ειδικά εργαλεία και ξεκίνησα δλειά, έφαγα όσο υλικό έπρεπε και πλέον ο εμπρός σε σχέση με το πίσω τροχό είναι σε απόλυτη ευθεία-αρμονία.

View attachment 346977 View attachment 346978

Μπορείς πολύ εύκολα να εντοπίσεις εάν έχεις πρόβλημα, παρατηρώντας τα κενά που αφήνει ο τροχός, πχ στο πιρούνι όπου αντιμετώπισα το πρόβλημα.
View attachment 347010
Στο δικό μου ο εμπρός είναι άριστα ευθυγραμμισμένος. Για τη μεσαία τριβή δεν ξέρω αλλά αυτός που την τοποθέτησε δεν σχολίασε κάτι...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.547
Reaction score
21.341
Να, δείτε το σημερινό μου κατόρθωμα:
IMG_20241028_090516.jpg


Πήγα να ξεκλειδώσω το παπούτσι κι έσπασε το πετάλι! Ευτυχώς, έγινε 10 μέτρα πριν από το σπίτι μου.

Είχα ελαττώσει ταχύτητα, με σκοπό να σταματήσω έξω από το σπίτι μου, ξεκλειδώνω το παπούτσι κι ακούω ένα "κρακ", κοιτάω κάτω και έλειπε το κομμάτι!

Άντε, μετά από 10 και κάτι χρόνια, ας αλλάξω και πετάλια. :) Μάλλον θα πάω σε αυτά - ετοιμοπαράδοτα, συμβατά με τα cleats μου και σε καλή τιμή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.202
Μηνύματα
2.932.803
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top