Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Χαίρομαι αν βοήθησα! :)
Φυσικά και βοήθησε κι εσύ και οι υπόλοιποι!
Μία διευκρίνηση σε παρακαλώ ακόμη , αν και αναφέρθηκε κάπως παραπάνω.
Λόγω της μικρής δύναμης του ενισχυτή μου, συνδέοντας ένα τέτοιο sub τον ελαφρυνω λιγάκι ή μήπως τον επιβάρυνω ακόμη περισσότερο και θα έχω προβλημα?
Όσον αφορά βέβαια το ηχητικό αποτέλεσμα είναι δεδομένο ότι θα βελτιωθεί?
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Καλησπερα!
Να ρωτησω κι εγω κάτι σχετικό και παρόμοιο!
Είναι προτιμότερο να συνδεσω 2 επιπλέον ηχεία ακριβώς ολόιδια με αυτά που έχω (Magnat 1002) μιας και ο ενισχυτής που έχω μου δίνει την δυνατότητα να το κάνω ή θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα αν σύνδεσω ενα subwoofer? Να σημείωσω ότι ο ενισχυτής που έχω δεν είναι κανένα "τερας" σε watt (2x30). Παραθέτω και τις εξόδους του ενισχυτή.
Και παίζουν τα 1002 με 2Χ30 ενισχυτή?
Με το sub, δεν θα τον ελαφρύνεις και μάλλον δεν θα τον επιβαρύνεις.
Θα έχεις πιο δυνατά (και ίσως πιο καλά) μπάσα, αλλά μεσαία & πρίμα το ίδιο, αφού θα έρχονται από τον ενισχυτή.
Μήπως αντί για SUB να κοίταγες για μεγαλύτερο ενισχυτή?
Καλημέρα σε όλους!Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία.Εχω τελικό τον vincent sp 331(150w/8ωμ και 300w/4ωμ) και βλέπω οτι έχει δυνατότητα σύνδεσης ενός δεύτερου ζευγους ηχείων.Έχω ήδη δύο ηχεία δαπέδου(8ωμ και 90db ευαισθησία σύμφωνα με τον κατασκευαστή) και αναρωτιώμουν τι θα γινόταν αν έβαζα και ένα ζεύγος ηχείων βάσης της αρεσκείας μου?Θα έχαναν τα δαπέδου σε απόδοση?Σκεφτομαι τα βάσης να τα βάλω να παίζουν πίσω(όπως τo home cinema).Θα έχω άραγε καλύτερο ήχο?Ακούω γνώμες..
2+2 ηχεία συνδέονται, αλλά αφού ο 331 δεν έχει διακόπτη Α,Β,Α+Β θα παίζουν πάντα όλα.
Συνεπώς μάλλον για διπλοκαλωδίωση προορίζονται.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Και παίζουν τα 1002 με 2Χ30 ενισχυτή?
Με το sub, δεν θα τον ελαφρύνεις και μάλλον δεν θα τον επιβαρύνεις.
Θα έχεις πιο δυνατά (και ίσως πιο καλά) μπάσα, αλλά μεσαία & πρίμα το ίδιο, αφού θα έρχονται από τον ενισχυτή.
Μήπως αντί για SUB να κοίταγες για μεγαλύτερο ενισχυτή?
Όντως παίζουν! Είναι σίγουρα "αρχαίος" ο ενισχυτής αλλα την κάνει την δουλειά του για τα δικά μου δεδομένα , τα οποία είναι να ακούω μουσική αξιοπρεπώς! Προτίμησα να τον ανακατασκευασω για συναισθηματικούς περισσότερο λογους. Κάποιος θα λεγε να ανεβαζα το badget για να αγοράσω ενισχυτή αντί των ηχείων + τα χρήματα της ανακατασκευής + τα χρήματα του sub. Σωστά θα έλεγε άλλα δεν λειτουργούμε πάντα με την λογική! :)
Εν κατακλείδι, θα επιβαρυνθεί επιπλέον ο ενισχυτής συνδέοντας ένα sub ή όχι?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Καμία επιβάρυνση, το ρεύμα που θα έδινε για τις χαμηλές συχνότητες τώρα πια θα το δίνει το subwoofer, ίσα-ίσα θα παίζει και πιο άνετα, να πειραματιστείς και με τη θέση του sub όταν το αγοράσεις, και αν στο μέλλον θα αγοράσεις καινούριο ενισχυτή η άλλα ηχεία το sub δεν θα πάει χαμένο. ;)
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Νομίζω ότι για τον ενισχυτή θα είναι το ίδιο, τι με ηχεία, τι με το SUB-ηχεία.
Σαν ηχεία θα το βλέπει το φορτίο, άσχετα με το ότι μπορεί το sub να δώσει μετά παραπάνω ισχύ στα μπάσα μόνο.
Αφού δεν έχει SUB-OUT, όλο το σήμα θα ενισχύεται πάλι από τον ενισχυτή.
Τα 1002 είναι δαπέδου, πρέπει να έχουν μπάσο. Ισχύς τους λείπει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δηλαδή το ενεργό sub θα λειτουργεί σαν παθητικό;
Δηλαδή το ενεργό sub θα λειτουργεί σαν παθητικό;

Α, ναι κατάλαβα τι θέλεις να πεις...
Αυτό δεν το γνωρίζω.
 


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.273
Δηλαδή το ενεργό sub θα λειτουργεί σαν παθητικό;



Α, ναι κατάλαβα τι θέλεις να πεις...
Αυτό δεν το γνωρίζω.
Οχι βέβαια. Σαν ενεργό θα λειτουργεί.
Ο ika μάλλον εννοεί ότι είναι πολύ μικρή η ισχύς του ενισχυτή για το οτιδήποτε , και πέραν τούτου , δεν θα ξαλαφρωθεί ιδιαίτερα, από την στιγμή που θα ενισχύει όλο το φάσμα .
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Στην HI-LEVEL είσοδο θα πηγαίνει πλήρες σήμα από τον ενισχυτή, ίδιο με αυτό που θα πήγαινε στα ηχεία αν ήταν μόνα τους. Άρα δεν γλυτώνει κάτι ο ενισχυτής όταν θα δουλεύει στην ίδια θέση το volume. Το SUB θα μπορεί να ενισχύσει μετά τα μπάσα και το υπόλοιπο από το αρχικό σήμα θα πάει στα ηχεία χωρίς επιπλέον ενίσχυση, όπως βγαίνει από τον ενισχυτή. Με χαμηλότερη θέση στο volume και δίνει από το SUB, δεν θα έχει τα αντίστοιχη στάθμη στα μεσοϋψηλά.
Επομένως νομίζω ότι θα έχει την αίσθηση του περισσότερου μπάσου, αλλά πρίμα & μεσαία θα είναι αυτά του ενισχυτή.
......
Ο ika μάλλον εννοεί ότι είναι πολύ μικρή η ισχύς του ενισχυτή για το οτιδήποτε , και πέραν τούτου , δεν θα ξαλαφρωθεί ιδιαίτερα, από την στιγμή που θα ενισχύει όλο το φάσμα .
Ακριβώς.
Τα 1002 είναι 30-190W. Που να έχουν δύναμη τα μπάσα με 2Χ30?
Άσε που μπορεί να ξεγελιέται από την δύναμη του SUB και να μην έχει επαρκή στάθμη στις υπόλοιπες συχνότητες μετά.
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Είχα το Yamaha ns-sw300. Καλό sub. Για τη χρήση που το θέλεις θα σε καλύψει. Τα Magnat απο μόνα τους είναι πολύ δυνατά ηχεία, απλά ο ενισχυτής σου δεν είναι για αυτά. Μπορείς να πάρεις το Yamaha και να συνδέσεις πάνω του τα Magnat και τον ενισχυτή σου στο sub. Εγώ έχω τα Magnat Supreme 1002 που εχεις κι εσύ σε Yamaha RS202D και αποδίδουν εξαιρετικά. Η αλλάζεις τον ενισχυτή, πράγμα το οποίο θα έκανα εγώ, η πας στην επιλογή του sub...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Είχα το Yamaha ns-sw300. Καλό sub. Για τη χρήση που το θέλεις θα σε καλύψει. Τα Magnat απο μόνα τους είναι πολύ δυνατά ηχεία, απλά ο ενισχυτής σου δεν είναι για αυτά. Μπορείς να πάρεις το Yamaha και να συνδέσεις πάνω του τα Magnat και τον ενισχυτή σου στο sub. Εγώ έχω τα Magnat Supreme 1002 που εχεις κι εσύ σε Yamaha RS202D και αποδίδουν εξαιρετικά. Η αλλάζεις τον ενισχυτή, πράγμα το οποίο θα έκανα εγώ, η πας στην επιλογή του sub...
Aρα αγαπητέ vsm αν καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου θα έχω ηχητικη βελτίωση συνολικα ή απλά θα ενισχυθούν τα μπάσα και θα χάσω σε μεσαίες και υψηλές συχνότητες? Α νεχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα τότε θα το αγοράσω το sub!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ,επειδή τώρα έχω μία ιδέα για το τι να κανω
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Είχα το Yamaha ns-sw300. Καλό sub. Για τη χρήση που το θέλεις θα σε καλύψει. Τα Magnat απο μόνα τους είναι πολύ δυνατά ηχεία, απλά ο ενισχυτής σου δεν είναι για αυτά. Μπορείς να πάρεις το Yamaha και να συνδέσεις πάνω του τα Magnat και τον ενισχυτή σου στο sub. Εγώ έχω τα Magnat Supreme 1002 που εχεις κι εσύ σε Yamaha RS202D και αποδίδουν εξαιρετικά. Η αλλάζεις τον ενισχυτή, πράγμα το οποίο θα έκανα εγώ, η πας στην επιλογή του sub...



Τι ενισχυτή έχεις?

:rolleyes:
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Τι ενισχυτή έχεις?
Εδώ είναι το μεγάλο διλλημα , έχω έναν Fisher του 1982 2χ30 w ο οποίος βέβαια ήταν λειτουργικός παρά τα χρόνια του (γέρος δηλ χαχαχα, σαν τις Καρυατιδες) τον οποιο ανακατασκευασα πρόσφατα!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Καλύτερη λύση ένας σύγχρονος ενισχυτής με όλα του τα καλούδια μαζί με ένα sub και κόστος για τα δυο από 700 έως 1.000 ευρώ το πολύ. :geek:
Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να μαζέψεις αυτό το ποσό.
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Aρα αγαπητέ vsm αν καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου θα έχω ηχητικη βελτίωση συνολικα ή απλά θα ενισχυθούν τα μπάσα και θα χάσω σε μεσαίες και υψηλές συχνότητες? Α νεχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα τότε θα το αγοράσω το sub!
...
Σίγουρα θα έχεις την δυνατότητα για πιο δυνατά μπάσα (λόγω της επιπλέον ενίσχυσης από τον ενισχυτή του SUB, αλλά δεν θα μπορεί η στάθμη των μεσαίων και υψηλών να ακολουθήσει, γιατί αυτά θα έρχονται από τον μικρό ενισχυτή σου.
Τα ηχεία σου είναι πολύ μεγάλα για τον υπάρχοντα ενισχυτή
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Ρωτάω γιατί πιστεύω είναι καλύτερα να πάρεις κάποιον άλλο ενισχυτή. Το sub κάνει 400...
Καλύτερη λύση ένας σύγχρονος ενισχυτής με όλα του τα καλούδια μαζί με ένα sub και κόστος για τα δυο από 700 έως 1.000 ευρώ το πολύ. :geek:
Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να μαζέψεις αυτό το ποσό.
Και ολα αυτά για τα Magnat??
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
...εσείς δίκιο έχετε αλλά έλα μου ντε που δεν θέλω να αποχωριστω τον ενισχυτή :)
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
...εσείς δίκιο έχετε αλλά έλα μου ντε που δεν θέλω να αποχωριστω τον ενισχυτή :)
Θα κάνεις κάτι το οποίο κατα την γνώμη μου δεν αξίζει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.670
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top