Build Your Dreams (BYD)

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.048
Reaction score
10.277
Γιατί έκαναν αυτή την επιλογή άραγε;
Εμένα σταματάει κανονικά (χωρίς φρένο) και πατάω το φρένο μόνο στο τέλος για να μην τσουλήσει.
Τι να σου πω, άβυσσος το μυαλό της BYD... :roflmao:
Πάντως, στην πράξη το σύστημα δουλεύει μια χαρά, αδιαφανώς προς τον οδηγό και χωρίς παρενέργειες (αντίθετα πχ από το υβριδικό Puma μας).
Εμένα, που μέχρι πριν λίγο καιρό οδηγούσα μόνο χειροκίνητα θερμικά, δε με παραξενεύει το γεγονός ότι πρέπει να πατάω λίγο φρένο στο τέλος, θα προτιμούσα όμως one pedal drive.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.468
Θυμίζω ότι σε μεγάλες ταχύτητες έχω δει μέχρι και 31kW χωρίς πάτημα φρένου, 81kW με πάτημα.
Απορία: Λογικά για να εκτοξεύει την ισχύ αναγεννητικής φόρτισης με το πάτημα του φρένου, θα διαχωρίζει το πάτημα του φρένου από την ενεργοποίηση των φρένων - άρα είναι brake by wire, χωρίς μηχανική / υδραυλική σύνδεση μεταξύ του πεντάλ και των φρένων;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.048
Reaction score
10.277
Απορία: Λογικά για να εκτοξεύει την ισχύ αναγεννητικής φόρτισης με το πάτημα του φρένου, θα διαχωρίζει το πάτημα του φρένου από την ενεργοποίηση των φρένων - άρα είναι brake by wire, χωρίς μηχανική / υδραυλική σύνδεση μεταξύ του πεντάλ και των φρένων;
Αυτό συνάγεται λογικά, ότι υπάρχει κάποιος μηχανισμός που κατανέμει την πέδηση μεταξύ των δύο μεθόδων, με βάση κάποιο αλγόριθμο.

Επίσης, είναι λογικό η ισχύς αναγέννησης να είναι μεγαλύτερη στις υψηλές ταχύτητες όπου υπάρχει άφθονη κινητική ενέργεια προς μετατροπή σε ηλεκτρική, χωρίς δραματική μείωση της ταχύτητας.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.468
Λογικό είναι, αλλά η διαφοροποίηση στην ισχύ προϋποθέτει ότι θα υπάρχει ο μηχανισμός κατανομής της πέδησης που αναφέρεις, ενδεχομένως έως και 0% από τα φρένα. Σε αυτήν την περίπτωση θα μιλάμε για πραγματικό brake by wire. Οπότε θα απομένει πλέον μόνο το τιμόνι... που το ξεκίνησε το Cybertrak αν δεν θυμάμαι λάθος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.673
Reaction score
132.980
Το δεύτερο "αυτό", είναι πολύ ενδιαφέρον όχημα.
Περίεργος είμαι να δω σε τι τιμή θα είναι διαθέσιμο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.903
Μηνύματα
2.922.286
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top