F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι κάθε δευτερεύον θα έχει την δική του γέφυρα, θα βάλεις και bypass caps βέβαια.

Το soft-start είναι του elector?
 



Μηνύματα
852
Reaction score
748
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τροφοδοτικά : http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

Θα φτιάξω κάτι τέτοιο, προς το παρόν:

Έχω δυο γέφυρες αλλά η μια είναι 35Α και η άλλη 50Α. Θα εχω πρόβλημα ?

Τι λέτε ? Κάποια βελτίωση μήπως ?
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το τροφ του ΤΝΤ ειναι Εξαιρετικό.

Οι γέφυρες πρεπει να ειναι ιδιες.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σημερα πραγματοποιηθικε το συγκριτικο με τα nc400.
πρωτα επαιξαν τα ncore και μετα συνδεθηκαν τα f.o.
σε πρωτο ακουσμα τα f.o ηταν πολυ πισω μειωμενη αναλυση οι φωνες πολυ πιο πισω και δυσδιακριτες και μονο στα πριμα ηταν λιγο καλυτερα αλλα σαν συνολο ηταν πισω σε σημειο που αρχισα να απορω για αυτα που ειχα ακουση και για τα ucd.
αποφασισαμε να αφησουμε να ζεσταθουν αλλα δεν πιστευα οτι θα βελτιωθουν τοσο πολυ.
μια ωρα μετα ακουσαμε ξανα και ο ηχος ηταν πολυ καλυτερος και μετα ξανασυνδεσαμε το ncore.
αυτη τη φορα τα πραγματα αλλαξαν.ο ηχος χειροτερεψε ελαφρως.
λιγο πιο σκληρα μεσαια και πριμα και μικροτερα σωματα.
τελικα ναι τα f.o παιζουν καλυτερα και στο μονο που υστερουν ειναι στην ατακα του μπασου που δεν εχω ακουση ενισχυτη να φτανη τα ncore αλλα και f.o δεν ειναι πολυ πισω παρολο που ειναι αρκετα μικροτερος σε ισχυ.
μη φανταστειτε τιποτα μεγαλες διαφορες.
η σκληροτητα του ncore θα μπορουσε να φυγη με διαφορετικα καλωδια(τοσο μικρες ειναι).
ωστοσο ο τεμπελογατος αξιζη συγχαρητηρια.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
σημερα πραγματοποιηθικε το συγκριτικο με τα nc400.
πρωτα επαιξαν τα ncore και μετα συνδεθηκαν τα f.o.
σε πρωτο ακουσμα τα f.o ηταν πολυ πισω μειωμενη αναλυση οι φωνες πολυ πιο πισω και δυσδιακριτες και μονο στα πριμα ηταν λιγο καλυτερα αλλα σαν συνολο ηταν πισω σε σημειο που αρχισα να απορω για αυτα που ειχα ακουση και για τα ucd.
αποφασισαμε να αφησουμε να ζεσταθουν αλλα δεν πιστευα οτι θα βελτιωθουν τοσο πολυ.
μια ωρα μετα ακουσαμε ξανα και ο ηχος ηταν πολυ καλυτερος και μετα ξανασυνδεσαμε το ncore.
αυτη τη φορα τα πραγματα αλλαξαν.ο ηχος χειροτερεψε ελαφρως.
λιγο πιο σκληρα μεσαια και πριμα και μικροτερα σωματα.
τελικα ναι τα f.o παιζουν καλυτερα και στο μονο που υστερουν ειναι στην ατακα του μπασου που δεν εχω ακουση ενισχυτη να φτανη τα ncore αλλα και f.o δεν ειναι πολυ πισω παρολο που ειναι αρκετα μικροτερος σε ισχυ.
μη φανταστειτε τιποτα μεγαλες διαφορες.
η σκληροτητα του ncore θα μπορουσε να φυγη με διαφορετικα καλωδια(τοσο μικρες ειναι).
ωστοσο ο τεμπελογατος αξιζη συγχαρητηρια.
υ.γ.3 ατομα ακουσαμε τα ιδια και οι αλλοι δυο εχουν ncore.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
καλησπέρα τα υπόλοιπα μηχανήματα ποια ήταν προενισχυτης?πηγή?ηχεια?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ηχεια atc 40αρια και πηγη ενα dac/dsp alpine που ειναι και προενισχυτης (ναι αυτοκινητου ειναι αλλα παιζη παρα πολυ καλα)
 


Μηνύματα
531
Reaction score
126
Ok
ηχεια atc 40αρια και πηγη ενα dac/dsp alpine που ειναι και προενισχυτης (ναι αυτοκινητου ειναι αλλα παιζη παρα πολυ καλα)
οκ απλα ρώτησα γιατι τα ncore το θέλουν το γκαζάκι τους
για να οδηγηθούν σωστά,ποσα volt εβγαζε ο συγκεκριμένος προενισχυτης??
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ok


οκ απλα ρώτησα γιατι τα ncore το θέλουν το γκαζάκι τους
για να οδηγηθούν σωστά,ποσα volt εβγαζε ο συγκεκριμένος προενισχυτης??
ιδιο gain εχουν επαιζε και λιγο πιο σιγα ο f.o στη ιδια θεση του ποτ λογω λιγοτερων watt.
4 volt βγαζη το alpine.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Αυτα που λεγονται στο παραπανω αρθρο για τα μοσφετ σιγουρα αφορανε τα παλια μοσφετ και οχι τα συγχρονα , τα συγχρονα μοσφετ ειναι βελτιωμενα , δλδ ειναι πολυ πιο γρηγορα και με χαμηλοτερες χωρητικοτητες εισοδου ( Cgs ) , επισης δεν καθοριζουν αυτα και μονο αυτα τον ηχο του ενισχυτη , το σχεδιο παιζει τον συμαντικοτερο λογο π.χ ποση αναδραση εχει , τι τυπο αναδρασης εχει και εαν ειναι πληρες συμετρικο η συμετρικο / ασυμετρο αυτο το σχεδιο και αλλα πολλα .
Εγω παντως δυο mosfet εχω ακουσει (το ενα καινουργιο μοντελο) και το παραπανω σχολιο για τον ηχο τους (αργο μπασο, πεπλο, θορυβο, μουσικοτητα) πεφτει 100% μεσα.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Εγω παντως δυο mosfet εχω ακουσει (το ενα καινουργιο μοντελο) και το παραπανω σχολιο για τον ηχο τους (αργο μπασο, πεπλο, θορυβο, μουσικοτητα) πεφτει 100% μεσα.
Ποια;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το σχέδιο έχει τη μεγαλύτερη σημασία.
Γιώργο, από άποψη μεγέθους και ρεαλισμού σκηνής, εντοπισμό και μεγέθη των ειδώλων και βάθους, τί λέει?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αλεξη το τεστ ειχε συγκριτικο χαρακτηρα μεταξυ των δυο μια και δεν υπηρχε χρονος για fine tuning.
ωστοσο εχει η σκηνη ειναι ξεκαθαρη και η πληροφορια χωρου αρκετη.
ειδικα το βαθος.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Εγω παντως δυο mosfet εχω ακουσει (το ενα καινουργιο μοντελο) και το παραπανω σχολιο για τον ηχο τους (αργο μπασο, πεπλο, θορυβο, μουσικοτητα) πεφτει 100% μεσα.
Οπως ειπα και πριν το σχεδιο εχει τον σημαντικοτερο λογο ( στο ποστ #79 ) , τα δε συγχρονα μοσφετ ειναι ταχυτατα και με εκταταμενη αποκριση συχνοτητων και δεν το λεω ετσι απλα , το λεω εκ πειρας διοτι φτιαχνω εναν υβριδικο ενισχυτη με μοσφετ στην εξοδο αυτες τις μερες , αλλα και μονο τα τεχνικα χαρακτηριστικα καποιων μοσφετ να δεις θα καταλαβεις ποσο γρηγορα ειναι , το πιο πιθανο ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα που ακουσες να ηταν με καποιο ιδιαιτερο σχεδιο ωστε εσκεμενα να εχουν αυτην την μουσικοτητα που αναφερεις .
 

K

kimon

Guest
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τροφοδοτικά : http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

Θα φτιάξω κάτι τέτοιο, προς το παρόν:

Έχω δυο γέφυρες αλλά η μια είναι 35Α και η άλλη 50Α. Θα εχω πρόβλημα ?

Τι λέτε ? Κάποια βελτίωση μήπως ?
Έχεις σκεφθεί την λύση capacitance multiplier;Μειώνει το ripple,αλλά βέβαια είναι κάτι που γίνεται και σε δεύτερη φάση,αν διπιστώσης σχετικό πρόβλημα
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.034
Μηνύματα
2.885.995
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top