Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.538
Reaction score
97.019
Εγώ γιατί δεν έφαγα αρνάκι χθες Alex; :p
 

Μηνύματα
310
Reaction score
450
Αφετέρου, πιο νόστιμες πατάτες τηγανητές απ'οτι σε ελαιόλαδο, δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου, αλλά κρατάω μια πισινή να δοκιμάσω σε ζωικό λίπος, και κυρίως σε βοδινό λίπος, όχι χοιρινό, αλλά αν τυχόν κάνω πατάτες σε τηγάνι, θα τα δοκιμάσω και τα δύο.
Ετσι. Ελαιολαδο ατοφιο μπολικο οριακα να αφηνει ξεσκεπαστες τις πανω πανω σε βαθυ τηγανι με γκαζι μαγειρεμα. Τις βαζεις χωρις να χει καψει το λαδι. Μετα περιμενεις και οταν σκληρυνουν οι απο κατωνε τις γυριζεις προσεκτικα και απολαμβανεις ισως το πιο νοστιμο φαγητο εβερ.

Συνταγη και εκτελεση γιαγια σε χωριο Χανιων Κρητης. Σκαφη. Κατα προτιμηση Σκαφιδιανες πατατες. Εγγυηση αχαστη.

Το ζωικο λιπος ισως και να ξεπερασει το εδεσμα αυτο αλλα μενει να δοκιμαστει!
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
4.492
Τα πρώτα δυο κολοκυθια ,ένα αγγουράκι,μαϊντανό,φρέσκα κρεμμυδάκια,δυόσμο ….απο τον κήπο .

Τι κανεις?Κολοκυθοκεφτεδες!


View attachment 335666

View attachment 335667

View attachment 335668

Η σως με αγγουράκι και χυμο λεμονιού είναι παραλλαγή του τζατζίκιου. Χρησιμοποίησα ότι είχα σε γαλακτοκομικη κρέμα : κοττατζ,ρικοτα,κρεμ fraîche και schmand.

Επι τελους, σωστοι κολοκυθοκεφτεδες!!
Η σαλτσα βεβαια ειναι θεμα γουστου..
 

Μηνύματα
5.007
Reaction score
26.668
Εγώ τραχανά με κοτόπουλο αλλά και κοψίδια τηγανητά στο ελαιόλαδο με πουρέ. IMG_20240705_141556.jpg IMG_20240705_132606.jpg
 








Μηνύματα
27.843
Reaction score
26.185
Χοιρινή τηγανιά μαριναρισμένη από τα χεράκια της Μαρίνας στο Χασάπικο του My Market .
Εξαιρετκή Μιλάμε .
Δεν πρόκαμα φωτό αλήθεια, προ ολίγου φάγαμε .
 




Μηνύματα
54
Reaction score
111
Πάπια από το χωριό! 🦆🦆🦆

Κάπνισμα σε ξύλα μήλου και ψήσιμο στο κάρβουνο! Μια kaiser στο κώλο της για να στέκεται.. 😆
Το κακό είναι ότι ο θείος που μου την έστειλε έβγαλε την πέτσα.. ελπίζω να μη μου στεγνώσει..
Στους 140 βαθμούς περίπου μέχρι η θερμοκρασία της πάπιας να πάει κοντά στους 70.

Αναμένουμε ...
 

Attachments


Μηνύματα
5.007
Reaction score
26.668
Αβγόπιτσα με τηγανητές πατάτες οριζόντια κομμένες, λουκάνικα αβγά χτυπημένα με γάλα ,καυτερή πιπεριά κασέρι Σοχού κρεμμυδάκι ντοματούλα και στο φούρνο.
IMG_20240707_140322.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.203
Μηνύματα
2.892.222
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top