Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
644
Reaction score
486
Όχι, δεν είναι για αυτό το λόγο.

Το Κάλι, έχει πιο ομοιόμορφη off axis και πιο στενό λοβό.

Ο κάθε χώρος που δεν είναι σημαντικά περιποιημένος, θα επωφεληθεί από τον πιο στενό λοβό, και επειδή η έμμεση σε τέτοιο χώρο θα είναι πιο σημαντικής ενέργειας, είναι ακόμα πιο σημαντικό να είναι ομοιόμορφη η on axis με την off axis, ώστε να "ακούει" στην διόρθωση με EQ.

Το γουφερ του διδρομου, εμφανίζει πολύ ευρύτερο λοβό μέχρι το σημείο κρος με το τουίτερ, άρα θα στέλνει πολύ περισσότερη ενέργεια προς τα τοιχωματικά όρια, σε σχέση με το τρίδρομο και σε σχέση με το τουίτερ του ίδιου ηχείου.

Βασικά δηλαδή, πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα παίξει ο χώρος, όχι το ηχείο.

Πρόσεξε πόσο τερματισμενος είναι ο λοβός στο διδρομο μέχρι τον 1 χιλιοκυκλο, πάνω κάτω μέχρι το σημείο κρος.

Αντιθέτως, το τρίδρομο έχει τερματισμένο λοβό μέχρι τους 200 κύκλους, στους 500 έχει κλείσει.

Πρακτικά, σε όλα τα μεσαιοπριμα, το 3-δρομο έχει πολύ πιο στενό λοβό, και πιο ομοιόμορφο λόγω waveguide. Λιγότερη ενέργεια θα σπείρει στο χώρο
Εννοεις όπως φαίνεται από το διάγραμμα οριζόντιας διασποράς ; Ναι φαίνεται πιο ευρύ το Elac φτάνει έως τις 130-140 μοίρες στα 1khz που όντως θα δημιουργήσει ανακλασεις στα πλευρικά τοιχώματα και θα αυξήσει την έμμεση ενέργεια που δεχόμαστε στις Μεσαίες . Από την άλλη δίνει ελευθερία κινήσεων στον οριζόντιο άξονα και εντυπωσιακό soundstage. Εγώ κάθομαι κοντά οποτε δε με άπασχολει τυχόν smearing αλλά ναι είναι ένας κίνδυνος. Επίσης έχω εφαρμόσει ξεχωριστά σε αριστερό και δεξί κανάλι peq για να διορθώσω την ασυμμετρία του χώρου μου ως προς τα πλευρικά τοιχωματα και αντικείμενα και να έχω σωστό imaging
 




Μηνύματα
3.755
Reaction score
5.735
Εννοεις όπως φαίνεται από το διάγραμμα οριζόντιας διασποράς ; Ναι φαίνεται πιο ευρύ το Elac φτάνει έως τις 130-140 μοίρες στα 1khz που όντως θα δημιουργήσει ανακλασεις στα πλευρικά τοιχώματα και θα αυξήσει την έμμεση ενέργεια που δεχόμαστε στις Μεσαίες . Από την άλλη δίνει ελευθερία κινήσεων στον οριζόντιο άξονα και εντυπωσιακό soundstage. Εγώ κάθομαι κοντά οποτε δε με άπασχολει τυχόν smearing αλλά ναι είναι ένας κίνδυνος. Επίσης έχω εφαρμόσει ξεχωριστά σε αριστερό και δεξί κανάλι peq για να διορθώσω την ασυμμετρία του χώρου μου ως προς τα πλευρικά τοιχωματα και αντικείμενα και να έχω σωστό imaging
Έχεις εφαρμόσει διαφορετικά φιλτρα στο κάθε κανάλι αν κατάλαβα καλά; Το έκανε κάποιο πρόγραμμα αυτόματης ισοστάθμισης αυτό η το έτρεξες σε κάποιο πρόγραμμα υπολογισμού φίλτρων;
@costas EAR τα έχεις ακούσει τα kali απο κοντά σε μεγάλες εντάσεις; Κάτι δεν μου κάθεται καλά... Τα δικα σου ας πουμε μέχρι εκει που φτάνουν ειναι απίστευτα ηχεία με τρομερή ανάλυση και εντελώς ξεκούραστα. Αν ήταν να πάρω κάτι σε αυτο το μπατζετ θα τα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Δεν μπορώ δυστυχώς να πω το ίδιο για τα kali παρόλο τις καλές μετρήσεις. Μόλις φτάσουν σε αντρικές εντάσεις κάτι με χαλάει. Η ανάλυση πάλι με χαλάει... Το φύσημα εμένα προσωπικα δεν με απασχολεί αλλα είναι υπαρκτό. Καταλαβαίνω οτι είναι ηχειο συγκεκριμένου μπατζετ αλλα δεν μπορώ να το κρίνω με βάση μονο αυτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
644
Reaction score
486
Έχεις εφαρμόσει διαφορετικά φιλτρα στο κάθε κανάλι αν κατάλαβα καλά; Το έκανε κάποιο πρόγραμμα αυτόματης ισοστάθμισης αυτό η το έτρεξες σε κάποιο πρόγραμμα υπολογισμού φίλτρων;
Το έτρεξα σε ξεχωριστά κανάλια left και right στο HouseCurve και πήρα τα settings που ήθελα ( μόνο reductive peq σε συγκεκριμένα σημεία ) και μετά τα εφάρμοσα στο Wiim που έχει την λειτουργία peq αν κανάλι/ηχειο
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.847
Reaction score
130.256
@costas EAR τα έχεις ακούσει τα kali απο κοντά σε μεγάλες εντάσεις; Κάτι δεν μου κάθεται καλά...
Δεν είναι για μεγάλες εντάσεις τα Κάλι. 😎

Οι μετρήσεις του Αμίρ, το επιβεβαιώνουν.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.505
Μηνύματα
2.907.172
Members
38.055
Νεότερο μέλος
seniormanager327
Top