Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
643
Reaction score
485
Όχι, δεν είναι για αυτό το λόγο.

Το Κάλι, έχει πιο ομοιόμορφη off axis και πιο στενό λοβό.

Ο κάθε χώρος που δεν είναι σημαντικά περιποιημένος, θα επωφεληθεί από τον πιο στενό λοβό, και επειδή η έμμεση σε τέτοιο χώρο θα είναι πιο σημαντικής ενέργειας, είναι ακόμα πιο σημαντικό να είναι ομοιόμορφη η on axis με την off axis, ώστε να "ακούει" στην διόρθωση με EQ.

Το γουφερ του διδρομου, εμφανίζει πολύ ευρύτερο λοβό μέχρι το σημείο κρος με το τουίτερ, άρα θα στέλνει πολύ περισσότερη ενέργεια προς τα τοιχωματικά όρια, σε σχέση με το τρίδρομο και σε σχέση με το τουίτερ του ίδιου ηχείου.

Βασικά δηλαδή, πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα παίξει ο χώρος, όχι το ηχείο.

Πρόσεξε πόσο τερματισμενος είναι ο λοβός στο διδρομο μέχρι τον 1 χιλιοκυκλο, πάνω κάτω μέχρι το σημείο κρος.

Αντιθέτως, το τρίδρομο έχει τερματισμένο λοβό μέχρι τους 200 κύκλους, στους 500 έχει κλείσει.

Πρακτικά, σε όλα τα μεσαιοπριμα, το 3-δρομο έχει πολύ πιο στενό λοβό, και πιο ομοιόμορφο λόγω waveguide. Λιγότερη ενέργεια θα σπείρει στο χώρο
Εννοεις όπως φαίνεται από το διάγραμμα οριζόντιας διασποράς ; Ναι φαίνεται πιο ευρύ το Elac φτάνει έως τις 130-140 μοίρες στα 1khz που όντως θα δημιουργήσει ανακλασεις στα πλευρικά τοιχώματα και θα αυξήσει την έμμεση ενέργεια που δεχόμαστε στις Μεσαίες . Από την άλλη δίνει ελευθερία κινήσεων στον οριζόντιο άξονα και εντυπωσιακό soundstage. Εγώ κάθομαι κοντά οποτε δε με άπασχολει τυχόν smearing αλλά ναι είναι ένας κίνδυνος. Επίσης έχω εφαρμόσει ξεχωριστά σε αριστερό και δεξί κανάλι peq για να διορθώσω την ασυμμετρία του χώρου μου ως προς τα πλευρικά τοιχωματα και αντικείμενα και να έχω σωστό imaging
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.504
Μηνύματα
2.907.165
Members
38.055
Νεότερο μέλος
seniormanager327
Top