Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.792
Reaction score
130.045
Θα αντιλαμβανόμουν το "υπερβολικά τέλεια" αν η εταιρία κυκλοφορούσε παράλληλα μια εκδοση se με κορυφαία υλικά.Τοτε ο προηγούμενος χαρακτηρισμος ίσως να ήταν χωρίς εισαγωγικά.
Καταλαβαίνω τι λες.

Είσαι δέσμιος των προκαταλήψεών σου, της αδράνειας από την κίνησή σου στα χρόνια που πέρασαν.

Ξέρω, είναι πολύ δύσκολο να τα διαγράψεις όλα. Been there. Ώρες ώρες, απορώ πως ξέφυγα. 😎
 

Μηνύματα
312
Reaction score
326
Καταλαβαίνω τι λες.

Είσαι δέσμιος των προκαταλήψεών σου, της αδράνειας από την κίνησή σου στα χρόνια που πέρασαν.

Ξέρω, είναι πολύ δύσκολο να τα διαγράψεις όλα. Been there. Ώρες ώρες, απορώ πως ξέφυγα. 😎
Το θέμα δεν είναι τι είμαι εγώ αλλά τι είναι η Hypex.Αυτη είναι λογική Musical Fidelity-Βασιζομαστε στα σχέδιά μας και όχι στα υλικά.Εγω αυτό το λέω περικοπή του κοστους.
 

Μηνύματα
6.724
Reaction score
534
Ας εστιάσουμε σε κάτι που εκλαμβάνω ως αντίφαση... Μπορεί να μην ακούς κάτω από τα 28 Hz και να μη σ'ενδιαφέρει, αλλά φαίνεται να σ'ενδιαφέρει η απόκριση στην ανώτατη οκτάβα όπου κι εκεί λόγω ηλικίας δεν πρέπει ν'ακούς πάνω από 14 KHz - εκτός και αν είσαι ο δικός μας... Μαρκήσιος. :wink:

Θα μπορούσε κάποιος να επιχειρηματολογήσει ότι η απόκριση στην ανώτατη οκτάβα αλλά και σε υπερηχητικές συχνότητες καθορίζει την ακουστότητα σε προϊόντα ενδοδιαμόρφωσης κείμενα σε μεσαίες οκτάβες τα οποία συμβάλλουν σε ανώτερη πειστικότητα του ακούσματος.

Το θέμα όμως είναι ότι κάτι ανάλογο από την αντίστροφη ισχύει και για τις κατώτατες οκτάβες όπου έχει επιδειχθεί ότι η επάρκεια ενέργειας - με ομαλότητα εννοείται απόκρισης - στη βάση του φάσματος καθορίζουν με τη σειρά τους την πειστικότητα του όλου ακούσματος ακριβώς στις ανώτερες οκτάβες όπως οι μεσαίες και οι μεσοϋψηλές.

Η δε έλλειψη γραμμικότητας στην απόκριση του δικού μας ακουστικού συστήματος το οποίο εμφανίζει ανώτερη ευαισθησία στις μεσαίες όχι μόνο δεν αμβλύνει πιθανές ανεπάρκειες ή/και ανωμαλίες απόκρισης στη ζώνη των χαμηλών αλλά αντιθέτως οξύνει την τελική επίδρασή των στις ανώτερες οκτάβες.
Από τα 15 ΚΗz και πάνω, μιλάμε για νέκρα, ούτε με ισοστάθμιση τα καταφέρνω.
Ακούω όμως ακόμα τα κουνούπια σε απόσταση 1,5 μετρο περίπου από τ' αυτί μου . Με ένα χαστούκι που έριξα στο μάγουλο πριν μια εβδομάδα στη Κυλλήνη χτύπησα δύο μετρίου μεγέθους και το πρωί τα βρήκα εντελώς ψόφια .
Με το χαμηλό έχω σοβαρό θέμα με τους γείτονες . Τa Dynaudio Contour 3.3 που έχω στο σαλόνι μου δίνουν αυτό που χρειάζομαι και δεν θέλω παραπάνω.
 

Μηνύματα
6.724
Reaction score
534
Το θέμα όμως είναι ότι κάτι ανάλογο από την αντίστροφη ισχύει και για τις κατώτατες οκτάβες όπου έχει επιδειχθεί ότι η επάρκεια ενέργειας - με ομαλότητα εννοείται απόκρισης - στη βάση του φάσματος καθορίζουν με τη σειρά τους την πειστικότητα του όλου ακούσματος ακριβώς στις ανώτερες οκτάβες όπως οι μεσαίες και οι μεσοϋψηλές.
Η δε έλλειψη γραμμικότητας στην απόκριση του δικού μας ακουστικού συστήματος το οποίο εμφανίζει ανώτερη ευαισθησία στις μεσαίες όχι μόνο δεν αμβλύνει πιθανές ανεπάρκειες ή/και ανωμαλίες απόκρισης στη ζώνη των χαμηλών αλλά αντιθέτως οξύνει την τελική επίδρασή των στις ανώτερες οκτάβες.
Εχεις σχεδιάσει κάποιο ηχείο, που είναι εμπορικά διαθέσιμο ;
Eπίσης αν έχεις δημοσιεύσει κάποιο paper στο AES, ή αλλού .
 

Μηνύματα
122
Reaction score
78
Τα Ncore τα εχει ξεπερασει και η ιδια η Nypex με τα Χ και μετα ακομα περισσοτερο με τα Nilai αλλα και ο ιδιος ο σχεδιαστης τους με τον Eigentakt και οι δυο εχουν περιγραψει τις ατελειες και τα θεματα των ncore. Επισης το σημαντικο ειναι οτι καλα αυτα τα modules αλλα ενας ενισχυτης δεν ειναι μονο αυτο. Για την ωρα υπαρχει μια μονο τροφοδοσια της Nypex και οτι custom δοκιμαζει ο καθε κατασκευαστης. Ειναι φανερο οτι η τεχνολογια των class D δεν εχει ακομα ωριμασει η βρισκεται στη αρχη της ωριμανσης της να δουμε πως θα εξελιχθει και κυριως που θα εξελιχθουν τα υπολοιπα κομματια που χρειαζονται. Καποιο κατασκευαστες που "βιαστηκαν" εχουν βρεθει με ενα προιον στο οποιο επενδυσαν για να εξελιξουν τα περιφερειακα της ενισχυσης το οποιο ομως τωρα βρισκεται με ξεπερασμενο το βασικο του στοιχειο ειτε προκειται για ενεργα ηχεια ειτε για ενισχυτες. Για την ωρα περιμενουμε τις υλοποιησεις με Nilai και την απαντηση της Purifi.
 

Μηνύματα
6.724
Reaction score
534
Εγώ περιμένω να απαντήσει η Texas Instruments (ΤΙ) με τα πολύ ισχυρά νέα ολοκληρωμένα,.
Μετά μόνο τα τροφοδοτικά SMPS θα παίζουν μπαλιτσα.
Καλή ευκαιρία για νέους σχεδιαστές , ακόμα και στη χώρα μας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.492
Μηνύματα
2.906.373
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top