Τι είδαμε, τι θα δούμε





Μηνύματα
20.632
Reaction score
15.741
Μια παρενθεση θα κανω με μια ταινια που εχω δει εδώ και καιρο ,αλλα δεν ηξερα που να την καταταξω.

Δυο λογους εχω για να την αναφερω :

1. Ψάχνοντας περισσοτερες πληροφοριες γι αυτήν ανακαλυψα πως εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα το 2007 σε DVD μ έναν πιασαρικο τιτλο <> μαλλον προσαρμοσμενο στο ελληνικο κοινο : Στοιχειωμένος Ερωτας .Σημερα την βρισκει κανεις στο σκρουτζ / για παράδειγμα / περιπου στα 30,00 €.

H ταινια κυκλοφορησε το 2002 σε άλλες χωρες με τιτλους όπως : Open Heart - The Return from India - Ha-Shiva MeHodu. Είναι ισραηλινης παραγωγης.


Στο ΙΜDΒ την εχουν βαθμολογησει 80 ατομα με 4,1.
Νοιωθω σαν να είμαι ο ογδοηκοστος πρωτος που την εχει δει!:D





Ο νεαρός εβραίος γιατρός Μπέντζι Ρούμπι βλέπει την πρόταση του διευθυντή του νοσοκομείου και της συζύγου του για ένα ταξίδι στην Ινδία ως την ευκαιρία της ζωής του. Στην πολύπαθη Ινδία μπορεί να αποδείξει το ταλέντο του στη χειρουργική.
Όμως, το ταξίδι αυτό τον βυθίζει σε έναν ανέφικτο έρωτα που συγκλονίζει ολόκληρη την ύπαρξή του. Στοιχειωμένος από τα αρώματα και τον αισθησιασμό της Ινδίας και από τον απροσδόκητο έρωτά του, αποφασίζει να εγκαταλείψει τα εγκόσμια. Αποσύρεται σε ένα μοναστήρι Βουδιστών και αποκηρύσσει τον κόσμο και τον καταστροφικό του έρωτα.
Όμως πίσω στο Ισραήλ μια γυναίκα φέρνει στον κόσμο το παιδί του. Για τον Μπέντζι πρώτη φορά γεννιέται η ελπίδα...

Some comments::D

"This movie is very bad. The acting is the worst i've seen so far. Ricky Gal should only sing and not to act ever ever again!"

"The actors look like they wish they were in a different film, wondering what ever possessed them to take *this* job. I was surprised to see that this mess was actually based on a novel by A.B. Yehoshua, a highly respected modern Israeli author".

2. Διαβαζα για B movies και δεν ηξερα τι είδους ταινιες είναι.Τωρα ξερω.:)
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.207
Reaction score
97.213
Ip Man 3, αξιοπρεπέστατο και καλογραμμένο. 7+/10

The Hateful Eight, δεν περίμενα ποτέ να το ξεστομίσω αυτό αλλά το κουράσαμε. 7-/10
Και παπαριά καμαρωτή θα πω εγω, τσάμπα το κάψιμο της λάμπας
Μου προκαλέσατε το ενδιαφέρον να τη δω αύριο.
 

Μηνύματα
13.209
Reaction score
10.515
Και παπαριά καμαρωτή θα πω εγω, τσάμπα το κάψιμο της λάμπας
Εμένα μου άρεσε. Όχι πολύ, δεν ξετρελάθηκα, όπως με άλλες δικές του ταινίες, (π.χ. Django) αλλά δε μετάνιωσα για τη λάμπα. Μάλλον ήταν κάπως αδικαιολόγητα μεγάλη σε διάρκεια.
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903



Δεν ειναι καθολου ευκολο να ξετυλιξεις με τετοιο τροπο μια ιστορια,ωστε να αφηνεις την αισθηση στο θεατη οτι "κατι θα συμβει",κρατωντας τον ετσι,δεσμιο σου μεχρι το τελος.
Το The Big Short το πετυχαινει.Απολυτα.Εισαι στημενος και περιμενεις.
Παραδοξως οι ερμηνειες εκτος του Bale ειναι αδιαφορες.Η ταινια ομως ειναι γροθια στο στομαχι.Και επιβαλλεται να τη δειτε.Στο πρωτο τεταρτο θα καταλαβετε το γιατι.

Ο rosey την βαθμολογησε με χειρουργικη ακριβεια.Δεν ειναι αυτο που λεμε ταινιαρα,αλλα δε βαζεις κατω απο 8.
Συμφωνω ;)
Βαθμος:8/10
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Μου προκαλέσατε το ενδιαφέρον να τη δω αύριο.
ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και αναφερομαι για τον σκηνοθετη μη τη δεις ρηχα εισε χαμενος απο χερι ,:eek: θα μιλησω στο τελος :o.
 


Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
τυχαια δεν εβαλα τα μπλε μπαλακια και δυο στον αριθμο πανω :sneaky:
 


Μηνύματα
588
Reaction score
1.026
Γεματο το τριημερο με ταινιες και για μενα..
1) The revenant: το ειδα στα village σε μια μαλλον αθλια αιθουσα και χωρις atmos. Δεν ξερω τι εφταιξε αλλα η ταινια δεν γεμισε τις προσδοκιες μου. Ισως να περιμενα εγω κατι παραπανω λογω ολων των διθυραμβικων σχολιων που εχω ακουσει τοσο καιρο. Οχι ομως οτι δεν μου αρεσε, σε καμια περιπτωση. Ωραιες ερμηνειες ωραια σκηνοθεσια αλλα νομιζω οτι ο di caprio θα μπορουσε να το ειχε κερδισει αλλου το oscar πιο αξια απ οτι εδω. Πιο πολυ μου αρεσε ο hardy στο ρολο του fidgerald. Σαν βαθμο θα εβαζα ενα 8+/10

2) Spotlight Ισως ενα απο τα καλυτερα κινηματογραφικα διωρα για μενα τουλαχιστον τα τελευταια χρονια. Ο τροπος που παρεμεριζονται ολα τ αλλα για να αναδειχθει μοναχα το βασικο προβλημα που ειναι το θεμα της ταινιας ειναι μαγικος. Ακομα και η 9/11 που σε καθε ευκαιρια οι αμερικανοι φροντιζουν να μας πεισουν-υπενθυμισουν οτι ειναι το σημαντικοτερο τραγικο συμβαν ολης της ανθρωπινης ιστοριας και ολου του συμπαντος παρουσιαστηκε διακριτικοτατα και πολυ πλαγιως. Με σκοπο να παρακολουθησει ο θεατης μονο την υποθεση. 9,5+/10 για να μην τολμησω να βαλω το 10αρι..

Το επομενο που θα δω θελω να ειναι το Creed..
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.310
Reaction score
99.172
The Hateful Eight, δεν περίμενα ποτέ να το ξεστομίσω αυτό αλλά το κουράσαμε. 7-/10
Το πρώτο μισό και παραπάνω με κούρασε αρκετά.

Ευτυχώς μετά έφτιαξε!

Θα μπορούσε άνετα να ήταν ταινία 120'.

Αυτή την πόρτα πόσες φορές την κάρφωσαν επί 2; :D

7/10
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.207
Reaction score
97.213
The Hateful Eight, δεν περίμενα ποτέ να το ξεστομίσω αυτό αλλά το κουράσαμε. 7-/10
Και παπαριά καμαρωτή θα πω εγω, τσάμπα το κάψιμο της λάμπας
Το πρώτο μισό και παραπάνω με κούρασε αρκετά.

Ευτυχώς μετά έφτιαξε!

Θα μπορούσε άνετα να ήταν ταινία 120'.

Αυτή την πόρτα πόσες φορές την κάρφωσαν επί 2; :D

7/10
Καφάτος = Εγγύηση :D

7-/10

Παρεμπιπτόντως:
Αυτο που δεν σταματησα να σκεφτομαι οσο παρακολουθουσα ομως(την ειδα με αγγλικους υποτιτλους) ηταν το κολλοσιαιο εργο εκεινου που θα ειχε κληθει να μεταφρασει στα Ελληνικα.
Συμβουλη:Δειτε την με αγγλικους υποτιτλους οσοι μπορειτε, ανοιξτε και την wikipedia για να μαθετε για το τι ακριβως μιλουν και ετσι θα εχετε μια περισσοτερο ολοκληρωμενη εικονα οσων θελει να δωσει ο σκηνοθετης\σεναριογραφος
  • Μια χαρά ήταν η ελληνική μετάφραση
  • Πιθανόν η βαθμολογία μου να οφείλεται στο ότι δεν άνοιξα την wikipedia. Είπα απλώς να δω την ταινία. :p
Ip Man 3, αξιοπρεπέστατο και καλογραμμένο. 7+/10

The Hateful Eight, δεν περίμενα ποτέ να το ξεστομίσω αυτό αλλά το κουράσαμε. 7-/10
Με εντυπωσιάζεις!

Δεν έχω δει ακόμα καμία από τις δυο, και ανυπομονώ να δω αν θα συμφωνήσουμε.
Ανησυχώ με την ταύτιση...:confused:
:D
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
http://www.imdb.com/title/tt3460252/quotes
Daisy Domergue: [smiles] When you get to hell, John, tell them Daisy sent you...

[Major Warren shoots Daisy in the foot after she tells Chris Mannix to shoot him]

Daisy Domergue: [screaming] Jesus Christ!

Major Marquis Warren: Oh, you believe in Jesus now, huh, bitch? Good, 'cause you 'bout to meet him!

Oswaldo Mobray: The man who pulls the lever, that breaks your neck will be a dispassionate man. And that dispassion is the very essence of justice. For justice delivered without dispassion, is always in danger of not being justice.

General Sandy Smithers: I don't know that nigger. But I know he's a nigger. And that's all I need to know

John 'The Hangman' Ruth: What's your name, buster?

Oswaldo Mobray: [smiles] Well, it most certainly isn't Buster. It's Oswaldo Mobray...

who had a sign in her joint that read “No dogs or Mexicans.”


Την αγάπησα την τελευταία ταινία του Tarantino. Η πραγματικότητα είναι είδωλο της ψυχής μας. Ο Κρεμάλας στον ρόλο της εσωτερικής μας συνέπειας, αξίζει όλο το cast μαζί. Μόνο αυτός, ως άλλος Σίσυφος, έχει συνείδηση του Παράλογου. Στην Πράξη, έτοιμος να πληρώσει το Αντίτιμο.
_(Γιαννης B)

συμπληρωνω...
Κυριως ως ποιημα μπορω να τη δω , ενα αντιρατσιστικο ποιημα, απολαυστικοι διαλογοι, εξαιρετικες ερμηνιες απο ολους, κρυφος τιτλος?
...χμμ Ρατσιστικη αχρωματοψια...
The hatefull eight 10/10
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.884
Μηνύματα
2.921.229
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top