Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Διαφωνώ ως προς το 2-3
Βεβαιως. Καθενος ο ενισχυτης ειναι ο καλυτερος. Γι'αυτο τον διαλεξε αλλωστε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Βεβαιως. Καθενος ο ενισχυτης ειναι ο καλυτερος. Γι'αυτο τον διαλεξε αλλωστε.
Όχι βρε, δεν τον διάλεξα γι αυτό. Τελείως άσχετος ο λόγος. Θα έπαιρνα και τον 500 χωρίς παράπονα, και αμφιβάλλω σφόδρα αν θα άκουγα διαφορά.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Όχι βρε, δεν τον διάλεξα γι αυτό. Τελείως άσχετος ο λόγος. Θα έπαιρνα και τον 500 χωρίς παράπονα, και αμφιβάλλω σφόδρα αν θα άκουγα διαφορά.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ακουγες διαφορα, αλλα δεν ξερω καθολου ποιος θα μετραγε καλυτερα ή ποιος θα σου αρεσε περισσοτερο ;).
Το ειπαμε οτι εχουν πολυ μικρη σημασια ολα αυτα?
...Α το ειπαμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ακουγες διαφορα, αλλα δεν ξερω καθολου ποιος θα μετραγε καλυτερα ή ποιος θα σου αρεσε περισσοτερο ;).
Το ειπαμε οτι εχουν πολυ μικρη σημασια ολα αυτα?
...Α το ειπαμε.
Ο λόγος που ισχυρίστηκα την αλλαγη των 2-3 στη λίστα σου ειναι αυτο που εσύ είπες:
Καπως ετσι, απλα στο nc400 κανεις μονο την καλωδιωση και το κουτι, ενω στα αλλα μπορεις να προσθεσεις το δικο σου input buffer, που σημαινει μεγαλα περιθωρια τροποποιησης
Δηλαδη εχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον Μπρούνο για την επιλογή buffer, παρά σε όποιον άλλο της Nord και της κάθε Nord.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Ο λόγος που ισχυρίστηκα την αλλαγη των 2-3 στη λίστα σου ειναι αυτο που εσύ είπες:

Δηλαδη εχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον Μπρούνο για την επιλογή buffer, παρά σε όποιον άλλο της Nord και της κάθε Nord.
Η επιλογη του Μπρουνο ειναι στα Mola.
....
Βαριεμαι να κανω αυτη τη συζητηση.
Εχω διαβασει 100 σελιδες στο diy γι'αυτο. Και δωστου τα ιδια και τα ιδια.
Στο τελος ειναι θεμα του τι θες να πιστεψεις περισσοτερο.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Για πες ρε Άκη τι διαφορές άκουσες με το καινούργιο buffer board σε σχέση με το μανίσιο

Για να μάθουν και οι υπόλοιποι δηλαδή
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Η επιλογη του Μπρουνο ειναι στα Mola.
....
Βαριεμαι να κανω αυτη τη συζητηση.
Εχω διαβασει 100 σελιδες στο diy γι'αυτο. Και δωστου τα ιδια και τα ιδια.
Στο τελος ειναι θεμα του τι θες να πιστεψεις περισσοτερο.
βρε συ κουβεντα κανουμε κ επειδη εχεις διαβασει και κατεχεις ρωταμε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Η επιλογη του Μπρουνο ειναι στα Mola.
....
Βαριεμαι να κανω αυτη τη συζητηση.
Εχω διαβασει 100 σελιδες στο diy γι'αυτο. Και δωστου τα ιδια και τα ιδια.
Στο τελος ειναι θεμα του τι θες να πιστεψεις περισσοτερο.
Στα nc400 δεν ειναι δική του επιλογή;
Ρωτάω, δεν ξέρω...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Σιγα μην το κατεχω!
Απλα εχω παρακολουθησει την εξελιξη του ολου θεματος ως απλος αναγνωστης.
Πως να το πω τωρα ετσι περιληπτικα....
Σε συνθηκες συνηθισμενων ακροασεων, σε συμβατικα συστηματα, σε συμβατικους χωρους, το nc500 με το custom input buffer νομιζω οτι θα δωσει προτιμοτερο αποτελεσμα απο το nc500 με το στανταρντ buffer και υποθετω και απο το nc400.
Αυτη ειναι και η δικη μου εμπειρια στη συγκριση custom-standard input buffer.
Η διαφορα ειναι κυριως στην στερεοφωνικη εικονα και στην ακουστικη κοπωση.
Οσο μικρη σημασια και αν εχει αυτη η εμπειρια για τις επιλογες αλλων ανθρωπων.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Στα nc400 δεν ειναι δική του επιλογή;
Ρωτάω, δεν ξέρω...
Ειναι, αλλα ειναι η καλυτερη δυνατη?
Απ'οτι φαινεται στα Mola, οχι.
Δηλαδη ο ιδιος ο Μπρουνο εχει φτιαξει και πολυ καλυτερο buffer.
Επισης μπορεις στα nc500 να επιλεξεις το buffer της hypex (δηλαδη του Μπρουνο).
Θα σου ερθει και πολυ φτηνοτερο.
Και βασικα γι'αυτο λεω οτι το nc500 ειναι καλυτερο, γιατι απλα σου δινει τη δυνατοτητα επιλογης.
Μπορει καποια στιγμη καποιος να παρουσιασει ενα ακομα καλυτερο buffer.
Επισης μπορεις να το χρησιμοποιησεις χωρις καθολου buffer, αν εχεις ενα πολυ καλο dac-προ, σε μια πιο pure λυση.


Επισης μη νομιζεις οτι η καθε Nord εχει σχεδιασει μονη της το δικο της buffer. Απλα πανω στις οδηγιες της hypex εχει χρησιμοποιησει πιο ακριβα (καλυτερα?) υλικα στην πλακετα της. Δεν ειναι καμμια εμπνευσμενη σχεδιαση δηλαδη. Απο την αλλη η διαφορα στο αποτελεσμα ειναι υπαρκτη.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ειναι, αλλα ειναι η καλυτερη δυνατη?
Απ'οτι φαινεται στα Mola, οχι.
Δηλαδη ο ιδιος ο Μπρουνο εχει φτιαξει και πολυ καλυτερο buffer.
Επισης μπορεις στα nc500 να επιλεξεις το buffer της hypex (δηλαδη του Μπρουνο).
Θα σου ερθει και πολυ φτηνοτερο.
Και βασικα γι'αυτο λεω οτι το nc500 ειναι καλυτερο, γιατι απλα σου δινει τη δυνατοτητα επιλογης.
Μπορει καποια στιγμη καποιος να παρουσιασει ενα ακομα καλυτερο buffer.
Επισης μπορεις να το χρησιμοποιησεις χωρις καθολου buffer, αν εχεις ενα πολυ καλο dac-προ, σε μια πιο pure λυση.


Επισης μη νομιζεις οτι η καθε Nord εχει σχεδιασει μονη της το δικο της buffer. Απλα πανω στις οδηγιες της hypex εχει χρησιμοποιησει πιο ακριβα (καλυτερα?) υλικα στην πλακετα της. Δεν ειναι καμμια εμπνευσμενη σχεδιαση δηλαδη. Απο την αλλη η διαφορα στο αποτελεσμα ειναι υπαρκτη.
Η ουσία είναι ότι είτε χωρίς, είτε με buffer, ο κάθε κατασκευαστής "κουρδίζει" σύμφωνα με αυτό που εκείνος θεωρεί "εύηχο" και βέβαια οι διαφορές έχουν άμεση σχέση με τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Ρε παιδγιά υπάρχει και πιο οικονομική επιλογή από τη Νόρντ:

Nord One MP NC502 2 Channels 500W - £999.00 = 1.180 € + 24% = 1.463 + μεταφορικά

ή ακόμα:

Nord One MP NC502 500W Stereo Power Amp - £849.00 = 1.000 € + 24% = 1.240 + μεταφορικά
Aν καποιος πηγαινοερχεται Αγγλια και μπορει να τον φερει, μιας και το βαρος του ειναι σχετικα μικρο (γυρω στα 4κιλα αν διαβασα σωστα) συμφερει αρκετα περισσοτερο απο το να τον παραγγειλει καποιος απο εδω???Εκτος φυσικα απο τα μεταφορικα που γλυτωνει.
 

A

AKARL

Guest
Aν καποιος πηγαινοερχεται Αγγλια και μπορει να τον φερει, μιας και το βαρος του ειναι σχετικα μικρο (γυρω στα 4κιλα αν διαβασα σωστα) συμφερει αρκετα περισσοτερο απο το να τον παραγγειλει καποιος απο εδω???Εκτος φυσικα απο τα μεταφορικα που γλυτωνει.
Nord One MP SE Hypex NC502MP 500W Stereo Amplifier
http://www.ebay.de/itm/Nord-One-MP-...017289?hash=item440256c5c9:g:QgAAAOSwzgBY2B68
Με 1.365 € στο σπίτι σου! :)

Άμα είσαι και μερακλής και γουστάρεις silver, για να βγάζεις και τα γούστα σου, δες τι λένε:

Silver available as well as a lower priced case version. ;)
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Nord One MP SE Hypex NC502MP 500W Stereo Amplifier
Με 1.365 € στο σπίτι σου! :)

Άμα είσαι και μερακλής και γουστάρεις silver, για να βγάζεις και τα γούστα σου, δες τι λένε:

Silver available as well as a lower priced case version. ;)
Μια η αλλη το κοβω.Οποτε ναι.Και δεν εχω και υποχρεωση.Απο κει και περα δεν εχω καταληξει οριστικα γιατι ειδα εχει xlr εισοδους ενω οι αντιστοιχες προ του δικου μου μηχανηματος ειναι rca.Kαι σε καποιο σημειο στα στοιχεια του εν λογω μηχανηματος (nord) αναφερει οτι καλα ειναι να μην χρησιμοποιησουμε μετατροπεα σε τετοια περιπτωση (αν καταλαβα καλα).Ισχυει???Γιατι αν ειναι να μπω σε αυτην τη διαδικασια και δεν "κολησει", τι γινεται???Σ ευχαριστω φιλε μου για την πιο πανω απαντηση σου!
 


A

AKARL

Guest
Μια η αλλη το κοβω.Οποτε ναι.Και δεν εχω και υποχρεωση.Απο κει και περα δεν εχω καταληξει οριστικα γιατι ειδα εχει xlr εισοδους ενω οι αντιστοιχες προ του δικου μου μηχανηματος ειναι rca.Kαι σε καποιο σημειο στα στοιχεια του εν λογω μηχανηματος (nord) αναφερει οτι καλα ειναι να μην χρησιμοποιησουμε μετατροπεα σε τετοια περιπτωση (αν καταλαβα καλα).Ισχυει???Γιατι αν ειναι να μπω σε αυτην τη διαδικασια και δεν "κολησει", τι γινεται???Σ ευχαριστω φιλε μου για την πιο πανω απαντηση σου!
Έχει ΚΑΙ xlr εισόδους (δεν είν' κακό). Για τα περί του μετατροπέα δεν έχω ιδέα. Το μόνο "θέμα" που μπορεί να υπάρχει (εντελώς θεωρητικά) είναι ο προενισχυτής σου να μην μπορεί να λειτουργήσει τον τελικό στα όριά του - δεν αναφέρεται στο σάϊτ της Νόρντ η τιμή της ευαισθησίας εισόδου. Αλλά το θεωρώ δύσκολο να υπάρχει τέτοιο θέμα.

 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Έχει ΚΑΙ xlr εισόδους (δεν είν' κακό). Για τα περί του μετατροπέα δεν έχω ιδέα. Το μόνο "θέμα" που μπορεί να υπάρχει (εντελώς θεωρητικά) είναι ο προενισχυτής σου να μην μπορεί να λειτουργήσει τον τελικό στα όριά του - δεν αναφέρεται στο σάϊτ της Νόρντ η τιμή της ευαισθησίας εισόδου. Αλλά το θεωρώ δύσκολο να υπάρχει τέτοιο θέμα
Σε αυτην την φωτο φαινεται οτι εχει και rca εισοδους.Οποτε ολα οκ.Πληροφοριακα τον προοριζω (αν τελικα αγοραστει) για να συνδεθει με τον rx-a2050 της yami και να οδηγησει τα rf-83 της Klipsch που θελουν τα ρευματακια τους και που ευελπιστω οτι ετσι πιθανοτατα να τα βρουν.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top