Σε αναζήτηση νέων ηχείων

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.586
Reaction score
8.562
Είδες η διαφορά των midbass τι κάνει?
2 6,5αρια τα Klipsch.
Τα chario?Άστο.

Να μη μιλήσουμε για τη φόρτιση του χώρου όταν δουλεύουν τα subs.
Καλά λένε λοιπόν οι γιατροί και λοιποί 'παρτε subs'.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?

Αφού αν θυμάμαι καλά το έχεις ξανακάνει το πείραμα με τα Klipsch και πάλι ενθουσιασμένος ήσουν,γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι Klipsch?

Τα rp-8000f με 2 8αρια έχουν κοντά στα 2000 και ούτε .Με τα ρέστα φτιάξε τις καλωδιώσεις όπως σε αυτά που έχεις αφού γουστάρεις και κάτσε και απόλαυσε.Παρε και αλλά 2 subs με αυτά που θα πουλήσεις και θα σαι μαγκας!
Πολύ σωστά Τίμο μου! Θα κοιτάξω οπωσδήποτε και αυτήν την άποψη.
Μόλις χθες βράδυ κοίταζα το συγκεκριμένο Θηρίο!

Αυτό που λες για τα μεγάφωνα, το πρόσεξα και εγώ κάποια περίοδο.

Από κλιπσ αφού είχα κάποτε 7 κανάλια από αυτά, υπάρχουν (δεν μου αρέσει να ξεφορτώνομαι μηχανήματα και κυρίως ηχεία).
Σαν σαράουντ λοιπόν έχω ένα ζεύγος rp 600 & ένα rp 500.

Τα έβαλα κάποτε σαν κύρια ηχεία (για δοκιμή) με αποκοπή στα 80.
Λοιπόν: Τα rp 600 είχαν τεράστια διαφορά από τα rp 500 που μπροστά στα 600 έχαναν στην ατάκα στην δυναμική του χαμηλού, στην αληθοφάνεια. Μεσαίες και πιο πάνω, οχι μεγάλες διαφορές. Και όμως, το κόψημο των χαμηλών ήταν στα 80!!!!! Υπάρχει εξήγηση?
Εννοείται παραπάνω, η δοκιμή, συνοδεία των 2 subs.
 
Last edited:


gid

Μηνύματα
7.847
Reaction score
9.037
Λοιπόν: Τα rp 600 είχαν τεράστια διαφορά από τα rp 500 που μπροστά στα 600 έχαναν στην ατάκα στην δυναμική του χαμηλού, στην αληθοφάνεια. Μεσαίες και πιο πάνω, οχι μεγάλες διαφορές. Και όμως, το κόψημο των χαμηλών ήταν στα 80!!!!! Υπάρχει εξήγηση?
Πού είναι το περίεργο;;; :idk:

Τα 500 έχουν 5.25" γουφεράκι, τα 600 6.5". Τα 600 την παλεύουν την κατάσταση με την 3η οκτάβα. Τα 500, δεν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.586
Reaction score
8.562
Πού είναι το περίεργο;;; :idk:

Τα 500 έχουν 5.25" γουφεράκι, τα 600 6.5". Τα 600 την παλεύουν την κατάσταση με την 3η οκτάβα. Τα 500, δεν.

Σημείωση. Όταν αναφέρομαι παραπάνω στις διαφορές, εννοώ την τελική απόδοση του συστήματος γενικά. Όχι των ηχείων που είναι εννοείται φυσικό. Όλο το σύστημα, έχανε, σαν σύνολο, Παρ ότι επαναλαμβάνω, υπήρχε αποκοπή στα 80 hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.887
Reaction score
130.380
Πού είναι το περίεργο;;; :idk:

Τα 500 έχουν 5.25" γουφεράκι, τα 600 6.5". Τα 600 την παλεύουν την κατάσταση με την 3η οκτάβα. Τα 500, δεν.
Αυτό.

Βάκη, ακόμα και για δορυφόρους σε πολυκάναλο, θα ευχαριστηθείς πολύ καλύτερα ένα κλιψς μικρού μεγέθους μεν, τύπου "ηχείο βάσης", αλλά με 8" γουφερ.

Η 3η οκτάβα δεν είναι εύκολη υπόθεση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.586
Reaction score
8.562
Ένα ηχείο, και μάλιστα κλιπς, με γουφερ 5,25"λογικά κατεβαίνει κάτω από τα 80 hz (η κάνω λάθος)!
Αν λοιπόν κατεβαίνουν και τα δύο, προς τι οι διαφορές αφού και τα δύο αποκόπτονται στα 80?
Αυτό.

Βάκη, ακόμα και για δορυφόρους σε πολυκάναλο, θα ευχαριστηθείς πολύ καλύτερα ένα κλιψς μικρού μεγέθους μεν, τύπου "ηχείο βάσης", αλλά με 8" γουφερ.

Η 3η οκτάβα δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις? Μου το λένε και άλλοι φίλοι,περισσότερο γνώστες από μένα, όμως δεν μπορώ να το πιάσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.887
Reaction score
130.380
Μπορείς να μου το εξηγήσεις?
Ασχέτως της "θεωρητικής" απόκρισης που δίνει ως "ονομαστική τιμή" ο κατασκευαστής (που μπορεί να λέει πως το 5-ιντσο βγάζει 30 κύκλους), στην πράξη υπάρχει πρόβλημα max SPL από 80 κύκλους και πάνω στα μεγάφωνα μικρής διαμέτρου.

Δεν μπορούν να βγάλουν το χτύπημα ας πούμε μιας μποτιάς, οπότε ναι μεν τα σαμπ βγάζουν τη βαβούρα, αλλά παραμένει βαβούρα γιατί δεν υπάρχει 3η οκτάβα να μετατρέψει τη βαβούρα σε μουσική, να οριοθετήσει το μπάσο όπως πρέπει.

Χωρίς επαρκή επιφάνεια στο μεγάφωνο, θαύματα δε γίνονται.

Σε υψηλότερες συχνότητες, κανένα ηχείο δεν έχει πρόβλημα, όλα μπορούν να παίξουν σε μεγάλες max SPL στάθμες. Στην 3η οκτάβα, ακόμα και τα 8-ιντσα τα βρίσκουν μπαστούνια.
 


Μηνύματα
1.137
Reaction score
1.697
καλή τύχη να μπορέσεις να βρεις σε οικιακό χώρο θέση για 2 ηχεία που να μην έχει ακυρώσεις στην 3η οκτάβα από το χώρο κανένα από τα 2 και να μπορείς να σχηματίσεις και ισόπλευρο τρίγωνο
αυτό κατάλαβα μετακινώντας ένα ζεύγος genelec σε τρεις διαφορετικούς (ασύμμετρους) χώρους σε οποιαδήποτε ορθογωνιακή θέση, κοντά ή μακριά από τοίχους, έφτιαχνα το ένα και χάλαγε το άλλο
ή κάτι έκανα λάθος
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.586
Reaction score
8.562
Αυτό συμβαίνει τώρα με τα κλιπς, που καμμία σχέση δεν έχουν με το γουφερακι των chario, που πασχίζει να τα καταφέρει. Υπήρχε πρόβλημα λοιπον στην τρίτη οκτάβα, και όσο και να προσπαθώ με τα σαμπ, δεν γίνεται τίποτα.
Κάπου στα 50 - 60 υπάρχει τεράστιος κατήφορος απότομα και κατόπιν ανέβασμα στο διάγραμμα του rew που δεν διορθώνεται, ότι και να έκανα.
 

Μηνύματα
668
Reaction score
503
Η Τρίτη οκτάβα ξεκινάει από τα 63hz


Στο παραπάνω site παρουσιάζεται ένας calculator που υποθέτει κλειστή καμπίνα . Αν έχεις ανοιχτού τύπου καμπίνα το Xmax είναι διπλάσιο . Βάζοντας λοιπόν 5.25 ίντσες και διπλασιάζοντας το xmax από 10 στα 20mm όπου xmax η μέγιστη διαδρομή και κορυφή ταλάντωσης του κώνου και 63hz και έναν οδηγό 5.25 ίντσες βγάζει στα 63hz 105.93db στο 1m

Επίσης σταματήστε βλακωδώς να επιμένετε ότι όλα τα 5ιντσα ηχεία είναι ίδια . Υπάρχουν 5ιντσα με ένα οδηγο από τα 100 έως τα 100.000 ευρώ
 
Last edited:

Μηνύματα
387
Reaction score
497
Τί είναι το power factor correction και πως επιτυγχάνεται?
Το είχα δει σε βίντεο του "bigclivedotcom" δεν θυμαμαι ακριβώς πως λειτουργουσε αλλα το συμπερασμα ηταν πως να εχεις αυτό το πραμα (το non audiophile αντιστοιχο τελος παντων) θα κάψεις περισσότερο ρέυμα απο οτι θα σώσεις με καλύτερο power factor, αν και νομίζω ελεγε οτι δεν το χρεώνουν ολοι αν εχεις κακό power factor, περισσότερο ισχυεί σε εργοστάσια κλπ αν θυμαμαι καλά
Το ncf Clearline κάνει ο,τι και το ncf booster brace αλλά σε.μεγαλυτερο βαθμό.Μπορω να το επιβεβαιώσω γιατί χρησιμοποιώ και τα δύο.
Φερίτης είναι;
Το ncf Clearline κάνει ο,τι και το ncf booster brace αλλά σε.μεγαλυτερο βαθμό.Μπορω να το επιβεβαιώσω γιατί χρησιμοποιώ και τα δύο.
Εντάξει καλή ιδέα, αλλα λίγο φτιαχνεις ενα προβλημα για να πουλησεις μια λυση, αμα δεν υπηρχαν τοσο χοντρα καλωδια ρευματος δεν θα χρειαζοταν
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
64
Δοκίμασα πριν τα εξής.
Κάτι χειροποίητα με 2 8" και seas tweter για 15 χρόνια τα είχα.
Μετά.
Audio spwctrum, artemis v2, xanadu, orpheas v2, vector 77 magnat, wharfedale, roister, q acoustics 3050i και διάφορα άλλα βάσης.

ΣΑν αυτό που έχω τώρα κανένα δεν έπαιξε πιο όμορφα στο χώρο μου.

EPos M22i.
Σκέτη γλυκά
 

Attachments


Μηνύματα
417
Reaction score
414
Φερίτης είναι;

Εντάξει καλή ιδέα, αλλα λίγο φτιαχνεις ενα προβλημα για να πουλησεις μια λυση, αμα δεν υπηρχαν τοσο χοντρα καλωδια ρευματος δεν θα χρειαζοταν
Δεν είναι φερριτης.
Το brace " κουμπώνει" πάνω στο σούκο η το iec άσχετα με τη διατομή του καλωδίου.
 


Μηνύματα
277
Reaction score
320
Αυτό συμβαίνει τώρα με τα κλιπς, που καμμία σχέση δεν έχουν με το γουφερακι των chario, που πασχίζει να τα καταφέρει. Υπήρχε πρόβλημα λοιπον στην τρίτη οκτάβα, και όσο και να προσπαθώ με τα σαμπ, δεν γίνεται τίποτα.
Κάπου στα 50 - 60 υπάρχει τεράστιος κατήφορος απότομα και κατόπιν ανέβασμα στο διάγραμμα του rew που δεν διορθώνεται, ότι και να έκανα.
KLIPSCH και τα μυαλά στα κάγκελα 🙂🙂🙂
 

Μηνύματα
668
Reaction score
503
Η Τρίτη οκτάβα ξεκινάει από τα 63hz


Στο παραπάνω site παρουσιάζεται ένας calculator που υποθέτει κλειστή καμπίνα . Αν έχεις ανοιχτού τύπου καμπίνα το Xmax είναι διπλάσιο . Βάζοντας λοιπόν 5.25 ίντσες και διπλασιάζοντας το xmax από 10 στα 20mm όπου xmax η μέγιστη διαδρομή και κορυφή ταλάντωσης του κώνου και 63hz και έναν οδηγό 5.25 ίντσες βγάζει στα 63hz 105.93db στο 1m

Επίσης σταματήστε βλακωδώς να επιμένετε ότι όλα τα 5ιντσα ηχεία είναι ίδια . Υπάρχουν 5ιντσα με ένα οδηγο από τα 100 έως τα 100.000 ευρώ
Α και για να συμπληρώσω έχετε δει σε άλλο ποστ που παρέθεσα δίπλα δίπλα το διάγραμμα του 8ιντσου Κάλι και του ELAC . Είναι πιο καθαρό το 5 ίντσο σε όλο το φάσμα . Και όσο για το intermodulation distortion που επικαλείστε αυτό είναι νεφελώδες . Δεν υπάρχουν μετρήσεις . Και αν αυτό προκαλείται από την ταχύτητα του αέρα και την θερμοκρασία λόγω αυξημένης διαδρομής ταλάντωσης έχω επίσης αναλύσει σε άλλο ποστ πως στην σύγχρονη εποχή αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα. Το 5 ιντσο λοιπόν αυτό είναι ένα zero fatigue ηχείο…και άνετα το ακούς από απόσταση έως 2.5μ σε ένα μεσαίο χωρο
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.518
Μηνύματα
2.907.875
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top