Audiophile Linux (Mint 16)

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λοιπόν μέσα από το mageia αναφέρω:
kernel-rt-3.12.9-0.rt13.1.mga4 - Linux realtime kernel for desktop use with x86_64

This kernel is compiled for desktop use, single or multiple x86_64 processor(s)/core(s), using HZ_1000, realtime preempt, CFS cpu scheduler and cfq i/o scheduler. This kernel relies on in-kernel smp alternatives to switch between up & smp mode depending on detected hardware. To force the kernel to boot in single processor mode, use the "nosmp" boot parameter.

Πάντως δώσε μια δεύτερη (τρίτη) ευκαιρία στη διανομή. Για αρχάριους πάντως είναι καλή.
Χρησιμοποιώ mandrake/mandriva/mageia από την έκδοση 9.0 (2003 αν θυμάμαι καλά!). Έχω δοκιμάσει ένα κάρο, αλλά σαν ευχρηστία δεν την αλλάζω (ξέρεις 29 κατασκευαστές κτλ.).
Όποια βοήθεια θέλεις, εδώ είμαι (διάβασε και το errata που έχει στο site τους).
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Μπορείς να ανοίξεις στο fluxbox έναν επεξεργαστή κειμένου και να πληκτρολογήσεις μέσα ελληνικά και μετά αγγλικά;

Ή το ανάποδο.
Το έκανα,όλα οκ.
Και μάλιστα αλλάζει με ALT+SHFT όπως του έχω ορίσει από το Keyboard Layouts.
 

Μηνύματα
1.098
Reaction score
1.168
Τελικά έχει κάνει κανείς κάτι να είναι ολοκληρωμένο και να παίζει; Μείνατε μόνο στους πειραματισμούς;
Αν έχετε καμιά εξέλιξη ενημερώστε........
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Εγω σε μακ δεν εχω καταφερει καποια υλοποιηση τελικα.

Πολλοι φιλοι ομως βρηκαν την υγεια τους στο RPi2 με διανομη linux, και τραβουν τη μουσικη τους απο NAS.

Δεν το εχω δοκιμασει ο ιδιος λογω υπαρξης του μακ. Με ετρωγε μια περιοδο ο πωπουδακος μου, αλλα εν τελει εκατσα στ' αυγα μου.

Εχω ακουσει ομως σεταπ με το παραπανω hardware και ειναι εξαιρετικης ποιοτητος και παιζει τα παντα. Αν καποιος εχει ορεξη να ασχοληθει λιγο και δεν εχει αλλο μηχανημα, τοτε ειναι μια αριστη λυση και με σχεδον "αστειο" κοστος.


Εδω πληροφοριες:

parttimeaudiophile.com/2015/05/23/review-raspberry-pi-2-as-music-streamer/
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.053
Μηνύματα
2.886.820
Members
37.978
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top