Eρωτευτηκα ενα fyne

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.835
Reaction score
133.416
Μαζί με την εφαρμογή απορρόφησης στη ζώνη τρίτης προς τέταρτης οκτάβας και άνω συνδυασμένη με προσέγγιση στο οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα δράση η οποία αποκαθιστά στερεοφωνική σκηνή σα να ήταν τα main ηχεία ελεύθερα στο χώρο:
Προφανώς. 👍

Το λάθος που κάνουν όσοι (ορθώς) πλησιάζουν τα ηχεία στον τοίχο για on wall τοποθέτηση, είναι η έλλειψη επαρκούς απορρόφησης ανάμεσα στα ηχεία και στον τοίχο, ώστε να μην ενισχύεται από αυτό το τοιχωματικό όριο η περιοχή των χαμηλομεσαίων.

Πόσες φορές τα'χω πει.
Και τα έχω δείξει στην πράξη, δια του παραδείγματος, με απίστευτη ποσότητα απορρόφησης πίσω από τους δορυφόρους.
Πίσω από όλους τους δορυφόρους, ανεξαιρέτως.
Παρότι έχω μιντ θόλου, μόνον για την οπίσθια ακτινοβολία του μιντγούφερ, για 3η και 4η οκτάβα όπως αναφέρεις.
Αλλά στου κουφού την πόρτα..

Συνεχίζουμε να διαβάζουμε για απώλεια διαστάσεων της στερεοφωνικής σκηνής στην on wall τοποθέτηση. Να τραβάς τα μαλλιά σου.

Άκου κει "με το αφτί", λες και δεν υπάρχει δράμι μνυαλό.

Νταξ, τι λέω τώρα γω ο σινεματζής ο απαισιότατος. 😁🤭
 
Last edited:


Μηνύματα
944
Reaction score
1.016
Σε αυτό το στάδιο αναρωτιέμαι πόσο βάναυσο θα ήταν ν'αποκάλυπτα ΄΄κρυφές΄΄ θέσεις για τα εμπλεκόμενα τεμάχια sub...
Πίσω από την κεφαλή του κρεβατιού στο μέσον του πλάτους δωματίου:
View attachment 344975

Μπροστά από το κρεβάτι σταθερά στο μέσον του πλάτους:
View attachment 344976

Επίσης stacked:
View attachment 344977

Αλλά και στο μέσον της διάστασης που αντιστοιχεί στο μήκος δωματίου:
View attachment 344978


Μαζί με την εφαρμογή απορρόφησης στη ζώνη τρίτης προς τέταρτης οκτάβας και άνω συνδυασμένη με προσέγγιση στο οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα δράση η οποία αποκαθιστά στερεοφωνική σκηνή σα να ήταν τα main ηχεία ελεύθερα στο χώρο:
View attachment 344979


Οπωσδήποτε, άμα δεσμευόσουν να τα συνόδευες με καλώς ενσωματωμένα sub.:wink:

Τώρα στήνω πολυκαναλικά, αλλά δεν μου κάνει κέφι να τα χώσω πίσω σε αποθήκη...
Θα ήταν τιμή η τοποθέτηση στην ίδια λίστα με τον Μαρκήσιο.
Χαίρομαι επειδή με άκουσες και αντικατέστησες άμεσα τα DNM.Σιγουρα, άκουσες σοβαρή διαφορά. Επειδή πλέον έχουμε και οι δύο Ringmat,πούλησε μου τα δικά σου ώστε να κάνω διπλοκαλωδιωση.Χρονια ψάχνω όμως δε βρήκα πουθενα.Μια φορά βρήκα όμως τότε τα προηγούμενα ηχεία μου δέχονταν μονοκαλωδιωση.Ελπιζω να έχεις ήδη αφαιρέσει τους επτά κλώνους ανά πυρηνα για να μη μπω στον κόπο να το κάνω εγώ η να πληρώσω τον Ρίτσο γι αυτό.
Επίσης,χαίρομαι επειδή ο "αχωνευτος" MF αντικαταστάθηκε από τον ΥBA.
Τέλος, το τρίγωνο είναι ισόπλευρο;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.835
Reaction score
133.416
Χαίρομαι επειδή με άκουσες και αντικατέστησες άμεσα τα DNM.Σιγουρα, άκουσες σοβαρή διαφορά. Επειδή πλέον έχουμε και οι δύο Ringmat,πούλησε μου τα δικά σου ώστε να κάνω διπλοκαλωδιωση.Χρονια ψάχνω όμως δε βρήκα πουθενα.Μια φορά βρήκα όμως τότε τα προηγούμενα ηχεία μου δέχονταν μονοκαλωδιωση.Ελπιζω να έχεις ήδη αφαιρέσει τους επτά κλώνους ανά πυρηνα για να μη μπω στον κόπο να το κάνω εγώ η να πληρώσω τον Ρίτσο γι αυτό.
Επίσης,χαίρομαι επειδή ο "αχωνευτος" MF αντικαταστάθηκε από τον ΥBA.
Τέλος, το τρίγωνο είναι ισόπλευρο;
Τα σαμπ τα είδες ή σου ξέφυγαν;
 

Μηνύματα
944
Reaction score
1.016
Τα σαμπ τα είδες ή σου ξέφυγαν;
Τα σαμπς μένουν στο ράφι.Τα καλώδια κινούνται.Πρεπει να είδες το νέο καλώδιο ηχειων.Μακαρι να το είδες καθιστός γιατί μόνο με Mogami δε μοιάζει!
Να ξέρεις ότι δε θα πω σε κανέναν ότι κι εσύ δεν έχεις Mogami.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.835
Reaction score
133.416
Τα καλώδια κινούνται.
Ρε δεν είναι φίδια να κουνιούνται, καλώδια είναι.

Αυτά κι αν μένουν στο ράφι.

Τουλάχιστον τα γουφερ των σαμπ, κουνιούνται. Αυτά ναι, κουνιούνται κανονικά.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
1.016
Ρε δεν είναι φίδια να κουνιούνται, καλώδια είναι.

Αυτά κι αν μένουν στο ράφι.

Τουλάχιστον τα γουφερ των σαμπ, κουνιούνται. Αυτά ναι, κουνιούνται κανονικά.
Κινούνται όμως στην αγορά.Λαικη απαίτηση! Επειδή τα σαμπς δε μπορούν να κινηθούν στην αγορά παρά μόνο στο χώρο ακρόασης,η λύση είναι κάρφωμα στο πάτωμα με ταβανοπροκες.Τοτε θα καταλάβεις τι σημαίνει χαμηλό!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.126
Reaction score
55.905
Εχω τεσσερα 12'' και ενα 18'', φτανουν?
Δεν θ'αρκούσε το πλήθος και η στιβαρότητα. Θα έπρεπε να παίζουν ικανοποιητικά ως κροσαρισμένα μέχρι τα 200 Hz κατά τρόπον ώστε το πεντάϊντσο μεγάφωνο του Vecteur ν'αναλάμβανε καθαρό ρόλο mid , όπως δηλαδή θα του πήγαινε.
Τί υλικό είναι αυτή η απορρόφηση πίσω από τα ηχεία;
Εδώ πρέπει ν'αναγνωρίσεις ότι ο thva τουλάχιστον μια φορά βοήθησε αναφέροντας στοιχεία που εξυπηρέτησαν την απορία σου. :wink:
O Bhutia για να αργεί τόσο καιρό και να βλέπεις να μην μπαίνει και συχνά στο site θα κάνει κάτι κορυφαίο που θα τρίβουν όλοι τα μάτια τους. Πιθανολογώ ακόμη και waveforming , χωρίς αυτό το waveforming του Ear. Δικής του πατέντας, εφεύρεσης, έμπνευσης, σύλληψης και εφαρμογής. Γράφει αλγόριθμους τόσο καιρό. 😍

Επίσης δεν θα το χρησιμοποιεί για Τζόν Γουίκ αλλά μόνο για μουσική άντε και για κανά κουλτουριάρικο σαν εμένα που δεν έχουν καν διαλόγους.

:D 😍 😍
Είμαι των ταπεινών setup κι επίσης δεν ασχολούμαι διαρκώς με το audio. Μπορώ όμως να μετατρέπω διάφορα δικαναλικά σε πεντακαναλικά αφού για τη δική μου δραστηριότητα σημασία έχει η ύπαρξη πολλαπλών setup σε διαφορετικούς χώρους.
Δεν έχεις όμως λαθέψει σε εκτιμήσεις σου, το χειμώνα λέω πράγματι ν'αποπειραθώ κάποια διάταξη waveforming με συμβατικά μέσα και αμιγώς για μουσικές εφαρμογές.
Χαίρομαι επειδή με άκουσες και αντικατέστησες άμεσα τα DNM.Σιγουρα, άκουσες σοβαρή διαφορά. Επειδή πλέον έχουμε και οι δύο Ringmat,πούλησε μου τα δικά σου ώστε να κάνω διπλοκαλωδιωση.Χρονια ψάχνω όμως δε βρήκα πουθενα.Μια φορά βρήκα όμως τότε τα προηγούμενα ηχεία μου δέχονταν μονοκαλωδιωση.Ελπιζω να έχεις ήδη αφαιρέσει τους επτά κλώνους ανά πυρηνα για να μη μπω στον κόπο να το κάνω εγώ η να πληρώσω τον Ρίτσο γι αυτό.
Επίσης,χαίρομαι επειδή ο "αχωνευτος" MF αντικαταστάθηκε από τον ΥBA.
Τέλος, το τρίγωνο είναι ισόπλευρο;
Οπωσδήποτε ισόπλευρο και με διάσταση που να μην αδικούσε ολότελα το πεντάϊντσο midwoofer...
Ανέμελοι καιροί τότε που έκοβα την επτάδα κλώνων ανά αγωγό και φυσικά έβαλα τους ενδεδειγμένους WBT ακροδέκτες αφού οι φθηνότεροι προτεινόμενοι μου φαίνονταν αναξιόπιστοι...

Κοίτα όμως κάτι πράγματα... Με τα σχόλιά σου αφήνεται να εννοηθεί ότι κάθε άλλο παρά συμπαθείς τα DNM και τον MF A1000. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως αποκλείεις το ενδεχόμενο να συνεργούσαν ακροαματικά με κάποιες άλλες συσκευές. Αυτό όμως αποτελεί αντίφαση αφού αναιρείς την περιβόητη έννοια του ματσαρίσματος και κατ'επέκτασιν άμα δεχθούμε ότι υπάρχουν συσκευές και παρελκόμενα που δεν θα ματσάριζαν με τίποτα τότε πρέπει να δεχθούμε και το αντίστροφο, δηλαδή ότι κάποιες συσκευές και παρελκόμενα θα έχουν τέτοια ποιότητα ώστε να ματσάριζαν με οτιδήποτε. Αυτό δηλαδή που υποστηρίζεται για κάποια ηχεία ή επεξεργαστές από τους ΄΄συνήθεις υπόπτους΄΄. :sneaky:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.835
Reaction score
133.416
ώστε το πεντάϊντσο μεγάφωνο του Vecteur ν'αναλάμβανε καθαρό ρόλο mid , όπως δηλαδή θα του πήγαινε.
Ε ρε παιδιά πως γλεντάει αφτός ο άνθρωπος τους κατόχους 5-ιντσων "γουφερς"..😁🤣🤭
κροσαρισμένα μέχρι τα 200 Hz
Με το μαχαίρι 🗡 🔪 μεταμφιεσμένο σε γάντι. 🤭
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.728
Reaction score
41.033
'μενα ασουμε το 5.5" κανει τους Jefferson (airplane) λογου χαρη....τσεφερσον ...
να πχ στο Lather τα ελικοφτερα ...αντι για ελικοπτερα..
~δε ξερω τι αποτελεσμα θα ειχε αυτο στο βγιετναμ...~
 

Μηνύματα
944
Reaction score
1.016
'μενα ασουμε το 5.5" κανει τους Jefferson (airplane) λογου χαρη....τσεφερσον ...
να πχ στο Lather τα ελικοφτερα ...αντι για ελικοπτερα..
~δε ξερω τι αποτελεσμα θα ειχε αυτο στο βγιετναμ...~
Προσπερασε το και πήγαινε κατ' ευθείαν στον καλύτερο τους δίσκο.
Δεν θ'αρκούσε το πλήθος και η στιβαρότητα. Θα έπρεπε να παίζουν ικανοποιητικά ως κροσαρισμένα μέχρι τα 200 Hz κατά τρόπον ώστε το πεντάϊντσο μεγάφωνο του Vecteur ν'αναλάμβανε καθαρό ρόλο mid , όπως δηλαδή θα του πήγαινε.

Εδώ πρέπει ν'αναγνωρίσεις ότι ο thva τουλάχιστον μια φορά βοήθησε αναφέροντας στοιχεία που εξυπηρέτησαν την απορία σου. :wink:

Είμαι των ταπεινών setup κι επίσης δεν ασχολούμαι διαρκώς με το audio. Μπορώ όμως να μετατρέπω διάφορα δικαναλικά σε πεντακαναλικά αφού για τη δική μου δραστηριότητα σημασία έχει η ύπαρξη πολλαπλών setup σε διαφορετικούς χώρους.
Δεν έχεις όμως λαθέψει σε εκτιμήσεις σου, το χειμώνα λέω πράγματι ν'αποπειραθώ κάποια διάταξη waveforming με συμβατικά μέσα και αμιγώς για μουσικές εφαρμογές.

Οπωσδήποτε ισόπλευρο και με διάσταση που να μην αδικούσε ολότελα το πεντάϊντσο midwoofer...
Ανέμελοι καιροί τότε που έκοβα την επτάδα κλώνων ανά αγωγό και φυσικά έβαλα τους ενδεδειγμένους WBT ακροδέκτες αφού οι φθηνότεροι προτεινόμενοι μου φαίνονταν αναξιόπιστοι...

Κοίτα όμως κάτι πράγματα... Με τα σχόλιά σου αφήνεται να εννοηθεί ότι κάθε άλλο παρά συμπαθείς τα DNM και τον MF A1000. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως αποκλείεις το ενδεχόμενο να συνεργούσαν ακροαματικά με κάποιες άλλες συσκευές. Αυτό όμως αποτελεί αντίφαση αφού αναιρείς την περιβόητη έννοια του ματσαρίσματος και κατ'επέκτασιν άμα δεχθούμε ότι υπάρχουν συσκευές και παρελκόμενα που δεν θα ματσάριζαν με τίποτα τότε πρέπει να δεχθούμε και το αντίστροφο, δηλαδή ότι κάποιες συσκευές και παρελκόμενα θα έχουν τέτοια ποιότητα ώστε να ματσάριζαν με οτιδήποτε. Αυτό δηλαδή που υποστηρίζεται για κάποια ηχεία ή επεξεργαστές από τους ΄΄συνήθεις υπόπτους΄΄. :sneaky:
Επειδή δεν ανήκω σ' αυτούς δεν το υποστηρίζω.
Αντιπαθώ την παλιά MF και έχω ακούσει ελάχιστα την καινούρια.Οσο για τα DNM Reson,πολύς ντόρος για το τίποτα.
Επιμένω όμως στην αγορά των Ringmat και επαυξανω αφού είναι ακριβώς όπως τα δικά μου.Μια καλή τιμή!
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.728
Reaction score
41.033
... δεν ειμαι η γειτωνισσα... 🐒
-> και δεν υπαρχει καλητερος ή χειροτερος δισκος οσων αφορα τουλαχιστων τους J.A. ειναι μαλλον διαφορετικο εσανζ ή διαφορετικος τυπος ναρκωτικων.
 


Μηνύματα
13.259
Reaction score
10.590
Κοίτα όμως κάτι πράγματα... Με τα σχόλιά σου αφήνεται να εννοηθεί ότι κάθε άλλο παρά συμπαθείς τα DNM και τον MF A1000. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως αποκλείεις το ενδεχόμενο να συνεργούσαν ακροαματικά με κάποιες άλλες συσκευές. Αυτό όμως αποτελεί αντίφαση αφού αναιρείς την περιβόητη έννοια του ματσαρίσματος και κατ'επέκτασιν άμα δεχθούμε ότι υπάρχουν συσκευές και παρελκόμενα που δεν θα ματσάριζαν με τίποτα τότε πρέπει να δεχθούμε και το αντίστροφο, δηλαδή ότι κάποιες συσκευές και παρελκόμενα θα έχουν τέτοια ποιότητα ώστε να ματσάριζαν με οτιδήποτε. Αυτό δηλαδή που υποστηρίζεται για κάποια ηχεία ή επεξεργαστές από τους ΄΄συνήθεις υπόπτους΄΄. :sneaky:
Είσαι μαέστρος!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.126
Reaction score
55.905
Προσπερασε το και πήγαινε κατ' ευθείαν στον καλύτερο τους δίσκο.

Επειδή δεν ανήκω σ' αυτούς δεν το υποστηρίζω.
Αντιπαθώ την παλιά MF και έχω ακούσει ελάχιστα την καινούρια.Οσο για τα DNM Reson,πολύς ντόρος για το τίποτα.
Επιμένω όμως στην αγορά των Ringmat και επαυξανω αφού είναι ακριβώς όπως τα δικά μου.Μια καλή τιμή!
Δεν γίνεται παρά να υποθέσω ότι δεν θα έχεις ακούσει DNM συνδεδεμένα με ηχεία απλοποιημένου ή απουσία παθητικού κρος κι επιπλέον κατάλληλους γι αυτά... ακροδέκτες. Ο ίδιος έχω κάνει DIY τους δεύτερους και τους έχω δείξει στο νήμα από το "Παράλληλο Σύμπαν". Διαπιστώνουμε σε πόσο τρανταχτές ανακολουθίες μπορεί να οδηγούμαστε δίχως ευρύτητα θεώρησης... Μετά πώς να φέρεις αντιρρήσεις σε όσους δηλώνουν ότι αντιπαθούν τα μικρά PMC προβάλλοντας μάλιστα και βάσιμα στοιχεία γι αυτήν την αντιπάθεια. :sneaky:

Τα Ringmat αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του παρελθόντος μου και γι αυτό τα θεωρώ ανεκτίμητα οπότε δεν πωλούνται. Το ίδιο ισχύει και για όσα παρελκόμενα έχω συγκεντρώσει στην πορεία όπως τους Valhalla βραχυκυκλωτήρες αλλά και τα... Furutech , Oyaide κ.α. συμπεριλαμβανόμενα.
 
Last edited:


Μηνύματα
944
Reaction score
1.016
Δεν γίνεται παρά να υποθέσω ότι δεν θα έχεις ακούσει DNM συνδεδεμένα με ηχεία απλοποιημένου ή απουσία παθητικού κρος κι επιπλέον κατάλληλους γι αυτά... ακροδέκτες. Ο ίδιος έχω κάνει DIY τους δεύτερους και τους έχω δείξει στο νήμα από το "Παράλληλο Σύμπαν". Διαπιστώνουμε σε πόσο τρανταχτές ανακολουθίες μπορεί να οδηγούμαστε δίχως ευρύτητα θεώρησης... Μετά πώς να φέρεις αντιρρήσεις σε όσους δηλώνουν ότι αντιπαθούν τα μικρά PMC προβάλλοντας μάλιστα και βάσιμα στοιχεία γι αυτήν την αντιπάθεια. :sneaky:

Τα Ringmat αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του παρελθόντος μου και γι αυτό τα θεωρώ ανεκτίμητα οπότε δεν πωλούνται. Το ίδιο ισχύει και για όσα παρελκόμενα έχω συγκεντρώσει στην πορεία όπως τους Valhalla βραχυκυκλωτήρες αλλά και τα... Furutech , Oyaide κ.α. συμπεριλαμβανόμενα.
Τα έχω ακούσει,μεταξύ άλλων,και με μονοδρομα.Τα είχα άλλως τε(διασύνδεσης,ηχείων ρεύματος).Το σίγουρο είναι ότι με τα DNM δε θα πάρεις σώμα και άκρα άρα βάζεις τα Ringmat.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.126
Reaction score
55.905
Τα έχω ακούσει,μεταξύ άλλων,και με μονοδρομα.Τα είχα άλλως τε(διασύνδεσης,ηχείων ρεύματος).Το σίγουρο είναι ότι με τα DNM δε θα πάρεις σώμα και άκρα άρα βάζεις τα Ringmat.
Ακολουθώντας την ανωτέρω εκτίμηση τα DNM θα γινόταν λοιπόν να ταιριάζουν σε setup όπου θα προέκυπτε παχύτητα σωμάτων εξαιτίας λοιπών συσκευών όπως λ.χ. ενισχυτών ή από ισχυρή ενέργεια από πλευρικές ανακλάσεις και παράλληλα τα άκρα δεν θα ήταν αποφασιστικός παράγων αφού για τις πρώτες οκτάβες θα υπήρχαν sub ενώ για τις δύο τελευταίες θα βόλευε η σεμνότητα στην απόκριση.

Επομένως δεν θα έπρεπε να συντρέχει λόγος γενικής αντιπάθειας όπως σε κάποια άλλα πράγματα - κυρίως ηχεία - τα οποία με τις εγγενείς τους ανισορροπίες δεν θ'αναμενόταν να ταιριάζουν υπό οποιεσδήποτε συνθήκες... Εννοείται πως δεν θίγω καν όσες ηλεκτρονικές συσκευές έχουν συλληφθεί με παραμορφώσεις και χαμηλά SINAD ασύμβατα προς τις τιμές πώλησης που έχουν από δημοσιευμένες σε άλλους ιστοτόπους μετρητικές συνεδρίες...
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.351
Reaction score
1.413
Δεν θ'αρκούσε το πλήθος και η στιβαρότητα. Θα έπρεπε να παίζουν ικανοποιητικά ως κροσαρισμένα μέχρι τα 200 Hz κατά τρόπον ώστε το πεντάϊντσο μεγάφωνο του Vecteur ν'αναλάμβανε καθαρό ρόλο mid , όπως δηλαδή θα του πήγαινε.

Πειραματιζομαι φετος (οσο προλαβαινω), με μια σχεδιαση που μου εκανε κλικ και ειναι αυτη......
Φοραει 2 χ 8-ιντσα (scanspeak) και ενα 4'' alnico απο τα 220ΗΖ και πανω.

Εχω 4'', 5'', 6,5'' και 8'' full-range μεγαφωνα και οι δοκιμες μεχρι τωρα ειναι με καλα αποτελεσματα, σε χαμηλες κυριως σταθμες που αντεχουν τα φουλ-ρειντζ. Εχω κανει δοκιμες απο 120-130ΗΖ εως 480ΗΖ και απο 2η εως 4η ταξη (στην 8 χαλουσε το αποτελεσμα) φυσικα με ενεργο κρος.
Αυτα με αλλα δυο ζευγαρια 12'' που εχω και ειναι γουφερ, οχι σαμπ.

Δε θα με χαλουσε καθολου λοιπον, να βαλω τα δικα σου ηχεια αντι των φουλ-ρειντζ που βαζω τωρα.
 

Μηνύματα
1.950
Reaction score
4.600
Τα έχω ακούσει,μεταξύ άλλων,και με μονοδρομα.Τα είχα άλλως τε(διασύνδεσης,ηχείων ρεύματος).
Το σίγουρο είναι ότι με τα DNM δε θα πάρεις σώμα και άκρα άρα βάζεις τα Ringmat.

Υπαρχει κατι πολυ ελκυστικο στα solid core καλωδια,
και αυτο ειναι μια αισθηση απτης παρουσιας οργανων και φωνων στο χωρο.
Πιθανοτατα οφειλεται στην απουσια crosstalk παραμορφωσης μεταξυ αγωγων.
Σε ορισμενους συνδιασμους μπορει να στερουνται την ψευδαισθηση ογκου
αλλα αυτο αντιμετωπιζεται με την....συνεργεια.
Δεν νοειται η χρηση συγκεκριμενου καλωδιου σε ολα τα setup.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.011
Μηνύματα
2.925.555
Members
38.120
Νεότερο μέλος
sonar12
Top