Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εδώ στο manual του Magnat πάντως γράφει για High Level Input


Διαφέρουν όμως σε σχέση με του Yamaha που έχει δύο ζευγάρια εισόδους από τον ενισχυτή και άλλα δύο εξόδους προς τα ηχεία, εδώ γιατί έχει τέσσερις μπόρνες;
Α, και όταν πάρεις το Yamaha αναμένουμε φωτό από unboxing! :p
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Εδώ στο manual του Magnat πάντως γράφει για High Level Input

Όπως και να έχει ο ενισχυτής σου συνδέεται στο sub και το sub θα δώσει στα ηχεία. Δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις το sub σαν ενισχυτή. Στον ενισχυτή θα έχεις μόνο συνδεδεμένο το sub και την πηγή. Εγώ σου είπα απλά την γνώμη μου σε σχέση Yamaha ns-sw300 και το Magnat.
Διαφέρουν όμως σε σχέση με του Yamaha που έχει δύο ζευγάρια εισόδους από τον ενισχυτή και άλλα δύο εξόδους προς τα ηχεία, εδώ γιατί έχει τέσσερις μπόρνες;
Α, και όταν πάρεις το Yamaha αναμένουμε φωτό από unboxing! :p
Το Yamaha για να συνδεθεί σωστά οχι με rca, χρειάζεται 2 ζεύγη καλωδίων να φεύγουν απ τον ενισχυτή και να καταλήγουν στο sub που γράφει from amplifier, input 1.Γι αυτό είναι τα 2 ζεύγη μπορνες στο sub. Τα ηχεία θα μπουν στα άλλα 2 ζεύγη που έχει το sub και γράφει to speakers, output. Διαφορετικά δεν θα παίζει έτσι όπως πρέπει.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Όπως και να έχει ο ενισχυτής σου συνδέεται στο sub και το sub θα δώσει στα ηχεία. Δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις το sub σαν ενισχυτή. Στον ενισχυτή θα έχεις μόνο συνδεδεμένο το sub και την πηγή. Εγώ σου είπα απλά την γνώμη μου σε σχέση Yamaha ns-sw300 και το Magnat.

Το Yamaha για να συνδεθεί σωστά οχι με rca, χρειάζεται 2 ζεύγη καλωδίων να φεύγουν απ τον ενισχυτή και να καταλήγουν στο sub που γράφει from amplifier, input 1.Γι αυτό είναι τα 2 ζεύγη μπορνες στο sub. Τα ηχεία θα μπουν στα άλλα 2 ζεύγη που έχει το sub και γράφει to speakers, output. Διαφορετικά δεν θα παίζει έτσι όπως πρέπει.
Κατανοητό για το Yamaha, αλλα και στο Μagnat έτσι δεν γίνεται η συνδεση?
 

ika

News
Μηνύματα
15.802
Reaction score
14.534
Δηλαδή ο ενισχυτής των SUB με High Level IN, ενισχύει και το σήμα που στέλνει μετά στα άλλα ηχεία?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δηλαδή ο ενισχυτής των SUB με High Level IN, ενισχύει και το σήμα που στέλνει μετά στα άλλα ηχεία?
Λογική απορία! Κι εγώ μέσα στην άγνοια μου αυτό σκέφτηκα! Ας μας διαφωτίσουν οι γνώστες! :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.385
Reaction score
21.548
Όχι. Η είσοδος hi level του υπογούφερ φέρει παθητικό κροσόβερ, ο άνω κλάδος του οποίου συνδέεται στο ηχείο - δορυφόρο. Δηλαδή, τον δορυφόρο τον οδηγεί ο εξωτερικός ενισχυτής. Ο κάτω κλάδος του κροσόβερ υποβιβάζεται σε στάθμη line με μια αντίσταση, και οδηγεί τον ενισχυτή του υπογούφερ.
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Δηλαδή ο ενισχυτής των SUB με High Level IN, ενισχύει και το σήμα που στέλνει μετά στα άλλα ηχεία?
Με την λογική του Fisher το Yamaha σίγουρα θα οδηγήσει καλύτερα τα Magnat που είναι 190 watt παρα του Fisher. Τώρα αν ισχύει αυτό σε άλλους ενισχυτές, πιο καινούργιους και με περισσότερα watt, δε ξέρω, εδώ χρειάζεται κάποιος ειδικός για την απορία. Εγω εμπειρικά πρότεινα στον φίλο να το κάνει με αυτόν τον τρόπο, λόγω του ότι το είχα στην κατοχή μου το Yamaha και ξέρω τον ενισχυτή του.
 

ika

News
Μηνύματα
15.802
Reaction score
14.534
Όχι. Η είσοδος hi level του υπογούφερ φέρει παθητικό κροσόβερ, ο άνω κλάδος του οποίου συνδέεται στο ηχείο - δορυφόρο. Δηλαδή, τον δορυφόρο τον οδηγεί ο εξωτερικός ενισχυτής. Ο κάτω κλάδος του κροσόβερ υποβιβάζεται σε στάθμη line με μια αντίσταση, και οδηγεί τον ενισχυτή του υπογούφερ.
Είπα και γω...
Άρα θα έχει 200+W στο SUB και 60(2Χ30)W στα 1002:thumbsdown:
Θα τρελαθεί στο μπάσο...
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Όχι. Η είσοδος hi level του υπογούφερ φέρει παθητικό κροσόβερ, ο άνω κλάδος του οποίου συνδέεται στο ηχείο - δορυφόρο. Δηλαδή, τον δορυφόρο τον οδηγεί ο εξωτερικός ενισχυτής. Ο κάτω κλάδος του κροσόβερ υποβιβάζεται σε στάθμη line με μια αντίσταση, και οδηγεί τον ενισχυτή του υπογούφερ.
Άρα ο ενισχυτής του subwoofer οδηγεί μόνο το γουφερ που υπάρχει στο Yamaha...
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Είπα και γω...
Άρα θα έχει 200+W στο SUB και 60(2Χ30)W στα 1002:thumbsdown:
Θα τρελαθεί στο μπάσο...
Aρα μηπως να πάρω υποδεεστερο sub από το Yamaha, όπως για παράδειγμα είναι το Magnat?
 

ika

News
Μηνύματα
15.802
Reaction score
14.534
Aρα μηπως να πάρω υποδεεστερο sub από το Yamaha, όπως για παράδειγμα είναι το Magnat?
Αυτό που εννοώ και στα προηγούμενα post μου (όπως και άλλοι συμφορουμίτες), είναι πως πιστεύω ότι με προσθήκη οποιουδήποτε SUB θα έχεις πολύ πιο δυνατά μπάσα και σχετικά αδύνατα λόγω του μικρού ενισχυτή όλες τις υπόλοιπες συχνότητες.
Αν ακούς μεταξύ 2-4 (#54)
amplificador-fisher-ca-110-x-por-envio-galermoaudio-D_NQ_NP_983492-MLA29991936829_042019-F.jpg

σε 40τμ, γιατί δεν τον δυναμώνεις περισσότερο και ψάχνεις SUB?
Για να μην την πατήσεις και πάρεις και SUB και μετά αναγκασικά ψάχνεις και για ενισχυτή (για να ακολουθούν σε στάθμη και οι υπόλοιπες συχνότητες), γιατί δεν παίρνεις τον FISHER παραμάσχαλα να τον πας εκεί που θα καταλήξεις για αγορά SUB, να στον συνδέσουνε πάνω και να δεις τι ήχο θα παίρνεις έτσι πριν το πληρώσεις?
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η λύση σου με τα 1002 είναι ένας μεγάλος ενισχυτής και όχι ένα SUB.
Δεν είμαι ο Πάπας, εσύ αποφασίζεις.
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Aρα μηπως να πάρω υποδεεστερο sub από το Yamaha, όπως για παράδειγμα είναι το Magnat?
Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις...είπαμε άλλο το Yamaha και άλλο το Magnat.Αν δεν θέλεις να διαθέσεις τα χρήματα του Yamaha ,πάρε το άλλο. Πάντως και τα 2 θα παίξουν...τωρα συγκριτικά το Yamaha είναι 10ιντσο με 250watt και απόκριση 20 - 160 Hz, ενώ το Magnat είναι 12ιντσο με 100watt και απόκριση 16-200Hz...
Αυτό που εννοώ και στα προηγούμενα post μου (όπως και άλλοι συμφορουμίτες), είναι πως πιστεύω ότι με προσθήκη οποιουδήποτε SUB θα έχεις πολύ πιο δυνατά μπάσα και σχετικά αδύνατα λόγω του μικρού ενισχυτή όλες τις υπόλοιπες συχνότητες.
Αν ακούς μεταξύ 2-4 (#54)
View attachment 156862
σε 40τμ, γιατί δεν τον δυναμώνεις περισσότερο και ψάχνεις SUB?
Για να μην την πατήσεις και πάρεις και SUB και μετά αναγκασικά ψάχνεις και για ενισχυτή (για να ακολουθούν σε στάθμη και οι υπόλοιπες συχνότητες), γιατί δεν παίρνεις τον FISHER παραμάσχαλα να τον πας εκεί που θα καταλήξεις για αγορά SUB, να στον συνδέσουνε πάνω και να δεις τι ήχο θα παίρνεις έτσι πριν το πληρώσεις?
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η λύση σου με τα 1002 είναι ένας μεγάλος ενισχυτής και όχι ένα SUB.
Δεν είμαι ο Πάπας, εσύ αποφασίζεις.
Αυτό είχαμε προτείνει απ την αρχή όλοι μας σχεδόν. Ενα καινούργιο καλό μηχάνημα για αρχή, μα μια χαρά θα είναι με τα Magnat. Αργότερα αφού θα έχει στην κατοχή του έναν καλό ενισχυτή φυσικά πολύ ανώτερο απ τον Fisher με έξοδο για sub ,κοιτάει και την περίπτωση του υπογουφερ. Αν και προσωπικά πιστεύω αν ακούσει τα Magnat με ένα άξιο μηχάνημα, θα καθυστερήσει πολύ το sub!
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Τώρα είναι φυσικά και το θέμα του πόσο αξιόπιστες είναι οι μετρήσεις. Δηλαδή το Yamaha αναφέρεται σε 20 - 160 Hz ενω το Magnat 16-200Hz. Ποιός μπορεί να ξέρει και να μας πει,αν τα συγκεκριμένα μπορούν να κατέβουν τόσο χαμηλά... Το Yamaha όντως το μπάσο του ήταν τρομερά βαθύ αλλά δεν έγινε ποτέ κάποια μέτρηση για να ξέρουμε με σιγουριά. Επίσης ποιές είναι οι συχνότητες που πρέπει να δουλέψει ενα ηχείο, για να πούμε οτι είναι καθαρά sub. Έχει ρόλο φυσικά και η ευαισθησία του κάθε ηχειου...
Ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μια ιδιοκατασκευή και ψάχνω για καθαρά sub ηχείο στα ηλεκτρονικά καταστήματα και όλα που βρίσκω είναι πολύ ψηλά σε συχνότητα που πιστεύω δεν κάνουν για τον σκοπό που το θέλω.
 
Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Προσπαθώ να διορθώσω το κείμενο αλλά δε θέλει. Τέλος πάντων θέλω να αναφέρω οτι ρυθμίζεται απο το crossover απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αποκλειστικά ενα ηχείο που να θεωρηθεί καθαρά ώς γουφερ. Αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αυτό που εννοώ και στα προηγούμενα post μου (όπως και άλλοι συμφορουμίτες), είναι πως πιστεύω ότι με προσθήκη οποιουδήποτε SUB θα έχεις πολύ πιο δυνατά μπάσα και σχετικά αδύνατα λόγω του μικρού ενισχυτή όλες τις υπόλοιπες συχνότητες.
Αν ακούς μεταξύ 2-4 (#54)
View attachment 156862
σε 40τμ, γιατί δεν τον δυναμώνεις περισσότερο και ψάχνεις SUB?
Για να μην την πατήσεις και πάρεις και SUB και μετά αναγκασικά ψάχνεις και για ενισχυτή (για να ακολουθούν σε στάθμη και οι υπόλοιπες συχνότητες), γιατί δεν παίρνεις τον FISHER παραμάσχαλα να τον πας εκεί που θα καταλήξεις για αγορά SUB, να στον συνδέσουνε πάνω και να δεις τι ήχο θα παίρνεις έτσι πριν το πληρώσεις?
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η λύση σου με τα 1002 είναι ένας μεγάλος ενισχυτής και όχι ένα SUB.
Δεν είμαι ο Πάπας, εσύ αποφασίζεις.
Ίσως έχεις δίκιο σε όλα καταρχήν και ευχαριστώ για τους "δρόμους" προβληματισμού που ανοίγεις!
Όντως ακουω σε εντάσεις 2-4 και με ικανοποιει αρκετά! Συν οτι τα ηχεια είναι ακόμη στην διαδικασια του στρωσιματος.
Να συνοψισω κάποια στοιχεία που είχα καταγράψει και στα πρώτα μηνυματα.
Ότι ο χώρος είναι περίπου 40m, γεμίζει ικανοποιητικά στις εντάσεις που είπα πριν και θα μπορούσα να δυναμωσω κι άλλο . Αλλα μάλλον δεν θέλω. Όσο κι αν ακούγεται λίγο υπερβολικό ο Fisher ακουγεται πολύ καλά - κι ας είναι συμμαθητής με τις Καρυάτιδες :) - . Ούτως ή άλλως διατηρούνταν σε καλή κατάσταση όλα τα χρόνια και πριν ενα δίμηνο έγινε σέρβις και ανακατασκευή. Τα Μagnat επίσης έχουν ένα υποφερτό / ικανοποιητικό θα έλεγα επίπεδο μπάσου. Έστω για τα δικά μου δεδομένα.
Άρα η σκέψη για να προσθέσω το sub, ο συλλογισμός ήταν και είναι αν θα έχω συνολική ηχητική βελτίωση χωρίς ταυτόχρονα να επιβαρυνω τον ενισχυτή.
Αυτό με το να τον μεταφέρω στο μαγαζί για επιτόπου ακρόαση με το sub δεν είναι κακή ιδέα! Αρκεί να το εχει άμεσα διαθέσιμο στον χώρο για τεστ.
Παρακαλώ αγαπητοί φίλοι σχολιαστε τους προβληματισμους μου .
Οι οποίοι με μία φράση συνοψίζονται στο εξής :
θα έχω έστω και λίγο / κάποιο ηχητικό "κέρδος" ή απλά θα ξοδεψω χρήματα χωρίς λόγο?
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους!
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
15.802
Reaction score
14.534
...
Τα Μagnat επίσης έχουν ένα υποφερτό / ικανοποιητικό θα έλεγα επίπεδο μπάσου.
...
Οι οποίοι με μία φράση συνοψίζονται στο εξής : θα έχω έστω και λίγο / κάποιο ηχητικό "κέρδος" ή απλά θα ξοδεψω χρήματα χωρίς λόγο?
..
Για το υποφερτό μπάσο των Magnat φταίνε τα λίγα WATT του ενισχυτή.
Αν βάλεις SUB θα έχεις την δυνατότητα να ακούς δυνατότερα και ίσως καλύτερα μόνο τα μπάσα σου (από 200Hz και κάτω). Μεσαία και πρίμα θα είναι το ίδιο, εκεί δεν θα δεις καμία διαφορά.
Αν μόνο αυτό ζητάς λέγοντας βελτίωση, μάλλον θα το πετύχεις έτσι.
Για το αν αξίζει να ξοδέψεις έτσι τα χρήματα, μόνο η ακρόαση θα στο πει εκ των προτέρων.
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Ίσως έχεις δίκιο σε όλα καταρχήν και ευχαριστώ για τους "δρόμους" προβληματισμού που ανοίγεις!
Όντως ακουω σε εντάσεις 2-4 και με ικανοποιει αρκετά! Συν οτι τα ηχεια είναι ακόμη στην διαδικασια του στρωσιματος.
Να συνοψισω κάποια στοιχεία που είχα καταγράψει και στα πρώτα μηνυματα.
Ότι ο χώρος είναι περίπου 40m, γεμίζει ικανοποιητικά στις εντάσεις που είπα πριν και θα μπορούσα να δυναμωσω κι άλλο . Αλλα μάλλον δεν θέλω. Όσο κι αν ακούγεται λίγο υπερβολικό ο Fisher ακουγεται πολύ καλά - κι ας είναι συμμαθητής με τις Καρυάτιδες :) - . Ούτως ή άλλως διατηρούνταν σε καλή κατάσταση όλα τα χρόνια και πριν ενα δίμηνο έγινε σέρβις και ανακατασκευή. Τα Μagnat επίσης έχουν ένα υποφερτό / ικανοποιητικό θα έλεγα επίπεδο μπάσου. Έστω για τα δικά μου δεδομένα.
Άρα η σκέψη για να προσθέσω το sub, ο συλλογισμός ήταν και είναι αν θα έχω συνολική ηχητική βελτίωση χωρίς ταυτόχρονα να επιβαρυνω τον ενισχυτή.
Αυτό με το να τον μεταφέρω στο μαγαζί για επιτόπου ακρόαση με το sub δεν είναι κακή ιδέα! Αρκεί να το εχει άμεσα διαθέσιμο στον χώρο για τεστ.
Παρακαλώ αγαπητοί φίλοι σχολιαστε τους προβληματισμους μου .
Οι οποίοι με μία φράση συνοψίζονται στο εξής :
θα έχω έστω και λίγο / κάποιο ηχητικό "κέρδος" ή απλά θα ξοδεψω χρήματα χωρίς λόγο?
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους!
Φίλε μου συγγνώμη που επιμένω αλλά επειδή έχω τα ίδια ηχεία με εσένα και έχω καινούργιο ενισχυτή, αν ακούσεις τα Magnat θα πεις ότι είναι άλλα ηχεία. Γι αυτό σου ξαναλέω αν θες να ξεκινήσεις σωστά, κοίτα για ενισχυτή πρώτα, γιατί έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να τον αποχωριστεις τον παλιό. Γνώμη μου.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Φίλε μου συγγνώμη που επιμένω αλλά επειδή έχω τα ίδια ηχεία με εσένα και έχω καινούργιο ενισχυτή, αν ακούσεις τα Magnat θα πεις ότι είναι άλλα ηχεία. Γι αυτό σου ξαναλέω αν θες να ξεκινήσεις σωστά, κοίτα για ενισχυτή πρώτα, γιατί έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να τον αποχωριστεις τον παλιό. Γνώμη μου.
Αγαπητέ vsm εσύ καλά τα λες , αλλά εγώ επιμενω στον Fisher - μπορεί όντως να είναι ξεροκεφαλιά - αλλά ως ένα βαθμό εξηγείται και από το εξής, ότι δεν θέλω να διαθεσω περισσότερα από 300+ ή - για το σύστημα. Όχι τουλάχιστον τώρα ή στο κοντινό μέλλον. Αν μάλιστα σκεφτώ ότι για έναν καλό ενισχυτή θα χρειαζονταν περίπου 1000 ευρω (ή και μέτριο, δεν ξέρω άσχετος γαρ) :)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ο μόνος ενισχυτής που είναι γύρω στα 350 ευρώ δηλαδή στο budget του Astras και πού μπορεί να οδηγήσει άνετα τα ηχεία του είναι ο Crown 1502xls.

Αυτή είναι η πλάτη του Magnat sub 302a, στο yamaha ξέρουμε πως μπορεί να συνδεθεί, εδώ όμως είναι διαφορετικά, ας πει κάποιος πώς συνδέονται τα ηχεία εδώ:








 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.642
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top