10 Απαραίτητες Ρυθμίσεις Για Να παίξει Σωστά Ένα Πικάπ

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
(ελπίζω να πει ο @PURETONE περί inductance, LC resonant tank και resistor τuning αφού έπεσε στο τραπέζι η ερώτηση περί φόρτισης).
Νομιζω εδω τα λεει απλα .Δεν παρακολουθησα ολη την συζητηση ακομη αλλα νομιζω ξεκινησε καλα.Αφορα τις ΜΜ που ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα imo

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=6674
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δεν υπάρχει άποψη....
Είναι 325-350mv έξοδος στην γραμμική 5cm/s ενός τόνου διαμόρφωσης 1000Ηz εγγεγραμμένου στα 0db.
Επειδή μπερδεύτηκα... ένα φόνο πρέπει να έχει στην έξοδο του 325 mV? Γιατί βλέπω 2V να γράφουν που είναι και η είσοδος ενός προενισχυτή.

Κάτι χάνω??
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.529
Reaction score
50.982
ότι και να λένε οι ψηφιακοί, όσο και να διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους κάτι δεν κάνουν καλά και δεν μπορούν να πείσουν.. ή απλά είναι λάθος και τα λένε πολύ φανατισμένα τα πράγματα.. κανένας δεν αμφισβήτησε την πρόοδο και την τεχνολογία.. ούτε τα ψηφιακά.. όμως όχι παρωπίδες και στεγανά και plugins και χαριτωμενιές!!

δεν μπορούν να πείσουν την SONY και άλλα μεγάλα brands να ξανατυπώνουν βινύλια.. δεν μπορούν να πείσουν τους καλλιτέχνες να εκδίδουν τη μουσική τους σε βινύλια.. δεν μπορούν να πείσουν εμάς ν' ακούμε βινύλια.. δεν μπορούν να πείσουν τις εταιρίες να παράγουν μηχανήματα με λάμπες.. δεν μπορούν να πείσουν τις εταιρίες να παράγουν πικάπ και αξεσουάρ.. δεν μπορούν να πείσουν και τον Santana, Steve Vai, Clapton, Mcloughlin να παίζουν σε ψηφιακό ενισχυτή και όχι σε λαμπάτο. μ@λάκες είναι όλοι αυτοί (κι εμείς μαζί) ρε φιλαράκια?? ανακαλύψατε τον μηχανισμό των αντι_ψιθύρων με τα hypex και τα ICE??
- επίσης σύμφωνα με τα γραφόμενα του τρέχοντος ''ήχου'' , στην έκθεση του Vegas-2017 , υπήρξαν πικάπ σε πληθώρα περισσότερα των τελευταίων χρόνων
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.529
Reaction score
50.982
Μιας και το φερε η κουβέντα,σιγά μη και δεν παρέμενε το βινύλιο ως μέσον αποθήκευσης,αφού παραμένει η παρελκόμενη...χαζοχαρουμενιά.:sneaky:
- γιατί να είναι χαζοχαρούμενη η απόλαυση του βινυλίου ;

- μ΄ αρέσουν εξ ίσου τα ψηφιακά ( πλέον ) και τα βινύλια , και τα χαίρομαι το ίδιο χωρίς να νοιώθω εξυπνότερος ή το αντίθετο , ακούγοντας το ένα ή το άλλο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.529
Reaction score
50.982
Τα 7 από τα 9 λάθος στημένα πικάπ είναι γιατί οι ιδιοκτήτες τους τα στήνουν με βάση το αρεστό και όχι το ορθό. Αλλά όμως εδώ δεν μπορεί να πει κανείς ότι σωστό δεν είναι κάτι που αρέσει όπως ακούγεται.

Πολλές φορές έχω στήσει πικάπ με το σωστό τρόπο.... άλλες τόσες δεν αρέσει το τελικό αποτέλεσμα.
Δεν φταίει όμως ο δίσκος, η κεφαλή, ή το πλατό. Φταίει αυτή η "ευελιξία" που προσφέρει ο αναλογικός αναπαραγωγέας στο να προσαρμόζουμε το τελικό αποτέλεσμα διαμέσου της υπόλοιπης αλυσίδας μας με βάση την επιθυμία μας.
- ακριβώς έτσι :thumbsup:

- γιατί να μην παίξουμε έναν δίσκο με ''λάθος vta'' , προκειμένου να δώσουμε έμφαση στα πρίμα ( θετικό) , ή στα μπάσα ( αρνητικό ) . . . επειδή έτσι εξισορροπούμε το όλο άκουσμα ;
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Επειδή μπερδεύτηκα... ένα φόνο πρέπει να έχει στην έξοδο του 325 mV? Γιατί βλέπω 2V να γράφουν που είναι και η είσοδος ενός προενισχυτή.

Κάτι χάνω??
Που μπερδεύτηκες?
Πρέπει να έχει 325mV όταν στο διαμορφωμένο αυλάκι υπάρχει τόνος 1000Ηz γραμμένος στα στα 0db.
Το ότι βγάζει έως instant 2volt δεν έχει σχέση με το παραπάνω. Το κάνει σε μεγαλύτερο amplitute διαμόρφωσης.

Το δικό μου βγάζει έως 10volts. Στα 1000Κz 5c/s 0db το έχω ρυθμίσει στα 310mV. Είναι θέμα τροφοδοσίας
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
γιατί να μην παίξουμε έναν δίσκο με ''λάθος vta'' , προκειμένου να δώσουμε έμφαση στα πρίμα ( θετικό) , ή στα μπάσα ( αρνητικό ) . . . επειδή έτσι εξισορροπούμε το όλο άκουσμα ;
Γιατί είναι λάθος. ;)

Και το δήθεν "διορθωμένο" αποτέλεσμα, θα είναι ένα πιο πολύπλοκο λάθος.

Αποκλείεται να "συμπέσει" εξισορρόπηση του συνολικού ακούσματος με τέτοιου είδους αύξηση πριμων ή μπάσων.

Η λάθος ρύθμιση vta έχει συγκεκριμένο αποτύπωμα στο φάσμα, συγκεκριμένη τονική αλλοίωση. Το συνολικό σου άκουσμα, λόγω χώρου, ηχείων, κλπ, θα πάσχει με επίσης συγκεκριμένο αποτύπωμα στο φάσμα. Για να διορθώσεις την απόκριση του ακούσματος στο χώρο σου, χρειάζεται να εφαρμόσεις εξειδικευμένες ρυθμίσεις ισοστάθμισης, που πχ μπορεί να στις φτιάξει το Dirac. Στο επίπεδο που σκέφτεσαι τη διόρθωση του ακούσματος, δηλαδή την ισοσταθμιση χώρου, αν ήταν πχ το Dirac, θα είχε μία ρύθμιση μπάσων και μία πριμων, σα τους παλιούς ενισχυτές του '70. Τι'ν'αυτά μωρέ; Έτσι κάνουμε ισοσταθμιση; Χαχαχαχαχα

Αυτό ρε φίλε που λες όμορφα κι ωραία "εξισορροπούμε το όλο άκουσμα", έχει επίσημη ονομασία, πολύ διαδεδομένη, λέγεται ισοσταθμιση χώρου. Και γίνεται με εξειδικευμένα φίλτρα, μετά από μετρήσεις, κι έχει σωστά αποτελέσματα. Και είναι απολύτως αναγκαίο. (Σε κάθε σεταπ, είτε στο σπίτι, είτε στο στούντιο, είτε σε PA)

Η ισοσταθμιση χώρου με καλώδια, ματζουνια και λάθος ρυθμίσεις του vta, είναι κλάσεις χειρότερη κι από την απλή χρήση του bass και treble ρυθμιστικού των ολοκληρωμένων ενισχυτών! Δεν έχει καμία θέση τέτοια λογική στην προσέγγιση του καλού ήχου, της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Μπούρδες.:gotcha:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
Η πηγή οφείλει να παίζει φλατ στο ακουστικό φάσμα.Τέλος συζήτησης. Ο,τι άλλο υποθέτει οποιοσδήποτε, είναι λάθος.

Το σύνολο του πακέτου "ηχοσύστημα-χώρος", είναι πρακτικά αδύνατο να μη χρειάζεται ισοσταθμιση για να παίζει σωστά, και μάλιστα διαφορετική ισοσταθμιση για κάθε κανάλι ξεχωριστά. Τέλος συζήτησης. Ο,τι άλλο υποθέτει οποιοσδήποτε, είναι λάθος.

Απόψεις, δεν χωρούν σε αυτά τα θέματα, λυπάμαι.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.529
Reaction score
50.982
Γιατί είναι λάθος. ;)

Και το δήθεν "διορθωμένο" αποτέλεσμα, θα είναι ένα πιο πολύπλοκο λάθος.

Αποκλείεται να "συμπέσει" εξισορρόπηση του συνολικού ακούσματος με τέτοιου είδους αύξηση πριμων ή μπάσων.

Η λάθος ρύθμιση vta έχει συγκεκριμένο αποτύπωμα στο φάσμα, συγκεκριμένη τονική αλλοίωση. Το συνολικό σου άκουσμα, λόγω χώρου, ηχείων, κλπ, θα πάσχει με επίσης συγκεκριμένο αποτύπωμα στο φάσμα. Για να διορθώσεις την απόκριση του ακούσματος στο χώρο σου, χρειάζεται να εφαρμόσεις εξειδικευμένες ρυθμίσεις ισοστάθμισης, που πχ μπορεί να στις φτιάξει το Dirac. Στο επίπεδο που σκέφτεσαι τη διόρθωση του ακούσματος, δηλαδή την ισοσταθμιση χώρου, αν ήταν πχ το Dirac, θα είχε μία ρύθμιση μπάσων και μία πριμων, σα τους παλιούς ενισχυτές του '70. Τι'ν'αυτά μωρέ; Έτσι κάνουμε ισοσταθμιση; Χαχαχαχαχα

Αυτό ρε φίλε που λες όμορφα κι ωραία "εξισορροπούμε το όλο άκουσμα", έχει επίσημη ονομασία, πολύ διαδεδομένη, λέγεται ισοσταθμιση χώρου. Και γίνεται με εξειδικευμένα φίλτρα, μετά από μετρήσεις, κι έχει σωστά αποτελέσματα. Και είναι απολύτως αναγκαίο. (Σε κάθε σεταπ, είτε στο σπίτι, είτε στο στούντιο, είτε σε PA)

Η ισοσταθμιση χώρου με καλώδια, ματζουνια και λάθος ρυθμίσεις του vta, είναι κλάσεις χειρότερη κι από την απλή χρήση του bass και treble ρυθμιστικού των ολοκληρωμένων ενισχυτών! Δεν έχει καμία θέση τέτοια λογική στην προσέγγιση του καλού ήχου, της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Μπούρδες.:gotcha:
- μιλάω γιά διόρθωση της εν λόγω κόπιας και όχι του χώρου ( πες ότι ακούμε με ακουστικά ) , το Ελληνικό D-S-O-The moon , έχει πολύ πριμαριστή τονικότητα σε σχέση με τα εισαγωγής , γιατί να μήν το διορθώσω μέσω vta ; . . . γιά έναν δίσκο δηλ. να πειράξω όλη την ισοστάθμιση του χώρου ;

- μπούρδες , χαζοχαρουμενιά . . . μάλλον είσαι αφοριστικός , κάτι που δεν είμαι ακόμα και σ΄ αυτά με τα οποία διαφωνώ :(
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η πηγή οφείλει να παίζει φλατ στο ακουστικό φάσμα.Τέλος συζήτησης..
Aσφαλως εννοεις την κεφαλη/phono.
Συμφωνοι,αλλα μια κεφαλη των 50 ευρω και μια των 1000 ευρω που ειναι φλατ στο ακουστικο φασμα δεν θα ακουγονται το ιδιο.Η ακριβοτερες ασφαλως κανουν πραγματα που οι φτηνες δεν μπορουν.
Ολα μπορει να ρυθμιστουν σωστα,αλλα αν τα χασεις απο την αρχη (κεφαλη),ουτε phono ουτε τιποτα δεν σωζει την κατασταση.
Τελος συζητησης ?????
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
μιλάω γιά διόρθωση της εν λόγω κόπιας και όχι του χώρου ( πες ότι ακούμε με ακουστικά ) , το Ελληνικό D-S-O-The moon , έχει πολύ πριμαριστή τονικότητα σε σχέση με τα εισαγωγής , γιατί να μήν το διορθώσω μέσω vta ; . . . γιά έναν δίσκο δηλ. να πειράξω όλη την ισοστάθμιση του χώρου ;
Όχι, δε χρειάζεται να πειράξεις όλη την ισοσταθμιση του χώρου για ένα δίσκο, ούτε να αλλάζεις vta για κάθε δίσκο. Υπάρχουν τα presets στα σύγχρονα digital equalizers και είναι πολύ εύχρηστα, ακόμα και τα παλιά ρυθμιστικά τονικότητας είναι πιο εύχρηστα από την αλλαγή του vta..

Προσωπικά διαφωνώ με αυτή την λογική, του να κάνεις τρόπον τινά remastering σε κάθε ηχογράφηση. Και στα FLAC που έχω το ίδιο συμβαίνει, άλλα είναι πιο πριμαριστά, άλλα πιο μπασσαριστά, άλλα τίγκα στο μεσαίο και χωρίς άκρα, ε, δε μπαίνω στη διαδικασία να "φτιάχνω" με προσωπικές ρυθμίσεις κάθε ηχογράφηση, αλλά εντάξει, εδώ υπάρχει χώρος για απόψεις.

Έχω όμως presets, έχω characters, έχω παραμετρικά εκουαλάιζερ, έχω ένα σωρό εργαλεία, με την ευκολία ενός κουμπιού να "πειράξω" ανά πάσα στιγμή το τελικό αποτέλεσμα. Απλώς δε μπαίνω στη λογική αυτή, και ακούω κάθε ηχογράφηση ως έχει.
μπούρδες , . . . μάλλον είσαι αφοριστικός , κάτι που δεν είμαι ακόμα και σ΄ αυτά με τα οποία διαφωνώ :(
Δεν είναι προσωπικές μου απόψεις για να είμαι αφοριστικός όπως λες. Είναι αντικειμενικά πράγματα. Όπως δεν είναι αφοριστικός ο καθηγητής στο σχολείο που επιμένει ότι 3 φορές το 5 κάνει 15, στην παράδοση της προπαίδειας.. :)

- ok , να επανέλθουμε τώρα στις Απαραίτητες Ρυθμίσεις ;
Βεβαίως, γιατί οι ρυθμίσεις είναι όντως απαραίτητες για να παίζει σωστά το πράμα! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
Ολα μπορει να ρυθμιστουν σωστα,αλλα αν τα χασεις απο την αρχη (κεφαλη),ουτε phono ουτε τιποτα δεν σωζει την κατασταση.
Τελος συζητησης ?????
Τέλος. Συμφωνούμε. ;)
[DOUBLEPOST=1487851783][/DOUBLEPOST]
Στα 1000Κz 5c/s 0db το έχω ρυθμίσει στα 310mV
Σωστός.
Από την τάση τροφοδοσίας ρυθμίζεις το gain?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.529
Reaction score
50.982
1.Όχι, δε χρειάζεται να πειράξεις όλη την ισοσταθμιση του χώρου για ένα δίσκο, ούτε να αλλάζεις vta για κάθε δίσκο. Υπάρχουν τα presets στα σύγχρονα digital equalizers και είναι πολύ εύχρηστα, ακόμα και τα παλιά ρυθμιστικά τονικότητας είναι πιο εύχρηστα από την αλλαγή του vta..

Προσωπικά διαφωνώ με αυτή την λογική, του να κάνεις τρόπον τινά remastering σε κάθε ηχογράφηση. Και στα FLAC που έχω το ίδιο συμβαίνει, άλλα είναι πιο πριμαριστά, άλλα πιο μπασσαριστά, άλλα τίγκα στο μεσαίο και χωρίς άκρα, ε, δε μπαίνω στη διαδικασία να "φτιάχνω" με προσωπικές ρυθμίσεις κάθε ηχογράφηση, αλλά εντάξει, εδώ υπάρχει χώρος για απόψεις.

Έχω όμως presets, έχω characters, έχω παραμετρικά εκουαλάιζερ, έχω ένα σωρό εργαλεία, με την ευκολία ενός κουμπιού να "πειράξω" ανά πάσα στιγμή το τελικό αποτέλεσμα. Απλώς δε μπαίνω στη λογική αυτή, και ακούω κάθε ηχογράφηση ως έχει.

2.Δεν είναι προσωπικές μου απόψεις για να είμαι αφοριστικός όπως λες. Είναι αντικειμενικά πράγματα. Όπως δεν είναι αφοριστικός ο καθηγητής στο σχολείο που επιμένει ότι 3 φορές το 5 κάνει 15, στην παράδοση της προπαίδειας.. :)


3.Βεβαίως, γιατί οι ρυθμίσεις είναι όντως απαραίτητες για να παίζει σωστά το πράμα! :)
1. - σωστά τα eq και τα μπάσα - πρίμα , αλλά εδώ ( με vta ) , διορθώνουμε από την αρχή το πρόβλημα , διότι στο παράδειγμα που ανέφερα , ο Ελληνικός είναι σίγουρα προβληματικός διότι όλοι οι άλλοι ( εισαγωγής , επανεκδόσεις cd , foobar ) , ηχούν παρεμφερώς μεταξύ τους και διαφορετικά από τον εγχώριο

2. - θεωρώ πως εκφράσεις του τύπου : βλακείες . . . κλπ , έχουν θέση όταν κάποιος επιμένει σε κάτι χωρίς να το τεκμηριώνει , γ΄ αυτό σ είπα αφοριστικό επειδή παρουσιάζω στοιχεία ( όπως και εσύ άλλωστε ) στις όποιες διαφωνίες μας . Η αντιπαράθεση απόψεων είναι απαραίτητη για να βρεθεί η πολυπόθητη συνισταμένη των απόψεων

3. - :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.231
...
- γιατί να μην παίξουμε έναν δίσκο με ''λάθος vta'' , προκειμένου να δώσουμε έμφαση στα πρίμα ( θετικό) , ή στα μπάσα ( αρνητικό ) . . . επειδή έτσι εξισορροπούμε το όλο άκουσμα ;
- γιατί να είναι χαζοχαρούμενη η απόλαυση του βινυλίου ;
- μ΄ αρέσουν εξ ίσου τα ψηφιακά ( πλέον ) και τα βινύλια , και τα χαίρομαι το ίδιο χωρίς να νοιώθω εξυπνότερος ή το αντίθετο , ακούγοντας το ένα ή το άλλο
http://hopedies.pblogs.gr/2012/01/m...o-hazo-paidi-hara-gemato-rixte-mia-matia.html

Η επίμαχη ιδιότητα αναφέρθηκε ως παρελκόμενη έκφανση της ανθρώπινης συμπεριφοράς και δεν συναρτήθηκε αποκλειστικώς με τη βινυλιακή απόλαυση (για όσους συλλαμβάνουν επαρκώς τα νοήματα)...

Από την άλλη βεβαίως,απορώ γιατί να ενοχλούνται κάποιοι από έναν τέτοιον όρο,αφού -λογαριάζοντας π.χ. τις εκδηλώσεις της συλλογικής συνείδησης στα Μέσα Μαζικής Δικτύωσης- η εν λόγω ιδιότητα θα μπορούσε να κριθεί έως και...επιβεβλημένη για μια απρόσκοπτη διαβίωση καθενός ατόμου στο σύγχρονο κοινωνικό γίγνεσθαι.

Κατά τα άλλα,όσο και να προκληθεί ο υποφαινόμενος,δεν σκοπεύει να καταδείξει ποιοι αφορισμοί διατυπωμένοι από φανατικούς βινυλιόφιλους προδίδουν -συμπτωματικώς,για να μην...παρασυρόμαστε;)- την επίμαχη νοοτροπία.Υπάρχουν εξάλλου και...σοβαρότερα ζητήματα προς εξέτασιν.:sneaky:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Τέλος. Συμφωνούμε. ;)
[DOUBLEPOST=1487851783][/DOUBLEPOST]
Σωστός.
Από την τάση τροφοδοσίας ρυθμίζεις το gain?
Παλιά το είχα με έναν balance προενισχυτή μικροφώνου (ενεργητικά), δοκίμασα μετασχηματιστές (παθητικά) και κατέληξα σε μπαταρίες επαναφορτιζόμενες (2*(2*9volts) κάθε κανάλι (dual mono) στα 16.8volts έκαστο
Η όλη μετατροπή έγινε από σχετικό με το θέμα τεχνικό, το phono μου παρέμεινε παραμετρικό, ενώ το παλιό PSU μου μετατράπηκε σε φορτιστή.

Δεδομένου και της balance συνδεσμολογίας που έχω από κεφαλή (σαν μικρόφωνο) ΙΜΗΟ έχω ότι καλύτερο μπορώ να πάρω την δεδομένη στιγμή από το stage μου.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.066
Μηνύματα
2.887.450
Members
37.981
Νεότερο μέλος
andys75
Top