Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Περίμενε, μην πας ακόμη.. :p
Βλέπω το Magnat sub 302a από συγκεκριμένο κατάστημα στο skroutz να έχει 200 ευρώ αρκετά φθηνότερο από ότι το βρίσκεις στα υπόλοιπα καταστήματα και στο εξωτερικό, βέβαια είναι υποδεέστερο του Yamaha ενώ οι μπόρνες που έχει από πίσω με προβληματίζουν, δεν ξέρω αν μπορείς να συνδέσεις τον Fisher, περίμενε να πάρεις και άλλες γνώμες, πάντως δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να έπαιρνες δύο από δαύτα αντί για το Yamaha, συνδέονται δύο όμως στον ένδοξο και τιμημένο Fisher κι αν ναι πως;;.
Μα αγαπητε ALFEE για αυτό και έγραψα για sub της ιδιας εταιρείας με τα ηχεία Magnat . Και λόγω χρημάτων και λόγω ίσως "ταιριάσματος" . Τώρα όσον αφορά για τις εισόδους δεν γράφει high level input αλλα απο την άλλη μοιαζει να γινεται. Σε κάθε περίπτωση θα παω να ρωτήσω στο μαγαζί που είναι και κοντά μου μαλιστα. Τα δυο sub καλύτερα από ένα? Μήπως όμως , ξαναρωτώ, θα έχω μεγάλη επιβάρυνση στον ενισχυτή?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ταίριασμα καλά έκανες και το έβαλες σε εισαγωγικά γιατί δεν υφίσταται. :p
Και βέβαια να πας και να ρωτήσεις ότι θες και με ποιον τρόπο να το συνδέσεις και γενικά ότι απορία έχεις αν και αυτοί δεν νομίζω να ξέρουν αρκετά πράγματα, η γνώση βρίσκεται εδώ στο site αλλά αν ο Μάρκου και οι υπόλοιποι βαριούνται να απαντήσουν τι να κάνουμε;
Πάντως θα ήθελα να μάθω κι εγώ αν συνδέοντας έναν ενισχυτή μέσω high level input στο sub πως συμπεριφέρεται εφόσον δεν δέχεται προενισχυμένο σήμα αλλά και πόσο ενισχύει σε σχέση με την προηγούμενη περίπτωση, γενικά τι ισχύει.....
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ταίριασμα καλά έκανες και το έβαλες σε εισαγωγικά γιατί δεν υφίσταται. :p
Και βέβαια να πας και να ρωτήσεις ότι θες και με ποιον τρόπο να το συνδέσεις και γενικά ότι απορία έχεις αν και αυτοί δεν νομίζω να ξέρουν αρκετά πράγματα, η γνώση βρίσκεται εδώ στο site αλλά αν ο Μάρκου και οι υπόλοιποι βαριούνται να απαντήσουν τι να κάνουμε;
Πάντως θα ήθελα να μάθω κι εγώ αν συνδέοντας έναν ενισχυτή μέσω high level input στο sub πως συμπεριφέρεται εφόσον δεν δέχεται προενισχυμένο σήμα αλλά και πόσο ενισχύει σε σχέση με την προηγούμενη περίπτωση, γενικά τι ισχύει.....
Eλπίζω να μας απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.824
Reaction score
29.482
Το αυτοενισχυόμενο σαμπ δεν επιβαρύνει τον ενισχυτή.
Δύο, έστω και υποδεέστερα (όχι βέβαια τρελές διαφορές) είναι αναμφίβολα καλύτερα από ένα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω ότι τα δύο Μάγκνατ θα είναι καλύτερα από ένα Γιαμάχα.
Τώρα, για το θέμα των συνδέσεων, ούτε εγώ έχω τις γνώσεις για να βοηθήσω...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Το αυτοενισχυόμενο σαμπ δεν επιβαρύνει τον ενισχυτή.
Δύο, έστω και υποδεέστερα (όχι βέβαια τρελές διαφορές) είναι αναμφίβολα καλύτερα από ένα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω ότι τα δύο Μάγκνατ θα είναι καλύτερα από ένα Γιαμάχα.
Τώρα, για το θέμα των συνδέσεων, ούτε εγώ έχω τις γνώσεις για να βοηθήσω...
Ευχαριστώ πολύ!
Θα εκτιμούσα και κάυε άλλη απαντηση στις αποριες που διατυπωσα παραπανβ και κυρίως για την σύνδεση του συγκεκριμένου sub.
 

Μηνύματα
3.785
Reaction score
6.777
Επειδή όλοι έχουμε περάσει διάφορα στάδια, οκ κουκλιά κάποια vintage και έχουν και συναίσθημα συμφωνώ αλλά για να φτάσουν την "φρεσκάδα" των σύγρονων μεσαίας σειράς έπρεπε να ήταν πολύ μεγάλες σειρές στα νιάτα τους. Σαν ιδέα το ρίχνω ειδικά αν έχει και ραδιόφωνο ο ενισχυτής που έχεις βάλτον με δύο μικρά ηχειάκια ευαίσθητα σε έναν άλλο χώρο ( υπνοδωμάτιο, γραφείο, κουζίνα ) να τον βλέπεις το βράδυ και να γουστάρεις και πάρε για το καθιστικό έναν ενισχυτή ( δικάναλο) πιο σύγχρονο καινούργιο ή μεταχειρισμένο με περισσότερα και σίγουρα καλύτερα βατ, με sub out ( για το μέλλον ) και θα είσαι οκ για αρκετό καιρό.
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Και αφού πάρει sub, θα πάει και για ενισχυτή μετά.
Όλα αποδεκτά αγαπητοί φίλοι και μάλλον έχετε δίκιο, αλλά προς το παρόν τουλάχιστον καλώς ή κακώς η κατάσταση θα προχωρήσει μόνο με sub !
Για το μέλλον είδομεν!
:)
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Όλα αποδεκτά αγαπητοί φίλοι και μάλλον έχετε δίκιο, αλλά προς το παρόν τουλάχιστον καλώς ή κακώς η κατάσταση θα προχωρήσει μόνο με sub !
Για το μέλλον είδομεν!
:)
Δεν μου φαίνεται και τόσο μακρυνό αυτό το μέλλον.
Καλές αγορές πάντως. :drinks:
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Σε ποιό sub θα καταλήξεις?
Σκεφτομαι ενα από τα δύο:
- το Yamaha που μου το προτεινε εδω ο αγαπητός φίλος ο οποίος έχει ιδία άποψη ή
- το Μagnat που είναι πιο οικονομικό και "ταιριάζει" με τα ηχέια Magnat που έχω αγοράσει.

 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
Δες που θα το τοποθετήσεις, γιατί το 302A έχει την τρύπα του bass-reflex πίσω (άρα πιθανά θα θέλει απόσταση από τον πίσω τοίχο) ενώ το SW300 την έχει στο πλάι (άρα πιθανά θα θέλει απόσταση από τον πλαϊνό τοίχο) .
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ρώτησες αν το Magnat μπορεί να συνδεθεί με τον Fisher και πως;
Το Yamaha μου αρέσει περισσότερο, είναι πιο macho πιο brutal εμφανισιακά και σίγουρα καλύτερο ηχητικά από το Μagnat. :p
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Σκεφτομαι ενα από τα δύο:
- το Yamaha που μου το προτεινε εδω ο αγαπητός φίλος ο οποίος έχει ιδία άποψη ή
- το Μagnat που είναι πιο οικονομικό και "ταιριάζει" με τα ηχέια Magnat που έχω αγοράσει.

Το είχα στην κατοχή μου το Yamaha. Αν είσαι σε αυτά τα 2, τότε πάρε το Yamaha.
 


vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Αν επιτρέπεται, γιατί το έδωσες;
Γιατί υπάρχει πρόβλημα χώρου. Έγινε αλλαγή στο σπίτι και δεν βόλευε πουθενά. Είχα συνδέσει τα ηχεία πάνω του και έπρεπε να κάνω ολόκληρη διαδικασία.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ρώτησες αν το Magnat μπορεί να συνδεθεί με τον Fisher και πως;
Το Yamaha μου αρέσει περισσότερο, είναι πιο macho πιο brutal εμφανισιακά και σίγουρα καλύτερο ηχητικά από το Μagnat. :p
Αγαπητέ Alfee δυστυχώς δεν βρήκα ευκαιρία να περάσω από το μαγαζί για να ρωτησω ! Πιστεύω να το καταφέρω τις επόμενες ημερες ,ειδάλλως θα τηλεφωνησω να μου πουν. Η είσοδος πρέπει να είναι High Input Level ,σωστά το λέω?
Δες που θα το τοποθετήσεις, γιατί το 302A έχει την τρύπα του bass-reflex πίσω (άρα πιθανά θα θέλει απόσταση από τον πίσω τοίχο) ενώ το SW300 την έχει στο πλάι (άρα πιθανά θα θέλει απόσταση από τον πλαϊνό τοίχο) .
30-40cm από τον πίσω τοίχο θεωρούνται ικανοποιητικά?
Το είχα στην κατοχή μου το Yamaha. Αν είσαι σε αυτά τα 2, τότε πάρε το Yamaha.
Άρα επιμένεις αγαπητέ vsm για το Yamaha? Είναι απλά πιο δυνατο από το Magnat ή και με καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα συνολικά? Και το ρωταω επειδή έχουν και 200 ευρώ διάφορα :)
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Αγαπητέ Alfee δυστυχώς δεν βρήκα ευκαιρία να περάσω από το μαγαζί για να ρωτησω ! Πιστεύω να το καταφέρω τις επόμενες ημερες ,ειδάλλως θα τηλεφωνησω να μου πουν. Η είσοδος πρέπει να είναι High Input Level ,σωστά το λέω?

30-40cm από τον πίσω τοίχο θεωρούνται ικανοποιητικά?

Άρα επιμένεις αγαπητέ vsm για το Yamaha? Είναι απλά πιο δυνατο από το Magnat ή και με καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα συνολικά? Και το ρωταω επειδή έχουν και 200 ευρώ διάφορα :)
High input level... το οποίο που θα σου χρειαστεί? αν πάρεις το Yamaha θα συνδέσεις επάνω του τα Magnat και το sub στον ενισχυτή. Καλύτερο είναι σε όλα απο το Magnat.
 

ika

News
Μηνύματα
15.803
Reaction score
14.535
.....
30-40cm από τον πίσω τοίχο θεωρούνται ικανοποιητικά?
.....
Ψάξε στο site του κατασκευαστή για το manual. Εκεί θα λέει την προτεινόμενη τοποθέτηση.
Πάντως καλά μου φαίνονται, αλλά για σιγουριά βλέφαρο στα manual.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
High input level... το οποίο που θα σου χρειαστεί? αν πάρεις το Yamaha θα συνδέσεις επάνω του τα Magnat και το sub στον ενισχυτή. Καλύτερο είναι σε όλα απο το Magnat.
Εδώ στο manual του Magnat πάντως γράφει για High Level Input

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.670
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top