Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.984
Reaction score
127.641
1409 £ = 1663 €

363 € διαφορά προ ΦΠΑ

450 € διαφορά στην τελική τιμή

Εγώ δε θα έδινα αυτή τη διαφορά χρημάτων, αλλά εγώ:

1. Δε τρομάζω με την ιδέα του κιτ, όπου εγώ θα συναρμολογήσω τον ενισχυτή μου
2. Δε με ενδιαφέρει η ομορφιά του σασί του νορντ, ούτε το ασημί ούτε το μαύρο κουτί
3. Είμαι εντελώς σπάγκος στα μηχανήματα, αν μπορώ να γλυτώσω τλία ευλώ, θα τα γλυτώσω
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στον nc 400 diy. Η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στο χιλιαρικο με τους nord one να ειναι οι ακριβοτεροι και δεν ειμαι σιγουρος αν η διαφορα της αποδοσης δικαιολογει την διαφορα της τιμης. Ουσιαστικα αυτο που ειπε ο costas ear δηλαδη.
Εχω τον συγκεκριμενο ενισχυτη και τον εχω ακουσει με τα 340 σε μια αμεση συγκριση με τον προηγουμενο ενισχυτη του ιδιοκτητη των ηχειων, που ηταν σοβαρο μηχανημα, και η βελτιωση εβγαζε ματι (ή αυτι). Ο (δυστυχως πρωην πια ;)) ιδιοκτητης των ηχειων ειχε δοκιμασει στο παρελθον και διαφορες υλοποιησεις των nc400 και μπορει να σου πει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη, οση μικρη σημασια κι αν εχει αυτη (για να μη μας φαει και ο Ear :)).
Η διαφορα στην τιμη δεν ειναι πολυ μεγαλη και εγω θα σου προτεινα τον Nord.

Επισης μπορεις να περιμενεις λιγο, να βγαλω εγω σε αγγελια τον δικο μου.
...Χωρις φατσουλα που γελαει.
 




Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
αν αντιλαμβανομαι σωστα υλοποιηση απο υλοποιηση nc400, nc 500 κτλ εχει διαφορα
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Απο το site της εταιριας με μεταφορικα και φορους βγαινει 2500. Εσυ τον πηρες απο καπου αλλου η απλα εχει ανεβει η τιμη ;
Εχει ανεβει η τιμη.
[DOUBLEPOST=1492421340][/DOUBLEPOST]
Πάρτε τον φτηνότερο και τα ρέστα room treatments (μπασοπαγίδες-διαχυτές κτλ)
Τα ρεστα ειναι πολυ λιανα. Δε φτανουν.
Βασικα παρε room treatments και με τα ρεστα ενισχυτη.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
αν αντιλαμβανομαι σωστα υλοποιηση απο υλοποιηση nc400, nc 500 κτλ εχει διαφορα
Καπως ετσι, απλα στο nc400 κανεις μονο την καλωδιωση και το κουτι, ενω στα αλλα μπορεις να προσθεσεις το δικο σου input buffer, που σημαινει μεγαλα περιθωρια τροποποιησης.
 


Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
1409 £ = 1663 €

363 € διαφορά προ ΦΠΑ

450 € διαφορά στην τελική τιμή

Εγώ δε θα έδινα αυτή τη διαφορά χρημάτων, αλλά εγώ:

1. Δε τρομάζω με την ιδέα του κιτ, όπου εγώ θα συναρμολογήσω τον ενισχυτή μου
2. Δε με ενδιαφέρει η ομορφιά του σασί του νορντ, ούτε το ασημί ούτε το μαύρο κουτί
3. Είμαι εντελώς σπάγκος στα μηχανήματα, αν μπορώ να γλυτώσω τλία ευλώ, θα τα γλυτώσω
1 ουτε εγω τρομαζω μην σου πω το προτιμω κιολας
2 εδω και αν συμφωνουμε
3 χαλαω περισσοτερο χρονο στην ερευνα αγορας απο οτι στην ακροαση για αυτο το λογο
Το μονο που με ενδιαφερει ειναι η αποδοση σε συναρτηση με το κοστος ( η μεγιστοποιηση της χρησιμοτητας που λενε και οι φιλοι μας οι οικονομολογοι). Στη συγκεκριμενη περιπτωση το μονο πραγμα που με σκαλωνει ειναι η μεγαλη διαφορα στα βατ. Ειναι περι τα 300 στα 4 ohm και απο οτι εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου για τα ηχεια μου ολοι λενε οτι θελουν οσα βατ περισσοτερα μπορεις να τους δωσεις (φοβαμαι ωστοσο οτι τα σχολια σε αυτα τα site περιεχουν μεγαλες δοσεις χαιεντιλας και οτι η πραγματικοτητα ειναι αυτη που εγραψες στην προηγουμενη σελιδα)
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Ρε παιδγιά υπάρχει και πιο οικονομική επιλογή από τη Νόρντ:

Nord One MP NC502 2 Channels 500W - £999.00 = 1.180 € + 24% = 1.463 + μεταφορικά

ή ακόμα:

Nord One MP NC502 500W Stereo Power Amp - £849.00 = 1.000 € + 24% = 1.240 + μεταφορικά
Καλα, υπαρχουν και τα Ucd που φτιαχνεις αντιστοιχο ενισχυτη με τα μισα λεφτα. Απλα οι τεχνικες προδιαγραφες ειναι παλι λιγο χαμηλοτερες. Οχι οτι εχει τοσο μεγαλη σημασια αλλα...
 










Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.789
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top