AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Να κάνω μια ερώτηση που μου καλοάρεσε διαβάζοντας το άρθρο του Σταματάκου; H Lio-8 βγάζει στην επιφάνεια όλο το υλικό που είναι αποθηκευμένο στο βινύλιο και παίρνω και το tascam 1000 για να το αποθηκεύσω σε dsd. Την μετατροπή θα την κάνει πάλι το tascam;
Συνολικά συμφέρει η μέτρικ, υπό το πρίσμα της ενσωματωμένης ψηφιακής ρία υψηλών προδιαγραφών (και ξέρεις που φτάνουν τα κοστολόγια των phono...).

Αν ήδη διαθέτεις ικανό phono, και με το τάσκαμ θα κάνεις άριστη δουλειά.

DSD μόνο με τάσκαμ. Δε γνωρίζω άλλο τρόπο, τουλάχιστον σε αυτό το εξαιρετικό κοστολόγιο που προσφέρεται το τάσκαμ.

υπάρχει σήμερα καλλίτερη λύση για την ψηφιοποίηση και αποθήκευση των βινυλίων;
σαν ολοκληρωμένη λύση, με το ενσωματωμένο στάδιο αποέμφασης ria σε ψηφιακό επίπεδο, με εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου, η μέτρικ πολύ δύσκολα να βρει "αντίπαλο ποιότητας". Όχι αδύνατο, αλλά πολύ δύσκολο. Και νομίζω πως ξεφεύγουμε από τα όρια της λογικής αν το κυνηγάμε κι άλλο, καθώς με τις μετρήσεις λούπας της μέτρικ, θεωρώ πως είναι πρακτικά αδύνατο σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα-χώρο να καταφέρεις να διακρίνεις την αρχική πηγή (πικαπ) με το αντίγραφο (φλακ).
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

θα στην φερω βρε να κανουμε κολπα......μια βολτα στην Αθηνα για να ξεσκασει λιγο και αυτη!!!!:143::143:
.....μην ταζεις του αγιου κερι , και του μικρου παιχνιδι......

Για να σε δω!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Δηλαδή εγώ που ακούω από το DAC202 υπάρχει περίπτωση να είμαι τόσο καιρό σε κεκλιμένο επίπεδο?

Για δανείστε μου αυτό το αλφάδι να δω τι κακοτεχνίες έχει κάνει αυτός ο άτιμος ο πλακάς....:116:
χαχαχαχαχα, ξέρω πως το είπες για πλάκα, βασιζόμενος στο γεγονός πως το 202 είναι ένα άριστο dac, αλλά πλάκα πλάκα, μπορείς όντως να δεις αν είναι αλφάδι το 202 στο σύστημά σου με τη μέτρικ, καθώς η μέτρικ όντως είναι ένα αυτόνομο μετρητικό εργαλείο, και πολύ πιθανά να ανακαλύψεις πως λόγω πχ κακών καλωδίων να μην είναι "αλφάδι" το ...."αλφάδι" σου!

Αντίθετα, το 202 δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα ούτε ως μετρητικό εργαλείο, ούτε ως διορθωτικό εργαλείο. Το 202 είναι ένα εξαίρετο DAC, η μέτρικ είναι ένα "όπλο".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Περιοριζόμενος σε μέλη αυτού του forum που έχουν "ακούσει" ως μέρος συστήματος τη Metric σε λειτουργία dac / preamp και με τον κίνδυνο να "ξεχάσω" κάποιους είτε λόγω άγνοιας είτε πολύ απλά λόγω αφηρημάδας, θα αναφέρω τους παρακάτω:

Alex_Zapantis, ChrisHat, vlasis, Manos58, Tyler Durden, Νίκος Αρβανιτάκης, Κυριάκος Κ., teachertza, tem, ep4nder, geomiat, Κώστας Κόγιας, Κώστας Κωνσταντίνου
χαχαχα, πρόσθεσε και μένα, και το μελίδη, και τον κοτσίδη. :116::116::116:

αν θυμάστε, είχαμε παρευρεθεί στην παρουσίαση των ενεργών φοκάλ εδώ στη σαλόνικα, τα οποία έπαιζαν με μέτρικ! Ορίστε λοιπόν, ρωτήστε και τον Μελίδη!
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Και γιατί η EMM LABS και η dcs παίζουν ακόμα dsd?
Και το νέο Mytek 192 DSD και μέσω firewire και USB2. Αφού υπάρχουν πλέον αρκετές ηχογραφήσεις DSD και DSD Players είναι ένα ακόμα format μαζί μας. Μάλιστα σύντομα θα βγούν και DSD files για downloads απο τα διάφορα HD tracks
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ερώτηση: ένα PC, με το κατάλληλο software και μία κάρτα ήχου, θα μπορούσε να κάνει ότι και η M.H.;
φυσικά! Και ίσως και ακόμα καλύτερα!
 

Μηνύματα
9.811
Reaction score
1.907
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Και το νέο Mytek 192 DSD και μέσω firewire και USB2. Αφού υπάρχουν πλέον αρκετές ηχογραφήσεις DSD και DSD Players είναι ένα ακόμα format μαζί μας. Μάλιστα σύντομα θα βγούν και DSD files για downloads απο τα διάφορα HD tracks
Mιλάμε όμως για θρύλους των studio που διάλεξαν τον δρόμο του DSD.

Προσωπικά σαφώς προτιμώ το PCM, τα dsd δεν μου ακούγονται σωστά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

.....μην ταζεις του αγιου κερι , και του μικρου παιχνιδι......

Για να σε δω!!
χαχαχαχαχα! έτσι, έτσι, όχι μόνο ...λόγια! Είναι να μη του "τάξεις"! :116::116::116:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Θα ήταν ίσως ενδιαφέρον να μας μιλήσεις κάποια στιγμή για τις δοκιμές μεταξύ DSD και PCM που είχατε κάνει εσύ, ο Θέμης, και ο Δημήτρης Σταματάκος μεταξύ άλλων, πριν από αρκετά χρόνια...

Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών δεν το έχει υπόψιν της...
Δέκα χρόνια πρίν. Ήταν παγκόσμια αποκλειστικότητα και δεν ξανάγινε ποτέ.

Σύγκριση DSD , PCM και αναλογική ταινία 1/2 " σε 30" ips . Πηγή ζωντανή μουσική (brass , κρουστά, βιολί) παιγμένη σε αίθουσα του Μεγάρου Μουσικής ηχογραφημένη ταυτόχρονα στα 3 format !

A/D EM Labs και Weiss της εποχής. DAC DCS που έπαιζε και τα δύο format πάνω σε Krell preamp που είχε συνδεθεί και η αναλογική ταινία.

Ήταν αναρτημένο μέχρι πρόσφατα στο Internet. Θα δω αν μπορεί να ξαναανέβει.

Υπήρξε τότε διεθνές ενδιαφέρων για τα αποτελέσματα για προφανείς λόγους. Μέχρι και το Stereophile το είχε γράψει.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ερώτηση: ένα PC, με το κατάλληλο software και μία κάρτα ήχου, θα μπορούσε να κάνει ότι και η M.H.;
φυσικά! Και ίσως και ακόμα καλύτερα!
Αρα? προς τι ρε παιδια τα "τσαρουχια" τοτε για την Μετρικ ?

θα τρελαθουμε τελειως?

Αντε καλα.......καποτε μπορει κι εμεις να μαθουμε να ακουμε μουσικη....μεσω software :116:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

θα στην φερω βρε να κανουμε κολπα......μια βολτα στην Αθηνα για να ξεσκασει λιγο και αυτη!!!!:143::143:

δεν θελω κολπα !! ειμαι συντιριτικος!!!

ακουω φρανκ πουρσελ, παιζω με λαμπες, οδηγαω mini cooper, μ αρεσει ο Μαικλ κειν, το σακακι μου ειναι μπλειζερ, και το παπουτσι μου sebago!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αρα? προς τι ρε παιδια τα "τσαρουχια" τοτε για την Μετρικ ?

θα τρελαθουμε τελειως?

Αντε καλα.......καποτε μπορει κι εμεις να μαθουμε να ακουμε μουσικη....μεσω software :116:
ρε φίλε, κακώς συμμετέχεις σε πράγματα που δε κατανοείς, γιατί το συνεχίζεις; Δε καταλαβαίνεις πως πάλι αυτό που έγραψες είναι φάουλ; Και γιατί δηλαδή να είμαι υποχρεωμένος να πρέπει να κάτσω και να γράφω για να στο αναλύσω ώστε να καταλάβεις πόσο φάουλ είναι αυτό που έγραψες; μα για όνομα...

Πάντως, προσωπικά, ακούω μουσική μέσω software. Όπως κι όλος ο πλανήτης (και ξέρω καλά τι ακριβώς λέω).
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

θα ηθελα, αν ειναι εφικτο , να δηλωσουν ποιοι εχουν ακουσει την μετρικ μονο ως dac, line, χωρις τις υπολοιπες δυνατοτητες που εχει!!

μετα θα γραψω πως τη ακουσα!
Περιοριζόμενος σε μέλη αυτού του forum που έχουν "ακούσει" ως μέρος συστήματος τη Metric σε λειτουργία dac / preamp και με τον κίνδυνο να "ξεχάσω" κάποιους είτε λόγω άγνοιας είτε πολύ απλά λόγω αφηρημάδας, θα αναφέρω τους παρακάτω:

Alex_Zapantis, ChrisHat, vlasis, Manos58, Tyler Durden, Νίκος Αρβανιτάκης, Κυριάκος Κ., teachertza, tem, ep4nder, geomiat, Κώστας Κόγιας, Κώστας Κωνσταντίνου
Ξέχασα και τον Dimusique που την κατέχει κιόλας...

Το ''στέκι'' μου...!
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?106557-%D4%EF-%F3%F4%DD%EA%E9-%EC%EF%F5...!
Ξέχασα και το Νίκο (vet)...

Και τους παρακάτω...

χαχαχα, πρόσθεσε και μένα, και το μελίδη, και τον κοτσίδη. :116::116::116:

αν θυμάστε, είχαμε παρευρεθεί στην παρουσίαση των ενεργών φοκάλ εδώ στη σαλόνικα, τα οποία έπαιζαν με μέτρικ! Ορίστε λοιπόν, ρωτήστε και τον Μελίδη!
Εσύ δεν πιάνεσαι γιατί αν και "Αυτιάς" (EAR) είσαι ΚουΦός...:116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.615
Reaction score
132.825
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Εσύ δεν πιάνεσαι γιατί αν και "Αυτιάς" (EAR) είσαι ΚουΦός...:116:
και αιρετικός, μετρησιομανής, ακραίος, ντιτζιταλοφρίκουλας, παπαγαλάκι, έμπορος, κλπ κλπ κλπ

:437:
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Αρα? προς τι ρε παιδια τα "τσαρουχια" τοτε για την Μετρικ ?

θα τρελαθουμε τελειως?

Αντε καλα.......καποτε μπορει κι εμεις να μαθουμε να ακουμε μουσικη....μεσω software :116:
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ρε φίλε, κακώς συμμετέχεις σε πράγματα που δε κατανοείς, γιατί το συνεχίζεις; Δε καταλαβαίνεις πως πάλι αυτό που έγραψες είναι φάουλ; Και γιατί δηλαδή να είμαι υποχρεωμένος να πρέπει να κάτσω και να γράφω για να στο αναλύσω ώστε να καταλάβεις πόσο φάουλ είναι αυτό που έγραψες; μα για όνομα...

Πάντως, προσωπικά, ακούω μουσική μέσω software. Όπως κι όλος ο πλανήτης (και ξέρω καλά τι ακριβώς λέω).
Παλι δεν καταλαβαινω "ρε φιλε" ? , τι ειναι αυτο με μενα πια ?

Μηπως ειναι φαουλ οποιος δεν "ακολουθει" τον δρομο που οριζεις ?

Τοτε, ναι ειμαι φαουλ, αλλα ξερω να ακουω....και ξερω πολυ καλα να το κανω....

Συνεχιστε, τελος για μενα....
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.884
Μηνύματα
2.921.231
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top