Build Your Dreams (BYD)

Μηνύματα
2.481
Reaction score
1.762
Με μια πρώτη
Αν υπάρχει η δυνατότητα φόρτισης, το BYD Dolphin είναι εδώ και τώρα διαθέσιμο με 19.998€ (17.998€ αν υπάρχει όχημα για απόσυρση), πολύ καλύτερο από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε αυτήν την τιμή, ηλεκτρικό ή θερμικό!
Και στο σπίτι και στο μαγαζί έχουμε άπλα.
Ρε σεις τσάμπα τι 18χιλιάρικα????
Έχουν καλό περπάτημα αυτά ή είναι σαν yugo?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.774
Reaction score
9.557
Και στο σπίτι και στο μαγαζί έχουμε άπλα.
Ρε σεις τσάμπα τι 18χιλιάρικα????
Έχουν καλό περπάτημα αυτά ή είναι σαν yugo?
Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά σύμφωνα με τα reviews πάει μια χαρά και έχει απόλυτα ασφαλή και προβλέψιμη οδηγική συμπεριφορά. Η έμφαση στην ανάρτηση έχει δοθεί προς την κατεύθυνση της άνεσης, και πολύ σωστά, αφού είναι ένα αυτοκίνητο που προορίζεται κυρίως για την πόλη. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να κινηθεί και πέρα από αυτή με λίγο προγραμματισμό, αφού η μπαταρία του είναι 60kWh. Παρεμπιπτόντως, είναι ευθέως ανταγωνιστικό του ID3 που ρωτούσε ο @Dimifoot νωρίτερα.

Βασίζεται στη σύγχρονη πλατφόρμα ePlatform 3.0 της BYD, όπως και το Atto 3 με το οποίο έχει επίσης ίδιο κινητήρα και μπαταρία. Τα πλεονεκτήματα του Atto, του οποίου είμαι ένας πολύ ευχαριστημένος κάτοχος, εντοπίζονται:
  1. στο μεγαλύτερο μήκος που μεταφράζεται σε μεγαλύτερο χώρο αποσκευών, γιατί και το Dolphin έχει πολύ ευρύχωρη καμπίνα επιβατών. Από την άλλη, το μικρότερο μήκος του Dolphin είναι πλεονέκτημα στην πόλη.
  2. σε μεγαλύτερο ύψος, αφού το Atto που είναι SUV.
  3. σε καλύτερη ποιότητα υλικών, παρότι και το Dolphin είναι σε υψηλότερο επίπεδο από τα περισσότερα μοντέλα του ανταγωνισμού.
  4. σε λιγότερο αεροδυναμικό θόρυβο στον αυτοκινητόδρομο.
  5. και -υποκειμενικό, αλλά το έγραψε κι ο Αλέξης νωρίτερα- ενώ η BYD βγάζει πολύ όμορφα αυτοκίνητα, το ανφάς του Dolphin δεν είναι ότι καλύτερο. Βλέπεις και κρίνεις.

Ένα αναλυτικό review για το όχημα θα βρεις εδώ, από το αξιόπιστο km77 που είναι το αγαπημένο μου site δοκιμών αυτοκινήτου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το translation του Chrome για να κάνεις αυτόματη μετάφραση της ιστοσελίδας.

Έχε μόνο υπόψη ότι το Dolphin είχε τόση ζήτηση που η πρώτη καραβιά ξεπούλησε ήδη και όποιος πρόλαβε, τον Κύριον είδε! Θα ξαναφέρουν το Σεπτέμβρη επόμενο φορτίο, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουν κι αυτά τα οχήματα τη μεγάλη έκπτωση γνωριμίας της BYD.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.614
Reaction score
29.301
το Dolphin έχει πολύ ευρύχωρη καμπίνα επιβατών.
Ισχύει. Εξαιρετικοί χώροι για το μέγεθος του. Δεν το περίμενα. Πολύ άνετα, τόσο εμπρός όσο και πίσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.577
Reaction score
129.308
Έχε μόνο υπόψη ότι το Dolphin είχε τόση ζήτηση που η πρώτη καραβιά ξεπούλησε ήδη και όποιος πρόλαβε, τον Κύριον είδε! Θα ξαναφέρουν το Σεπτέμβρη επόμενο φορτίο
Και το Σεπτέμβρη το ίδιο θα συμβεί, όποιος προλάβει είναι.

Δεν φτάνουν για όλους..
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.774
Reaction score
9.557
Ενημερωτικά, η BYD Ελλάδας κάνει κρατήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα Dolphin που θα έρθουν το Σεπτέμβρη, με προκαταβολή 500€. Ισχύει η γνωστή εκπτωτική τιμή των 20 χιλιάδων με επιδότηση (18 με απόσυρση) και υπάρχει δυνατότητα αλλαγής σε Atto 3, αν στο μεσοδιάστημα αλλάξεις γνώμη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.614
Reaction score
29.301
Ναι. To έγραψε χθες ο PR Manager της BYD ως σχόλιο σε δικό μου post. Η χαμηλότερη τιμή ισχύει και για την νέα παραλαβή.
 

gid

Μηνύματα
7.780
Reaction score
8.998
Αυτά τα BYD φαίνεται να έχουν πολύ καλό initial value & value for money. Μένει να μάθουμε τι θεματάκια βγάζουν στα 1-2-3 χρόνια και τι κόστος επισκευής έχουν.

Προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός λόγω χώρας προέλευσης.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.774
Reaction score
9.557
Αυτά τα BYD φαίνεται να έχουν πολύ καλό initial value & value for money. Μένει να μάθουμε τι θεματάκια βγάζουν στα 1-2-3 χρόνια και τι κόστος επισκευής έχουν.

Προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός λόγω χώρας προέλευσης.
Μπορεί να ήρθαν τώρα στην Ελλάδα, αλλά στην εσωτερική της αγορά, όπως και στις αγορές της Άπω Ανατολής και Αυστραλίας/Νέας Ζηλανδίας, η BYD δεν είναι καινούρια και η φήμη της είναι πολύ καλή.

Στην Ελλάδα έχει 8 χρόνια εγγύηση για μπαταρία και κινητήρα, 6 χρόνια για το υπόλοιπο αυτοκίνητο.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.614
Reaction score
29.301
@MaxHeadroom έχεις υπόψη αν το Atto θέλει αλλαγή ψυκτικού υγρού μπαταρίας κάθε 3 χρόνια; Γιατί κάτι τέτοιο κυκλοφορεί για το Dolphin, με κόστος κάπου στα 350€-380€.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.774
Reaction score
9.557
Το θεωρώ πολύ απίθανο, όσον αφορά το κόστος. Ο πωλητής της BYD μου είχε πει ότι, μετά τα τρία χρόνια δωρεάν συντήρησης, η πρόβλεψη για την κοστολόγηση των επόμενων σέρβις είναι 130€ για τα επόμενα δύο χρόνια και 250€ για το τρίτο. Αυτό ισχύει τόσο για το Atto 3 όσο και το Dolphin, καθώς οι εκδόσεις που έρχονται στην Ελλάδα -και είναι οι ισχυρότερες διαθέσιμες- μοιράζονται την ίδια μπαταρία και κινητήρα.
 

Μηνύματα
15.731
Reaction score
22.046
Άρα πελατάκια ψάχνουν οι Κινέζοι προφανώς , αυτό είναι το τυπικό κόστος συντήρησης ενός μη premium θερμικού.
Εννοείται ότι βαράνε στον κεφάλι
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.841
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top