Audiophile Linux (Mint 16)

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Δεν είπες μόνο πως το έκανες. :) Διάλεξες πιθανώς την 32μπιτη έκδοση της Μέντας. Και μετά πως πορεύτηκες οέο; :p

Εκτός αν τα ήβρες όλα έτοιμα στη διανομή.
Μόνο έτοιμα δεν είναι...όλα με το χέρι,πίκρα.
Υπάρχει κάποια κατά κάποιον τρόπο έτοιμη διανομή αλλά οι εκδόσεις των αρχείων είναι αρχαίες,δεν δουλεύει σωστά.
Δοκίμασα και τις δύο αλλά η 64μπιτη μου έδινε πολύ μικρότερο latency (10 ms μεσο όρο η 32,μισό [ναι,μισό] ms η 64).
Υποθέτω πως έχει να κάνει και με το setup του υπολογιστή,δεν ξέρω.
Για να διευκρινίσω κάποια πράγματα,το ζουμί δεν είναι το λίνουξ.
Είναι ο jack πρώτα και μετά είναι το σπαρτιάτικο περιβάλλον εργασίας του fluxbox που πρέπει κάποιος να εγκαταστήσει,να αποσυνδεθεί από το cinnamon και να συνδεθεί εκεί.
Βέβαια όπως είδατε και στις φώτο,μια χαρά τα πάει και στο cinnamon αλλά αν κάποιος θέλει hardcore παιχνίδι το fluxbox είναι ότι πρέπει...
Απαιτείται βέβαια και κάποια εξοικίωση με το λίνουξ για όλα αυτά,μην λέμε μαλακίες.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Η σειρά είναι:
Εγκατάσταση του Linux mint.(Εγώ την έκανα σε στικάκι για ευκολία και φορητότητα).
Εγκατάσταση του qjack,του audacious και του Fluxbox.(Από τον διαχειριστή λογισμικού όλα αυτά,άνοιγμα,αναζήτηση,εγκατάσταση για πιο εύκολα.)
Ρυθμίσεις.(Πολύ ξύλο...)
Αποσύνδεση από cinamon,σύνδεση στο fluxbox.
Εντζόι.
(Εννοείται επανεκκινήσεις μετά το κάθε τι,η ακόμα και επανεγκαταστάσεις (ειδικά το jack) αν κάνει κόνξες.)
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Ευχαριστώ-ούμε για την απάντηση. :)

Καταλαβαίνω ότι επέλεξες την 64μπιτη. Σωστό ή λάθος;
Αφού διάβασες τα προηγούμενα θα είδες ότι με προβλημάτισε το μέγεθος του Persistent file. Εσύ πως το έλυσες; Σε τι μέγεθος στικάκι το εγκατέστησες; Πες τα όλα, μολόγα τα. :p
Επίσης αυτό δεν το κατάλαβα:
Αποσύνδεση από cinamon, σύνδεση στο fluxbox.
παρότι έχω ικανή εμπειρία από Πιγκουίνο, κυρίως Ubuntu. Είναι πανεύκολο για μένα να εγκαταστήσω-απεγκαταστήσω προγράμματα σε μια διανομή.

Υ.Γ. Παρομοίως με σένα, τις πρόβες τις έκανα με εγκατάσταση σε στικάκι (4 Gb).
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Ευχαριστώ-ούμε για την απάντηση. :)

Καταλαβαίνω ότι επέλεξες την 64μπιτη. Σωστό ή λάθος;
Αφού διάβασες τα προηγούμενα θα είδες ότι με προβλημάτισε το μέγεθος του Persistent file. Εσύ πως το έλυσες; Σε τι μέγεθος στικάκι το εγκατέστησες; Πες τα όλα, μολόγα τα. :p
Επίσης αυτό δεν το κατάλαβα:

παρότι έχω ικανή εμπειρία από Πιγκουίνο, κυρίως Ubuntu. Είναι πανεύκολο για μένα να εγκαταστήσω-απεγκαταστήσω προγράμματα σε μια διανομή.
Την 64 έβαλα προφανώς.
Persisent file δεν επέλεξα καν,προτίμησα να εγκαταστήσω απ' ευθείας,με το στικάκι σαν κανονικό σκληρό.
Το μέγεθος είναι 8 γκίγκα,αρκετό από ότι έδειξε η (σκληρή) χρήση και λειτουργικότατο ακόμα και όταν το χρησιμοποιώ για όλες τις δουλειές που χρησιμοποιεί κάποιος έναν υπολογιστή όταν δεν βρίσκομαι στο Fluxbox.
To Fluxbox τώρα...
Ουσιαστικά είναι ένα διαχειριστής παραθύρων,αλλά φαντάσου το σαν έναν ξεχωριστό λογαριασμό χρήστη.
Συνδέεσαι και βρίσκεσαι σε ένα μαυρό περιβάλλον χωρίς καν start button.
Όλα δουλεύουν με δεξί κλικ και επιλογή με αριστερό.Οι διεργασίες είναι οι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητες,μην περιμένει κανείς γραφικά ή χλιδές όπως το foobar με το Darkone επάνω που ευχαριστιέται το μάτι σου.
Αν έχεις σωσμένους στίχους και εξώφυλα θα τα δεις,αλλά μέχρι εκεί,τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Τώρα κατάλαβα, σε τι χρησιμεύει το Fluxbox. :thumbsup:
Λείπω και θα το ερευνήσω - αυτό και τα υπόλοιπα - μόλις επιστρέψω. :)
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Να συμπληρώσω πως για όποιον θέλει να το εγκαταστήσει και βαριέται να καίει DVD,αν ο υπολογιστής του το επιτρέπει μπορεί να το κάνει από στικάκι σε στικάκι με το πρώτο (της εγκατάστασης) φυσικά να είναι διαμορφωμένο με τον τρόπο που είπαν στην αρχή τα παιδιά με το σχετικό πρόγραμμα.
Φυσικά αυτό αν και σε βάζει στο περιβάλλον του mint,είναι απλά για την εγκατάσταση που θα ακολουθήσει με το που θα κλικάρουμε στο εικονίδιο "install Linux Mint" που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας.
Μην την πατήσετε και νομίσετε πως το στικάκι της εγκατάστασης είναι και το τελικό....
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Sok στείλε στοιχεία σου είπαμεεεεεε... :D
Σου έχω και μια σουρπριζ... :dance2:
 



Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Είμαι του πιο σκούρου αλλά μια χαρά!
Παλιάνθρωπα,έχεις π.μ. με την ΣΥΣΤΑΣΗ.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Συγνώμη αλλά να ρωτήσω πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι το audiophile mint παίζει καλύτερα;
Με το αυτί μόνο ή έγινε καμία μέτρηση; :)
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Συγνώμη αλλά να ρωτήσω πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι το audiophile mint παίζει καλύτερα;
Με το αυτί μόνο ή έγινε καμία μέτρηση; :)
Μόνο με το αυτί (και με τα δυο δηλαδή),δυστυχώς.
Τα μετρητικά που είχε ο χριστιανός που μου σουλούπωσε λίγο τον χώρο,δεν τα έχω πια.
Θα τον ξανααγκαρέψω όμως κάποια στιγμή,τα χρειάζομαι μετά την αλλαγή κρος,με το πολύμετρο και τον νόμο του ohm κάνεις μεν δουλειά αλλά μισή..
Τι ακριβώς μέτρηση έχεις στο μυαλό σου,για να την έχω υπ' όψιν;
(Σημειωτέον,δεν είμαι του σωστού,είμαι αυτού που μου αρέσει κι ας μην είναι και τόσο πιστό.Εξ ου και τα densen που είναι μεν ουδέτερα αλλά τις έχουν και τις αυξημένες αρμονικούλες τους.
Η πίστη άλλωστε είναι μεγάλο θέμα...
Αλλά καλό είναι να το ξέρουμε και το σωστό.)
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Και να προσθέσω και κάτι που ίσως να είναι ένας δείκτης υγείας ή καλής διαχείρισης των υποσυστημάτων.
Συνήθως χρησιμοποιώ το σαυράκι μου ως dac αλλά γουστάρω και την EMU μου και την βάζω πότε-πότε.
Η συγκεκριμένη κάρτα έχει πολλά προβλήματα λόγω απαρχαιωμένων οδηγών,κλπ..
Στο λινουξάκι πάει αέρας.
Αυτό μπορεί να δείχνει κάτι μπορεί και τίποτα βέβαια.
Είναι όμως άξιο απορίας...
 


Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Αυτή ακριβώς είναι η διανομή που είπα παραπάνω πως είναι παλιά.
Δεν είναι όμως ακριβώς διανομή,είναι απλώς μια σύνθεση που αποτελείται από Mint+Fluxbox+qjack+audacious (ή όποιο άλλο player θέλει κανείς,αρκεί να είναι ελαφρύ.)
Αυτή ανασυνθέσαμε κι εμείς λοιπόν,απλώς με νεώτερες εκδόσεις αρχείων.:)
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Βλέπω έχει πέσει διαμάχη για το αν είναι διανομή ή δεν έιναι και αν υπάρχει λόγος για τόση καστομιά.
http://www.diyaudio.com/forums/pc-based/93315-linux-audio-way-go-206.html

Βρήκα και κάτι άλλο σε μορφή headless server:
http://www.daphile.com/

Παλιά (πριν τη digea) χρησιμοποιούσα αυτό για ταινίες και μουσική στην τηλεόραση. Βλέπω έχει εξελιχθεί..
http://www.geexbox.org/download/
Βρήκα και αυτό (παρόμοιο): http://openelec.tv/
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Όντως,φαγώνονται.
Στο οτι παίζει καλά όμως συμφωνούν όλοι.
Όσο για το γδύσιμο,τα ίδια δεν κάνουμε στα win είτε με προγράμματα όπως το fidelizer είτε με το χέρι οι πιο έμπειροι ώστε να μειώσουμε διεργασίες και latency και να τα κάνουμε ελαφρύτερα για το foobar ή για το Jriver;
Πάντως υπάρχει λαμπρό πεδιο δοκιμών και λύσεων.
Άλλωστε όλοι αυτοί οι πανάκριβοι players με τις χοντρές προσόψεις και τα 5 ψηφία στην τιμή τέτοια λινουξάνακια περιέχουν οι πιο πολλοί.
Και το ακόμα καλύτερο στην υπόθεση,είναι πως το καημένο είναι δωρεάν.
Δεν ψάχνει πελατεία,διαφήμιση κλπ.Δεν σε υποψιάζει...
Κοσμάκης σαν εμάς συμμετέχει στην κατασκευή,τεχνικοί και μη,ολοκληρη κοινότητα που απλώς θέλει να ακούει την μουσικούλα του με ένα λειτουργικό της προκοπής...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Όλα αυτά που περιγράφει ο sokmav - νάναι καλά το παιδί, του Κυρίου δεηθώμεν :tongue: - υπάρχουν έτοιμα στο Audiophile Linux.

AP-Linux distribution includes the standard desktop environments like Gnome and Cinnamon, and highly configurable and low resource demanding X window manager called Fluxbox. Standard desktop environments like Gnome, Cinnamon and XFCE are easier to use. You can explore them to learn Linux, or you can use them for daily tasks like reading mail and surfing the web. But for high quality audio reproduction, you must use Fluxbox.

About, Screenshots, download page.

Μόνο κακό ότι έτοιμη υπάρχει η 32μπιτη έκδοση και δεν υπάρχει 64μπιτη. :prankster:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.323
Reaction score
96.414
Μήτσοοοοοοοοοο...

Που ήσουνα βρε;
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.052
Μηνύματα
2.886.818
Members
37.978
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top