Την καλησπέρα μου στο γκρουπ. Οι γνώσεις σας θα μου φανούν χρήσιμες

Μηνύματα
121
Reaction score
77
Θα ηθελα να ξεκινισω το ομορφο ταξιδι της λαμπας!! Παλια ειχα εναν push pull ab1
Ο οποιος δεν κερδισε ποτε την καρδια μου!!
Εχω ακουσει 2-3 φορες simgle ended kai κοπηκαν τα ποδια μου!!!
Πρως το παρων παιζω με εναν electrocompaniet apo ton οποιο ειμαι εξερετικα ευχαριστημενος!!!
Βασικα παιζω μονο βυνιλια!!!
Εχετε να προτεινετε διαφορα μοντελα απο 8-14 watt rms ωστε να κανω την ερευνα μου για να καταληξω στο πιο καλο προιον για μενα?
Ευχαριστω
Κατ'αρχην καλως ηρθες και μην σε αποθαρρυνει η σταση μερικων.
Το ποιον SE να διαλεξεις ειμαι τελειως ασχετος για να προτεινω αλλα να σε ρωτησω 2 πραγματα.
1 Ποιο electrocompaniet εχεις
2 Τους 2-3 SE που ακουσες και ενθουσιαστηκες τους ακουσες με τα δικα σου ηχεια και στον δικο σου χωρο?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Κατ'αρχην καλως ηρθες και μην σε αποθαρρυνει η σταση μερικων.
Το ποιον SE να διαλεξεις ειμαι τελειως ασχετος για να προτεινω αλλα να σε ρωτησω 2 πραγματα.
1 Ποιο electrocompaniet εχεις
2 Τους 2-3 SE που ακουσες και ενθουσιαστηκες τους ακουσες με τα δικα σου ηχεια και στον δικο σου χωρο?
Εχω electrocompaniet eci-2 kai εχω σκοπο στο μελλον να του βαλω highperformance power amplifier της ιδιας εταιριας!
Toys 2 SE pou ακουσα τους ακουσα σε αλους χωρους με παρομιας ευαισθησιας ηχεια 88-89bd και σε μεγαλητερους χωρους απο τον δικο μου! Ο ενας ηταν ο rogers 20a sta 2x17 watt kai ο αλλος π simply italy της unison research στα 2χ12 watt!
Οσων αφορα το buffer που ανεφερε μελος του φορουμ εχω ενα με nos philips ecc88 του 60 και δεν θα λεγα οτι μου αρεσει η δεν μου προσφερει αυτο που θελω
Το έχουν γυρίσει όλοι σε led λάμπες τώρα, κλιματική αλλαγή και εξοικονόμηση ενέργειας ταχαμ, δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιος να σε πει κάτι χρήσιμο.
Μονο πυρακτωσεως NOS με ενδιαφερουν δυστηχως
Κλαίω 😂🤣😂🤣
Ελα να κλαψουμε μαζι αγγαλια😃😃😃
 
Last edited:

Μηνύματα
7
Reaction score
2
4 wattάκια, δε θες παραπάνω.
Πήρα μια λάμπα led 4 για το wc μου και μου είναι υπεραρκετή. Θερμοκρασία δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Υψηλή σχετικά, όχι τίποτα 2600.
Είχα πάρει και μία 7 watt αλλά ήταν πολύ δυνατή. Δεν την κράτησα.
Την εχεις ακομα?
 

Μηνύματα
6.720
Reaction score
533
Θα ηθελα να ξεκινισω το ομορφο ταξιδι της λαμπας!! Παλια ειχα εναν push pull ab1
Ο οποιος δεν κερδισε ποτε την καρδια μου!!
Εχω ακουσει 2-3 φορες simgle ended kai κοπηκαν τα ποδια μου!!!
Πρως το παρων παιζω με εναν electrocompaniet apo ton οποιο ειμαι εξερετικα ευχαριστημενος!!!
Βασικα παιζω μονο βυνιλια!!!
Εχετε να προτεινετε διαφορα μοντελα απο 8-14 watt rms ωστε να κανω την ερευνα μου για να καταληξω στο πιο καλο προιον για μενα?
Ευχαριστω
Για να είσαι σίγουρος, να αγοράσεις τον λαμπάτο ενισχυτή που άκουσες και σου κόπηκαν τα πόδια.
Δύσκολο να βρεθεί δεύτερο κομμάτι . Αν μπορείς πάρε το ίδιο , ας ήταν και demo . Συνήθως τα προς επίδειξη λαμπάτα SET έχουν μέσα τους κάποιον μικρό ενισχυτή (τσιπάκι) τεχνολογίas Class-D. Διαφορετικά δεν πουλιέται το προϊόν
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Για να είσαι σίγουρος, να αγοράσεις τον λαμπάτο ενισχυτή που άκουσες και σου κόπηκαν τα πόδια.
Δύσκολο να βρεθεί δεύτερο κομμάτι . Αν μπορείς πάρε το ίδιο , ας ήταν και demo . Συνήθως τα προς επίδειξη λαμπάτα SET έχουν μέσα τους κάποιον μικρό ενισχυτή (τσιπάκι) τεχνολογίas Class-D. Διαφορετικά δεν πουλιέται το προϊόν
Εχω ακουσει πολλα καλα λογια για τον mighty της lab12
 

Μηνύματα
4.549
Reaction score
7.895
Επειδη εχω μεγαλη συλλογη και ετσι απλα με αρεσει
Α πολύ ωραία, βέβαια με το σποτιφαι θα έχεις μεγαλύτερη συλλογή, μεγαλύτερη ευκολία και θα σ αρέσει πιο πολύ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Βέβαια η πληροφορία ότι ακούς μόνον βινύλια δεν βοηθάει καθόλου στην επιλογή λαμπατου ενισχυτή για τα ηχεία σου.
Φέρε εάν έχεις την δυνατότητα κάποιον λαμπάτο σπίτι και σύγκρινε τον με αυτόν που ήδη έχεις σε τυφλή δοκιμή και πες μας τις εντυπώσεις σου.
Καλύτερα είναι να έχεις έναν ενισχυτή δυνατό που μπορεί να οδηγήσει πληθώρα ηχείων, αφού κάποια στιγμή θα τα αλλάξεις και αυτά. Ετσι πάει το έργο, μην με ρωτάς γιατί 🤪
Δηλαδή μην μπλέξεις με λάμπες, θέλουν και αλλαγή με τον καιρό, λάμπα μόνον σε προτζέκτορα.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
77
Εχω electrocompaniet eci-2 kai εχω σκοπο στο μελλον να του βαλω highperformance power amplifier της ιδιας εταιριας!
Toys 2 SE pou ακουσα τους ακουσα σε αλους χωρους με παρομιας ευαισθησιας ηχεια 88-89bd και σε μεγαλητερους χωρους απο τον δικο μου! Ο ενας ηταν ο rogers 20a sta 2x17 watt kai ο αλλος π simply italy της unison research στα 2χ12 watt!
To μηχανακι που εχεις νομιζω οτι ειναι πολυ πανω απο τα ηχεια σου. Δεν ξερω με τι ηχεια ακουσες τον Unison αλλα το οτι εχουν την ιδια ευαισθησια δεν λεει τιποτα για την αποδοση τους. Στην θεση σου θα κοιταζα να αναβαθμισω σοβαρα τα ηχεια μου για να παιζει ο ενισχυτης αυτο που μπορει και μετα να σκεφτομουν για αλλο ενισχυτη
 

Μηνύματα
365
Reaction score
477
Α πολύ ωραία, βέβαια με το σποτιφαι θα έχεις μεγαλύτερη συλλογή, μεγαλύτερη ευκολία και θα σ αρέσει πιο πολύ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Βέβαια η πληροφορία ότι ακούς μόνον βινύλια δεν βοηθάει καθόλου στην επιλογή λαμπατου ενισχυτή για τα ηχεία σου.
Φέρε εάν έχεις την δυνατότητα κάποιον λαμπάτο σπίτι και σύγκρινε τον με αυτόν που ήδη έχεις σε τυφλή δοκιμή και πες μας τις εντυπώσεις σου.
Καλύτερα είναι να έχεις έναν ενισχυτή δυνατό που μπορεί να οδηγήσει πληθώρα ηχείων, αφού κάποια στιγμή θα τα αλλάξεις και αυτά. Ετσι πάει το έργο, μην με ρωτάς γιατί 🤪
Δηλαδή μην μπλέξεις με λάμπες, θέλουν και αλλαγή με τον καιρό, λάμπα μόνον σε προτζέκτορα.
Τώρα γιατι προσπαθεις να του αλλάξεις πορεία; Αφου είπαμε, ο ανθρώπος θελει βινύλιο και λάμπα, αυτό του αρέσει. Αλλα διστυχώς έκανε το λάθος να ρωτήσει στο AVSite και περίμενε απαντήσεις που δεν ήταν ειρονικές και άσκοπες. Κλασικό λάθος το εχουμε πάθει όλοι, θα μάθει.. δεν κανουμε εδω για προτάσεις μονο για καλαμπούρι και να κοροιδέυουμε ο ενας τον άλλο κανουμε χαχαχαχα
 

Μηνύματα
4.549
Reaction score
7.895
Τώρα γιατι προσπαθεις να του αλλάξεις πορεία; Αφου είπαμε, ο ανθρώπος θελει βινύλιο και λάμπα, αυτό του αρέσει. Αλλα διστυχώς έκανε το λάθος να ρωτήσει στο AVSite και περίμενε απαντήσεις που δεν ήταν ειρονικές και άσκοπες. Κλασικό λάθος το εχουμε πάθει όλοι, θα μάθει.. δεν κανουμε εδω για προτάσεις μονο για καλαμπούρι και να κοροιδέυουμε ο ενας τον άλλο κανουμε χαχαχαχα
Ε δεν είμαστε όλοι σαν και σένα που του πρότεινες ενισχυτή λαμπάτο χωρίς να ξέρεις τα ηχεία που έχει. Κάνε μας την χάρη ρε συ τώρα 😂
 

Μηνύματα
365
Reaction score
477
Ε δεν είμαστε όλοι σαν και σένα που του πρότεινες ενισχυτή λαμπάτο χωρίς να ξέρεις τα ηχεία που έχει. Κάνε μας την χάρη ρε συ τώρα 😂
Τα ηχεία που κολάνε με το Spotify? Επίσης κάνεις λάθος, εγώ δεν πρότεινα κανένα ενισχυτή, είπα πως στα βάτ που ζητάει έχω δει τον συγκεκριμένο που φαίνεται καλός. Δεν τον προτείνω γιατι δεν τον έχω ακούσει, αλλα θα τον δοκίμαζα και τον έστιλα με αφορμή στον τσακιρίδη και στο Lab12 που έστειλε άλλος χρήστης
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
To μηχανακι που εχεις νομιζω οτι ειναι πολυ πανω απο τα ηχεια σου. Δεν ξερω με τι ηχεια ακουσες τον Unison αλλα το οτι εχουν την ιδια ευαισθησια δεν λεει τιποτα για την αποδοση τους. Στην θεση σου θα κοιταζα να αναβαθμισω σοβαρα τα ηχεια μου για να παιζει ο ενισχυτης αυτο που μπορει και μετα να σκεφτομουν για αλλο ενισχυτη
Εχεις να προτηνεις καλυτερα ηχεια se bookself apo ayta που εχω τωρα εως 1000ευρω;
 


Μηνύματα
6.720
Reaction score
533
Δεν υπάρχει αντίπαλος που να πλησιάζει το PMC Prodigy 1


Λίγο παραπάνω από το budget σου, αλλά νομίζω μετρητοίς θα πάρεις καλύτερη τιμή.
Κρατάς τον Electro , προφανώς,. που είναι μια χαρά ενισχυτής γι αυτα τα ηχεία και σου προτείνω
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.378
Reaction score
39.958
προς τον νηματοθετη,
οι προτασεις μου ειναι δοκιμη λαμπατου φονο στειτς - και παρε πραγματικα μεγαλα ηχεια
+ ακουστικη φροντιδα του χωρου.
θα ελεγα να δεις υλοποιησεις και υπογουφερ.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
77
Εχεις να προτηνεις καλυτερα ηχεια se bookself apo ayta που εχω τωρα εως 1000ευρω;
Aνεβα οσο μπορεις σε budget , νομιζω οτι κι με ηχεια των 2000 ο Electrocompaniet θα ειναι ενταξει. Οταν καταληξεις σε budget υπαρχουν δεκαδες συγκριτικα καθε τιμης, κανε ενα ξεκαθαρισμα για διαλεξε 3-5 που θα σε ενδιεφεραν και θα ειναι αρκετα ευαισθητα για τωρα αλλα και για μελλοντικες αλλαγες και αρχισε την ομορφη διαδικασια ψαξιματος και ακροασεων. Τα ηχεια εναι κατι που μενει τον περισσοτερο καιρο στο συστημα οποτε θελουν και την αντιστοιχη ενασχολιση .
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.491
Μηνύματα
2.906.339
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top