F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία



Μηνύματα
852
Reaction score
748
Μπορεί ο back να πήρε τη πρωτιά παγκοσμίως στις ακροάσεις,
αλλά εδώ το πρότζεκτ προχωράει με γοργούς ρυθμούς :party: ... λόγω εκλογών :lol:

Η φαρνατζοδουλειά τελείωσε. Τελικά το κουτί δεν είναι και τόσο κακό !!!

front.JPG


back.JPG


inside.JPG


ελπίζω να φτάνουν οι ψύκτρες γιατί πολύς ντόρος γίνεται για τη θερμοκρασία.
...
 

Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
τι μεγεθος εχουν; μεγαλες φαινονται.
0.4c\w φτανουν.
 


Μηνύματα
852
Reaction score
748
Έχω παραλάβει κι εγώ,παιδιά,2 πλακέτες FO και ,αν γίνεται,θα ήθελα να πάρω μέρος στη συζήτηση.
Theodosis ,δεν σε έπεισε το κουτί του Γάτου;(πέραν του οικονομικού).Έπειτα, σχετικά με την προστασία των ηχείων,είχε δηλώσει ότι, για όσους έχουν Connex, θα σχεδιάσει κάτι που θα χρησιμοποιεί την θύρα ανίχνευσης DC που υπάρχει στο τροφοδοτικό.Δεν είναι αρκετά αξιόπιστο;
Με ποιο τροφοδοτικό θα τον φτιάξεις ... να κάναμε κανένα συγκριτικό ?
 

K

kimon

Guest
Με ποιο τροφοδοτικό θα τον φτιάξεις ... να κάναμε κανένα συγκριτικό ?
Σκέφτομαι για το Hypex,αλλά δεν το έχω παραγγείλει ακόμη.Πάντως ο LC είναι της υπομονής...Χτες δημοσίευσε νέο διάγραμμα γείωσης και μας έχει στο περίμενε για το κύκλωμα προστασιας που θα συνεργάζεται με το Hypex.To δικό του κουτί πάλι αργεί κι αυτό.Θα τελειώσω όμως το VSSA, μόλις τρυπήσω την ψύκτρα.
 



K

kimon

Guest
πρεπη να σε φτανη ισα ισα.
Δεν θέλω να μπω σε βαθειά (οικονομικά εννοώ) νερά.Πριν από 6 χρόνια αγόρασα (μεταχειρισμένα φυσικά) τα Beolab 5 για ξορκίσω την "αρρώστια",όμως το μικρόβιο του diy με ξαναχτύπησε μετά από λήθαργο πολλών χρόνων.Με τις υπάρχουσες συνθήκες αυτή θα είναι μάλλον η τελευταία κατασκευή,από 'δω κι εμπρός μόνο μικροβελτιώσεις.
 


Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
Δεν θέλω να μπω σε βαθειά (οικονομικά εννοώ) νερά.Πριν από 6 χρόνια αγόρασα (μεταχειρισμένα φυσικά) τα Beolab 5 για ξορκίσω την "αρρώστια",όμως το μικρόβιο του diy με ξαναχτύπησε μετά από λήθαργο πολλών χρόνων.Με τις υπάρχουσες συνθήκες αυτή θα είναι μάλλον η τελευταία κατασκευή,από 'δω κι εμπρός μόνο μικροβελτιώσεις.
http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-tc-fan-120mm-p-PER.650181

με δυο μοντουλ πανω στην ψυκτρα η θερμοκρασια απο 60+ επεσε στους 40.

εχει θερμοσενσορα αλλα απο οτι βλεπω δεν χρειαζεται καν αφου οι 300 στροφες που ειναι το μινιμουμ οταν δεν ζεσταθη ο σενσορας αρκουν.

φυσικα ο θορυβος ειναι μηδενικος.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008



Εγώ θα έβαζα τον μετσ/τή στην πρόσοψη του κουτιού και τους πυκνωτές προς την πλάτη για να απομακρινω το μαγνητικό πεδίο του μετσ/τή από τις εισόδους.

Μια δεύτερη γέφυρα επίσης θα ήταν καλή ιδέα καθώς και ένα soft start.
 


Μηνύματα
4.344
Reaction score
1.765
όχι όμως και ο κραδασμοί.
οκ εγω δεν ακουω να αλλαξε κατι τωρα αν καποιος δεν μπορη να κοιμηθη το βραδυ βαζη δυο μεγαλυτερες ψυκτρες και τελειωνη το θεμα.

υ.γ.μιλαμε για δυο μοντουλ στην ψυκτρα με ενα ειναι οκ.
 

K

kimon

Guest
Δηλαδή; o_O
Καλή ή κακή;
Εννοώ ότι ο ήχος έχει αυτήν την χαρακτηριστική γλυκύτητα των μόσφετ.
Υ.Γ. Ο ΤΧ 50 έχει ολοκληρωμένα με μόσφετ στην έξοδο.
 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Εννοώ ότι ο ήχος έχει αυτήν την χαρακτηριστική γλυκύτητα των μόσφετ.
Γούστα είναι αυτά.....:rolleyes:...και σε άμεση εξάρτηση με τα ηχεία.

Βέβαια τα πάντα βελτιώνονται με τα χρόνια.

"....Ever hear the phrase "mosfet mist?" I used to own an older Conrad Johnson solid-state amp which was class AB with mosfets in the output stage. Despite the class AB bias, it was always pleasant to listen to, but suffered from three serious flaws: 1) limp wristed and poorly defined bass reproduction, 2) fuzziness in midrange and treble, and 3) poor soundstaging cues as performers were lost in a flattened, homogenized stage that was compromised by an elevated noise floor. These are traditional sins associated with mosfet output stages in solid-state amps, though designers frequently use them because of their significant strength: they sound sweet and musical. If I had to create some guidelines on the flaws of solid-state output stages, it'd be that mosfets have a haze, and bipolars have ringing; haze is like a fog limiting transparency into the presentation, whereas ringing is an obnoxious distortion added to the mid-treble presentation."

http://www.positive-feedback.com/Issue52/pass_xa60.htm
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Αυτα που λεγονται στο παραπανω αρθρο για τα μοσφετ σιγουρα αφορανε τα παλια μοσφετ και οχι τα συγχρονα , τα συγχρονα μοσφετ ειναι βελτιωμενα , δλδ ειναι πολυ πιο γρηγορα και με χαμηλοτερες χωρητικοτητες εισοδου ( Cgs ) , επισης δεν καθοριζουν αυτα και μονο αυτα τον ηχο του ενισχυτη , το σχεδιο παιζει τον συμαντικοτερο λογο π.χ ποση αναδραση εχει , τι τυπο αναδρασης εχει και εαν ειναι πληρες συμετρικο η συμετρικο / ασυμετρο αυτο το σχεδιο και αλλα πολλα .
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748



Εγώ θα έβαζα τον μετσ/τή στην πρόσοψη του κουτιού και τους πυκνωτές προς την πλάτη για να απομακρινω το μαγνητικό πεδίο του μετσ/τή από τις εισόδους.

Μια δεύτερη γέφυρα επίσης θα ήταν καλή ιδέα καθώς και ένα soft start.

Σωστός !!!!

inside2.JPG


εχουμε και soft start, τι μας περασες ?

αλλά η δεύτερη γέφυρα, πως ? Μια σε καθε δευτερεύον ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.859
Μηνύματα
2.920.027
Members
38.104
Νεότερο μέλος
TDKmaniac08
Top