PRaT η νίκη του High End

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
522
Reaction score
677
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Η τεχνολογία που αφορά την αναπαραγωγή της μουσικής ξεκινάει από την ανάγκη για μουσική όποτε το επιθυμούμε.
Οπότε η σύζευξη αυτών είναι αναπόφευκτη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.685
Reaction score
12.394
όχι ακριβώς έτσι. Αυτό που εισπράττει είναι σαν μεταβολή της ταχύτητας εκτέλεσης.
Σαν να περιμένει ας πούμε τη συγκεκριμένη νότα στο σημείο t και να την ακούσει στο t+t1 .
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
522
Reaction score
677
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Δε συγκρίνω το ζωντανό με την κονσέρβα, οκ; :126:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.685
Reaction score
12.394
Re: Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

εσύ είσαι άτυχος βρε, τι να σε κάνω, έπρεπε να σ'έχω από κοντά, να σε στρώσω στα εντατικά...:138:
Εσύ από την άλλη είσαι τυχερός που είμαι μακρυά...
Καλά έχεις καλομάθει με τη κατηγορία φτερού των ψηφιακών ενισχυτών φαντάσου και ξεκινούσες πάλι να κουβαλάς τα τέρατα των 35+ κιλών!!!:138::138::138:
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
522
Reaction score
677
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Συζητάμε για χρόνους λοιπόν, χρόνοι που επηρεάζουν τα μέρη, που με τη σειρά τους επηρεάζουν το μέτρο, που με τη σειρά του επηρεάζει το μουσικό μέρος.
Ε, δε λέμε και κάτι διαφορετικό :114:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Η τεχνολογία που αφορά την αναπαραγωγή της μουσικής ξεκινάει από την ανάγκη για μουσική όποτε το επιθυμούμε. Οπότε η σύζευξη αυτών είναι αναπόφευκτη.
Καθόλου αναπόφευκτη δεν είναι. Είδες κανέναν πωλητή προβολέων να σου μιλά για πρατ, προυτ, χρόνους και σκηνοθετικές απόψεις;

...
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Όταν αρχίζουμε και μπλέκουμε την τέχνη της μουσικής με την τεχνολογία της αναπαραγωγής της, τα κάνουμε σαλάτα. Κάτι τέτοια διαβάζουν ορισμένοι έμποροι και μας λένε μετά ότι κάνουν τέχνη.

...

Ωχχ ανεφερες τη λεξη σαλατα.

Ειναι επικινδυνη λεξη γιατι ανοιγει η ορεξη μου:136: ...

1. εχουμε να βγουμε στις παραλιες:137:
2. εχουν γινει πανακριβα τα ζαρζαβατικα..!!:131:
3.Στην ηλικια μου πρεπει να τρωω μονο σαλατες και 4 μικρογευματα την ημερα και τιποτα το βραδυ..!! :133:

4.Το High End ειναι καθιστικο σπορ.(για να μην ειμαι off topic..)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Καθόλου αναπόφευκτη δεν είναι. Είδες κανέναν πωλητή προβολέων να σου μιλά για πρατ, προυτ, χρόνους και σκηνοθετικές απόψεις;

...
έχω σοβαρές αντιρρήσεις σε αυτό, ενίσταμαι.

διότι έχω παρατηρήσει κατ'επανάληψη πως ο προβολέας μου που είναι εσ-εξ-αρ-ντι της σόνι, κάνει την ταινία να τρέχει πιο γρήγορα, τα άλογα στα γουέστερν αφηνιάζουν και οι καμπόηδες πιστολέρος ρίχνουν τη σφαίρα πριν από τη σκιά τους, ενώ το αίμα από τον πληγωμένο πετάγεται πριν τον ακουμπήσει καν η σφαίρα!

αντίθετα, σε ελ-σι-ντι προβολέα, πχ πανασόνικ, τα πράγματα κυλάν πιο αργά, πιο νωχελικά, ο πιστολέρο πίνει μπύρα, το άλογο κοιμάται, το πιστόλι ρίχνει τη σφαίρα τόσο αργά που η σκιά της σφαίρας φτάνει στο στόχο πριν από την ίδια τη σφαίρα, το αίμα από τον άλλο αρχίζει να τρέχει ένα τέταρτο μετά την πιστολιά και ου τα καθεξής....

βέβαια, δε ξέρω ο σκηνοθέτης τι άποψη είχε και προσωπικα επιλέγω σόνι, αλλά να, κάτι δε μ'αρέσει ρε παιδί μου....
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Κακώς. :126:
Καλώς! Π.χ. και αυτό:


κονσέρβα είναι! Συγκρίνεται με το, (σπαρταριστό), ζωντανό;


(Ωχ! ξέχασα το spoiler! Πάω για μπάνιο! Χαίρεται!)

:142:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.685
Reaction score
12.394
Με τη μόνη διαφορά πως η μουσική βασίζεται σε χρονικές σταθερές που οφείλουν να επαναλαμβάνονται ανά ίσα χρονικά διαστήματα ενώ η συνεχόμενη κίνηση μιας ταινίας είναι αδύνατον να ελεγχθεί για κάτι τέτοιο.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.920
Reaction score
34.567
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

έχω σοβαρές αντιρρήσεις σε αυτό, ενίσταμαι.

διότι έχω παρατηρήσει κατ'επανάληψη πως ο προβολέας μου που είναι εσ-εξ-αρ-ντι της σόνι, κάνει την ταινία να τρέχει πιο γρήγορα, τα άλογα στα γουέστερν αφηνιάζουν και οι καμπόηδες πιστολέρος ρίχνουν τη σφαίρα πριν από τη σκιά τους, ενώ το αίμα από τον πληγωμένο πετάγεται πριν τον ακουμπήσει καν η σφαίρα!

αντίθετα, σε ελ-σι-ντι προβολέα, πχ πανασόνικ, τα πράγματα κυλάν πιο αργά, πιο νωχελικά, ο πιστολέρο πίνει μπύρα, το άλογο κοιμάται, το πιστόλι ρίχνει τη σφαίρα τόσο αργά που η σκιά της σφαίρας φτάνει στο στόχο πριν από την ίδια τη σφαίρα, το αίμα από τον άλλο αρχίζει να τρέχει ένα τέταρτο μετά την πιστολιά και ου τα καθεξής....

βέβαια, δε ξέρω ο σκηνοθέτης τι άποψη είχε και προσωπικα επιλέγω σόνι, αλλά να, κάτι δε μ'αρέσει ρε παιδί μου....

Αααααααααα...εισαι τρελλος κι εσυ!!!!!
Δηλαδη κι εγω που εχω τον ιδιο προβολεαααα εχω ιδιο ΠΡΑΤ???
Κι αν δεν βιαζομαι και θελω να δω κανα νωχελικο blueray jazz αργα τι νυχτα που βαρανε με τις βουρτσες τα drums μια στο τοσο τι γινεται??ροκ εν ρολλ???

(πωπωπ..το εγραψα πριν ακομα το καταλαβω...)
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
522
Reaction score
677
Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Καθόλου αναπόφευκτη δεν είναι. Είδες κανέναν πωλητή προβολέων να σου μιλά για πρατ, προυτ, χρόνους και σκηνοθετικές απόψεις;

...
Εδώ μου φαίνεται ότι ξεκινάει η σαλάτα. :116::123::114:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.685
Reaction score
12.394
Η ταινία έχει και μουσική ρε Πέτρο.

...
Ναι αλλά ο πλούτος της εικόνας απαιτεί πολύ μεγαλύτερη επεξεργασία από τον εγκέφαλο μας με αποτέλεσμα την μουσική να τη θεωρούμαι δευτερεύουσας σημασίας και απλά συνοδευτική του θεάματος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.917
Reaction score
127.425
Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

Σε ελ-ες-ντι προβολέα τι βλέπεις; :138:

...
συναυλίες των πινκ φλόυντ, ουμαγκούμα και τα συναφή, σετ δε κοντρόλς φορ δι χάρτ οφ δε σάν, εκεί με τα ρωμαϊκά αγάλματα και το γκόνγκ στο στάδιο, κλπ κλπ κλπ, όλα σε ε-ξαι-ρε-τι-κά αργή κίνηση....

το θέμα είναι να τα βλέπεις αυτά, διαβάζοντας μάρτιν κόλομς. εδώ σε θέλω πρατομάστορε...
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
522
Reaction score
677
Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

Με τη μόνη διαφορά πως η μουσική βασίζεται σε χρονικές σταθερές που οφείλουν να επαναλαμβάνονται ανά ίσα χρονικά διαστήματα ενώ η συνεχόμενη κίνηση μιας ταινίας είναι αδύνατον να ελεγχθεί για κάτι τέτοιο.
Μη ξεχνάς το κλάσμα πριν από το κάθε μέρος, αν είναι σύνθετο μικτό τότε αλλάζει βάση του αριθμητή :126:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Καλώς! Π.χ. και αυτό:

κονσέρβα είναι! Συγκρίνεται με το, (σπαρταριστό), ζωντανό;


(Ωχ! ξέχασα το spoiler!)

:142:
ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΠΟΙΛΕΡ και μονο με τη φαντασια γινεται ..σπαρταριστο.

Ακουγοντας μουσικη ενεργοποιουμε τη φαντασια μας και τα συναισθηματα μας.Βλεπουμε και εντοπιζουμε τη θεση των μουσικων στη σκηνη ζουμε τη μουσικη τους δημιουργια.
Κανουμε το δικο μας ταξιδι εκει που θελουμε και οπως θελουμε.
Ο ακροατης ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ το ατου σε σχεση με τον θεατη που απλα βλεπει τι κανουν οι ηθοποιοι και δεν μπορει να κανει το δικο του ταξιδι οπως οταν ακουει μουσικη.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.237
το ξεφτηλισαμε για αλλη μια φορα...

για πες μου ρε κωστα εαρ αφου οι αλλοι δεν παιρνουν ουσιαστικο μερος στο θεμα, τι λες για αυτο παρακατω ωσ προς την σχεση jitter και prat?

Thus, audible noise modulation can occur when impulsive DACs are jittered while reproducing low-frequency audio signals, and this may well be the reason some reports have suggested that Bitstream DACs lack "dynamics" and "rhythm and pace," (footnote 16) since most of the rhythmic content in music occurs at low frequencies and can be of high peak level.

και φυσικα το πληρες λινκ για το Paper της AES που μου ειπατε να απευθυνθω...
http://www.scalatech.co.uk/papers/aes93.pdf
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.053
Μηνύματα
2.886.828
Members
37.978
Νεότερο μέλος
STAMATIOS TZOUMAS
Top