Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Προς επιρρωση των θέσεών μου, το παρακάτω είναι η περιοχή όπου κατέρρευσε ο δυστυχής Βρετανός

Screenshot_20240615_205828.jpg


Κίνδυνος παιδιά κίνδυνος. Θα καούμε όλοι όσοι είμαστε πλησίον περιοχών που καταλαμβάνει δασικος χάρτης
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Δεν έβλεπε τον ήλιο να προσανατολιστει με τόσα δέντρα γιαυτό χάθηκε φαίνεται. Θα επανέλθω αφού διαβάσω το φεκ. Έχω την αίσθηση ότι λέει για δάσος. Και παραπάνω μόλις αποδείξαμε ότι δεν έχει δάσος όπου το καταγράφουν οι χάρτες. Άλλη εξάλλου η λειτουργία και χρησιμότητα των τελευταίων.
 

Μηνύματα
3.217
Reaction score
10.603
Ειπαμε , το δάσος είναι δασική έκταση, η δασική έκταση δεν είναι πάντα δάσος με την ευρεία έννοια του όρου, περιλαμβάνει και άλλα πράγματα.
ψάξε και τη δασική νομοθεσία του 2016
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Εγώ ξέρω ότι το παραπάνω παράδειγμα δεν είναι λογικό να εφαρμόζει μέτρα πυροπροστασίας ως πλησιον σε δάσος. Τα άλλα ας τα βρουν εκείνοι που πληρώνονται αδρά και κάνουν τους επιστήμονες και νομοθετες.

Είναι σαφές πως εάν κατάφεραν και έφτιαξαν νομοθεσία που καταλαμβάνει ακόμη και το παραπάνω παράδειγμα είναι αμφισβητισιμη η επάρκειά τους σε αμφότερα.
 

Μηνύματα
3.217
Reaction score
10.603
Εγώ ξέρω ότι το παραπάνω παράδειγμα δεν είναι λογικό να εφαρμόζει μέτρα πυροπροστασίας ως πλησιον σε δάσος. Τα άλλα ας τα βρουν εκείνοι που πληρώνονται αδρά και κάνουν τους επιστήμονες και νομοθετες.
Ναι σωστό αυτό

ίσως πρέπει να γίνει επαναπροσδιορισμός του όρου της δασικής έκτασης.
Εδώ θα προκύψουν άλλα θέματα του στυλ «ολίγον έγκυος» Δηλ πόσα δένδρα συνιστούν μια δασική έκταση, τι είδος, τι ύψος, τι. τι τι τι ;;;;
 


Μηνύματα
20.517
Reaction score
14.521
Σε άλλες χώρες πώς τις ονομάζουν άραγε τις εκτάσεις που δεν είναι δάσος με δέντρα σε πυκνή σχετικά βλάστηση, αλλά έχουν χαμηλή άγρια βλάστηση, θάμνους, μικρά δέντρα, φρύγανα, κλπ; Η έννοια 'δασική έκταση' παραπέμπει σε δάσος, αυτό καταλαβαίνει ο κόσμος αν δεν το ψάξει περισσότερο... γι αυτό και παθαίνει εγκεφαλικά όταν του λένε ότι το χωράφι του, οικόπεδο του βρίσκεται μέσα ή είναι κοντά σε δασική εκταση, κι βλέπει μόνο θάμνους!

Εδώ έχει τους ορισμούς δάσους και δασικής έκτασης...

 

Μηνύματα
13.443
Reaction score
15.477
Σε άλλες χώρες πώς τις ονομάζουν άραγε τις εκτάσεις που δεν είναι δάσος με δέντρα σε πυκνή σχετικά βλάστηση, αλλά έχουν χαμηλή άγρια βλάστηση, θάμνους, μικρά δέντρα, φρύγανα, κλπ; Η έννοια 'δασική έκταση' παραπέμπει σε δάσος, αυτό καταλαβαίνει ο κόσμος αν δεν το ψάξει περισσότερο... γι αυτό και παθαίνει εγκεφαλικά όταν του λένε ότι το χωράφι του, οικόπεδο του βρίσκεται μέσα ή είναι κοντά σε δασική εκταση, κι βλέπει μόνο θάμνους!

Εδώ έχει τους ορισμούς δάσους και δασικής έκτασης...

Να ρωτήοσυμε κάνα τοπογράφο ή δασολόγο. Ξέρω κανά δυο -τρείς θα τους ρωτήσω αύριο και θα σου πω το σκεπτικό. Μηπως περιμένουν ότι κάποτε θα ξαναγίνει δάσος ή θέλουν να βάλουν φωτοβολταικά παντού ; :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.514
Reaction score
75.160
Σε άλλες χώρες πώς τις ονομάζουν άραγε τις εκτάσεις που δεν είναι δάσος με δέντρα σε πυκνή σχετικά βλάστηση, αλλά έχουν χαμηλή άγρια βλάστηση, θάμνους, μικρά δέντρα, φρύγανα, κλπ;
 

Μηνύματα
20.517
Reaction score
14.521
Να ρωτήοσυμε κάνα τοπογράφο ή δασολόγο. Ξέρω κανά δυο -τρείς θα τους ρωτήσω αύριο και θα σου πω το σκεπτικό. Μηπως περιμένουν ότι κάποτε θα ξαναγίνει δάσος ή θέλουν να βάλουν φωτοβολταικά παντού ; :D
Δεν μπορεί να περιμένουν να ξαναγίνει δάσος, κάτι που δεν ήταν ποτέ δάσος, ή ήταν προ αμνημονεύτων... χιλιετιών! Δεν είναι τα καμένα ας πούμε ή καταπατημένες εκτάσεις που έγιναν σπίτια, αγροί κλπ, οπότε εκεί ίσως θα μπορούσαν να το περιμένουν. Είναι και εκτάσεις άγονες για μεγάλα δέντρα, όπου μόνο θάμνοι και χαμηλή βλάστηση φυτρώνει, κάπως αλλιώς λοιπόν θα έπρεπε να τις λένε στις επίσημες αναφορές...

Θα έχει ενδιαφέρον να διαβάσουμε το σκεπτικό, για τη γενίκευση αυτή, thanks! 8-) 🤓
Ωραίος! Καμία σχέση με την έννοια του δάσους δηλαδή... Θαμνώδεις εκτάσεις θα μπορούσαν να το πούμε εμείς (αν και πάλι περιλαμβάνονται κι άλλα είδη).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Άλλη είπαμε η χρησιμότητα των δασικών χαρτών. Ικανοποιούν την καταγραφή και τις ανάγκες προστασίας των περιοχών αυτών. Άλλο να χρησιμοποιούνται άνευ διάκρισης για τις ανάγκες κανονισμού πυροπροστασίας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.514
Reaction score
75.160
Ωραίος! Καμία σχέση με την έννοια του δάσους δηλαδή... Θαμνώδεις εκτάσεις θα μπορούσαν να το πούμε εμείς (αν και πάλι περιλαμβάνονται κι άλλα είδη).
Και ελληνικό, πολύ ακριβές.


Εδώ που καήκαμε το '21 έτσι θα γίνει το βουνό απο πάνω, όπως είναι ο Άγιος Μερκούριος (για τους ποδηλάτες :p ).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Μόνο πουστη Σύμη άντε ναείχε κανένα χαμομήλι
 

Μηνύματα
3.217
Reaction score
10.603
Άλλη είπαμε η χρησιμότητα των δασικών χαρτών. Ικανοποιούν την καταγραφή και τις ανάγκες προστασίας των περιοχών αυτών. Άλλο να χρησιμοποιούνται άνευ διάκρισης για τις ανάγκες κανονισμού πυροπροστασίας.
Αυτή τη βάση δεδομένων έχουν, αυτήν χρησιμοποιούν. Εδώ δεν είχαμε/εχουμε Κτηματολόγιο -περιουσιολόγιο , θα έχουμε για τις δασικές εκτάσεις ;;
 

Μηνύματα
13.443
Reaction score
15.477
Δεν μπορεί να περιμένουν να ξαναγίνει δάσος, κάτι που δεν ήταν ποτέ δάσος, ή ήταν προ αμνημονεύτων... χιλιετιών! Δεν είναι τα καμένα ας πούμε ή καταπατημένες εκτάσεις που έγιναν σπίτια, αγροί κλπ, οπότε εκεί ίσως θα μπορούσαν να το περιμένουν. Είναι και εκτάσεις άγονες για μεγάλα δέντρα, όπου μόνο θάμνοι και χαμηλή βλάστηση φυτρώνει, κάπως αλλιώς λοιπόν θα έπρεπε να τις λένε στις επίσημες αναφορές...

Θα έχει ενδιαφέρον να διαβάσουμε το σκεπτικό, για τη γενίκευση αυτή, thanks! 8-) 🤓


Ωραίος! Καμία σχέση με την έννοια του δάσους δηλαδή... Θαμνώδεις εκτάσεις θα μπορούσαν να το πούμε εμείς (αν και πάλι περιλαμβάνονται κι άλλα είδη).
Δάσος είναι ότι θα πεί η Υπηρεσία ότι είναι. :D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.592
Reaction score
32.481
Απόδειξη ότι δεν είναι ικανοί όλοι να συντάξουν έναν κανόνα δικαίου.
Δεν υπάρχει καν περίσκεψη για τις περιπτώσεις που καταλαμβάνει μια διατύπωση.
Ιδίως από όσους αγνοούν τη βασική αρχή, omnis definitio in jure periculosa est
 

Μηνύματα
20.517
Reaction score
14.521
Μόνο πουστη Σύμη άντε ναείχε κανένα χαμομήλι
Κοίτα τι γίνεται όταν λείπει ένα space... :geek: :roflmao:

ΥΓ. Η καταγωγή μου από μεριά πατέρα (ο παπούς δηλαδή) είναι από Σύμη (ο πατέρας μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Ρόδο όμως). Σφουγγαράς ο παπούς, ειχε κι ένα μεγάλο σφουγγάρι έκθεμα στο ενυδρείο Ρόδου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.231
Reaction score
44.528
Ήθελα καιρό να σχολιάσω εδώ πέρα, θα το κάνω με τον θκόμ ξεχωριστό τρόπο. :biggrin:

Ένα ανίκανο κράτος και μια άχρηστη κυβέρνηση με ένα μέτρο που μπάζει από παντού αναγκάζει τους πολίτες με πρόστιμα για μια ακόμη φορά να ξεχορταριάσει το σύμπαν.
Ξαφνικά και από το πουθενά βλέπω κόζμο με ένα χορτοκοπτικό στη πλάτη, δεν ξέρουν πως να το κάνουν, ρωτάνε τι είναι καλύτερο, δίσκος ή ντίζα, ψάχνουν για αναλογίες λάδι-βενζίνα, της πτ@νας!!
Ελλάδα 2.0 ρε φίλε με canantair που αποκτήσαμε επί Παπαδόπουλου...
 

Μηνύματα
3.217
Reaction score
10.603
Ήθελα καιρό να σχολιάσω εδώ πέρα, θα το κάνω με τον θκόμ ξεχωριστό τρόπο. :biggrin:

Ένα ανίκανο κράτος και μια άχρηστη κυβέρνηση με ένα μέτρο που μπάζει από παντού αναγκάζει τους πολίτες με πρόστιμα για μια ακόμη φορά να ξεχορταριάσει το σύμπαν.
Ξαφνικά και από το πουθενά βλέπω κόζμο με ένα χορτοκοπτικό στη πλάτη, δεν ξέρουν πως να το κάνουν, ρωτάνε τι είναι καλύτερο, δίσκος ή ντίζα, ψάχνουν για αναλογίες λάδι-βενζίνα, της πτ@νας!!
Ελλάδα 2.0 ρε φίλε με canantair που αποκτήσαμε επί Παπαδόπουλου...
Το ΠΑΣΟΚ είναι ……. Δασική έκταση ;; :biggrin:
Οι πασόκοι πρέπει να υποβάλετε μελέτη :cry:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.048
Μηνύματα
2.886.595
Members
37.979
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top