Πυροπροστασία, δηλώσεις και πρόστιμα Ελλάδα 2.0

TGD

Μηνύματα
7.633
Reaction score
7.619
Την Παρασκευή πυρκαγιά στη Λάρισα απείλησε το κτίριο "Γαιόπολις" του Πανεπιστημίου. Ευτυχώς η πυροσβεστική πρόλαβε και την περιόρισε πριν φτάσει στα κτίρια.

Όμως:
  1. Συναγερμός πυρκαγιάς δεν υπήρξε
  2. Η φωτιά έκλεισε την οδό διαφυγής προς την Γεωργική Σχολή
  3. Οι άλλες δύο οδοί διαφυγής από τα κτίρια της Νοσηλευτικής και της Ζωικής Παραγωγής είναι άχρηστες για τα οχήματα και μπλοκαρισμένες από τα δέντρα που έχουν φυτρώσει
  4. Και αν κάποιος έφευγε πεζός από εκεί θα κατέληγε στις κλειδωμένες θύρες
  5. Οπότε έπρεπε όλο το προσωπικό και οι φοιτητές να εκκενώσουν από την κεντρική πύλη
  6. Το 112 έστειλε μήνυμα με καθυστέρηση
  7. Στο πίσω μέρος των εγκαταστάσεων (από εκεί που πλησίαζε η φωτιά) υπάρχουν τα εγκαταλελλειμένα χωράφια του πρώην ΤΕΙ, τα οποία είναι γεμάτα ξερόχορτα και κομμένα ξερά κλαδιά
  8. Θεωρητικά υπάρχουν τρεις πυροσβεστικοί κρουνοί σε αυτό το αγρόκτημα, χωρίς σήμανση, εντοπίστηκαν οι δύο, από τους οποίους ο ένας χάλασε κατά την πυροσβεση
  9. Ο χώρος στάθμευσης έχει σκιά χάρη στα πεύκα
  10. Δεν έχει ποτέ ελεγχθεί το σύστημα πυρόσβεσης των κτιρίων
Πότε να κάνω τη δήλωση είπαμε;
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.251
Που να μεινει χρονος να ασχοληθουν με αυτα........ Προηγουνται ολων τα μεταπτυχιακα προγραμματα με τα απαραιτητα διδακτρα! 😁
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Αυτό μπορεί να αφορά τα πανεπιστημιακά ιδρύματα και τι κάνουν ή δεν κάνουν για την πυροπροστασία των χώρων τους, αλλά δε νομίζω ότι γενικότερα είναι και πολύ διαφορετικό για άλλους χώρους του δημοσίου, όπου έχουν άλλοι την ευθύνη. Πχ, πόσοι θάμνοι καθαρίζονται στα πλάγια των δρόμων, δήμων, περιφερειών; Νοσοκομείων; κλπ...
 

Μηνύματα
490
Reaction score
652
Πού ήσουν και είχε ψήφους σε Μπελέρη και Δήμα;

Η Θεσσαλονίκη πάντως, που είχε πάρα πολλά ράμματα για την κυβέρνηση (με τελευταία την απίστευτη ταλαιπωρία με το διαβόητο φλαϊόβερ και τα έργα του μετρό που κοντεύουν δύο δεκαετίες), ξεπέρασε το όριο του 'μαυρίζω δια της αποχής' και το γύρισε σε Βελόπουλο, τους κόνταρε στα ίσια στα περισσότερα τμήματα (στο δικό μου είχε σχεδόν τους διπλάσιους ψήφους).

Δεν έχουν καταλάβει τίποτα και συνεχίζουν, σε ζητήματα που δεν άπτονται ευθέως της οικονομικής πολιτικής, και ταλαιπωρούν τον κόσμο, ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ.
Έτσι είναι το 'αποφασίζομεν και διατάσσομεν'. Είναι νοοτροπία και τρόπος ζωής, τι σημασία έχει ο τρόπος ανάδειξης της βουλής. Μπαίνει ο κάθε τελειωμένος σε υπουργείο και τη βλέπει φυρερίσκος.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Δυστυχώς ζούμε στο Κουλιστάν τη περίοδο της χειρότερης πολιτικής διαχείρισης από τη περίοδο της χούντας. Ελεγχόμενα τα πάντα και παρουσίαση μιας εικονικής πραγματικότητας που βασίζεται στην υπέρμετρη και απάνθρωπη φορολόγηση.
 

TGD

Μηνύματα
7.633
Reaction score
7.619
Που να μεινει χρονος να ασχοληθουν με αυτα........ Προηγουνται ολων τα μεταπτυχιακα προγραμματα με τα απαραιτητα διδακτρα! 😁
Δεν γίνεται αλλιώς. Αν οι καθηγητές δεν διδάσκουν σε μεταπτυχιακά δεν παίρνουν προαγωγή. Αυτός είναι ο λόγος που γέμισαν μεταπτυχιακά τα πανεπιστήμια.
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Παρεμπιπτόντως βέβαια, τι σχέση έχουν τα μεταπτυχιακά και οι καθηγητές, με την πυροπροστασία των ιδρυμάτων; Δικιά τους δουλειά είναι; δεν έχουν διοίκηση και διοικητικό προσωπικό τα πανεπιστήμια, που έχει ευθύνη για τους χώρους του;
 

TGD

Μηνύματα
7.633
Reaction score
7.619
Παρεμπιπτόντως βέβαια, τι σχέση έχουν τα μεταπτυχιακά και οι καθηγητές, με την πυροπροστασία των ιδρυμάτων; Δικιά τους δουλειά είναι; δεν έχουν διοίκηση και διοικητικό προσωπικό τα πανεπιστήμια, που έχει ευθύνη για τους χώρους του;
Όχι, δεν έχουν. Ούτε προβλέπουν δαπάνες συντήρησης για οτιδήποτε.
 

Μηνύματα
20.562
Reaction score
14.552
Δηλαδή ποιος περιμένουν να έχει ευθύνη; Ο... υπουργός; ή άστα να γκρεμιστούν; :geek: 🤓
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.708
Reaction score
32.691
Όλα τα δημόσια κτήρια είναι αυτοσυντηρουμενα. Και αναβαθμιζονται μάλιστα για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής με απλούστατες οδηγίες (να κλείνετε τις κουρτίνες και να αεριζετε τον χώρο)
 



Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.251
Δεν γίνεται αλλιώς. Αν οι καθηγητές δεν διδάσκουν σε μεταπτυχιακά δεν παίρνουν προαγωγή. Αυτός είναι ο λόγος που γέμισαν μεταπτυχιακά τα πανεπιστήμια.
Ο λογος ειναι οτι πρεπει να συμπληρωθει το πεντοχιλιαρο μηνιαιως. Αν ηταν αυτο που λες θα ηταν δωρεαν, χωρις διδακτρα. ;)
Παρεμπιπτόντως βέβαια, τι σχέση έχουν τα μεταπτυχιακά και οι καθηγητές, με την πυροπροστασία των ιδρυμάτων; Δικιά τους δουλειά είναι; δεν έχουν διοίκηση και διοικητικό προσωπικό τα πανεπιστήμια, που έχει ευθύνη για τους χώρους του;
Απλα δεν διαθετουν τον απαιτουμενο χρονο για μη ακαδημαικα θεματα. Δεν εννοω να παρουν τις αξινες και τα τσαπια, αλλα τις σωστες αποφασεις (π.χ. στελεχωση τεχνικων υπηρεσιων) και τα απαραιτητα εξοδα (π.χ. συντηρηση πρασινου).
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.708
Reaction score
32.691
Έχω ακούσει πολλά για απίστευτο ξεχαρβάλωμα τεχνικής υπηρεσίας σε πανεπιστήμιο (δεν θα πω ποιο) που μέχρι πριν λίγα χρόνια λειτουργούσε μια χαρά. Τέτοια φέρνει το αυτοδιοίκητο -δίχως όμως να συνοδεύεται και από την απαραίτητη ατομική ευθύνη εκείνων που θα τα κάνουν kwlo.
 

Μηνύματα
1.589
Reaction score
77
Παιδια, επειδη δεν κατεχω τις διαφορες αναμεσα σε οικοπεδα, αγροτεμαχια, γηπεδα, δασικες εκτασεις, χορτολιβαδικες κτλ κτλ
Εχω ενα οικοπεδο παραθαλασσιο, 250 μετρα, κολλητα με αλλα παρομοια, καποια με εξοχικα χτισμενα, στο δικο μου δεν εχω τιποτα, μονο αγριοχορτα. Ειναι εντος σχεδιου πολης νομιζω, και εχει φως νερο τηλεφωνο...

Πρεπει να κανω δηλωση ?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.708
Reaction score
32.691
Μόνο εάν απέχεις λιγότερο από 300μ. από περιοχή που είναι πράσινη στους δασικούς χάρτες.



Τα κτισμένα εντός σχεδίου σύμφωνα με το παραπάνω εξαιρούνται για τους διαμορφωμένους κήπους τους σύμφωνα με το παραπάνω. Διευκρίνιση, που δεν υπάρχει στο φεκ, στο τελευταίο υπάρχει ένα αμφισιμο "οικοπεδικοι και λοιποί ακάλυπτοθ χώροι" που σε συνδυασμο την προϋπόθεση του κτισμένου μονογια τα εκτός σχεδίου, οδηγεί ερμηνευτικά στο ότι στα εντός σχεδίου μιλάμε για τα ακάλυπτα δλσ ακτιστα οικοπεδα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.235
Reaction score
85.174
Μόνο εάν απέχεις λιγότερο από 300μ. από περιοχή που είναι πράσινη στους δασικούς χάρτες.



Τα κτισμένα εντός σχεδίου σύμφωνα με το παραπάνω εξαιρούνται για τους διαμορφωμένους κήπους τους σύμφωνα με το παραπάνω. Διευκρίνιση, που δεν υπάρχει στο φεκ, στο τελευταίο υπάρχει ένα αμφισιμο "οικοπεδικοι και λοιποί ακάλυπτοθ χώροι" που σε συνδυασμο την προϋπόθεση του κτισμένου μονογια τα εκτός σχεδίου, οδηγεί ερμηνευτικά στο ότι στα εντός σχεδίου μιλάμε για τα ακάλυπτα δλσ ακτιστα οικοπεδα.
Εγώ δήλωσα ό,τι έχω εκτός Αθηνών χωρίς να έχω ιδέα για όλα τα υπόλοιπα που τα χαρακτηρίζουν.
Κι ένα τηλεφώνημα να χρειαζόταν αποκλείεται να το έκανα. Όχι να ψάξω να βρω τι παίζει για το καθένα. :biggrin:
Θεωρητικά καθαρίζονται όλα κάθε χρόνο από άνθρωπο που κάνει αυτή τη δουλειά. Κι ας μην ξέρω (για τα δύο) πώς είναι από κοντά.
 


Μηνύματα
1.755
Reaction score
814
Η τεχνική εκθεση ξεκινα απο 500 ευρω και αυξάνεται με τα μετρα, τις ιδιαιτεροτητες της περιοχης και το πως σε κοβει με το ματι ο δασολογος :)

Ρωτησα το δασολογο του δημου😋
 


Μηνύματα
1.755
Reaction score
814
Γι αυτο ειπα ξενικα... Δεν υπαρχει ανω οριο

Υγ. Ξεχασα να πω οτι το οριοβ3μετρων στα δεντρα απο το σπιτι αφορα δασικου τυπου δεντρα, οχι καρποφορα. Αυτα επιτρεπονται
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.215
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top