Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
4.772
Reaction score
8.350
Αυτό πάλι, γιατί το νομίζουν και το θεωρούν πολλοί audio people ως κακό ; Έτσι μπορείς να καταλάβεις και να ανακαλύψεις ότι υπάρχουν ενδεχόμενα πιο πολλά προτερήματα (ή και ελαττώματα) στον ήχο τους απο αυτά που είχες παρατηρήσει με σχετικά μικρή συγκρτικά χρονικά διάρκεια και περιορισμένο κιόλας αριθμό εγγραφών που είχες μαζί σου κατά την ακρόαση αγοράς.

Θα το λέει μάλλον κανά paper και χρησιμοποιείται αποσπασματικά ως μονόπλευρη λογική για να αποδείξει κάτι εκτός context. :D

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το κακό δεν συνηθίζεται. Πρώτα απο όλα κάθε φορά μετά απο ένα διάλειμμα δύο ημερών χωρίς να ακούσεις μουσική απο αυτό (το κάθε Χ μηχάνημα) και που ο εγκέφαλος "μηδενίζει" το όποιο κακό ή καλό θεωρούσε "reference" που του αποτυπώθηκε (και να δεχτούμε την "συνήθεια" δηλαδή αλλά και ότι ο ακροατής θα είναι τόσο χαμηλού IQ ή υψηλότατου bias ώστε επιπρόσθετα να μην κάνει basic extrapolation μεταξύ των sessions ακρόασης) ... στην αρχή (λέξη κλειδί) πάντα του νέου session πάλι τα ίδια καλά ή κακά χαρακτηριστικά θα παρατηρήσει. Εάν δεν ήταν έτσι τα πράγματα κάθε (όλοι) μηχανικός μίξης ή mastering θα έβγαζε πάντα τις χειρότερες παραγωγές και ανισορροπίες σε αυτήν. Για αυτό κάνουν και διάλειμμα. Μάλιστα για καλή μίξη η πρακτική κανονικά είναι ανά μισάωρο κιόλας maximum μια ώρα (και ας έχουν μάλιστα πολύ πιο εμπειρία). Μετά όταν βγάζουν το αρχείο κάνουν και άλλο διάλειμμα μιας ημέρας τουλάχιστον πριν ξαναπεισκεφτούν την χθεσινή μίξη.

Τέλος πάντων μετά απο ένα διάστημα οπου θα κρίνει ο ακροατής - ιδιοκτήτης τους ότι νοιώθει >90 % άνετα να βγάλει ένα πιο σίγουρο συμπέρασμα ... τότε μπορεί να ξέρει καλά τι έχει επιλέξει και να μιλήσει με μεγαλύτερη σιγουριά.
Άστα αυτά.... πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με τα Spendor του Δημήτρη:D που δεν φτιάχνουν ούτε με.... καλώδιο. :biggrin:
Για Συννεφιασμένη Κυριακή καλά είναι
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.950
Reaction score
21.128
Άστα αυτά.... πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με τα Spendor του Δημήτρη:D που δεν φτιάχνουν ούτε με.... καλώδιο. :biggrin:
Για Συννεφιασμένη Κυριακή καλά είναι
Κάντε ένα meeting να δείτε τι θα πάρω, μετά κάντε έναν έρανο και ψωνίστε ελεύθερα.. (εγώ ότι έδωσα έδωσα, αυτά ήταν).
Ότι κι αν ψωνίσετε καλό λόγο θα πω, δεν παρεξηγιέμαι και μ' αρέσουν οι εκπλήξεις.. 8-)
 

Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
Δεν νομίζω πως το θεωρεί κάποιος κακό καθώς συμβαίνει θέλουμε δεν θέλουμε..
Αυτό που έχει γραφτεί (αν θυμάμαι καλά) είναι να μην μπερδεύουμε αυτό που έχουμε συνηθίσει ή αυτό που μπορεί να γουστάρουμε (με τ' αλατοπίπερά του) με το ποιό είναι το σωστό.
Οκ, αποδεκτό.. ;)
Όχι αποδεκτό καθότι αποσπασματικό. Εξήγησα γιατί. Αντιμετωπίζεται εύκολα μην πω και ασυναίσθητα. Αρκεί να έχεις παρατηρητικότητα και να μην αφήνεις κάποιο bias να σε επηρεάσει. Εάν ένας ακροατής δεν έχει παρατηρήσει αυτό το απλό πράγμα και να το χρησιμοποιήσει υπέρ του μάλιστα ώστε να βγάλει πιο σωστό και ασφαλές συμπέρασμα ... ε τότε τι φτιάνουμε ;

Άντε να το δεχθούμε για κάποιον εντελώς άπειρο και πλήρως παρορμητικό που ακούει πρώτη φορά και σε μισή ώρα αγοράζει. Αλλά μέχρι και αυτός όταν πάει σπίτι θα καταλάβει εάν θες τη γνώμη μου. Δε νοείται να μην έχει καταλήξει και να μην έχει καταλάβει κάποιος με έστω μικρή εμπειρία , έστω και τυχαία βρε παιδί μου αυτή την αλληλουχία που ανέφερα και να λέει - ενστερνίζεται αποσπάσματα απο paper που έχουν πιθανόν απλώς σαν σκοπό να εντοπίσουν το φαινόμενο. Επίσης λύσεις σε αυτό το φαινόμενο μπορεί να μην είχε υποχρέωση ή να ήταν στο scope του ερευνητή. Η έρευνα του να αφορούσε άλλον τομέα και επιπτώσεις ή προσωρινής επικινδυνότητας αυτού.
 



Μηνύματα
7.099
Reaction score
1.161
Ερωτηση, ποσες μπομπινες εχεις? Στο περιπου.
Εχω 30 περίπου ταινίες και μερικές στο εξοχικό, κάποιες αντίγραφα . Ενας φίλος archiver μου φέρνει συχνά, για ακρόαση και transfer σε ψηφιακή μορφή , μπομπίνες και κασέτες από ζωντανές ηχογραφήσεις της δεκαετίας του 70, κυρίως,.
Σε κάποιες ηχογραφήσεις νομίζω ότι βρίσκομαι μέσα στο concert hall . Είχε βρει και πολύ υλικό από το Markee Club του Λονδίνου, πριν αυτό μεταφερθει στην οδό Charing Cross, τέλη 80.
Δεν είναι τόσο η ποιότητα της ηχογράφησης που με εντυπωσιαζει, όσο η αίσθηση και η ατμόσφαιρα του χώρου , σαν να βρίσκομαι εκεί και να ακούω μουσική μέσα από το πλήθος .
Σε κάποιες ταινίες ο ήχος δεν ακούγεται καλά, λόγω της κακής φύλαξης. Αν όμως σε εκείνη την ταινία τυγχάνει να είναι γραμμένη η μαγική φωνή του Ντέιβιντ Μπάϊρον των Ουράϊα Χιπ , τότε ποιος νοιάζεται για την ποιοτητα ;
 
Last edited:

Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
Θα εισηγηθώ πολυκαναλο με Spendor.
Θα αγανακτουσε μέχρι και ο Μπουτχιας :biggrin:
Που το πάς , που το φέρνεις εσύ για πολυκάναλο πάντα μιλάς. Οι 95 απο τις 100 λέξεις στην ζωή σου είναι η λέξη "πολυκάναλο". :D

- Πως πέρασες το ΣΚ σου Ν.Κ. ;

- Πολύ ώραια. Άκουσα ένα πολυκάναλο κλπ

- Τι έφαγες εκείνο το διάστημα Ν.Κ. ;

- Εννοείς πριν ή μετά αφού άκουσα το πολυκάναλο μου κλπ

- Μετά

- Α, μετά ξέχασα να φάω γιατί απορροφήθηκα απο τον τρομερό ήχο του πολυακαναλικού μου συστήματος κλπ

- Με την εκαστοτε σύντροφο γιατί πράγματα συζητάτε και πως περνάτε την ώρα σας ;

- Η σύντροφος μου και εγώ ταιριάζουμε, ακούμε συνήθως πολυκάναλο, δεν μιλάμε πολύ.

κ
ο
κ

:D😍
 
Last edited:


Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
κι όποτε το κάνουμε , το κάνουμε μαζί με άλλους, πολυκαναλικώς !
Μην το χοντραίνεις. :)

Ο Ν.Κ. είναι καλό παιδί. 😍

Απλώς είναι κακός με τους άλλους. 😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.950
Reaction score
21.128
Θα εισηγηθώ πολυκαναλο με Spendor.
Βέβαια αν είναι να κάμετε τέτοιο έξοδο δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να με ρίξετε πάλι στη σκοτεινιά και στα ενισχυτικά..
Ενεργά (τα Genelec one σε λευκό καλά θα'ταν) για να μην κάνουμε την ίδια κουβέντα ξανά στο μέλλον (περί σκοτεινιάς).

Απλά μια ιδέα ρίχνω μην καταπιέζεστε.. :whistling:
 

Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
Βέβαια αν είναι να κάμετε τέτοιο έξοδο δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να με ρίξετε πάλι στη σκοτεινιά και στα ενισχυτικά..
Ενεργά (τα Genelec one σε λευκό καλά θα'ταν) για να μην κάνουμε την ίδια κουβέντα ξανά στο μέλλον (περί σκοτεινιάς).

Απλά μια ιδέα ρίχνω μην καταπιέζεστε.. :whistling:
Ας διαλέξουν ότι θέλεις εσύ. :D

Για σένα πλερώνει η Επερεσία. Θα εισηγηθώ. Ο Κος Χρήστος σε συμπαθεί, θα εγκρίνει το κονδύλι αμέσως. :D😍
 

Μηνύματα
7.099
Reaction score
1.161
Βέβαια αν είναι να κάμετε τέτοιο έξοδο δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να με ρίξετε πάλι στη σκοτεινιά και στα ενισχυτικά..
Ενεργά (τα Genelec one σε λευκό καλά θα'ταν) για να μην κάνουμε την ίδια κουβέντα ξανά στο μέλλον (περί σκοτεινιάς).

Απλά μια ιδέα ρίχνω μην καταπιέζεστε.. :whistling:
Μην το συζητάς, το τέλος εγώ το ξέρω, ότι είναι με ενεργα ηχεία Neumann, να ταιριάζουν και με τα μικρόφωνά μου, χα χα !
 

Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
Μην το συζητάς, το τέλος εγώ το ξέρω, ότι είναι με ενεργα ηχεία Neumann, να ταιριάζουν και με τα μικρόφωνά μου, χα χα !
Η Επερεσία δικαιολογεί και εγκρίνει κονδύλια ... και για μπομπινόφωνα. 😍

Nα μας δώσεις τα στοιχεία του φίλου σου στα archives αρκάιβς να του κάνουμε μια γεναιόδωρη δωρεά. Είμαστε υπέρ της διατήρησης της τέχνης. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.950
Reaction score
21.128
Ας διαλέξουν ότι θέλεις εσύ. :D

Για σένα πλερώνει η Επερεσία. Θα εισηγηθώ.
Όχι ρε η Επερεσία..
Πολυκάναλος ''καίγεται'' για το πως ακούω σπίτι, στους πολυκάναλους να κάμει ο ίδιος το αίτημα..
Αν εγκριθεί και οι παροχές είναι υψηλού επιπέδου 'γω την άλλη μέρα θα γράφω..

-Πως άκουγα απ' τα σαπάκια τόσα χρόνια oh God..
-Πως ακούτε μουσική από μονοκάναλο δεν ξέρω..
-Γυρίστε κανα δίσκο να φύγουν τα κουνούπια..
-ProΑc, ProΑc, ProΑc, κλπ..

Μεγάλο ρεπερτόριο..

Είμαι εύπλαστος χαρακτήρας.. :tongue:



Ο Κος Χρήστος σε συμπαθεί, θα εγκρίνει το κονδύλι αμέσως. :D😍
Τα αισθήματα είναι αμοιβαία.. ;)
 

Μηνύματα
7.099
Reaction score
1.161
Η Επερεσία δικαιολογεί και εγκρίνει κονδύλια ... και για μπομπινόφωνα. 😍

Nα μας δώσεις τα στοιχεία του φίλου σου στα archives αρκάιβς να του κάνουμε μια γεναιόδωρη δωρεά. Είμαστε υπέρ της διατήρησης της τέχνης. :D
Δυστυχώς δεν έχει Νταϊάνα Κραλ, ούτε Olympians
 

Μηνύματα
15.332
Reaction score
17.501
Είμαι εύπλαστος χαρακτήρας.. :tongue:
:D :D
Δυστυχώς δεν έχει Νταϊάνα Κραλ, ούτε Olympians
Ε, τώρα για να είμαστε δίκαιοι, ούτε (The) Walkabouts έχει σε reel to reel αλλά αυτό δεν σε σταμάτησε απο το να τους ακούσεις. :D 😍
 


Μηνύματα
4.942
Reaction score
4.117
Για τα Rogers δεν σχολίασε κανείς.
Τρία κυλινδράκια.
Αν τα Quad με μάγεψαν σε συμφωνική μουσική, τούτα με μάγεψαν σε τζάζ ροκ. Στεγνά και καθαρά, όπως μου αρέσει να ακούω. Και η σκηνή ακλόνητη. Έβλεπες ρε παιδί μου τα ντραμς π.χ. ακριβώς πού είναι, αλλά έβλεπες και την μπότα πού χτυπάει και την μπαγκέτα πάνω κάτω και πέρα δώθε! Και πρέπει να είχαν ευρύ sweet spot. Ο τύπος είχε ολόκληρη εξέδρα σε τρία επίπεδα και πλάτος 5 καθισμάτων, μπορεί και παραπάνω δεν θυμάμαι τώρα. Και μας είπε "καθίστε όπου θέλετε, το ίδιο κάνει". Απόσταση ακρόασης 3 μέτρα.
Για ποια Quad αναφερεσαι, γιατι ολα δεν ειναι ιδια
 

Μηνύματα
1.952
Reaction score
2.930
Ωχ, αυτό που είχα προβλέψει ότι θα γίνει αλλά νόμιζα ότι είχαμε λίγο χρόνο ακόμη, συνετελέσθη γρηγορότερα απο το αναμενόμενο. Η συμφωνία μεταξύ Π.Α.Η. και Ν.Κ. Επίκειται και αναμένεται, χωρίς ακόμη να το γνωρίζουν κάν τα δύο εμπλεκόμενα μέρη και η συμφωνία μεταξύ Π.Α.Η και Ear. Αυτό για αυτούς που νομίζουν ότι το audio συνήθως χωρίζει τους ανθρώπους (thva δηλαδή) ενώ τελικά πολλές φορές τους ενώνει (Bhutia δηλαδή).

Τι λένε βρε Δημήτρη 777 (-υψηλό IQ) αυτοί ; Spendor έχεις όντως ; Για βάλτους στην θέση τους. Δεν κοιτάνε λέω εγω και οι δύο τα Cavourdistiria τα δικά τους ; Και καλά ο ένας (το γκαραζοπανκιό) έχει δύο μόνο. Ο άλλος (το σκέτο πανκιό) που νόμιζε ότι άμα πάρει πολλά θα είναι καλύτερα και μη αντιληπτά όπως λέει ο Stavroz ;

:D :D
Θα σε σώσω εγώ από αυτούς. "Τους.έχω". Pm..
 

Μηνύματα
7.099
Reaction score
1.161
:D :D

Ε, τώρα για να είμαστε δίκαιοι, ούτε (The) Walkabouts έχει σε reel to reel αλλά αυτό δεν σε σταμάτησε απο το να τους ακούσεις. :D 😍
Οι χεβιμεταλάδες δεν είναι best-άκηδες . Η ταινία των ΄'The Walkabouts " ήταν δώρο του δασκάλου της κιθάρας . Αυτός ακούει ακόμα με ένα αρχαίο σύστημα της B&O και το άτιμο παιζει ακόμα μουσική . Μόνο στα ηχεία είχε αλλάξει τα foam edges και έκανε και ένα recapping στον ενισχυτή στην B&O, όπως μου είχε πει
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.070
Μηνύματα
2.927.119
Members
38.127
Νεότερο μέλος
greekdori
Top