Sonos


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.626
Reaction score
5.960
Καλησπέρα η ARC 3 πότε κυκλοφορεί ???
Από το μέλλον μας ήρθες;
Ακόμα δεν έχει βγει η 2, θες και νο 3;

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο, αλλά αναμένεται θεωρητικά αντικαταστάτης της Arc εντός του '24.
 

sps

Μηνύματα
719
Reaction score
525
Στα λόγια μου έρχεστε σαν κάτι να έχει καθυστέρηση !!!
Δεν υπάρχει κάτι επίσημο, αλλά αναμένεται θεωρητικά αντικαταστάτης της Arc εντός του '24.
Εννοείς του 2024 !!!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.117
Και στο ανοιχτό κάποιος άλλος αποφασίζει. Επειδή χρησιμοποιώ Home Assistant, κάθε φορά που κάνω update τρέμω μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι που θα μου κρεμάσει κάποια λειτουργία.
Το "ανοιχτό" δεν το λέω με την έννοια ενός συγκεκριμένου software που απλά τυχαίνει να είναι open source, αλλά ενός οικοσυστήματος ή μιας συσκευής που χρησιμοποιεί ανοιχτά ή "ημιανοιχτά" πρότυπα.

Για παράδειγμα, σε ένα streamer όπως το wiim, οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει έναν player σε οποιοδήποτε λειτουργικό και να στείλει μέσω DLNA μουσική.

Αντίστοιχα, με το chromecast, αν και δεν είναι εντελώς ανοιχτό, οποιαδήποτε εφαρμογή android μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να συνδεθεί σε μια συσκευή που το υποστηρίζει.

Στο Sonos; Αν ισχύει αυτό που λες ότι το API είναι ανοιχτό, τότε σίγουρα δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όσο νόμιζα. Πάλι βέβαια δεν συγκρίνεται με ένα ανοιχτό ή καθολικό πρότυπο για πολλούς λόγους.

Μπορεί να είναι τώρα ανοιχτό αλλά στο μέλλον να το καταργήσει. Μπορεί τώρα να είναι δωρεάν αλλά στο μέλλον να το χρεώνει. Δικό της είναι, ό,τι θέλει κάνει. Μπορεί να μην υποστηρίζει όλα τα features που έχει η δική τους εφαρμογή. Και σε κάθε περίπτωση αναγκάζεις τους developers να αναπτύξουν κάτι νέο που αφορά μόνο το δικό σου οικοσύστημα.
 

Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Ευτυχώς εσύ πήρες Samsung και γλύτωσες από την "κακιά" Sonos, που κακολογείς χωρίς καν να έχεις χρησιμοποιήσει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.117
Ευτυχώς εσύ πήρες Samsung και γλύτωσες από την "κακιά" Sonos, που κακολογείς χωρίς καν να έχεις χρησιμοποιήσει.
Αν θες άνοιξε νήμα που να λέγεται "η Sonos συλλογή του flash" και σου υπόσχομαι ότι δεν θα μπω να κακολογήσω τίποτα. Αυτό εδώ όμως το thread αφορά τη Sonos γενικά, οπότε θα γράφω ό,τι θέλω, είτε έχω Sonos, είτε όχι, είτε το εγκρίνεις, είτε όχι.

Αλίμονο αν στο forum είχε δικαίωμα σχολιασμού ο καθένας μόνο για τις συσκευές και τις μάρκες που είχε στην κατοχή του.

Επίσης αυτό που έκανα ήταν να μεταφέρω αυτούσιο απόσπασμα από το άρθρο που παρέθεσε ο @kalitsouni, δεν ήταν δική μου σκέψη ή συμπέρασμα αυτό που έγραψα.

Αν κάπου κάνω λάθος, μπορείς να με διορθώσεις (όπως έκανε και ο @Auslaender) και αν έχω άδικο δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ, όπως ήδη έκανα εν μέρει πιο πάνω. Μπορεί εγώ να μην ασπαστώ ποτέ τη φιλοσοφία της εταιρείας γιατί δεν μου ταιριάζει, αλλά το σημαντικό είναι μέσα από τον διάλογο να "βγαίνουν" όλες οι πληροφορίες προς τα έξω, ώστε ο καθένας να κάνει τη δική του επιλογή, που μπορεί να είναι διαφορετική από τη δική μου γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι (εδώ υπάρχουν τόσοι και τόσοι που αγοράζουν από την Apple, στη Sonos θα κολλήσουμε τώρα; ). Το θέμα είναι ότι η επιλογή αυτή μπορεί να είναι διαφορετική και από τη δική σου. Εσύ είσαι έτοιμος να το αποδεχτείς αυτό;
 


Μηνύματα
124
Reaction score
16
Καλησπερα
Εχω την beam 2 με χρήση 60% μουσική ,40% τηλεόραση .στη μουσική δεν μου αρκεί ..πως θα μπορούσα να αναβαθμισω λιγο τον ήχο χωρις να ξοδευτω πολυ ;τι θα μπορούσα να προσθέσω ;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.890
Reaction score
4.697
Καλησπερα
Εχω την beam 2 με χρήση 60% μουσική ,40% τηλεόραση .στη μουσική δεν μου αρκεί ..πως θα μπορούσα να αναβαθμισω λιγο τον ήχο χωρις να ξοδευτω πολυ ;τι θα μπορούσα να προσθέσω ;
Πρώτα Subwoofer κατόπιν surrounds. Πες μας budget και θα σου πούνε περισσότερα
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.884
Reaction score
11.205
Σε κανέναν δεν αρκουν οι ηχομπαρες στη μουσική.
Τα κανονικά ηχεία της φίρμας θα σε καλύψουν στη μουσική. Όλα.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
16
Sub ??εχω την εντύπωση πως τα vocals είναι που υστερούν ..ισως κάνω λαθος ;
Δηλαδή μαζί με την ηχομπαρα αν βαλω ένα era100 θα δω διαφορά ;;
 

Μηνύματα
6.749
Reaction score
5.282
Δύο Era100 χρειάζεσαι, να παίζουν ταυτόχρονα με την Βeam2.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.095
Μηνύματα
2.888.182
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top