Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.408
Δεν βάζω επίτηδες βελόνα στο πικάπ έχει σπάσει από ξεσκόνισμα (τους αφήνω να σαπίσουν :cry:), δεν έχω και πολλούς δίσκους βέβαια καμμιά 250άρα, 300άρα ? 🤔 αγορασμένοι σχεδόν όλοι πριν το 2000.. :biggrin:
Ούτε καλό μηχάνημα για να με παρακινεί με κάποιο τρόπο.
Το είχα πάρει μόνο για να τους στροφάρω που και που έτσι για την ανάμνηση..
Αυτό που πραγματικά (ίσως το μόνο) που δεν θέλω ν' αποχωριστώ από τη vintage εποχή είναι το αναλογικό ραδιόφωνο.
Αυτό πραγματικά αν και έχει τα θεματάκιατ' μ' αρέσει..
Φυσικά δεν έχει να κάνει τίποτα από τα παραπάνω με την ποιότητα του ήχου..
Όλα τ' άλλα από pc - streaming..
Και ραδιόφωνον έχομεν. :D Και παίζει και καταπληκτικά... (μόνο τρίτον πρόγραμμα live). :D Σκηνή ; ... καλύτερη και απο βινύλιο, cd ακόμη και απο πολύ καλή λάμπα.

Κασετόφωνον, δεν έχομεν , το δώσαμε είς τας αδερφάς μας γιατί είχε πολλές κασέτες και τις λίγες δικές μας τις πέταξε η μανούλα μας ήδη απο φοιτητές γιατί ήταν βρώμικες και κακοδιατηρημένες. :D Αλλιώς θα είχαμεν και απο αυτό. Δεν έχομεν ταμπού. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
13.264
Reaction score
10.596
Πρώτα απο όλα φτιάξτε κανένα να ακούσουμε σε καμιά έκθεση έστω και μετά να θέλετε εξέλιξη στο θέμα αυτό.
Το event που έκανε η Athens Audio pro στο studio με τα Focal σε Atmos διάταξη ήταν άριστη ευκαιρία να εξερευνήσεις. Πού ήσουν; Μόνο να κράζεις.
 

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.408
Ποτε ήταν αυτό ; Με το ραντεβού που λέγανε στο νήμα για την έκθεση ;

Εγώ θέλω όμως ένα καλό σύστημα όχι τίποτε δευτεράντζα ήχο και βγάλω λάθος συμπέρασμα ή κακή εντύπωση. Θέλω το best they can do κάτω απο τις συνθήκες μιας έκθεσης.

Εξάλλου όμως όπως είπα ... εγώ δεν είμαι ο πελάτης τους. Δεν έχει σημασία και τι λέω. Για τους άλλους λέω να κάνουν.
 

Μηνύματα
533
Reaction score
706
Σε αυτό το στάδιο αναρωτιέμαι πόσο βάναυσο θα ήταν ν'αποκάλυπτα ΄΄κρυφές΄΄ θέσεις για τα εμπλεκόμενα τεμάχια sub...
Πίσω από την κεφαλή του κρεβατιού στο μέσον του πλάτους δωματίου:
View attachment 344975

Μπροστά από το κρεβάτι σταθερά στο μέσον του πλάτους:
View attachment 344976

Επίσης stacked:
View attachment 344977

Αλλά και στο μέσον της διάστασης που αντιστοιχεί στο μήκος δωματίου:
View attachment 344978


Μαζί με την εφαρμογή απορρόφησης στη ζώνη τρίτης προς τέταρτης οκτάβας και άνω συνδυασμένη με προσέγγιση στο οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα δράση η οποία αποκαθιστά στερεοφωνική σκηνή σα να ήταν τα main ηχεία ελεύθερα στο χώρο:
View attachment 344979


Οπωσδήποτε, άμα δεσμευόσουν να τα συνόδευες με καλώς ενσωματωμένα sub.:wink:

Τώρα στήνω πολυκαναλικά, αλλά δεν μου κάνει κέφι να τα χώσω πίσω σε αποθήκη...
Θα ήταν τιμή η τοποθέτηση στην ίδια λίστα με τον Μαρκήσιο.
Κάθε φωτογραφία έχει και διαφορετικά καλώδια ηχείων; :D ωραίο σεταπάκι όμορφα τα εχεις :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.924
Reaction score
21.064
Εγώ θέλω όμως ένα καλό σύστημα όχι τίποτε δευτεράντζα ήχο και βγάλω λάθος συμπέρασμα ή κακή εντύπωση. Θέλω το best they can do κάτω απο τις συνθήκες μιας έκθεσης.
Αν σε παραμυθιάσει ο ear με ατομική πρόσκληση και μπουφέ ψήνεσαι? :tongue::cry:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.758
Reaction score
29.246
να επενδύσεις ... για εντοιχισμό με γυψοσανίδες σε κοινόχρηστο οικιακό περιβάλλον
Υπάρχουν όμως κάποια θεματάκια με τα ντουβάρια. Πού βρίσκονται, σε τι αποστάσεις, τέτοια.


Και με αυτήν:
Η λύση της ηχομπαρας
 

Μηνύματα
15.292
Reaction score
17.408
Αν σε παραμυθιάσει ο ear με ατομική πρόσκληση και μπουφέ ψήνεσαι? :tongue::cry:
Έχω δηλώσει. Μόνο με τον Κο Χρήστο παρόντα ... αλλιώς αυτός θα με βαρέσει. :D Τους φοβάμαι λίγο όλους που ασχολούνται με το audio. :D Τι μπουφέ ; Μπριζόλες με αίματα ; Έχεις αποτρελαθεί τελείως ; Αυτός θα με σφάξει, και θα με φάει ωμό. :D Όταν θα ρωτάς μετά που είμαι, θα λέει δεν ήρθε ποτέ στο ραντεβού να ακούσει. :D:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.267
Reaction score
83.148
Το να βάλεις 11 ηχεία και 4 σαμπ σε ένα έτοιμο σαλόνι, χωρίς να το γκρεμίσεις, που έχει μέσα τραπεζαρία και επικοινωνεί με κουζίνα, όπως είναι δηλαδή το 90% των Ελληνικών σπιτιών είναι σχεδόν αδύνατο και για αυτό δεν βλέπεις πολύ κόσμο να το έχει κάνει, εκτός κάποιων εξαιρέσεων.
το κλασικό ελληνικό σαλόνι.
Το κλασικό ελληνικό σαλόνι, με κουζίνα, είναι απαράδεκτο. Για πολλούς λόγους, όχι μόνο για ήχο-εικόνα. Αν υπάρχουν χρήματα και όρεξη, το αλλάζεις.
Αν ήξερα πριν χρόνια αυτά που ξέρω σήμερα, ή αν μου τα έλεγε κάποιος, θα το είχα αποφύγει.
Ακόμα όμως και σε αυτήν την περίπτωση, όπου το σαλόνι έχει καλό σχήμα-χώρο, χωρίς τραπεζαρία και κουζίνα, πάλι θα προτιμούσα το dedicated.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.924
Reaction score
21.064
Υπάρχουν όμως κάποια θεματάκια με τα ντουβάρια. Πού βρίσκονται, σε τι αποστάσεις, τέτοια.


Και με αυτήν:
Πάντα θα υπάρχουν θέματα σε κοινόχρηστους (κάποια πιθανόν ανυπέρβλητα, άλλα όχι).
Αρχικά πρέπει να φταχτεί ο χώρος με βάση τον ήχο (θέση επίπλων κλπ) και όχι με άλλο γνώμονα ή τουλάχιστον ο συνδυασμός να ευνοεί τον ήχο.. (συνήθως δυσκολάκι)

Έχω δηλώσει. Μόνο με τον Κο Χρήστο παρόντα ... αλλιώς αυτός θα με βαρέσει. :D Τους φοβάμαι λίγο όλους που ασχολούνται με το audio. :D Τι μπουφέ ; Μπριζόλες με αίματα ; Έχεις αποτρελαθεί τελείως ; Αυτός θα με σφάξει, και θα με φάει ωμό. :D ¨οταν θα ρωτάς μετά που είμαι, θα λέει δεν ήρθε ποτέ να ακούσει. :D:D
Αν έρθει ο μανέστρος θα ακούσετε κλαρίνο live βρε, όχι το σύστημα.. :idk:
Να μην φας απ' τα ωμά αν δεν θες..
Σιγά μην σε ρωτήσουν και τι μπουφέ θα φτιάξουν..
Άμα πχιά..8-)
 

Μηνύματα
533
Reaction score
706
...χμ, εχουμε ανοιξει θεμα μουσικη υπνοδωματιου ? 😇
+edit αρχικα ποιοι εχουμε στησει καποιο συστημα σε υπνοδωματιο.
εγώ τι να πώ που το μειν μου σύστημα ειναι στο υπνοδωμάτιο; Στην αρχή (καιρό τωρα) το είχα στο γκαράζ αλλα μου ειπαν να το βγάλω για να βάζουν το αυτοκινητο μέσα οι οικογένια. (Ποτε δεν έβαζαν το αυτοκινητο μεσα παλιοτερα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.524
Και εκεί έχουμε επενδύσει κυριέ μου
Εντάξει, είναι γνωστό ότι είσαι μουσικόφιλος, οπότε ήταν αναμενόμενο.
Ρουν ρουλζζζζζζ. ❤

Εάν εννοείς πολυκάναλο ... δεν με ενδιάφερει
Τώρα, όσα δε φτάνει η αλεπού κάνεις. 😜🤭

και θεικά να παίζει συγκριτκά με ότι έχω εγώ (που αμφιβάλω) δεν πρόκειται να στήσω ποτέ για άλλους και πολλούς λόγους.
Βρε μη στήσεις ποτέ, σιγά τα ωα.
Σιγά τον καημό.

Αυτός θα με σφάξει, και θα με φάει ωμό.
Με το λιπάκι γύρω γύρω, πρέπει να είσαι νόστιμος.
Άμα ήταν νόμιμο να τρως ανθρώπους, θα είχαμε λύσει καταρχάς το θέμα του θερμοκηπίου, τον υπερπληθυσμό, το αποτύπωμα άνθρακος, τους Κινέζους, τους Ρώσους, τους γύφτους, τους μετανάστες, κι ένα σωρό άλλα προβλήματα.

Δυστυχώς όμως, δεν είναι. Τι α κάεις;
Γι'αυτό το ρίχνω στο μοσχάρι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.739
Reaction score
41.075
εγώ τι να πώ που το μειν μου σύστημα ειναι στο υπνοδωμάτιο; Στην αρχή (καιρό τωρα) το είχα στο γκαράζ αλλα μου ειπαν να το βγάλω για να βάζουν το αυτοκινητο μέσα οι οικογένια. (Ποτε δεν έβαζαν το αυτοκινητο μεσα παλιοτερα)
... οπως εχεις καταλαβει δεν γραφω κυριολεκτικα , αλλα μεταφορικα και περα απο μεταφορες μετακομησεις, εξατμησεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.524
View attachment 345141
🙊🙉🙈
Δια του λογου το αληθες, παραθετω μέρος της συσκευασιας, και συμφωνα με το προσωπικο κανονα να μην αναφερω εταιριες View attachment 345142
Και; Τα άκουσες;

Εμένα μ'αρεσουν τα wastlake, από τα χαρακτηριστικά τους, αν και δεν έχει τύχει να τα συναντήσω από κοντά.

ΥΓ. Αυτά που δείχνεις, δεν είναι τα μεγάλα τους. Είναι πολύ μεγάλα τα μεγάλα τους, τέρατα..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.739
Reaction score
41.075
Και; Τα άκουσες;

Εμένα μ'αρεσουν τα wastlake, από τα χαρακτηριστικά τους, αν και δεν έχει τύχει να τα συναντήσω από κοντά.

ΥΓ. Αυτά που δείχνεις, δεν είναι τα μεγάλα τους. Είναι πολύ μεγάλα τα μεγάλα τους, τέρατα..
-ετσι αμερικανικα μεγεθη-

βεβαια...ας πουμε "μπροστα στου Τζον Μαρκου τα μενιρ, ειναι βοτσαλακια..." :party:
...οχι σηκωθηκα και εφυγα.. (ειχα παει να παρω ιμαντα για πικαπ)
δηλαδη και να επαιζαν παλι δε θα εμπαινα να ακουσω... τοσο ζωντοβολο... :boast:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.872
Reaction score
133.524
Νταξ, δε χάνεις και τίποτα, μη φανταστείς.

Άμα δεις καμιά καλή γκόμενα όμως, μπες.
 


Μηνύματα
4.752
Reaction score
8.292
Αυτό το άλμα από τη μία διατύπωση του Ν.Κ. στο συμπέρασμά σου, δεν είναι λογικό.
Το κάνει επίτηδες για να με εκνευρίσει.
Είναι ένα είδος διασκέδασης για αυτόν.
Να προσέχει όμως μην αναγκαστώ στο τέλος να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του. :sneaky::biggrin:
 

Μηνύματα
4.932
Reaction score
4.092
Δεν εχεις καθολου αδικο.. Καπου το 2001 αν θυμαμαι καλα εστησα ενα 5.1 για τανιες εννοειται. Δοκιμασα και λιγο μουσικη με κατι παραγωγες θεαματων κυριως αλλα ποτε δεν μου εκατσε καλα. Μετα τα χρονια και τις μετακομισεις το 5.1 δε με ακολουθησε και εμεινε στο 2.0 που με τον ιδιο κορμο ακουω μια χαρα ακομα και σημερα . Αν δεν εχεις ιδοκτητο σπιτι με αποκλειστικο χωρο ειναι ουτοπια καθε τι παραπανω. Για τον πολυ κοσμο που δεν ψαχνει το κατι παραπανω ηχομπαρες και τυπου sonos θα κανουν νομιζω δουλεια μια χαρα αλλα τα ρητα τυπου Tool δεν λαμβανουν υποψην την καθημερινοτητα και τα πρακτικα ζητηματα ,για να μην το μπλεξουμε αν εχει νοημα να ακουω το κοντρα μπασο να μου'ρχεταο απο πισω δεξια επειδη ετσι αποφασισε ο μηχανικος για να γεμισει τον χωρο.
Λιγο μπερδεμενα τα λες.

Κατανοω οτι αν δεν εχεις ξεχωριστο χωρο να χτισεις πολυκαναλο το δυσκολια του εγχειρηματος. Αν εχεις sacd σε οποιαδηποτε μορφη και στησεις πολυκαναλο δεν υπαρχει συγκριση. Για σαλονι με την κλασικη μορφη που γνωριζουμε συμφωνω τοσο για δικαναλο οσο και για κατι τυπου Sonos.

Απο κει και περα το που θα ακουσεις το καθε οργανο ειναι οντως θεμα θεμα τεχνικο οπως το ιδιο συμβαινει και στο δικαναλο.

Σε μια ζωντανη συναυλια, ο τραγουδιστης η ο κιθαριστας μπορει ν αλλαζουν μερος στην σκηνη. Μπορουμε να φανταστουμε το εξης σκηνικο? Να ειναι ο κιθαριστας στην δεξια πλευρα ν ακουγεται κανονικα απ εκει, να αλλαξει θεση και να παει ακριβως αντιθετα (αριστερα) να τον βλεπεις οτι ειναι αριστερα και να τον ακους απ το δεξι ηχειο?

Παμε σ ενα αλλο σκηνικο. Εχει ενα σολο ντραμς. Εναν ντραμιστα. Ομως για τι ντραμς μιλαμε. Ενα θηριο που πιανει σχεδον ολη την σκηνη. Πρεπει απαραιτητα ν ακουγεται μονο αριστερα η δεξια η στο κεντρο?? Αυτο δεν ειναι αληθινος ηχος!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.033
Μηνύματα
2.925.999
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top