Τι πυκνωτής σε supertweeter;


Μηνύματα
13.144
Reaction score
10.421
Α! Ωραία πρόσοψη! Εσύ τον έφτιαξες;
Για τα drivers που έχεις δε συμφωνώ. Νομίζω είναι ακατάλληλα. Αυτά που λες ότι θα πάρεις, νομίζω είναι πιο κατάλληλα. Οπότε φτιάξε crossover για τα δεύτερα.
 

Μηνύματα
166
Reaction score
38
Α! Ωραία πρόσοψη! Εσύ τον έφτιαξες;
Για τα drivers που έχεις δε συμφωνώ. Νομίζω είναι ακατάλληλα. Αυτά που λες ότι θα πάρεις, νομίζω είναι πιο κατάλληλα. Οπότε φτιάξε crossover για τα δεύτερα.
Ναι μόνος μου τον έφτιαξα!!!
Δοκιμή με τα πάνω ηχεία master audio TPA3255 .

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
Μη την ψάχνεις. Βάλε 0,47 και χώσε καμία αντίσταση εν σειρά, ώστε να ρίξει τη στάθμη του πιέζο, να έρθει κάπως στα ίσια με το γουφερ. Έχει 105 ευαισθησία, δε παλεύεται χωρίς αντίσταση.
Υποθέτω 2-4 ωμ θα χρειαστεί σε σειρά με το μεγάφωνο, αναλόγως γουστων πάντα.
Θα σ'αρέσει.

ΥΓ. Βάλε αντίσταση άνθρακος, βατική, με 5 βατ καλά είσαι. Να μην έχει επαγωγικότητα. Οι άνθρακος ακούγονται ωραία. Έτσι ζήτα τη στα ηλεκτρονικά, βατική άνθρακος.


ΥΓ. 2. Αν τυχόν δε σ'αρέσει, δοκίμασε με λίγο μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτή. 0.33. Στο μακρινό παρελθόν είχα φτιάξει αρκετά ηχεία με κόρνες πιεζοηλεκτρικες, έπαιζαν πολύ ευχάριστα με πολύ μικρούς πυκνωτές, ειδάλλως τσίριζαν του κερατά και καίγονταν εύκολα, δεν αντέχουν μεγάλη ισχύ.
 
Last edited:


Μηνύματα
166
Reaction score
38

Μηνύματα
13.144
Reaction score
10.421

Μηνύματα
166
Reaction score
38
Αυτός είναι;
Ναι αυτόν έχω πάρει!!
Μη την ψάχνεις. Βάλε 0,47 και χώσε καμία αντίσταση εν σειρά, ώστε να ρίξει τη στάθμη του πιέζο, να έρθει κάπως στα ίσια με το γουφερ. Έχει 105 ευαισθησία, δε παλεύεται χωρίς αντίσταση.
Υποθέτω 2-4 ωμ θα χρειαστεί σε σειρά με το μεγάφωνο, αναλόγως γουστων πάντα.
Θα σ'αρέσει.

ΥΓ. Βάλε αντίσταση άνθρακος, βατική, με 5 βατ καλά είσαι. Να μην έχει επαγωγικότητα. Οι άνθρακος ακούγονται ωραία. Έτσι ζήτα τη στα ηλεκτρονικά, βατική άνθρακος.


ΥΓ. 2. Αν τυχόν δε σ'αρέσει, δοκίμασε με λίγο μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτή. 0.33. Στο μακρινό παρελθόν είχα φτιάξει αρκετά ηχεία με κόρνες πιεζοηλεκτρικες, έπαιζαν πολύ ευχάριστα με πολύ μικρούς πυκνωτές, ειδάλλως τσίριζαν του κερατά και καίγονταν εύκολα, δεν αντέχουν μεγάλη ισχύ.
Ευχαριστώ για την συμβουλή!!
 

Μηνύματα
166
Reaction score
38
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να βρω ένα driver που να έχει εβεσθησια ίδια ή λίγο παραπάνω από το γούφερ?
 

Μηνύματα
166
Reaction score
38
Αυτό το driver είναι για την κατασκευή του ηχείου,που προτείνει ή MTG βεβεα με κρος.εγω θα δω...

 

Μηνύματα
166
Reaction score
38
Μη την ψάχνεις. Βάλε 0,47 και χώσε καμία αντίσταση εν σειρά, ώστε να ρίξει τη στάθμη του πιέζο, να έρθει κάπως στα ίσια με το γουφερ. Έχει 105 ευαισθησία, δε παλεύεται χωρίς αντίσταση.
Υποθέτω 2-4 ωμ θα χρειαστεί σε σειρά με το μεγάφωνο, αναλόγως γουστων πάντα.
Θα σ'αρέσει.

ΥΓ. Βάλε αντίσταση άνθρακος, βατική, με 5 βατ καλά είσαι. Να μην έχει επαγωγικότητα. Οι άνθρακος ακούγονται ωραία. Έτσι ζήτα τη στα ηλεκτρονικά, βατική άνθρακος.


ΥΓ. 2. Αν τυχόν δε σ'αρέσει, δοκίμασε με λίγο μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτή. 0.33. Στο μακρινό παρελθόν είχα φτιάξει αρκετά ηχεία με κόρνες πιεζοηλεκτρικες, έπαιζαν πολύ ευχάριστα με πολύ μικρούς πυκνωτές, ειδάλλως τσίριζαν του κερατά και καίγονταν εύκολα, δεν αντέχουν μεγάλη ισχύ.
https://www.markidis.gr/en/capacitor-polyester-047mf-leads-axial-esr-48m-o-tht-±5

Κάτι τέτοιο δηλαδή?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.745
Reaction score
12.539
Θα φτιάξεις και φωλιά για τις νυχτερίδες ή θα είναι ελεύθερες;:):):)
Γιατί με 0,47 μF μόνο αυτές θα ακούν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
Θα φτιάξεις και φωλιά για τις νυχτερίδες ή θα είναι ελεύθερες;:):):)
Γιατί με 0,47 μF μόνο αυτές θα ακούν!
Έχεις παίξει ποτέ με πιεζοηλεκτρικές κορνίτσες βρε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.745
Reaction score
12.539
Έχεις παίξει ποτέ με πιεζοηλεκτρικές κορνίτσες βρε;
Να χαρείς θα καρφωθούμε ηλικιακά...8-)
Το 1985, μαθητές τότε, καρφώναμε πάνω από τα ηχεία τις Motorola, και κάποιοι ήθελαν και δεύτερη!!!:focus:
Θέλει τουλάχιστον 1,5 μF ή 1,8 για να βγάλει το κάτι τις...
Κανονικό κροσάρισμα θέλουν 3η τάξη, γιατί με το παραμικρό, λόγο απόστασης, ακυρώνουν με το tweeter.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.240
Reaction score
131.511
Να χαρείς θα καρφωθούμε ηλικιακά...8-)
Το 1985, μαθητές τότε, καρφώναμε πάνω από τα ηχεία τις Motorola, και κάποιοι ήθελαν και δεύτερη!!!:focus:
Θέλει τουλάχιστον 1,5 μF ή 1,8 για να βγάλει το κάτι τις...
Κανονικό κροσάρισμα θέλουν 3η τάξη, γιατί με το παραμικρό, λόγο απόστασης, ακυρώνουν με το tweeter.
Και δεύτερη, και τρίτη, και τέταρτη. Πλάκα κάνεις; Εννοείται!

Η ηλικία μας δε κρύβεται Πίτερ, έχω παίξει κι εγώ με όλα εκείνα τα κορνάκια της εποχής.

Όλα τα πιεζοηλεκτρικά, όπως κι εκείνες οι κόρνες της μοτορολα και οι λεμονιστίφτες της κοραλ, καιγόντουσαν πολύ εύκολα εάν δεν έκανες σοβαρό (3ης ή 4ης τάξης κρος) και πολύ ψηλά.

Τότε, οκ, να έπαιζε με 1,5 μΦ.

Σκέτο πυκνωτή; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ούτε για πλάκα 1,5 μΦ.

Μετά βίας αντέχουν 1 βατ, ασχέτως εάν κάνουν μπόλικη φασαρία.

Για το φίλο μας, που κάνει προσωρινά ένα κρος μέχρι να αλλάξει σε άλλη κόρνα με κανονικό ντράιβερ κι όχι πιεζο, μόνο με ένα 0,47 δε καίγεται και δε τσιροκοπάει αδιακρίτως.

Καρατσεκαρισμένα, δοκιμασμένα πολλάκις.

Άλλωστε έχει φουλ ρειντζ γουφερ, που κατά βάση και σκέτο το ακούει. Ίσα ίσα θέλει μια υποστήριξη ψηλά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.745
Reaction score
12.539
Μιλάμε γιαυτό το μεγάφωνο...
GRS-6PT-8-FEATURE.jpg

Επειδή έχει έντονη παραμόρφωση στάθμης μετά τους 3,2 KHz, θα πρέπει να κοπεί το πολύ εκεί.
Κάτι τέτοιο βέβαια είναι αδύνατον για την μονάδα που θα ακολουθήσει.
Μπορεί να βάλει ένα σκέτο πηνίο μπροστά από το GRS, ίσα για να κουρέψει τiς κορυφώσεις πάνω από τους 4 KHz.
Αν το αφήσει σκέτο θα είναι εντελώς κουραστικό από το <<τσίριγμα>>.

Τα πιεζοηλεκτρικά είναι ζαριά, τι θα σου κάτσουν. Με ένα τόσο μικρό πυκνωτή μπροστά είναι συνηθισμένο να σηκώσουν 4-5 db πάνω από την στάθμη τους μετά τους 12 KHz και συνολικά να ψάχνεις ωτοασπίδες.
 

Μηνύματα
15.978
Reaction score
22.460
Αυτά τα μεγάφωνα δεν θα ταιριάξουν ποτέ , είναι τελείως κούκου για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν και για άλλους επίσης.
Η χρήσιμη απόκριση τους είναι κλάσμα των προδιαγραφών τους και αυτό για να γίνει σωστά θέλει 4ης τάξης φίλτρα που δεν γίνονται στο περίπου με τυπολόγια στο διαδίκτυο, αλλά με εξομοίωση και οπωσδήποτε μέτρημα μετά και διορθώσεις.
Άντε πες τα 2ης τάξης που δεν είναι πολύ απότομα να μην τα πετύχεις ακριβώς θα κάνεις μια μικρή λακούβα ή μια μικρή (λέμε τώρα) έξαρση , σε 4ης αν δεν πετύχει οι διαφορές θα είναι τεράστιες και ενοχλητικές
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.725
Μηνύματα
2.914.941
Members
38.089
Νεότερο μέλος
matina65
Top