Eurovision 2024

Τατατατα ?

  • Μαπα

    Votes: 49 62,0%
  • Καλουτσικο

    Votes: 4 5,1%
  • Καλο

    Votes: 8 10,1%
  • Γάμ@το

    Votes: 11 13,9%
  • Γ@μάτο

    Votes: 7 8,9%

  • Total voters
    79

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.669
Reaction score
32.629
ΥΓ. Τώρα τελευταία βλέπω ότι ερμηνεύουν και λατινικές γραφές, ως αλβανικές! Έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο! :roflmao:
Θα γνωρίζεις ότι απέκτησαν κανονικά δική τους γραφή μόλις το ...1908!

Ενας λαός που υποτίθεται πως ζούσε δίπλα σε Έλληνες και Ρωμαίους για χιλιάδες χρόνια.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
987
Reaction score
1.020
Είναι στα τοπ χειρότερα. Χειρότερο και από του Ρακιντζη. Χειρότερο και από το κλόουν,δεκαετια 80 αν θυμάμαι.
Λίγα με Ρακιτζή!!! :bigboss: Το πιο προχω κομμάτι που έχει παίξει ever! Και αρέσει και σήμερα σε όλους, έχει γίνει classic
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.789
Χειρούργος λαλεί ........ ,
- Σφυγμοί τώρα !
Βοηθητική ομάδα εν χορώ .....
- Χτυπάει η καρδιά του δυνατά τα τα τα ....

-
marina satti , zari , ....άλλο ενα τραγούδι για τα χειρουργεία ! :dance2:

-
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.669
Reaction score
32.629
Δεν ασχολήθκα ποτέ σοβαρά με τη ελληνική μουσική, ο δε Νταλάρας κάθε φορά που τον ακούω μου βγάζει ένα αποκρουστικό φάλτσο, μελωδικά και φωνητικά.

Ασχέτως του πώς τον βλέπουμε ως χαρακτήρα ή ως είδος, και μόνο ότι τον εμπιστεύτηκαν Χατζιδάκις και Θεοδωράκης αρκεί για να μη μας πέφτει στο μουσικό σκέλος κανένας λόγος.
 
  • Like
Reactions: gid

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
449
Reaction score
294
Τα πιο παλιά χρόνια, το κοινό μέσω ψηφοφορίας καθόριζε ποιό μουσικό κομμάτι θα μας εκπροσωπούσε στην eurovision.Την διοργάνωση της ψηφοφορίας πραγματοποιούσε η ΕΡΤ.
Αυτό το καθεστώς σταμάτησε με τις απευθείας αναθέσεις των τραγουσιών απο την ΕΡΤ.Τι μεσολάβησε ξέρει κάποιος.;
 

TGD

Μηνύματα
7.621
Reaction score
7.602
Το ότι οι δισκογραφικές καλύπτουν τα περισσότερα, αν όχι και όλα, τα έξοδα.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.055
Reaction score
8.806
Απ το τουητα:

«Το τραγούδι της Μαρίνας Σάττι είναι σαν να μπαίνεις στο σπίτι και η βαρύκοη μάνα σου να βλέπει
μπόλιγουντ στο σαλόνι, ο αδερφός σου στο δωμάτιο έχει βάλει τραπ κι ο πατέρας σου ξυριζεται στο μπάνιο ακούγοντας Μπρεγκοβιτς.»
 

Μηνύματα
791
Reaction score
1.465
Να και μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση του τραγουδιού. Πολύ σωστά εντόπισε τον (ελάχιστα συγκαλυμμένο) σατιρικό χαρακτήρα του και το ότι είναι πράγματι meta, τι πιο ταιριαστό για την εποχή αυτή.



Ένα ποτ πουρί από τα πιο διαφορετικά μουσικά είδη – τραπ, μοιρολόι electro, μπόλυγουντ – ένας κυκεώνας από σκηνές και εικόνες ατάκτως ερριμμένες, το Ζάρι της Μαρίνας Σάττι είναι ο ορισμός του meta.

Μια ιστορία χωρίς συνοχή, μια κατακερματισμένη εμπειρία σαν αυτή που βιώνει καθημερινά ο χρήστης του TikTok όταν σκρολάρει στο κινητό του το ένα βιντεάκι μετά το άλλο, από συνταγές μαγειρικής, μέχρι κοινοτοπίες συμβουλευτικής.

Η γλώσσα του σχιζοειδής - μια αλληλουχία "καθαρών" σημαινόντων (χωρίς σημαινόμενα) και ασύνδετων δρώμενων, σε ένα διαρκές παρόν δίχως ιστορικότητα.

Το κομμάτι ειπώθηκε ότι παρωδεί τη σύγχρονη τουριστική Ελλάδα, αλλά είναι μάλλον πιο κοντά σε αυτό που ο F. Jameson περιέγραφε ως pastiche.

Όπως η παρωδία, το pastiche είναι η μίμηση ενός ιδιότυπου στυλ, η χρήση μια υφολογικής μάσκας. Είναι όμως μια μίμηση ουδέτερη, χωρίς τις κριτικές αιχμές της παρωδίας, ακρωτηριασμένη από τη σατιρική παρόρμηση, δίχως γέλιο – μια παρωδία «άσφαιρη».

Το Ζάρι σαρκάζει το κιτς παλίμψηστο της τουριστικής Αθήνας, ενόσω το απολαμβάνει βουλιμικά. Παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά, αλλά με την απαραίτητη δόση κυνισμού των social media. Ειρωνεύεται και ταυτόχρονα εκστασιάζεται, με αυτό που υποτίθεται ότι σατιρίζει.

Το Ζάρι δεν παραπέμπει σε κάτι πιο βαθύ, σε κάποια κρυμμένη αλήθεια, αυτό που βλέπουμε, αυτό υπάρχει - πολλαπλές επιφάνειες που εναλλάσσονται με ρυθμούς πολυβόλου.

Ο κόσμος μας άλλωστε είναι επίπεδος - η Ακρόπολη μια στιγμή της καταναλωτικής εμπειρίας, δίπλα στο σουβλάκι και το τουμπερλέκι, όπως στο βίντεο κλιπ.

Αλλά παρά την έλλειψη βάθους και τη φαινομενική αποστασιοποίηση, το αιώνιο παρόν βιώνεται με αυξημένη συναισθηματική φόρτιση.

Είτε αρνητικά, μέσα από το μόνιμο άγχος, είτε θετικά, με την αναζήτηση όλο και πιο έντονων συγκινήσεων και ευφορίας, ακόμα και τεχνητής (ναρκωτικά). Σαν κι αυτή που προσφέρει το κομμάτι της Μαρίνας Σάττι.

Το Ζάρι είναι το τριπάκι του ΤικΤοκικού λαού.



Και ένα εξτραδάκι επίσης ενδιαφέρον:

 


Μηνύματα
1.287
Reaction score
2.132
Ποσο για τον φουτσο αναλυση.
Δηθεν ψαγμενος.
Κουλτουριαρηδες του κωλου.
 

Μηνύματα
13.704
Reaction score
6.684
Mόλις τώρα το άκουσα........αχταρμάς και απορώ πως δέχονται (έστω οι ερμηνευτές της πλάκας) να πηγαίνουν στον διαγωνισμό με τέτοια μαλακοτράγουδα. Που είσαι βρε Ελενάρα με τις μπουτάρες σου και την λύρα να τους τρελάνεις όλους πάλι......
 

Μηνύματα
791
Reaction score
1.465
Ποσο για τον φουτσο αναλυση.
Δηθεν ψαγμενος.
Κουλτουριαρηδες του κωλου.
Δεν έχω σχηματίσω την εντύπωση ότι ο συγκεκριμένος παίρνει τόσο στα σοβαρά τον εαυτό του όσο αφήνεις να εννοηθεί πάντως..

Μεταξύ σοβαρού και αστείου είναι όλα αυτά, δεν ξέρω γιατί συγχύστηκες τόσο, δες το σαν μία διανοητική άσκηση.

Οι χαρακτηρισμοί που απευθύνεις πιο πολύ σε λούμπεν μου κάνουν, αυτοί λένε κάτι τέτοια, "θολοκουλτουριάρηδες" και λοιπά.
 


Μηνύματα
1.287
Reaction score
2.132
Δεν έχω σχηματίσω την εντύπωση ότι ο συγκεκριμένος παίρνει τόσο στα σοβαρά τον εαυτό του όσο αφήνεις να εννοηθεί πάντως..

Μεταξύ σοβαρού και αστείου είναι όλα αυτά, δεν ξέρω γιατί συγχύστηκες τόσο, δες το σαν μία διανοητική άσκηση.

Οι χαρακτηρισμοί που απευθύνεις πιο πολύ σε λούμπεν μου κάνουν, αυτοί λένε κάτι τέτοια, "θολοκουλτουριάρηδες" και λοιπά.

Αυτος ειτε το παιρνει στα σοβαρα ειτε οχι, μου θυμισε το αλλο το νουμερο που εκανε αξιολογησεις (ή οτι αλλο ηταν αυτο που εκανε) στο cinemad.
 


Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Λετε λετε ..... Μηπως θα θελατε να εχουμε καμια χαζη (😍) μπαλαντα σαν της Γαλιας?

 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.788
Reaction score
31.434
Εμενα μου αρεσε. Το ακουσα χωρις να βλεπω το βιντεο και ηταν μια χαρα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.071
Μηνύματα
2.887.589
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top