KRELL FPB 400 CX

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Οι προενισχυτες της KRELL εχουν αντισταση εξοδου απο 6 - 12 Ohm.
Αντιθετα οι λαμπατοι εχουν συνηθως 600 και πολλες φορες παραπανω.

Ο Perreaux εχει στην εισοδο του τελεστικο, απο την αλλη ο KRELL θελει ρευματακι στην εισοδο του...

Οι διαφορες ειναι μεγαλες....
O τελεστικός ενισχυτής στον Perreaux είναι στο κύκλωμα ανάδρασης της DC τάσης στην έξοδο του ενισχυτή.

Και εμένα πήγε το μυαλό μου στην αντίσταση εξόδου του προενισχυτή αλλά το κύκλωμα του είναι δύο σταδίων με ακόλουθο καθόδου στην έξοδο (μοναδιαίο κέρδος τάσης), που σημαίνει αντίσταση εξόδου κάτω από 200 Ω, και συνολικό κέρδος, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, 12 db.
Αυτό σημαίνει πως υπεραρκεί για να οδηγήσει τον τελικό.

Βλάση μήπως έχει τροποποιηθεί ο πρό και έχει αφαιρεθεί το στάδιο του κέρδους ενώ έχει μείνει μόνο το στάδιο απομόνωσης που έχει μοναδιαίο κέρδος?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

O τελεστικός ενισχυτής στον Perreaux είναι στο κύκλωμα ανάδρασης της DC τάσης στην έξοδο του ενισχυτή.

Και εμένα πήγε το μυαλό μου στην αντίσταση εξόδου του προενισχυτή αλλά το κύκλωμα του είναι δύο σταδίων με ακόλουθο καθόδου στην έξοδο (μοναδιαίο κέρδος τάσης), που σημαίνει αντίσταση εξόδου κάτω από 200 Ω, και συνολικό κέρδος, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, 12 db.
Αυτό σημαίνει πως υπεραρκεί για να οδηγήσει τον τελικό.

Βλάση μήπως έχει τροποποιηθεί ο πρό και έχει αφαιρεθεί το στάδιο του κέρδους ενώ έχει μείνει μόνο το στάδιο απομόνωσης που έχει μοναδιαίο κέρδος?
Οχι Πετρο...τιποτα δεν εχει πειραχθει στον προ.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Φυσιολογικά, με τα 12 db κέρδους του προενισχυτή, ο τελικός έπρεπε να οδηγείται για πλάκα με το ποτενσιόμετρο στην ώρα 12.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.489
Reaction score
27.225
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο , αυτά του είπα και εγω του βλάσση.
Εστω οτι και με το vol στις 12 , δεν ξυπνάει εντελώς το θηρίο, στις 12¨10 θα έπρεπε να ξυπνάει κανονικά, ετσι τουλάχιστον λεω εγω. Και μέχρι την θέση και μισή θα μπορεί να βγάλει αν οχι ολα , αρκετά απο τα ρεύματά του.IMHO.
Mε λίγα λόγια , ο βλάσσης παραξενεύεται απο την ασυνήθιστη θέση του vol.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
...ο βλάσσης παραξενεύεται απο την ασυνήθιστη θέση του vol.

Για εξηγείστε μου γιατί παραξενεύεται ο Βλάσσης? αν το ποτενσιόμετρο για να ακούσει αυτό που θέλει είναι στο και τέταρτο αντί για παρα δέκα τι αλλάζει, υπάρχει θόρυβος ή δεν του πάει να το βλέπει ανεβασμένο? όχι τίποτε άλλο αλλά να του συστήσω επειγόντως διακοπές:112:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Αν κατάλαβα καλά το <<ψόφιο>> αποτέλεσμα, όσο αφορά το χαμηλό, τον παραξενεύει περισσότερο παρά η θέση του ποτενσιομέτρου.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.489
Reaction score
27.225
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Σωστά αυτό είναι το ενα θέμα, με το ψόφιο χαμηλό στην αρχή και την στενή εικόνα , που έλεγε στις μεσαίες.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

O τελεστικός ενισχυτής στον Perreaux είναι στο κύκλωμα ανάδρασης της DC τάσης στην έξοδο του ενισχυτή.
Διαφωνω διοτι τυχαινει να εχω τα σχεδια του ενισχυτη, αφου ημουν ο υπευθυνος του σερβις του πρωτου πρωτου εισαγωγεα της εταιριας. Ο τελεστικος ειναι στην ενισχυση του σταδιου εισοδου...
 

Μηνύματα
4.928
Reaction score
4.082
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Καποτε το δικο μου προβλημα ηταν ακριβως το αντιστροφο.

Δηλαδη με τον προ στο παρα τεταρτο οι ενισχυτες (μονομπλοκ) επαιζαν δυνατα, ανεβαινοντας προς 12, επαιζαν απο δυνατα εως παρα πολυ δυνατα. Απο κει και περα, επρεπε να βαλεις βαμβακια στ αυτια.

Στην αντιπροσωπεια το ιδιο σετ (προ και ενισχυτες) επαιζαν πολυ διαφορετικα. Δηλαδη αυτο που ακουγα στο παρα τεταρτο εκει το ακουγα στο 12 με 12+5. Τωρα συνηθησα και δεν δινω σημασια.

Εχω την εντυπωση οτι αν του στειλω τον προ στον Βλασση θα χαμογελασουν και τα μουστακια του:142:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
19
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

...ο βλάσσης παραξενεύεται απο την ασυνήθιστη θέση του vol.

Για εξηγείστε μου γιατί παραξενεύεται ο Βλάσσης? αν το ποτενσιόμετρο για να ακούσει αυτό που θέλει είναι στο και τέταρτο αντί για παρα δέκα τι αλλάζει, υπάρχει θόρυβος ή δεν του πάει να το βλέπει ανεβασμένο? όχι τίποτε άλλο αλλά να του συστήσω επειγόντως διακοπές:112:
Κι εγώ στους άσχετους βάζω τον εαυτό μου, αλλά (λέω τώρα...) όσο πιο ψηλά το Volume του προ τόσο πιο πολλή παραμόρφωση θα βγάλει και θα δώσει στο σήμα προς τον τελικό, σωστά?

Το ίδιο ισχύει (απ' ότι έχω "καταλάβει") και με το gain, και ειδικά στους τελικούς, που πρέπει να είναι το λιγότερο δυνατό ώστε να περνούν μέσα τους όσο το δυνατό λιγώτερες "βρωμιές" που βγάζουν οι προ...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Κι εγώ στους άσχετους βάζω τον εαυτό μου, αλλά (λέω τώρα...) όσο πιο ψηλά το Volume του προ τόσο πιο πολλή παραμόρφωση θα βγάλει και θα δώσει στο σήμα προς τον τελικό, σωστά? (...)
Εν μέρει. Ο προ είναι ενισχυτής τάσης, και η τάση στην έξοδό του εξαρτάται από την τάση στην είσοδό του. Αν, για παράδειγμα, προδιαγράφεται με ευαισθησία 1V, και οδηγούμενος με αυτήν την τάση, βγάζει την ονομαστική του έξοδο (σε V RMS) με το pot στη 10η ώρα, οδηγούμενος με τη μισή τάση, θα βγάλει την ονομαστική του έξοδο με το pot (χοντρικά) στην 11η ώρα (κοινώς, "θα θέλει κι άλλο άνοιγμα η φωνή"), με την ίδια παραμόρφωση και τον ίδιο θόρυβο. Φυσικά, ο προ μπορεί να βγάζει και υψηλότερη έξοδο, προφανώς με βελτιωμένο λόγο S/N, αλλά με παραμόρφωση εκτός των προδιαγραφομένων ορίων (προφανώς ηψηλότερη).
 

Μηνύματα
141
Reaction score
4
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Καλημερα Βλαση.
Εχω τον FPB 200 με 802matrixS3, προενισχυτη ATC SCA2 και dac Benchmark (καλωδια cardas).
Αντιμετωπισα τα ιδια προβληματα απο την αναποδη. Ο προ υπεροδηγουσε τον KRELL με αποτελεσμα να μην μπορω να παω το ποτενσιομετρο πανω απο τις παρα τεταρτο, και οταν το ποτενσιομετρο ηταν μηδενισμενο να ακουω σε κανονικη ενταση (ποτε δεν ''σιγαζε'' τελειως). Ευτυχως το Benchmark εχει εσωτερικα jumpers ρυθμισης της εξοδου, και ετσι καταφερα να τον ρυθμισω. Τωρα (ρυθμισμενος) ακουω μαξιμουμ ενταση στο 12 , και στην κλασσικη στο και τεταρτο.
Πρεπει να σημειωσω οτι και εγω σε νορμαλ-χαμηλες εντασεις δεν ακουω κατι το πολυ ιδιαιτερο {ισως εχει να κανει με το συνδυασμο (KRELL-B&W)}, οταν ομως ανοιγω την ενταση, απλα, μου φευγει το κεφαλι.
Ολα αυτα βεβαια αφου εβαλα ειδικες ηχητικες κατασκευες στο χωρο, διοτι πριν, το συστημα επαιζε σαν να ηταν του χιλιαρικου και κοντευα να τρελαθω .
Αν υπαρχουν αλλοι φιλοι με το συνδυασμο KRELL-B&W θα ηθελα να ακουσουμε και την δικη τους εμπειρια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: Re: KRELL FPB 400 CX

Το ίδιο ισχύει (απ' ότι έχω "καταλάβει") και με το gain, και ειδικά στους τελικούς, που πρέπει να είναι το λιγότερο δυνατό ώστε να περνούν μέσα τους όσο το δυνατό λιγώτερες "βρωμιές" που βγάζουν οι προ...
Στους τελικούς το κέρδος είναι σαφώς υψηλότερο. Ένας τελικός μπορεί να δέχεται τάση μόλις 1V, και η έξοδός του να είναι ασύγκριτα υψηλότερη, σε σχέση με έναν προενισχυτή. Για παράδειγμα, για "να βγάλει" ένας τελικός ισχύ 200W σε φορτίο 8Ω, σημαίνει πως πρέπει να αναπτύξει στην έξοδό του τάση 40V RMS, ενώ για ισχύ 500W, η τάση εξόδου πρέπει να είναι 64V RMS.

P=V²/R <=> V²=PR <=> V²=200 x 8 <=> V=40
 

Μηνύματα
2.500
Reaction score
1.791
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Τσου. Συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...

α ρο νο γουωτ δατ ιζ, αλλά θα πω τι εννοώ χειροπιαστά:

γερούκης λαμπάτος προ - Coda model 11 - Magnepan MG1.6: ποτενσιόμετρο στο 12 και 10 για ρεαλιστικές στάθμες.

γερούκης λαμπάτος προ - Coda model 11 - Chario Millenium II: ποτενσιόμετρο στο "παρά δέκα" για τις ίδιες στάθμες.


Με τα Chario δε μπορούσα να ρυθμίσω σωστά το ποτ όταν ήθελα να ακούσω χαμηλά. Με τα magnepan είχα πολύ "περισσότερη κλίμακα" στην χαμηλή ένταση.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Τσου. Συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...

To pot στάθμης είναι λογαριθμικό, ή για να είμαστε ακριβείς, είναι σχετικά κοντά στη λογαριθμική κλίμακα. Σε έναν γραμμικό άξονα ενός γραφήματος, ίσες αποστάσεις εκφράζουν ίσα μεγέθη, ανάλογα με τη βαθμονόμηση, π.χ. 10, 20, 30, 40, 50. Σε έναν λογαριθμικό άξονα, ίσες αποστάσεις εκφράζουν ίσους λογαρίθμους, ίσες τάξεις μεγέθους, 10, 100, 1.000, 10.000, 100.000, 1.000.000...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Aφησα την δουλεια και πηγα σπιτι για ενα δυνατο τσεκαρισμα.....

Ακουστε ...σιγουρα ο Κρελ ειναι πολυ μουσικος και πανησυχος τελικος...
ΟΜΩΣ....δεν τον ακουω βρε παιδια.....εχω δυο τελικους ,εναν αυτον που ειπαμε πριν και εναν PROCEED HPA 250 watt οι οποιοι εχουν παιξει με τον συγκεκριμενο προενισχυτη και ΣΑΦΩΣ η συνεργεια τους με τον συγκεκριμενο ειναι πολυ καλλιτερη ....κυριολεκτω !!!!!!

Τον δυναμωσα βρε παιδια σημερα σχεδον το εφτασα το ποντεσιομετρο στο τελος και γαμω το κερατο μου δεν τσουλαει.......ειναι σαν να ακουω τους μικροτερους τελικους που εχω.....και πραγματικα δεν συγκρινοντε ρε π@υστη μου με αυτο το τερας...

Τουλαχιστον στο τελειωμα του volume...τι να λεμε τωρα περιμενα να κουνηθει το συμπαν και μια απο τα ιδια!!!!!!

Μια μποτια δεν λεω υποδειγματικη αλλα ασθενικη ....δεν εχω λογο βρε παιδια να σας τα σκοτιζω ,μα την Παναγια.....το ειχα ονειρο να παρω εναν καλο τελικο και ατυχησαμεν!!!!

Εχθες ετσι για την πλακα του εβαλλα να παιξει εναν AV ROTEL και τα πραγματα αλλαξαν αρδην με ποιο πολλα σωματα και ογκο ,μεγαλυτερη εικονα και βαθος....τι να πω βρε παιδια...χεστε το!!!!!

Βεβαια το ακουσμα του ροτελ με τον δικο μου καμια σχεση (σαφως οι διαφορες με τον δικο μου ειναι εως και τεραστιες )


Στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου .παιζει με τον δικο μου προενισχυτη ,τελικους τα μονομπλοκια της CLASSE CAM 350 και ηχεια τα Nautilus 802 τα ιδια με τα δικα μου (input sensitivity Classe 1.51 vrms )και γινεται του Κουτρουλη ο γαμος.....τι να πω αν ακουσετε το σκασιμο της μποτιας θα σας φυγει το κλαπετο....στο και δεκα ο προ νομιζεις οτι θα σου σπασει το στηθος με τα χτυπηματα.................Ε ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ------------

ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ..............................

Σορρυ ανα σας επρηξα αλλα η χαρα βλεπετε στην αρχη και το παλτο στο τελος........

Πρωτα ο Θεος το σαββατο παω διακοπες και ευχομαι να την κοπανησετε και σεις.....και καποια στιγμη θα σας πω για καποιον αλλο τελικο ....φυσικα με καλλιτερη input sensitivity.....
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Απο ρευμα ο προ ειναι ψοφιος Βλαση.
Ρευμα θελει κι οχι τοσο ταση. Ο Krell τον εχει ρουφηξει.
Περιμενε την απαντηση απο το mail.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.489
Reaction score
27.225
Απάντηση: KRELL FPB 400 CX

Kαλά ρε φιλαράκι εσυ να είσαι καλά και θα τα βρούμε τα άλλα.Πάντως σκέψου και την ιδέα που έλεγες, κάτι για κάποιο τρίμερ μέσα, επίσης σκέψου και την ιδέα κάποιου άλλο προ.Ετσι μόνο σαν σκέψη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.977
Μηνύματα
2.924.620
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top