new runco ls 5

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.205
Reaction score
2.879
Απάντηση: new runco ls 5

Ο Runco καλιμπραρίστηκε με τη λάμπα του στο economy, ενώ αντίθετα ο Sony καλιμπραρίστηκε με τη λάμπα στο high. Με αυτές τις ρυθμίσεις καταλήγαμε στο να είναι ελαφρά πιο φωτεινός ο Sony, αλλά δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά, με τη λάμπα του στο standard ο Runco έφτανε με άνεση τα 25fL φωτεινότητα στο 92άρι κάδρο της Stewart (ακαλιμπράριστος, ρυθμισμένος μόνο σε μαύρο και λευκό)!
Η προσωπική μου εκτίμηση όμως για τη προσέγγιση ρύθμισης των δύο βιντεοπροβολέων είναι διαφορετική.

Ο Runco έχει δύο σκαλές φωτεινότητας, την Economy και τη Standard ενώ ο Sony Low & High. Πολύ σωστα ο Sony επιλέχθηκε στη θέση High στην οποία προβάλει με δύναμη στις 92" της Stewart.
Όμως για να έρθει κοντα ο Runco επιλέχθη απο το δίδυμο Μ.Κ. και Π.Β να πάιξει στη θέση Low που δεν δείχνει ρωμαλέος.


Αφού έχει την επιπλέον δύναμη, γιατι να μην τη δούμε όλη;
Τελικά μου φαίνεται ότι τα 'κάδρα αναφοράς' των 84 και 92 ιντσών εξυπηρετούν τρομερά τους προβολείς
της Sony.

Όλα τα 'οικιακά' μοντέλα της έχουν θέμα με την φωτεινότητα.
Ειδικά μετά τις 200-300 ώρες είναι 'καντήλια'(υπ'όψιν την τελευταία δεκαετία έχω αλλάξει τέσσερις sony
vpl-vw10ht,vw11ht,hs-60 και vw-50)

Δηλαδή δεν έγινε καλιμπράρισμα του Runco με την λάμπα στο standard για να δείξει όλες του τις δυνατότητες;;;
η' έχω καταλάβει λάθος:431:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Τελικά μου φαίνεται ότι τα 'κάδρα αναφοράς' των 84 και 92 ιντσών εξυπηρετούν τρομερά τους προβολείς
της Sony.

Όλα τα 'οικιακά' μοντέλα της έχουν θέμα με την φωτεινότητα.
Ειδικά μετά τις 200-300 ώρες είναι 'καντήλια'(υπ'όψιν την τελευταία δεκαετία έχω αλλάξει τέσσερις sony
vpl-vw10ht,vw11ht,hs-60 και vw-50)

Δηλαδή δεν έγινε καλιμπράρισμα του Runco με την λάμπα στο standard για να δείξει όλες του τις δυνατότητες;;;
η' έχω καταλάβει λάθος:431:
Καταρχήν δεν θα προλάβαινα να κάνω και μια τρίτη ρύθμιση.
Εαν φυσικά το θέλετε μπορεί να γίνει και αυτό στο μέλλον.
Τις όποιες δυνατότητες του πίστεψέ με μπορεί να τις δείξει με την σκαλα της λάμπας στο Low.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Τελικά μου φαίνεται ότι τα 'κάδρα αναφοράς' των 84 και 92 ιντσών εξυπηρετούν τρομερά τους προβολείς της Sony.

Όλα τα 'οικιακά' μοντέλα της έχουν θέμα με την φωτεινότητα.
Ειδικά μετά τις 200-300 ώρες είναι 'καντήλια'(υπ'όψιν την τελευταία δεκαετία έχω αλλάξει τέσσερις sony vpl-vw10ht,vw11ht,hs-60 και vw-50)
Δεν είναι μόνο θέμα λάμπας. Μαζί με την φωτεινότητα φυσικά έχανες και την οξύτητα.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Kαι μια ερωτηση Μανωλιο..

Η χρωματικη διαχειση που εχει ο runco ls5 σε σχεση με τον planar 8150 ειναι ταυτοσιμη..:118:
Ποιος ειναι καλυτερος σε αυτο το θεμα..:118:

Τον planar 8150 τον ειχα δει πριν παρα πολυ καιρο(περυσι αν δεν κανω λαθος)
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Απάντηση: new runco ls 5

Kαι μια ερωτηση Μανωλιο..

Η χρωαμτικη διαχειση που εχει ο runco ls5 σε σχεση με τον planar 8150 ειναι ταυτοσιμη..:118:
Ποιος ειναι καλυτερος σε αυτο το θεμα..:118:

Τον planar 8150 τον ειχα δει πριν παρα πολυ καιρο(περυσι αν δεν κανω λαθος)
Με απλά λόγια έχουν την ίδια φιλοσοφία.
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Μην το λες αυτο....ποτε μην λες ποτε...

Μεγαλη μπουκια φαε...μεγαλο λογο μην λες..:112:

Ωραία λοιπόν, θα σε παρακαλούσα να συζητάμε ήρεμα χωρίς ειρωνείες και χλευασμούς, δεν μας χρειάζονται αυτά. :126:

Θα πληρώσει ένας απλός χομπίστας Κώστα, εφτά φορές την αξία αγοράς ενός CA813, για να το καλιμπράρει κατά NIST;! :111:

Και θα το επαναλαμβάνει αυτό κάθε χρόνο, όπως πιθανά θα είναι απαραίτητο;! Δηλαδή θα κόβει στον εαυτό του ένα κοστούμι περίπου 80 ευρώ το μήνα, αποκλειστικά για το CA813;

Μπορείς να κάνεις ένα γκάλοπ στο φόρουμ, για να δούμε πόσα μέλη θα σου απαντούσαν ότι θα το έκαναν αυτό; :118:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Ωραία λοιπόν, θα σε παρακαλούσα να συζητάμε ήρεμα χωρίς ειρωνείες και χλευασμούς, δεν μας χρειάζονται αυτά. :126:

Θα πληρώσει ένας απλός χομπίστας Κώστα, εφτά φορές την αξία αγοράς ενός CA813, για να το καλιμπράρει κατά NIST;! :111:
Πανο ...παντα γραφεις με πολλα φρου-φρου και αρωματα και βλεπεις τα πραγματα οπως θα τα αντιμετωπιζες εσυ.....

Ούτως ή άλλως δεν υπαρχει καμία απολύτως περίπτωση να πληρώσει ένας απλός χομπίστας αυτά τα χρήματα για να καλιμπράρει με τον ίδιο τρόπο το δικό του CA813.
Εαν ψαξουμε τα forum θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι που το εχουν κανει.......
Και οχι μονο για φωτομετρο...

Αλλα και πολλοι να μην ειναι ...ενας θα ειναι....:112:

Οποτε πολυ σωστα σου εγραψα"μην το λες αυτο"
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Πολύ ωραία λοιπόν. Αλλά κι εγώ έχω υποστηρίξει πολλές φορές ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται με την πρώτη ματιά. Προσωπικά έχω προσπαθήσει πολλές φορές να διορθώσω κάποιο λάθος συμπέρασμα ή κάποιο λάθος στοιχείο που έχω γράψει στο φόρουμ, δεν έχω ποτέ δισταγμό να παραδέχομαι τα λάθη μου, εσύ νομίζεις ότι συμβαίνει αυτό.

Κι επειδή λοιπόν αποφάσισα να το ψάξω λίγο παραπάνω για το τι ακριβώς συμβαίνει με το δικό μου CA813, δες αυτή τη φωτό μόλις τώρα τη τράβηξα, και που νομίζω ότι βάζει τα πράγματα στη θέση τους! :126:




Και για να μην έχεις απολύτως καμία αμφιβολία για τη γνησιότητα της φωτό, αύριο το πρωί θα πάω στη PSA και θα κάνω μετρήσεις φωτεινότητας μπροστά στον Βάγγο και τον Αντρέα, για να πιστοποιήσουν κι εκείνοι ότι τα δύο φωτόμετρά μου, μετράνε πλέον εντελώς διαφορετικά! :111:

Όπως βλέπεις λοιπόν Κώστα, το δικό μου CA813 αποφάσισε εντελώς ξαφνικά να παίρνει αρκετά κουκουρούκου μετρήσεις! Ξέρεις πολύ καλά, ότι τα δύο φωτόμετρα μετρούσαν ουσιαστικά το ίδιο, τα είχα μετρήσει στον BenQ και απείχαν λιγότερο από 1% μεταξύ τους. Όπως βλέπεις λοιπόν, το ταπεινό Mastech των 60 ευρώ, μετράει τώρα περίπου 22-23% λιγότερη φωτεινότητα από το CA813, πράγμα που το φέρνει να απέχει μόλις 4-5% από το καρακατακαλιμπραρισμένο CA813 του Μανώλη! :204:
 



Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: new runco ls 5

Πανο...κοιτα αγορι μου....μην χαλας τον εαυτο σου...:112:

Στα εχω πει ...μην τα ξαναπω....

Την μια θα ειναι ετσι και την αλλη γιουβετσι....

Μην τρελενεσε....

Το χαλασμενο κρεας ουτε ο σκυλος δεν το τρωει...

Κατσε να δουλεψεις και ασε τα παπαροφωτομετρα....

Αυτα για να ασχοληθεις σοβαρα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.....

Εσυ δεν το βαζεις και περιμενης αποτελεσμα ισαξιο ενος πολυ καλυτερου μετρητικου......

εεεεεε...δεν γινετε αυτο...

Αυτα ολα ειναι για τον χαβαλε και να εισαι κοντα στο περιπου...

....εγω παω για υπνο μιας και θα σηκωθω στις 6

Εσυ κατσε και δουλεψε....η psa δεν φευγει....
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: new runco ls 5

Αυτα για να ασχοληθεις σοβαρα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.....

Εσυ δεν το βαζεις και περιμενης αποτελεσμα ισαξιο ενος πολυ καλυτερου μετρητικου......

εεεεεε...δεν γινετε αυτο...

Ναι, αλλά για το ταπεινό Mastech των 60 ευρώ που το πήρα και μεταχειρισμένο από τον Νίκο (Nix), και μετά από τρία χρόνια εξακολουθεί να μετράει μια χαρά, δεν λες κουβέντα... :142:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: new runco ls 5

Ο Ανδρεάς λέει οτι είναι χειρότερο, εγώ λέω οτι είναι καλύτερο.

Καλά θύμισε μου να του φέρω ένα ζευγάρι γυαλιά του Ανδρεα όταν ξανάρθω γιατί σε λίγο θα μας πει ότι καλύτερο είναι το παλιό του VHS!:143::143:


Τελικά μέχρι τα 40 πρέπει να επιτρέπονται τα σχόλια σε θέματα εικόνας μετά ο εγκέφαλος κάνει παιχνίδια.....:143:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.254
Reaction score
1.164
Απάντηση: new runco ls 5

Μην το αμφισβητείται αυτό, ιατρικά μετά τα 40 επέρχεται απώλεια μνήμης!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.843
Μηνύματα
2.919.729
Members
38.103
Νεότερο μέλος
panagiotis8181
Top