Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, παλιοκουφ@λ@ Κεφάλα, να ήξερες μονάχα τι σε περιμένει! :142:

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης λοιπόν, σε πληροφορώ ότι ασχολήθηκε με το θέμα!

Να έχεις χάρη κακομοίρη μου, που δεν μπορώ, ακόμα τουλάχιστον, να ανακοινώσω την "βόμβα μεγατόνων" που μου έσκασε στο ακουστικό του τηλεφώνου για το συγκεκριμένο θέμα από τη Θεσσαλονίκη!

Χιχιχι, δεν θα έχεις τόπο να κρυφτείς φίλτατε!
Επίσης, να σου θυμίσω ότι έχουμε ένα θεματάκι περί της άποψης του Rogers και gamma 2,5

Eγω αυτο που βλεπω ειναι αλλο....!!!!!!
Εχετε κανει ομαδα (Α-Ν-Π)
Κοιταχτε μην βγαλω το εξασφαιρο μαχαιρι μου και σας πυροβολησω με τρεις μαχαιριες.....:116:
.......θα μου περισεψουν κιολας....:142:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Σημασια εχει οτι ασχοληθηκε.......
Και φυσικα εχω βαλει το χερακι μου....
Γιατι χωρις αυτο σιγα μην εδινε βαση κανενας....
Το ότι και καλα εχεις βαλει το χεράκι σου δείχνει για αλλα μια φορα το πόσο στρεβλή εντύπωση εχεις για καποια πράγματα και ποσο επηρεασμένος εισαι από το υπερ-εγω σου.
Κανονικά θα έπρεπε να αναρωτιέσαι γιατι εφοσον τα στοιχεία υπάρχουν εδώ και ένα μηνα στην διάθεση μου (και ενώ τοσο καιρο εξυπνακίστικα ρωτας ) δεν απαντώ και δεν γράφω τιποτα
Αλλα που…
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Το ότι και καλα εχεις βαλει το χεράκι σου δείχνει για αλλα μια φορα το πόσο στρεβλή εντύπωση εχεις για καποια πράγματα και ποσο επηρεασμένος εισαι από το υπερ-εγω σου.
Κανονικά θα έπρεπε να αναρωτιέσαι γιατι εφοσον τα στοιχεία υπάρχουν εδώ και ένα μηνα στην διάθεση μου (και ενώ τοσο καιρο εξυπνακίστικα ρωτας ) δεν απαντώ και δεν γράφω τιποτα
Αλλα που…
Ανδρεα συγνωμη αλλα εχεις χασει την "μπαλα"...(ετσι πιστευω)
Ουτε ξερω αν εχεις στοιχεια και απο ποτε,ουτε ξερω τι τα κανεις αυτα τα στοιχεια,ουτε τι στοιχεια ειναι.....!!!!!!!!!
Μαλλον φιλε μου εχεις μπερδεψει προσωπα-συνομιλιες με αλλους και καταστασεις...
Εγω ρωτησα κατι καποια στιγμη και απαντηση δεν πηρα,γιατι το λογικο ειναι,αν ενας εχει να πει κατι,το λεει εκεινη την στιγμη.......και ξαφνικα μετα απο ποσο καιρο,απο το πουθενα, εμφανιζετε ενα μηνυμα με τα γραφωμενα σου....αφου βεβαια εχει προετιμασει το εδαφος η αεροπορια.....:116:
Κοιτα.....χαζος δεν ειμαι .....μαλ#^@#@#@ας ΝΑΙ.....:112:

Καλα κανεις ομως,απο τα γραφωμενα σου καταλαβαινω πολλα αλλα εγω.....:126:

Και σε παρακαλω,επειδη δεν εχεις να πεις κατι,απο οτι καταλαβαινω,καλο ειναι να μην απασχολουμαι τα μελη με σαχλαμαρες,ειτε δικες μου,ειτε δικες σου....η τριτων......

ευχαριστω......
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Αμάν πια βρε Κώστα, δεν παίζει καμία προετοιμασία του εδάφους από τη Αεροπορία (δηλαδή εγώ) και κουραφέξαλα... :137:

Θα σου εξηγήσω τηλεφωνικά και θα καταλάβεις... :126:

Πίστεψέ με, στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν στοιχεία μόνο από τον Ανδρέα και όχι από τον Νίκο, αλλά δεν έγιναν μετρήσεις επί τούτου, δηλαδή επειδή ρώτησες εσύ, απλά βγήκαν συμπεράσματα διά της πλαγίας οδού, δηλαδή για άλλο πράγμα πήγαινε ο Αντρέας και τελικά ψάρεψε... λαβράκι! :126:

Θα παρακαλούσα για άλλη μια φορά να κατέβουν οι τόνοι από όλες τις πλευρές, το χόμπι μας κάνουμε όλοι εδώ, που πρέπει να μας ενώνει και όχι να μας χωρίζει...

Ειρήνη αδέλφια μου... :107:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

ποια στιγμη και απαντηση δεν πηρα,γιατι το λογικο ειναι,αν ενας εχει να πει κατι,το λεει εκεινη την στιγμη..........
Σε ποιον να το πει… σε σενα;;;
Σε οποιοδήποτε αλλον ενδιαφέρεται να μαθει και με αφορμη αυτό να πει σοβαρα την γνωμη του θα ηταν χρήσιμο…. σε σενα που απλως ψάχνεις αφορμη για επίδειξη εξυπνάδας δεν χρειάζεται να αναφέρει κανείς τίποτα.
Καιρος είναι να καταλάβεις πως ο χωρος δεν προσφέρεται για διαγωνισμούς εξυπνάδας και τουλάχιστον εγω δεν πρόκειται να σου προσφέρω εδαφος για τέτοιου είδους επιδείξεις...

..αφου βεβαια εχει προετιμασει το εδαφος η αεροπορια.....:116:...
Καλα τα γράφεις Παναγιωτη ( αν και δεν θα επρεπε γιατι έγινε αυτό που περίμενα) αλλα σε πρόλαβε το δαιμόνιο ένστικτο του κυρ. Κεφαλα .
Καλες είναι οι θεωρίες συνομωσίας αλλα επισης καλο είναι πριν γράψουμε κατι να το ελέγχουμε για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο μιας ακόμα γκάφας .
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φρέσκιες μετρήσεις...

Να σας ενημερώσω με νέες... φρέσκιες μετρήσεις. Όπως έχετε δει αρκετοί από εσάς, προετοιμάζω ένα νέο project στην... κρεβατοκάμαρα, στην οποία θα μετακομίσει πλέον ο BenQ 8700. Γι' αυτό το λόγο στήθηκε εκ του μηδενός, ένα νέο και πανέμορφο "θηριάκι". Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι αυτό που θα "ταίσει" με εικόνα τους δύο μονομάχους μας, στο συγκριτικό Sony VPL80 vs JVC 750.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=59894

Προετοιμαστείτε να μαζεύετε τα σαγόνια σας ανάμεσα στα καθίσματα της PSA! :111:

Με την ευκαιρία λοιπόν του στησίματος του νέου μου HTPC, ξανάναψε και ο BenQ 8700, που είχε να λειτουργήσει κάμποσους μήνες γύρω στους 4 έως πέντε. Πήρα μετρήσεις φωτεινότητας, οι οποίες όμως δεν μπορούν να ληφθούν υπόψιν ως συγκρίσιμο στοιχείο με τις προηγούμενες μετρήσεις, μια και μεσολάβησε ρύθμιση του RGB του προβολέα, η οποία φαίνεται ότι επηρέασε υπέρ του δέοντος προς τα κάτω την αποδιδόμενη φωτεινότητα στο πατερνάκι 100 IRE.

Από την άλλη μεριά, ευτυχώς ο Sharp 21000 δεν συνέχισε τη ραγδαία πτώση της φωτεινότητας, την οποία ακολούθησε η λάμπα του τις πρώτες 100 ώρες λειτουργίας. :114: Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, η πτώση της λάμπας του Sharp από τις 100 στις 180 ώρες λειτουργίας, είναι της τάξης μόλις του 5% και μπορώ να πω ότι ανάσανα με ανακούφιση! :126:

Στον παρακάτω πίνακα, σας ενσωματώνω όλες τις μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι στιγμής στους δύο προβολείς:


Ώρες λειτουργίας | BenQ 8700+ | Ώρες λειτουργίας | Sharp 21000
20-30 | 90 lux | 10 | 98 lux
266 | 64 lux | 100 | 78 lux
280 | 55 lux | 180 | 74 lux


Όπως βλέπετε λοιπόν, η συνολική πτώση της φωτεινότητας της λάμπας στους δύο προβολείς, είναι της τάξης του 39% για τη λάμπα του BenQ στις 280 ώρες λειτουργίας, ενώ για τη λάμπα του Sharp είναι της τάξης του 24% στις 180 ώρες λειτουργίας...
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Από τις δικές μου μετρήσεις στο φάρο, πρέπει να έχω μία πτώση περίπου 18% στις 425 ώρες.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.296
Reaction score
99.111
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Από τις δικές μου μετρήσεις στο φάρο, πρέπει να έχω μία πτώση περίπου 18% στις 425 ώρες.
Τόσο λίγο;

Ποιον 'φάρο' έχεις;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Τόσο λίγο;

Ποιον 'φάρο' έχεις;

Ο Μιχάλης έχει τον Infocus IN83.

Ίσως και να είναι σύμπτωση (το πιθανότερο), αλλά και ο Optoma HD80 του Νίκου (Nix) που είναι επίσης ένας αντίστοιχα πολύ φωτεινός προβολέας μια και φοράει κι αυτός λάμπα 300 Watt, παρουσιάζει αντίστοιχη συμπεριφορά, δηλαδή μοιάζει να πέφτει η φωτεινότητά του με πιο αργούς ρυθμούς από άλλους προβολείς που είναι λιγότερο φωτεινοί.

Αν θυμάμαι καλά λοιπόν, ο Optoma του Νίκου παρουσιάζει μια πτώση γύρω στο 20% στις 350 ώρες λειτουργίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα, μόνο ο Νίκος γνωρίζει τα σωστά και ακριβή νούμερα... :121:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Πράγματι το μεσημέρι μίλησα με τον Βαγγέλη και μου είπε πως και η δική του πείρα κάτι τέτοιο λέει. Μια σημαντική πτώση στις 100 ώρες και μέχρι τις 1200 ώρες περίπου σταθερή τιμή -20% , με κατακόρυφη πτώση μετά.

Μακάρι νάναι έτσι αδέλφια μια και η 500άρα τσούζει. Βέβαια ξέρω την παροιμία για τα γένια και είναι απόλυτα σωστή.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Πανο,καλοριζικο το pcακι σου......

Τωρα δεν θα σηκωνεσε καθολου απο το κρεβατι........:204::204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Αν θυμάμαι καλά λοιπόν, ο Optoma του Νίκου παρουσιάζει μια πτώση γύρω στο 20% στις 350 ώρες λειτουργίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα, μόνο ο Νίκος γνωρίζει τα σωστά και ακριβή νούμερα... :121:

Αααα, να μην το ξεχάσω κιόλας, ένα άλλο σοβαρότατο θέμα είναι το πώς ακριβώς μετράει ο κάθε προβολέας τις ώρες λειτουργίας του!!! :142:

Βλέπετε, όπως όλες οι μεζούρες δεν μετράνε το ίδιο, φαίνεται ότι σε κάποιους προβολείς, ο χρόνος... κυλάει εντελώς διαφορετικά από το συνηθισμένο!!! :204: :111:

Δεν μπορώ να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες δυστυχώς, μια και δεν αφορά δικό μου προβολέα, αν θέλει ο ιδιοκτήτης του, ας γράψει ο ίδιος...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Πανο,καλοριζικο το pcακι σου......

Τωρα δεν θα σηκωνεσε καθολου απο το κρεβατι........:204:

Έλα με τη πρώτη ευκαιρία για να το χαζέψουμε, είναι σκέτο κόλλημα και πραγματικά πανέμορφο, έχω πάθει τη πλάκα μου μαζί του! :442:

Θα δεις επίσης κάτι από το νέο HTPCάκι, που δεν το έχεις ξαναδεί μέχρι σήμερα και ανατρέπει ένα τουλάχιστον στοιχείο που το θεωρούσαμε δεδομένο, κι όμως αποδεικνύεται ότι κάναμε λάθος... :126:

Σε βλέπω να φτιάχνεις ένα τέτοιο φίλε μου και μάλιστα σύντομα! Και να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να πιάσεις καθόλου ποντίκι με δαύτο για να δεις ταινία, είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι συνέχεια, εντελώς κυριλάτος δηλαδή!... :126:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Έλα με τη πρώτη ευκαιρία για να το χαζέψουμε, είναι σκέτο κόλλημα και πραγματικά πανέμορφο, έχω πάθει τη πλάκα μου μαζί του!

Θα δεις επίσης κάτι από το νέο HTPCάκι, που δεν το έχεις ξαναδεί μέχρι σήμερα και ανατρέπει ένα τουλάχιστον στοιχείο που το θεωρούσαμε δεδομένο, κι όμως αποδεικνύεται ότι κάναμε λάθος...

Σε βλέπω να φτιάχνεις ένα τέτοιο φίλε μου και μάλιστα σύντομα! Και να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να πιάσεις καθόλου ποντίκι με δαύτο για να δεις ταινία, είσαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι συνέχεια, εντελώς κυριλάτος δηλαδή!...
χμ......!!!!
Βγαζει και εξοδο εικονας component......? :116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

χμ......!!!!
Βγαζει και εξοδο εικονας component......? :116:

Ναι καλά, σιγά μη σου κάνει και φραπέ και στον σερβίρει κιόλας στον καναπέ! :137:

Για component λογικά πρέπει να είσαι εντάξει με έναν αντάπτορα από vga σε component, αλλά δεν είμαι σίγουρος, θέλει ψάξιμο... :121:
 



Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Και άλλες μετρήσεις...

Προχτές είχα ξαναπάει στο φίλο που έχει το club, και στο οποίο ο Sony VPL-ES1 που σας είχα αναφέρει προηγούμενα, εξακολουθούσε να παίζει. Οι ώρες λειτουργίας του είχαν φτάσει πλέον τις 3780(!), :111: και μια και επρόκειτο να τον αντικαταστήσουμε με άλλον, σκέφτηκα ότι θα ήταν ευκαιρία να τον ξαναμετρήσω, για να δω αν είχε πέσει και άλλο η φωτεινότητα της λάμπας από τις 3.070 ώρες, στις οποίες είχε γίνει η προηγούμενη μέτρηση.

Βάζω λοιπόν το π@π@ροφωτόμετρο και μετράω, κρατηθείτε: 9 lux φωτεινότητα, που στα άκρα του πάνελ έπεφτε, ξανακρατηθείτε... στα 6 lux!!! :111:

Και μάλιστα στην υψηλή θέση της λάμπας, ενώ στις 3070 ώρες τον είχα μετρήσει στη χαμηλή θέση!

Για μια ακόμα φορά, έμεινα σαν χαζός να κοιτάζω το π@π@ροφωτόμετρο, και να αναρωτιέμαι πόσο "κυριολεκτικά αμείλικτα" είναι τα όργανα μέτρησης, ενώ, εντελώς αντίθετα πόσο "ελαστική" είναι η όρασή μας! :137:

Φανταστείτε μόνο το εξής: έβαλα το πατερνάκι για τη ρύθμιση στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα από το DVE, και η φωτεινότητα ήταν τόσο χαμηλή, που δεν μπορούσα σχεδόν να διακρίνω τα κουτάκια μέσα από το κόκκινο φίλτρο! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Από τη συγκεκριμένη UHP λάμπα του Sony τουλάχιστον, προκύπτει το συμπέρασμα ότι οι λάμπες UHP πέφτουν, και πέφτουν, και πέφτουν, και τελειωμό δεν έχει η πτώση της φωτεινότητάς τους μέχρι να τινάξουν εντελώς τα πέταλα! :137:

Ο φίλος που έχει το club λοιπόν, είχε καβάντζα στο σπίτι του για κάμποσα χρόνια έναν άλλο προβολέα της Philips, αυτόν εδώ...

http://www.superwarehouse.com/Philips_bSure_SV2_Multimedia_Projector/LC3132_27/ps/346687

από τον οποίο όμως δεν είχε το τηλεχειριστήριο, ενώ πίστευε ότι του τον είχαν πουλήσει για καινούριο! :142:

Ίδια σκ@τά με τον Sony, προβολέας data με ανάλυση 800x600 και κάδρο φυσικά 4:3. Μάλιστα με ίδια περίπου ονομαστική φωτεινότητα, 1500 ANSI lumens.

Τέλος πάντων, τον φέρνει μια μέρα στο club, τον ανάβουμε και βλέπουμε στα μενού του ότι έχει 660 συνολικές ώρες χρήσης, ενώ έγραφε 350 ώρες λειτουργίας για τη λάμπα! :137:

Φανταστείτε να μην του τον είχαν πουλήσει και για καινούριο δηλαδή! :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Τέλος πάντων, ο Philips τουλάχιστον είχε φως, ενώ ο φίλος δεν είχε καθόλου λεφτά να διαθέσει για αγορά καινούριου προβολέα. :116:

Έτσι λοιπόν, αφού έφαγα πόρτα από την αντιπροσωπεία της Philips στην Ελλάδα, μήπως και έβρισκα το τηλεχειριστήριο, όργωσα το Διαδίκτυο και εντόπισα μονάχα δύο site σε ολόκληρο τον πλανήτη, ένα ιρλανδέζικο και ένα αμερικάνικο, που φαίνονταν να έχουν το τηλεχειριστήριο του Philips.

Το παράγγειλε τελικά από τους Ιρλανδούς και του ήρθε το περασμένο Σάββατο. Σήμερα το μεσημέρι εγκαταστήσαμε τον Philips στη θέση του Sony. Το τι γέλιο έπεσε, δεν περιγράφεται!

Τον στερεώσαμε στην εργοστασιακή βάση του Sony, αν φαντάζεστε με τι... με ιμάντα από αυτούς που στερεώνουμε τα μπαγκάζια στη σχάρα του αυτοκινήτου!!! :204:

Τον αγόρασα (τον ιμάντα) από βενζινάδικο... :143:

Thanks Βάγγο για τη συμβουλή... :126:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.868
Μηνύματα
2.920.550
Members
38.105
Νεότερο μέλος
Ruler93
Top