Mάρκες DVD Players ''Μ' έκαψες''!

Μηνύματα
86
Reaction score
89
Εχει πολυ ενδιαφερον να διαβασει κανεις και την ιστορια του Sir Clive Sinclair 😎
 


Μηνύματα
15
Reaction score
26
Ενας γνωστός μου είχε πάρει για το εξωχικό του ενα MUSTEK ,το οποίο δουλεψε ελάχιστα (κατά τα λεγομενά του) τα δυο χρόνια που άντεξε......μετά πάπαλα.
 

Μηνύματα
541
Reaction score
732
Αυτό ήθελα να πω. Κάθε άλλο παρά μάρκα με εκαψες ήταν η Amstrad.
τι να πώ δεν μπορώ να ξέρω, ίσως ήταν καλοι στους υπολογιστές αλλα μολις άλλαξαν και κοίταξαν το κέρδος άλλαξαν και χάλασαν
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.262
Έχω χαρίσει πάνω από 10 DVD players γιατί δε μου χρειάζονται και δεν έχω νοσταλγικά συναισθήματα προς αυτά σε αντίθεση με VHS που τρελαίνομαι και τα πιο ποιοτικά και αξιόπιστα ήταν τα Bluesky και φυσικά τα πρώτα πρώτα Sony. Πολύ σπαστικό ότι τα πρώτα DVD player της Sony δε διαβάζουν αντιγραμμένα.
 

Μηνύματα
1.000
Reaction score
2.795
Αυτό ήθελα να πω. Κάθε άλλο παρά μάρκα με εκαψες ήταν η Amstrad.

Μπορεί να ακούγεται γελοίο σαν νούμερο για τα σημερινά δεδομένα αλλά δεν ήταν μικρό νούμερο για την εποχή του.
Εμένα μου λές; Τα πρώτα μου εγκεφαλικά κύτταρα τα έκαψα πιτσιρικάς μπροστά στη μαγική πράσινη οθόνη :roflmao::laugh:

1728202438558.jpeg
 

Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.309
Έχω χαρίσει πάνω από 10 DVD players γιατί δε μου χρειάζονται και δεν έχω νοσταλγικά συναισθήματα προς αυτά σε αντίθεση με VHS που τρελαίνομαι και τα πιο ποιοτικά και αξιόπιστα ήταν τα Bluesky και φυσικά τα πρώτα πρώτα Sony. Πολύ σπαστικό ότι τα πρώτα DVD player της Sony δε διαβάζουν αντιγραμμένα.
Κανενα dvd player 1ης γενιας δεν διαβαζε αντιγραμμενα. Γιατι πολυ απλα δεν υπηρχαν αντιγραμμενα οταν βγηκαν τα πρωτα players. ;)
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.497
Reaction score
27.245
Kαι το δικό μου sony dvp s 9000 es δεν διαβάζει αντιγραμένα , ούτε cd ούτε dvd, δεν είναι πρώτης γενιάς.
ΣΕ ΑΝΤΊΘΕΣΗ ΜΕ ΈΝΑ ΠΙΌ ΦΤΗΝΌ SONY DVP NS 700V που διαβάζει και παίζει τα πάντα, από αντεγραμένα.
Επίσης και τα τρία denon , τώρα έχω δύο διβάζουν και παίζουν τα πάντα. Το ένα είναι το σκέτο transport dvd 2500 bt , το άλλο το dvd a1 ud , διαβάζουν και παίζουν τα πάντα , ακόμα αντεγραμένα blue ray .
 
Last edited:

Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.309
Δεν ειναι θεμα κοστους της συσκευης, αλλα ημερομηνιας παραγωγης. To sony es ξεκινησε παραγωγη το 2000, ενω το φθηνο sony το 2001. Και τα denon apo 2001 και υστερα (συμφωνα με το hi-fi engine).
 


Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.309
Μπορει η ανακαλυψη να εγινε πριν το 2000 αλλα μεχρι να γινει η ενσωματωση της τεχνολογιας στα customer player χρειαστηκε χρονος και διαδικασιες (αδειες, δικαιωματα κτλ). Σε επαγγελματικου τυπου συσκευες (studios) ισως να εγινε νωριτερα. Ειχα διαβασει τοτε οτι ενα μερος του κοστους που πληρωναμε για την αποκτηση αγραφων δισκων και συσκευων εγγραφης πηγαινε στις εταιριες που διαχειριζονταν πνευματικα δικαιωματα καλλιτεχνων.
 

Μηνύματα
16.235
Reaction score
22.861
Amstrad CPC 6128

Θα σέβεστε οι νέοι... :laugh: :biggrin:

128 πανίσχυρα KB RAM, έτοιμα να ξεπεράσουν κάθε υπολογιστικό εμπόδιο!

View attachment 344662
64KB έβλεπε το λειτουργικό όμως.
τα υπόλοιπα 64 έπρεπε να γράψεις το bankman που ήταν στο τέλος του βιβλίου και να το τρέχεις κάθε φορά για να μπορεί να καταχωρήσει κάτι στα υπόλοιπα 64ΚΒ.
το γιατί δεν το έκανε εξαρχής δεν το κατάλαβα ποτέ.
Ούτε και αν είχε κάποια διαφορά αφού έτσι και αλλιώς οι εφαρμογές (=παιχνίδια) για να δουλεύουν και στο 464-664 μοντέλο χρησιμοποιούσαν μόνο 64ΚΒ

τω καιρώ εκείνω ευτυχώς είχαμε και κάπου κάποιον φίλο με amiga 500...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.075
Reaction score
3.101
Tι μου θύμισες Πέτρο. Στουρναρη 1992 το πρώτο cdrom Hitachi με 55.000 δραχμές όλα από χαρτζιλίκι μηνών. Το office πια δεν θα έκανε ένα 24ωρο να εγκατασταθεί με δισκέτες αλλά σε λίγο χρόνο με το 4Χ cdrom. Αχ ωραίες εποχές αθώες.
 

Μηνύματα
13.276
Reaction score
10.625
Μπορει η ανακαλυψη να εγινε πριν το 2000 αλλα μεχρι να γινει η ενσωματωση της τεχνολογιας στα customer player χρειαστηκε χρονος και διαδικασιες (αδειες, δικαιωματα κτλ). Σε επαγγελματικου τυπου συσκευες (studios) ισως να εγινε νωριτερα. Ειχα διαβασει τοτε οτι ενα μερος του κοστους που πληρωναμε για την αποκτηση αγραφων δισκων και συσκευων εγγραφης πηγαινε στις εταιριες που διαχειριζονταν πνευματικα δικαιωματα καλλιτεχνων.
Ναι συμφωνώ. Δεν έβαλα το περιοδικό για να δείξω την ημερομηνία. Απλά βρήκα ευκαιρία. Ακόμα θυμάμαι που γυρνούσα σπίτι με το λεωφορείο και το περιοδικό στην τσάντα. Ανυπομονούσα να πάω να το διαβάσω. Ήταν αδιανόητο ότι τα CD τώρα γράφονται!

Και πράγματι, σε δισκάκι CD For Audio πληρώναμε παραπάνω για δικαιώματα. Έχω τέτοια ακόμα.
Και φυσικά, οι συσκευές αναπαραγωγής δεν έπαιζαν αντιγραμμένα, όχι γιατί δεν μπορούσαν, αλλά δεν ήθελαν οι κατασκευαστές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.045
Μηνύματα
2.926.372
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top