Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Μηνύματα
664
Reaction score
502
Αυτές οι εντυπώσεις ειναι στα 114 db οπως συνιθιζει ο αμιρ;

Με το να μετράει στα 90, 100 και 110 db αυτο πρεπει να λεει κατι για την ακοή του δεν διαφωνώ..
Τωρα που το διαβασα καλυτερα ειναι port noise αυτο. Αερας δηλαδη και τον ακους ευκολα αν καθεσαι πανω απο το ηχειο. Και παλι ομως για να δοκιμασω τα δικα μου ηχεια ακουγα κατι τετοια του στυλ και στο τερμα σχεδον


και δεν ακουγοταν καθολου port noise η κατι αλλο. Βαραγε απλα καθαρα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.873
Reaction score
130.329
Το δωμάτιο του Αμίρ είναι μεγάλο για τα 8351 χωρίς σαμπ.

Ακόμα και τα 8361 εγώ θα τα έβαζα αποκλειστικά και μόνον με σαμπ, αλλά ο Αμίρ με τα '61 δεν ήθελε ούτε σαμπ, βρήκαν αντίπαλο στα ίσια τα μεγάλα ρέβελ του:


Βέβαια τι ξέρει αυτός από μπάσο.. 🤣
Πρέπει να τον φωνάξω μια μέρα να ακούσει τι χάνει τόσο καιρό..🤣🤭😜

ΥΓ. Τα 8351 προδιαγράφονται από τη φίρμα για 113 dB max SPL, και τα 8361 για 118 dB max SPL. Το ένα με 250 βατ στα μπάσα, το άλλο με 700 βατ στα 2 γουφερ του.

Τα 5 dB εκεί πάνω, κάνουν σημαντική διαφορά στην ακρόαση σε δικαναλο σεταπ και στα 3 μ απόσταση ακρόασης, ιδίως χωρίς σαμπ. 😎

Με σαμπ, και τα δύο αυτά ηχεία, σκοτώνουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
379
Reaction score
488
Το δωμάτιο του Αμίρ είναι μεγάλο για τα 8351 χωρίς σαμπ.

Ακόμα και τα 8361 εγώ θα τα έβαζα αποκλειστικά και μόνον με σαμπ, αλλά ο Αμίρ με τα '61 δεν ήθελε ούτε σαμπ, βρήκαν αντίπαλο στα ίσια τα μεγάλα ρέβελ του:


Βέβαια τι ξέρει αυτός από μπάσο.. 🤣
Πρέπει να τον φωνάξω μια μέρα να ακούσει τι χάνει τόσο καιρό..🤣🤭😜
Ήταν ένα Genelec σε μια βάση στο μόναχο σαν αυτό αλλά μιλάμε τεράστιο, νομίζω αυτοί πουλούσαν βάσεις αλλα είχαν ενα genelec πανω, σαν κρασοβάρελο ήταν σε μέγεθος, ήταν και τοποθετημένο πλάγια

:lolsign:
 

Μηνύματα
664
Reaction score
502
Ήταν ένα Genelec σε μια βάση στο μόναχο σαν αυτό αλλά μιλάμε τεράστιο, νομίζω αυτοί πουλούσαν βάσεις αλλα είχαν ενα genelec πανω, σαν κρασοβάρελο ήταν σε μέγεθος, ήταν και τοποθετημένο πλάγια

:lolsign:
Τοσα ηχεια εχει ακουσει και sub αλλα δε τα αλλαζει με τα revel salon 2 που εχει μαζι με τα 1000w του mark levinson....
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.873
Reaction score
130.329
Αυτά τα ηχεία, αφήνουν άδειο το χώρο, έχουν πολύ μικρό όγκο, μικρό αποτύπωμα, και μπαίνουν είτε οριζόντια είτε κατακόρυφα, καμία διαφορά, εδώ σε λευκό, στο ταβάνι είναι ωραιότατα, στους τοίχους θα έβαζα άλλο χρώμα, ίσως κάποιο ανοιχτό γκρί, ασημί:

1000012473.png
 


Μηνύματα
384
Reaction score
379
Όχι βέβαια! Αλουμίνιο είναι.
Φυσικά,αστειευομαι.Ετσι όπως είναι,κάποιος μη σχετικός θα μπορούσε άνετα να το περάσει για πλαστικό.Ειμαι υπέρ των μεταλλικών καμπινών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.873
Reaction score
130.329
Τοσα ηχεια εχει ακουσει και sub αλλα δε τα αλλαζει με τα revel salon 2 που εχει μαζι με τα 1000w του mark levinson....
Έχει ακούσει καλύτερα ηχεία από τα δικά του (το έχει πει κι ο ίδιος), και τα δικά του δε τα έχει μετρήσει (να βγάλει σπινοραμα) απ'οσο ξέρω.

Πάντως και τα ρέβελ που έχει, είναι όντως πολύ καλά ηχεία, δε χρειάζεται παραπάνω κανένας λογικός άνθρωπος. Δεν είναι τίποτα 5-ιντσα της πλάκας.


ΥΓ. Ο Αμίρ είναι τζιμπιελάκιας και ρεβελάκιας, χωρίς οίκτο ώρες ώρες, κολλημένος (έρωτας) με τη χαρμαν. Όχι αδίκως, αλλά ώρες ώρες καταντάει αστείος. Ωστόσο, σε μερικά ηχεία, έχει εκθειάσει σε υπερθετικό βαθμό τον ήχο τους, όπως τa Neumann 310 & 420.
Καλά, το 420 σκοτώνει. Μεγάλο ηχείο.
 


Μηνύματα
379
Reaction score
488
Απο οσο εχω ψαξει οχι... εχει τα παρακατω

View attachment 340186
Mark Levinson No.532H αυτος ειναι ο ενισχυτής του λεει, 2x300 τερας κλασικό
Που είναι τα καλώδια;
Αυτο ελεγε κάποιος σε ενα thread ASR που καποιος ροτουσε για το αυστημα του! Χαχαχ
 

Μηνύματα
664
Reaction score
502
Έχει ακούσει καλύτερα ηχεία από τα δικά του (το έχει πει κι ο ίδιος), και τα δικά του δε τα έχει μετρήσει (να βγάλει σπινοραμα) απ'οσο ξέρω.

Πάντως και τα ρέβελ που έχει, είναι όντως πολύ καλά ηχεία, δε χρειάζεται παραπάνω κανένας λογικός άνθρωπος. Δεν είναι τίποτα 5-ιντσα της πλάκας.


ΥΓ. Ο Αμίρ είναι τζιμπιελάκιας και ρεβελάκιας, χωρίς οίκτο ώρες ώρες, κολλημένος (έρωτας) με τη χαρμαν. Όχι αδίκως, αλλά ώρες ώρες καταντάει αστείος. Ωστόσο, σε μερικά ηχεία, έχει εκθειάσει σε υπερθετικό βαθμό τον ήχο τους, όπως τa Neumann 310 & 420.
Καλά, το 420 σκοτώνει. Μεγάλο ηχείο.
Τα 5ιντσα μου σας κατουρανε για πλακα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.873
Reaction score
130.329
Mark Levinson No.532H αυτος ειναι ο ενισχυτής του λεει, 2x300 τερας κλασικό

Αυτο ελεγε κάποιος σε ενα thread ASR που καποιος ροτουσε για το αυστημα του! Χαχαχ
Με καλές μετρήσεις.


Όχι σα κάτι λάμπες της πλάκας..
 

Μηνύματα
384
Reaction score
379
Mark Levinson No.532H αυτος ειναι ο ενισχυτής του λεει, 2x300 τερας κλασικό

Αυτο ελεγε κάποιος σε ενα thread ASR που καποιος ροτουσε για το αυστημα του! Χαχαχ
Για.να είμαι ειλικρινής δεν υπολογίζω την ακουστική του εκτίμηση από τότε που δοκίμασε ένα πραγματακι που χρησιμοποιώ κι εγώ και απεφάνθη ότι δεν κάνει διαφορα.Αν όμως φωνάξω έναν περαστικό απ' το δρόμο θα βγάλει τον Αμίρ κουφό.
 

Μηνύματα
379
Reaction score
488
Για.να είμαι ειλικρινής δεν υπολογίζω την ακουστική του εκτίμηση από τότε που δοκίμασε ένα πραγματακι που χρησιμοποιώ κι εγώ και απεφάνθη ότι δεν κάνει διαφορα.Αν όμως φωνάξω έναν περαστικό απ' το δρόμο θα βγάλει τον Αμίρ κουφό.
Τι ηταν αυτο;;
Με καλές μετρήσεις.


Όχι σα κάτι λάμπες της πλάκας..
To microsoft copilot εκανε λαθος.

"My everyday amplifiers are the two Mark Levinson No 53 monoblocks flanking the Revel Salon 2 speakers which were used for this testing." το αστείο ειναι πως το stereophile κάπως χέζει τους Class D στο review του Νο 53 λολ

Παλι λαθος έκανα, είναι απο οτι φαίνεται Class D επίσης και εξιγει γιατι ειναι καλυτερος απο τους κοινους class D της εποχης

Αναρρωτιέμα αμα τους έχει ακόμα, $50,000 σε ενισχυτες ενώ αμα είχε hypex θα είχε 48500 ρέστα...
 
Last edited:

Μηνύματα
384
Reaction score
379
Ένα αξεσουάρ ρεύματος.Ξερετε σεις,από κείνα που δεν κάνουν απολύτως τίποτα διότι μέσα στον τοιχο έχει μια τρίχα απ' αυτές που έχει μόνο ο γονέας 1.
 

Μηνύματα
379
Reaction score
488
Ένα αξεσουάρ ρεύματος.Ξερετε σεις,από κείνα που δεν κάνουν απολύτως τίποτα διότι μέσα στον τοιχο έχει μια τρίχα απ' αυτές που έχει μόνο ο γονέας 1.
Πολύμπριζο; 😃
 


Μηνύματα
379
Reaction score
488
Όχι.Ενα σούκο του οποίου παραλλαγές έχουν παρουσιάσει μερικές εταιρίες όπως Nordost,Furutech,Ansuz,Ifi
Α αυτό που ειναι απλα μια μπριζα που δεν παει πουθενα; Μια φορά είχα δεί ενα τύπο να τον χτυπήσει το ρέυμα απο ενα τετοιο ματζαφλάρι οταν ακούμπησε τις επαφές επειδή είχε ενα πυκνωτακι και δεν είχε αντισταση αποφόρτισης :D

Απο οτι εχω δει σαν αυτες τις θαυματουργες μπρίζες που προσπαθούν να σου σωσουν ρευμα με το να ειναι απάτη στην χειρότερη, η να κανουν καποιο power factor correction στην καλύτερη, τωρα αν αυτό μετράει δεν ξέρω, δεν ειναι ψυγεία οι ενισχυτές..
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.509
Μηνύματα
2.907.534
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top