AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Tόσες φορές τα χει κάνει λιανά όμως, ελάχιστο αποτέλεσμα...και να πεις ότι απέχουν από τη κοινή λογική πάει στα κομμάτια, αλλά...
...δε πειράζει ρε ear, keep walking...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ένας άριστος τεχνικός θα μπορούσε να σχεδιάσει και να υλοποιήσει μία κατασκευή αόρατη, θα μπορούσε όμως να καταλάβει πότε οι χρωματικές αρμονίες σε μία "ολοκληρωμένη φράση" είναι αναγκαίες για την επίτευξη του μουσικού έργου που είχε στο μυαλό του ο συνθέτης και δεν ανήκουν στην ατελή μεταφορά των ηλεκτρικών στοιχείων έως το μέσο αποθήκευσης;
Είναι πιο απλά τα πράγματα.

Όταν για ένα μηχάνημα λέμε πως " δεν ακούγεται" , συνήθως εννοούμε πως δεν ρέπει ούτε πρός τον ζεστό - ευφωνικό ούτε πρός το τεχνητά καθαρό με ας πούμε τονισμένα τα ψηλά (και όχι μόνο, είναι πολλές οι συνταγές).

Αυτό που συμβαίνει είναι πως όταν έχουμε σωστή τονική ισσοροπία, το αυτί του ανθρώπου ακούει πιο πολλή "πληροφορία " , οποισδήποτε ώριμος ακροατής ακούει πιο πολύ μουσική. Όχι φοβερό άερα (άχρηστα ψηλά που μας αρέοσυν) , όχι μεγάλα μπάσα (που μας εντυπωσιάζουν) , όχι η φωνή έξω (αλλά εκεί που την έβαλε ο ηχολήπτης) κλπ κλπ

Αυτό μεταφράζεται σε πιο πολλή μουσική γιατί επειδή δεν έχουμε "περιττά" φτιασίδια να μας χαλούν την ισσοροπία , ακούμε την ηχογραφημένη μουσική πληρέστερα.

Όταν κάποιος λέει μαγικά μεσαία αλλά δεν έχει το χαμηλό που θα ήθελα, πρέπει να αποφασίσει τι απο τα δύο θέλει. Δεν γίνεται κάποιες φορές να τα έχεις όλα. Αν μεγαλώσει το χαμηλό θα χαθεί η ισσοροπία στα μεσαία κλπ

Εδώ μπαίνει η παράμετρος που μπερδεύει τον κόσμο.
Οι ίδιες οι ηχογραφήσεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους. Αυτή σημαίνει πως ένα σύστημα που είναι "ζεστό" θα κολακέψει μια φωτεινή ηχογράφηση. Μπορεί μια ηχογράφηση να ακουστεί "μαγικά" με ένα συγκεκριμένο setup , αλλά σε πολλά άλλα κομμάτια το ίδιο setup να είναι απλώς συμπαθητικό.

Η ουσία είναι πως σε ισσοροπημένα συστήματα θα ευχαριστηθούμε πιο πολλή μουσική για προφανείς λόγους. Είμαστε πιο κοντά στον "ιδανικό" μέσο όρο.

Η έλλειψη παραμορφώσεων, η χωρική κατανομή , τα μεταβατικά και οι μικροδυναμικές
είναι στοιχεία που συντελούν στην μουσική απόλαυση και φέρνουν την αναπαραγωγή κοντά στην αίσθηση ακρόασης της ζωντανής μουσικής.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Σε κάποιο απο τα μελλοντικά Demo Day που οργανώνουμε θα είχε ενδιαφέρον μια παρουσίαση του τι είναι το mastering και πως διαμορφώνονται στην πράξη όλα αυτά που αναφέρω.

Αν η επεξεργασία είναι αναλογική, ψηφιακή, πως μεγαλώνει η στερεοφωνική εικόνα , πως δημιουργούνται τα μεγάλα χαμηλά , πως αλλάζει "η διάθεση " των μουσικών ανάλογα με την επέμβαση που κάνουμε και βέβαια πως η ισσοροπία των συχνοτήτων επιδρά στο τελικό άκουσμα.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Νομίζω πως το μόνο που ίσως μπορούμε να κρίνουμε, είναι οι ανθρώπινες φωνές. Τες πα, πάλι πολλά έγραψα. Στοπ εδώ.
Δεν έχει σημασία τι μάρκα πιάνο είναι. ¨Ενα φυσικό πιάνο έχει τον αρμονικό πλούτο πού οι γνώστες ξέρουν και περιμένουν σε μια αναπαραγωγή.

Η αίσθηση επίσης της ακρόασης σε αίθουσα συναυλιών είναι συγκεκριμένη , η αίσθηση χώρου συγκεκριμένη.

Μπορεί κάποιος άνετα να έχει ακουστική μνήμη και να συγκρίνει με την αναπαραγωγή.

Χρησιμοποιώ πολλές φορές τις φράσεις "άδολα μεσαία" , είναι αυτό που περιγράφεις εσύ ο φούρναρης της γειτονιάς σου. Επίσης έλλειψη κάθε τι μηχανικού στον ήχο.

Στην ουσία ένας καλός ηχολήπτης θα το πετύχει αυτό με τα μικρόφωνα και τα μηχανήματα που θα κρίνει πως θα τον φέρουν πιο κοντά στον στόχο που είναι η ιδανική σύλληψη του μουσικού συμβάντος.

Το πρόβλημα (και εδώ θέλει τεράστια προσπάθεια παγκοσμίως και εκπάιδευση τεχνικών και ακροατών) είναι πως στο όνομα του ραδιοφωνικού ήχου ηχογραφούνται πλέον τερατουργήματα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το πρόβλημα (και εδώ θέλει τεράστια προσπάθεια παγκοσμίως και εκπάιδευση τεχνικών και ακροατών) είναι πως στο όνομα του ραδιοφωνικού ήχου ηχογραφούνται πλέον τερατουργήματα.
The Death of Dynamic Range

16 Μαρτίου ήταν υποτίθεται "Dynamic Range Day".

http://www.dynamicrange.de/
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.772
Reaction score
12.655
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ααα, κυρ Κώστα, εδώ τα "χαλάμε" :105:

Α) Πόσοι από εμάς που ακούμε τη μουσική μπορούμε να κρίνουμε, με αντικειμενικά κριτήρια, αυτό που ακούμε;
Να σου πω τη γνώμη μου επί τούτου...
Ειδικά όσον αφορά μια πηγή,όπως είναι ένα DAC, από όσους ακούμε ηχοσυστήματα είναι ζήτημα αν ένα 3% μπορεί να καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.607
Reaction score
132.796
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Να σου πω τη γνώμη μου επί τούτου...
Ειδικά όσον αφορά μια πηγή,όπως είναι ένα DAC, από όσους ακούμε ηχοσυστήματα είναι ζήτημα αν ένα 3% μπορεί να καταλάβει περί τίνος πρόκειται.

Εντάξει, εσύ είσαι "φύσει γενναιόδωρος"! :114:

(μπράβο πάντως για το ποσοστό που είπες, πιθανά να είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα, ασχέτως αν προσωπικά το θεωρό κάπως "αισιόδοξο")
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.607
Reaction score
132.796
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Σε κάποιο απο τα μελλοντικά Demo Day που οργανώνουμε θα είχε ενδιαφέρον μια παρουσίαση του τι είναι το mastering και πως διαμορφώνονται στην πράξη όλα αυτά που αναφέρω.

Αν η επεξεργασία είναι αναλογική, ψηφιακή, πως μεγαλώνει η στερεοφωνική εικόνα , πως δημιουργούνται τα μεγάλα χαμηλά , πως αλλάζει "η διάθεση " των μουσικών ανάλογα με την επέμβαση που κάνουμε και βέβαια πως η ισσοροπία των συχνοτήτων επιδρά στο τελικό άκουσμα.
Πραγματικά, αυτή η ιδέα είναι πολύ χρήσιμη. Μακάρι να βρεις χρόνο να την πραγματοποιήσεις. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουμε για κάτι τέτοια...:145:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.345
Reaction score
21.424
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric H

Θες να πέσει ο server;

...
Ναι - ναι! Να πέσει - να πέσει! Πέεεεεσε - πέεεεεσε! :204:
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Costas Coyias 619: Για να παραμείνω, όμως, εις τα καθ' ημάς, όποιος σου λέει πως πρέπει να ακούς όπως σου αρέσει, είναι απλώς άσχετος με το αντικείμενο.


Costas, όποιος λέει: άκου με ότι σου αρέσει (μηχ., τοπολογία -ενισχυτή ή ηχείου-, κ.λπ.) και δεν προσπαθεί
να πείσει τον άλλον ότι η δική του είναι η μοναδική αλήθεια, τι είναι; μ@λ@κ@ς; μάλλον, ε;

(και μάλιστα αν είναι και χαϊεντο-έμπορος όπως λέει και ο Νίκος ο μαγιάτικος)

(μερικούς δεν σας πιάνει "κανένας" πουθενά. και -όπως έχω ξαναπεί αλλού- ούτε εκτιμάτε…)
(υπάρχει όμως τρόπος να διορθωθείτε)
------------------

δευτερευόντως.
Vlassis-s 592: Ολα τα υλικα που ηλεκτρικα μετριουνται ιδια, εχουν ιδια ακουστικη συμπεριφορα?
(μετρησιμη αλλα και υποκειμενικη).

costas Ear 595: ναι.

Κώστας Φ. 597: Δες εδώ.
(σ.σ. το εδώ, -ποστ 465- του Κώστα Φ. δείχνει να διαφωνεί με το ναι του costa Ear / εκτός αν κάνω λάθος. δεν κατάλαβα εγώ…)

costas Ear: _ _ _

-----------------

τριτευόντως.
Bhutia τον ξέρεις τον τύπο; (RD/ZP ή όπως αλλιώς…), ή απαντάς σαν θαυμαστής του; :p
(Bhutias 444/ http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?111072-AVMentor-reviews....-Metric-Halo-LIO-8!/page45)


_

Τέλος να επαναλάβω για όσους δεν έχουν διαβάσει όλο το νήμα ότι: τα ποστ μου (309, 317, 333, 335) επικεντρώθηκαν στον τρόπο που γράφουμε όπως και σε ένα-δύο περίεργα και όχι στην Metric Halo, που επαναλαμβάνω, θεωρώ πως είναι μία εξαιρετική κάρτα, μηχάνημα, ή όπως αλλιώς το λέτε.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Vlassis-s 592: Ολα τα υλικα που ηλεκτρικα μετριουνται ιδια, εχουν ιδια ακουστικη συμπεριφορα?
(μετρησιμη αλλα και υποκειμενικη).

costas Ear 595: ναι.

Κώστας Φ. 597: Δες εδώ.
(σ.σ. το εδώ, -ποστ 465- του Κώστα Φ. δείχνει να διαφωνεί με το ναι του costa Ear / εκτός αν κάνω λάθος. δεν κατάλαβα εγώ…)
Στο post μου αναφέρω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν δύο εξαρτήματα, παθητικά ή ενεργά, που να μετράνε ακριβώς το ίδιο σε όλες τους τις παραμέτρους. Τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα όταν μιλάμε για ολοκληρωμένες συσκευές μέσα στις οποίες μπαίνουν τα υλικά αυτά. Ακόμα και δύο ενισχυτές του ίδιου κατασκευαστή μπορεί να έχουν απόκλιση μεταξύ τους, κι ας είναι "γειτονικά" serial numbers. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαφορετικά μοντέλα, τοπολογίες κλπ...
Άρα το "όλα τα Χ που μετράνε το ίδιο" δεν μπορεί να λέγεται με τόση...άνεση. Από το να το γράψεις μέχρι το να τα βρεις η απόσταση είναι τεράστια.

Ο Αυτιάς απαντάει υποθετικά ("έστω ότι τα βρήκαμε"), για χάρη της συζήτησης, αλλά δεν διευκρινίζει ότι ακόμα και τότε ενδέχεται να "ακούμε" διαφορές. Εύκολα βέβαια θα μπορεί να αποδειχθεί ότι πρόκειται για ψυχοακουστικά φαινόμενα.

Ίσως έχει την αξία του το να είναι ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης ακόμα κι αν αυτό που τον ευχαριστεί υφίσταται μόνο στο μυαλό του, αλλά εάν για παράδειγμα τη "διαφορά" αυτή την έχει χρυσοπληρώσει, εύλογα προκύπτουν ζητήματα ηθικής (μην πω και φιλοσοφικής) φύσεως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.607
Reaction score
132.796
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

όντως, κάνεις λάθος, κάτι δε κατάλαβες. Συμφωνώ απόλυτα με τη τοποθέτηση του Κουφού.
 

Μηνύματα
1.184
Reaction score
1.765
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

αφου συνεχίζεται η συζήτηση επί του οφ τόπικ θέματος, να πω και εγώ την π#Π#ρία μου, ελπίζω να μην ενοχλήσω πάλι.

Ειλκρινά όμως προσπαθώ να καταλάβω ποια η σωστότερη άποψη, ή αν υπάρχει κάποιος μέσος δρόμος που ίσως αποδίδει την αλήθεια.

Οι μετρήσεις σίγουρα είναι πιο ακριβείς από την αίσθηση του ανθρώπου. Σε ότι μπορεί να μετρηθεί όμως.
Μήπως υπάρχουν και παράμετροι που δε μετριούνται; Σε δύο καλώδια της πλάκας που άκουσα μπορεί κάποιος να μετρήσει κάποια πράγματα (ρωτάω δεν ξέρω, ίσως αντίσταση, χωρητικότητα, επαγωγικότητα) και να καταλάβει ποιο από τα δύο στο δικό μου σύστημα ακούγεται διαφορετικά και πως. Γιατί σίγουρα άκουσα διαφορά.
Μήπως μερκές φορές κάποιος έμπειρος και όχι προκατελειμένος (και ούτε με κάποιο συμφέρον) μπορεί να ακούσει και να εκφέρει μία γνώμη πιο "ακριβείας" από τις μετρήσεις που έχουμε στη διάθεσή μας;

Απλά προσπαθώ να καταλάβω, ακούγοντας διαφορετικές απαντήσεις (οι γνώμες των "αγιατολάχ¨έχουν πολύ μικρότερη βαρύτητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιες φορές δεν έχουν και δίκιο)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.087
Reaction score
55.737
...
Bhutia τον ξέρεις τον τύπο; (RD/ZP ή όπως αλλιώς…), ή απαντάς σαν θαυμαστής του; :p
(Bhutias 444/ http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?111072-AVMentor-reviews....-Metric-Halo-LIO-8!/page45)
http://www.wordreference.com/engr/wondering
Δεν αναρωτήθηκες μήπως απαντώ ως...δικός σου θαυμαστής,μιά και δεν παύω να καταπλήσσομαι από τις γνώμες που διαμορφώνεις περί ενός "τύπου" τον οποίο θα ήθελες να γνωρίζεις από την καλή και από την ανάποδη...:612:
http://el.wikipedia.org/wiki/Θαύμα
 

D

deleted user 10898

Guest
να ρωτησω 2 πραγματα on topic που δεν σχολιαστηκαν.
1) αφου η metric με αυτη την τεχνογνωσια κωδικα και 80bit στην διαθεση της παιζει με volume στο analogue domain ποιος πλεον μπορει να με πεισει οτι το ψηφιακο volume ειναι κατι που αξιζει να ασχοληθω μαζι του σε οποιαδηποτε υλοποιηση?
2)το τιουναρισμα της καρτας εγινε με το αυτι σε πραγματικες συνθηκες απο μια ομαδα beta tetsters με μεγαλη εμπειρια στο χωρο. η metric εδειξε συμφωνα με τον κρισχατ οτι εδωσε μεγαλη σημασια στο πως αυτοι οι ανθρωποι ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ Η ΚΑΡΤΑ. Γιατι οταν αυτο το κανει πχ η harbeth δεν ειναι επιθυμητο?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.087
Reaction score
55.737
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...
Η ουσία είναι πως σε ισσοροπημένα συστήματα θα ευχαριστηθούμε πιο πολλή μουσική για προφανείς λόγους. Είμαστε πιο κοντά στον "ιδανικό" μέσο όρο.
Η έλλειψη παραμορφώσεων, η χωρική κατανομή , τα μεταβατικά και οι μικροδυναμικές
είναι στοιχεία που συντελούν στην μουσική απόλαυση και φέρνουν την αναπαραγωγή κοντά στην αίσθηση ακρόασης της ζωντανής μουσικής.
Και προσφέρει δυνατότητα ευκρινέστερης αντίληψης των μικροαποκλίσεων από την τέλεια αρμονία στην ηχητική απόδοση των μουσικών οργάνων.:126:
 

Μηνύματα
4.018
Reaction score
3.888
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Bre Nicolas φίλε, γιατί θες να τα βάλουμε όλα σε 1 τσουβάλι?

Εμένα μου ΑΡΕΣΕΙ που η Harbeth το κάνει (δεν ξέρω αν το κάνει, το δέχομαι σαν υπόθεση εργασίας).

Μου αρέσει που παίζει ή κάνει μαρκετιν με την ιστορία της ή με την έννοια του κλασσικού βρετανικού BBCόηχου.

Τώρα αν κάπχια κουφά ΠΑΙΔΓΙΑ γίνονται αυτχι-ΑΠΟΛΥΤΑ σε θέματα ΟΡΘΗΣ αναπαραγωγής ηχογραφημάτων ή έτσι μας φαίνεται, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Σημασία έχει να μαθαίνεις σήμερα αυτό που δεν ήξερες χθές και αύριο να ξεχνάς τον τρόπο που σκεφτόσουν -ήδη- σήμερα.

Είναι μικρή η ζωή -φιλοσόφημα- για να μένουμε προσκολλημένοι σε κατεχόμενες νοοτροπίες, δεν έχει πλάκα, δεν έχει γούστο, δεν έχει ρήξη, σύνταξη ένα πράμα, να μετράς τις μέρες με τα γιαούρτια και τα αντιπηκτικά.

Χαίρομαι και λυπάμαι που παιδιά-φίλοι χαλάνε τις καρδιές τους και τα αγγεία τους πολλές φορές μένοντας αμετακίνητοι σαν συμπεριφορές.

Την αγάπη μου.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Σχετικά με το ψηφιακό volume, αν αυτό είναι υλοποιημένο καλά με σωστό dither τότε κατά την δική μου εμπειρία, είναι ισότιμο με καλά ποτενσιόμετρα και καλύτερο από όλα τα μέτρια. Παράδειγμα το volume του WEISS 202.
Όσον αφορά τώρα στην σφόδρα καθυβριζόμενη "μουσικότητα", πρόκειται απλά για την ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ηχογράφησης και αναπαραγωγής. Είναι η θεμελιοδέστερη αρετή της μουσικής καταγραφής και αναπαραγωγής.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

δεν εχει σημασια αν μας αρεσει η οχι, σημασια εχει αν η ρυθμιση με βαση το αυτι κατα τον σχεδιασμο ενος μηχανηματος ηχου ειναι αποδεκτη ή οχι.
Μια ειναι η απαντηση.
Ποια?

Bre Nicolas φίλε, γιατί θες να τα βάλουμε όλα σε 1 τσουβάλι?

Εμένα μου ΑΡΕΣΕΙ που η Harbeth το κάνει (δεν ξέρω αν το κάνει, το δέχομαι σαν υπόθεση εργασίας).

Μου αρέσει που παίζει ή κάνει μαρκετιν με την ιστορία της ή με την έννοια του κλασσικού βρετανικού BBCόηχου.

Τώρα αν κάπχια κουφά ΠΑΙΔΓΙΑ γίνονται αυτχι-ΑΠΟΛΥΤΑ σε θέματα ΟΡΘΗΣ αναπαραγωγής ηχογραφημάτων ή έτσι μας φαίνεται, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Σημασία έχει να μαθαίνεις σήμερα αυτό που δεν ήξερες χθές και αύριο να ξεχνάς τον τρόπο που σκεφτόσουν -ήδη- σήμερα.

Είναι μικρή η ζωή -φιλοσόφημα- για να μένουμε προσκολλημένοι σε κατεχόμενες νοοτροπίες, δεν έχει πλάκα, δεν έχει γούστο, δεν έχει ρήξη, σύνταξη ένα πράμα, να μετράς τις μέρες με τα γιαούρτια και τα αντιπηκτικά.

Χαίρομαι και λυπάμαι που παιδιά-φίλοι χαλάνε τις καρδιές τους και τα αγγεία τους πολλές φορές μένοντας αμετακίνητοι σαν συμπεριφορές.

Την αγάπη μου.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.059
εγω που ΣΑΣ αγαπαω ολους, πειραζει??????

μην τα παιρνετε προσωπικα και στο κρανιο.

σε φορουμ ειμαστε ολοι μας, καταναλωτες καταδικασμενοι να πληρωνουμε την παυλα μας.

οι αντιπαραθεσεις προβλεπονται και μερικες φορες επιβαλονται.

οι χαρακτηρισμοι φαινεται πως ξεφευγουν καμμια φορα, αλλα φταιει το γμν το πληκτρολογιο.


ΥΓ. ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ !!!!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.875
Μηνύματα
2.920.855
Members
38.107
Νεότερο μέλος
Μαρθα
Top