Adam T5V vs Tannoy Gold 5 για το γραφείο

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
Επί της ευκαιρίας, κι αυτό που λες δουλεύει με Bluetooth:


1000013226.png



Για τον Παναγιώτη που ρωτούσε.

Οπότε, λογικά, δε χρειάζεται καλώδια μέχρι το σαμπ, παρά μόνον από το σαμπ προς τους δορυφόρους.

Ωραία φάση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.088
Reaction score
3.128
Δεν ειναι ετσι τοσο απλο η τοποθετηση σαμπ σε νιαρφιλντ.
Τι δορυφορους θα εχεις (ιντσες Αρα και που θα το κοψεις; Που θα τοποθετησεις το σαμπ ; ποση ειναι αυτη η αποσταση απο τους δρορυφους και ποση αποσταση εχει η ''νιαρφιλντενιος '' ακροατης απο τους δορυφορους;; :thumbsdown:
Καλημέρα σε όλους. Οι δορυφόροι θα είναι τα Tannoy Gold 7 που έχουν ήδη παραγγελθεί. Η απόσταση απο τα tweeter στα αυτια είναι το πολύ 50 εκατοστά κατα την διάρκεια της εργασίας. Το sub δεν έχει πολλές επιλογές τοποθέτησης καθότι το δωμάτιο είναι μικρό δωμάτιο και θα μπεί κάπου κοντα με τους δορυφόρους στο πάτωμα το οποίο είναι ξύλινο. Δεν είναι μόνιμο το δωμάτιο οπότε σκεφτόμουν να βάλω το sub στην μέση του γραφείου απο κάτω ώστε να είναι ανάμεσα στα ηχεία. Έχω χώρο απο κάτω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
Δυστυχώς η τανόι δεν έχει δικά της σαμπ απ'οσο ξέρω, οπότε πάρε το ακριβότερο που αντέχει το μπάτζετ σου, και το μεγαλύτερο που μπορεί να χωρέσει στη διαθέσιμη για αυτό θέση. 😎

Υψηλού VFM είναι το 12" της kali, ενώ το 9,5" της dynaudio (9S) είναι μια εξαιρετικής ποιότητας επιλογή, με κλειστή καμπίνα και βολικό μέγεθος.
 

Μηνύματα
16.354
Reaction score
23.055
το είδα, η εύλογη απορία που προκύπτει είναι , υποθέτοντας οτι έχεις ζεύγος ΒΤ δορυφόρων και sub ΒΤ , πως θα γίνει το alignment.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
το είδα, η εύλογη απορία που προκύπτει είναι , υποθέτοντας οτι έχεις ζεύγος ΒΤ δορυφόρων και sub ΒΤ , πως θα γίνει το alignment.
Για BT δορυφόρους δε ξέρω, μάλλον θέλει καλώδια μεταξύ σαμπ και δορυφόρων.

Με καλώδια πάει ως εξής:

Μόνον από τα ρυθμιστικά στην πλάτη του σαμπ, όσον αφορά την ενσωμάτωση σαμπ (κρος, φάση). Delays δε μπορείς να βάλεις, γι'αυτό ιδανικά θέλει ομόσταυλα.

Γενική ισοστάθμιση από την πηγή.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.088
Reaction score
3.128
Ό,τι sub και να πάρεις, κοίτα να έχει περιστροφικό ρυθμιστικό φάσης από 0 έως 180 μοίρες και όχι διακοπτάκι με 2 θέσεις.
Τελικά πήρα το Presonus Eris 8BT γιατί δεν ήθελα να δώσω για το γραφείο πιο πολλά και ήθελα να έχει xlr ή trs . Ήδη έχω περάσει το budget κατα πολύ με όλα αυτά. Αυτό έχει διακοπτάκι δυστυχώς για την φαση.
 

Μηνύματα
16.354
Reaction score
23.055
εφόσον είναι BT, δεν έχει κάποιο λογισμικό που μπορεί να κάνει ολίσθηση φάσης;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.088
Reaction score
3.128
Αφού κάνεις του κεφαλιού σου, τι ρωτάς;
Του κεφαλιού της τσέπης κάνω. Επίσης στην εξίσωση δεν είχα καν sub και τώρα θα έχω έστω και αυτό μετά απο πρόταση σας. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τα πάντα απο οικονομικής φύσεως. Να φανταστείς ότι ονειρευόμουν να δω άλλης κατηγορίας ενεργά στην αρχή πριν ανοίξω το thread όπως Neumann Genelec ktl, αλλά οι εποχές είναι δύσκολες.
 

Μηνύματα
13.408
Reaction score
10.820
Μακάρι να μη σου κάτσει η φάση του sub στις 90 μοίρες όπως μου έκατσε εμένα. Με διακοπτάκι δεν έκανα δουλειά. Μετά πήρα πολυκάναλο audio interface και ξέγνοιασα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
7.001
Reaction score
21.285
Να φανταστείς ότι ονειρευόμουν να δω άλλης κατηγορίας ενεργά στην αρχή πριν ανοίξω το thread όπως Neumann Genelec ktl, αλλά οι εποχές είνα
Καλές ακροάσεις.. :thumbsup:


Η μόνη δεύτερη σκέψη που θα έκανα (τώρα είδα το θέμα και δεν πρόλαβα να γράψω πριν ψωνίσεις..:tongue:) εφόσον αποφάσισες την προσθήκη του sub θα ήταν αυτό ακριβώς που σκεφτόσουν αρχικά..
Να έπαιρνα δηλ. ηχεία άλλης κατηγορίας τιμής χωρίς το sub (και βλέπουμε) για να ζήσω και με καλύτερα μόνιτορ.. ;)
Sub έβαζες όποτε θες αργότερα..
Δηλ. μετά την απόφαση για αύξηση του μπάτζετ θα άρχιζαν τα μεγάλα διλήμματα.. :laugh::biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
Να έπαιρνα δηλ. ηχεία άλλης κατηγορίας τιμής χωρίς το sub (και βλέπουμε) για να ζήσω και με καλύτερα μόνιτορ.. ;)
Ανάποδα το πας.

Τόσο καιρό τα βλέπεις να τα έχει φτιάξει ο μπουτχιας, κι ακόμα συ το βιολί 🎻 σου. (Και δεν είσαι ο μόνος, εδώ μιλάμε για μεγάλη φιλαρμονική, για ορχήστρα με διακοσαφεύγα βγιολιά).

Δηλαδή ήταν χαζός ο μπουτχιας που πήρε τα 5 πολύ φτηνά γιαμάχα για μόνιτορ, και 2 πολύ ακριβότερα σαμπ; (18S)

Όχι πες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
7.001
Reaction score
21.285
Ανάποδα το πας.

Τόσο καιρό τα βλέπεις να τα έχει φτιάξει ο μπουτχιας, κι ακόμα συ το βιολί 🎻 σου. (Και δεν είσαι ο μόνος, εδώ μιλάμε για μεγάλη φιλαρμονική, για ορχήστρα με διακοσαφεύγα βγιολιά).

Δηλαδή ήταν χαζός ο μπουτχιας που πήρε τα 5 πολύ φτηνά γιαμάχα για μόνιτορ, και 2 πολύ ακριβότερα σαμπ; (18S)

Όχι πες.

Βρε Κώστα δεν το πάω ανάποδα, αυτό που λες έχω κάνει κι εγώ..
Και ο νηματοθέτης το ίδιο έχει κάνει με το άλλο σύστημα νομίζω..
Είχε ο άνθρωπος την περιέργεια να ζήσει και με καλύτερα ηχεία σαν σκέψη αρχικά αλλά τον σταμάτησε το μπάτζετ..
Ε, αυτό το σκουληκάκι στο μυαλό δεν θα φύγει εύκολα.. :whistling:
Μπορούσε (επιλογή) να πάρει κάτι καλύτερο (να του φύγει) εφόσον ξόδεψε παραπάνω και να βάλει sub αργότερα..
Δεν υπάρχει διαφωνία με το σκεπτικό - τρόπο του Bhutia, ίσα ίσα που το υποστηρίζω με κάθε τρόπο (έχω κάνει προτάσεις με αυτό το σκεπτικό εφόσον κι εγώ κάπως έτσι είμαι), λάθος ανάγνωση προθέσεων έκανες..

Ή βαριέσαι.. :laugh:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
Η σωστή η "αναβάθμιση", είναι αυτή των σαμπ.

Πάντα το πρόβλημα εκεί εστιάζεται, και στην ποιότητα των σαμπ, και στον αριθμό τους.

Κι αυτά παν πακέτο με το σοφτγουερ ενσωμάτωσης, που επίσης είναι ένα θέμα.

Οι δορυφόροι μικρότερη σημασία έχουν, μόνον την απόσταση ακρόασης να υποστηρίζουν με άνεση, δεν χρειάζεται κυνήγι χροιών, ένα συμπαθητικό σπινοραμα αρκεί, και ομαλή off axis.

Στους δορυφόρους οι χαμηλότερες παραμορφώσεις έχουν νόημα, αλλά αυτές παν πακέτο με τα υψηλά max SPL και την δυναμική συμπίεση, οπότε (δυστυχώς) η πραγματική αναβάθμιση στους δορυφόρους σημαίνει πολύ μεγάλους δορυφόρους, με πολύ μεγάλα μεγάφωνα, πολύ μεγαλύτερα από όσα χρειάζεται η απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, ώστε να παίζεις στις μεγάλης γραμμικότητας περιοχές τους, ασυμπιεστα και απαραμορφωτα.

Να, σα του BBC τα καμώματα, που'βαλαν στο γραφείο 16-ιντσο δορυφόρο.
Κακίες..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
7.001
Reaction score
21.285
458632283_122185073564059367_3557988534765157968_n.jpg

Η σωστή η "αναβάθμιση", είναι αυτή των σαμπ.

Πάντα το πρόβλημα εκεί εστιάζεται, και στην ποιότητα των σαμπ, και στον αριθμό τους.

Κι αυτά παν πακέτο με το σοφτγουερ ενσωμάτωσης, που επίσης είναι ένα θέμα.

Οι δορυφόροι μικρότερη σημασία έχουν, μόνον την απόσταση ακρόασης να υποστηρίζουν με άνεση, δεν χρειάζεται κυνήγι χροιών, ένα συμπαθητικό σπινοραμα αρκεί, και ομαλή off axis.

Στους δορυφόρους οι χαμηλότερες παραμορφώσεις έχουν νόημα, αλλά αυτές παν πακέτο με τα υψηλά max SPL και την δυναμική συμπίεση, οπότε (δυστυχώς) η πραγματική αναβάθμιση στους δορυφόρους σημαίνει πολύ μεγάλους δορυφόρους, με πολύ μεγάλα μεγάφωνα, πολύ μεγαλύτερα από όσα χρειάζεται η απαιτούμενη απόσταση ακρόασης, ώστε να παίζεις στις μεγάλης γραμμικότητας περιοχές τους, ασυμπιεστα και απαραμορφωτα.

Να, σα του BBC τα καμώματα, που'βαλαν στο γραφείο 16-ιντσο δορυφόρο.
Κακίες..
Οκ, βαριέσαι.. :rolleyes:
Ή έφαγες κανά ωμό και είσαι τούμπανο.. :cry:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.910
Reaction score
4.738
Το πακέτο από τα γνωστά JBL είναι σε λογική τιμή θα έλεγα:

101% vfm, το ρημάδι το 310s στο μεταξύ, διαβάζεις τα σπεκ, λες μαλακια ειναι ...
Μετα το ακους και λες δεν μπορει, καποιο λάθος έχουν κάνει, δεν μπορει να ειναι τοσο καλό !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.296
Reaction score
135.011
101% vfm, το ρημάδι το 310s στο μεταξύ, διαβάζεις τα σπεκ, λες μαλακια ειναι ...
Μετα το ακους και λες δεν μπορει, καποιο λάθος έχουν κάνει, δεν μπορει να ειναι τοσο καλό !
Το χρέος μου, το'κανα, το πρότεινα. 👋

Αλλά δημοκρατία έχουμε, και τέτοια χαζά. 😁🤭🤣
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.031
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top