Τι πυκνωτής σε supertweeter;


Μηνύματα
13.134
Reaction score
10.408
Α! Ωραία πρόσοψη! Εσύ τον έφτιαξες;
Για τα drivers που έχεις δε συμφωνώ. Νομίζω είναι ακατάλληλα. Αυτά που λες ότι θα πάρεις, νομίζω είναι πιο κατάλληλα. Οπότε φτιάξε crossover για τα δεύτερα.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
38
Α! Ωραία πρόσοψη! Εσύ τον έφτιαξες;
Για τα drivers που έχεις δε συμφωνώ. Νομίζω είναι ακατάλληλα. Αυτά που λες ότι θα πάρεις, νομίζω είναι πιο κατάλληλα. Οπότε φτιάξε crossover για τα δεύτερα.
Ναι μόνος μου τον έφτιαξα!!!
Δοκιμή με τα πάνω ηχεία master audio TPA3255 .

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.175
Reaction score
131.289
Μη την ψάχνεις. Βάλε 0,47 και χώσε καμία αντίσταση εν σειρά, ώστε να ρίξει τη στάθμη του πιέζο, να έρθει κάπως στα ίσια με το γουφερ. Έχει 105 ευαισθησία, δε παλεύεται χωρίς αντίσταση.
Υποθέτω 2-4 ωμ θα χρειαστεί σε σειρά με το μεγάφωνο, αναλόγως γουστων πάντα.
Θα σ'αρέσει.

ΥΓ. Βάλε αντίσταση άνθρακος, βατική, με 5 βατ καλά είσαι. Να μην έχει επαγωγικότητα. Οι άνθρακος ακούγονται ωραία. Έτσι ζήτα τη στα ηλεκτρονικά, βατική άνθρακος.


ΥΓ. 2. Αν τυχόν δε σ'αρέσει, δοκίμασε με λίγο μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτή. 0.33. Στο μακρινό παρελθόν είχα φτιάξει αρκετά ηχεία με κόρνες πιεζοηλεκτρικες, έπαιζαν πολύ ευχάριστα με πολύ μικρούς πυκνωτές, ειδάλλως τσίριζαν του κερατά και καίγονταν εύκολα, δεν αντέχουν μεγάλη ισχύ.
 
Last edited:


Μηνύματα
163
Reaction score
38

Μηνύματα
13.134
Reaction score
10.408

Μηνύματα
163
Reaction score
38
Αυτός είναι;
Ναι αυτόν έχω πάρει!!
Μη την ψάχνεις. Βάλε 0,47 και χώσε καμία αντίσταση εν σειρά, ώστε να ρίξει τη στάθμη του πιέζο, να έρθει κάπως στα ίσια με το γουφερ. Έχει 105 ευαισθησία, δε παλεύεται χωρίς αντίσταση.
Υποθέτω 2-4 ωμ θα χρειαστεί σε σειρά με το μεγάφωνο, αναλόγως γουστων πάντα.
Θα σ'αρέσει.

ΥΓ. Βάλε αντίσταση άνθρακος, βατική, με 5 βατ καλά είσαι. Να μην έχει επαγωγικότητα. Οι άνθρακος ακούγονται ωραία. Έτσι ζήτα τη στα ηλεκτρονικά, βατική άνθρακος.


ΥΓ. 2. Αν τυχόν δε σ'αρέσει, δοκίμασε με λίγο μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτή. 0.33. Στο μακρινό παρελθόν είχα φτιάξει αρκετά ηχεία με κόρνες πιεζοηλεκτρικες, έπαιζαν πολύ ευχάριστα με πολύ μικρούς πυκνωτές, ειδάλλως τσίριζαν του κερατά και καίγονταν εύκολα, δεν αντέχουν μεγάλη ισχύ.
Ευχαριστώ για την συμβουλή!!
 

Μηνύματα
163
Reaction score
38
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να βρω ένα driver που να έχει εβεσθησια ίδια ή λίγο παραπάνω από το γούφερ?
 

Μηνύματα
163
Reaction score
38
Αυτό το driver είναι για την κατασκευή του ηχείου,που προτείνει ή MTG βεβεα με κρος.εγω θα δω...

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.674
Μηνύματα
2.913.599
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top