Tesla


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.301
Reaction score
47.230
Naι αλλά δεν έχει επιδόσεις supercar .
Μπορεί να μη έχει γκάζια, έχει όμως ροπή.
Σου έχει τύχει ποτέ να αγοράσεις καινούριο πλυντήριο να το βάλεις για πλύση χωρίς να βγάλεις τα στριφώνια ασφαλείας του κάδου?
Έχει τύχει σε μένα :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.293
Δε χρειάζεται άγχος, 193.000χλμ εγγύηση έχει.

1000008682.png


Αγοράζοντας τώρα, αυτά αν θα σε απασχολήσουν, θα είναι μετά το 2031, και τότε οι τιμές τους θα έχουν πέσει πολύ περισσότερο από σήμερα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.494
Reaction score
27.228
Μπορεί να μη έχει γκάζια, έχει όμως ροπή.
Σου έχει τύχει ποτέ να αγοράσεις καινούριο πλυντήριο να το βάλεις για πλύση χωρίς να βγάλεις τα στριφώνια ασφαλείας του κάδου?
Έχει τύχει σε μένα :biggrin:
Ma η ροπή ακριβώς είναι τα γκάζια.
Τώρα αν εσύ εκείνη την ημέρα είχες φάει πολλές μπάμιες και ήσουν ένας μπάμιας κι αυγάς , ε ! αυτό είναι άλλο.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.301
Reaction score
47.230
Ma η ροπή ακριβώς είναι τα γκάζια.
Τώρα αν εσύ εκείνη την ημέρα είχες φάει πολλές μπάμιες και ήσουν ένας μπάμιας κι αυγάς , ε ! αυτό είναι άλλο.
Τι λες αρέ, καθόμαν ήσυχα ήσυχα στο σαλόνι και έπινα το καφεδάκιμ και ξαφνικά πέρασε ένα πλυντήριο από μπροστάμ, ξέρς μόλις μπήκε στο πρόγραμμα για στύψιμο, πρέπει με μια πρόχειρη εκτίμηση να έκανε τα 0-100 χλμ/ω σε 2,5 δευτερόλεπτα.
Μία χαρά επιδόσεις έχει και το πλυντήριο :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.293
Στην παρακάτω λίστα θα κουραστείς να κανεις scroll down για να βρεις το plaid και θα βαρεθεις πριν βρεις το Μ3P.

Με μυαλό ουαν Πάουντ.
Με χαφ Πάουντ, μπορεί να είναι αλλιώς.

Μπερδεύεσαι.

Δεν με ενδιαφέρει να πάω να κάνω χρόνο στην εν λόγω πίστα.

Εσένα μήπως αυτός είναι ο σκοπός σου;

Ποιανού στόχος είναι αυτός;

Γιααα δες το αυτοκίνητο που τώρα οδηγείς, τι χρόνο έχει στην εν λόγω πίστα και πες μου.

Δες τι χρόνο έχει στην εν λόγω πίστα το Α3 το ντιζελάκι το 1.600 που είχα πριν.

Δες και το γιαρις το υβριδικό τι χρόνο έχει στην πίστα, με ενδιαφέρει για τη σύζυγο, αν τυχόν βρεθεί σε πίστα, να ξέρω τι χρόνο θα πιάσει.

Δες το λιγο, ξεκόλλα. Ουάν πάουντ.


ΥΓ. Αν στόχος μου ήταν να τρέχω σε πίστα, θα είχα ειδικό για αυτή τη χρήση αυτοκίνητο, και άλλο για την οικογένεια και για τις διακοπές μου. Λέω γω τώρα..
 

Μηνύματα
15.249
Reaction score
17.306
Το πλυντήριο που έχω σπίτιμ είναι 25 χρονών, μοτέρ ακόμα δεν έχω αλλάξει!
Θα είναι καλής ποιότητας. :D

¨Οχι βρε συ δεν χαλάνε τα μοτέρ γενικά μιλώντας.

Απλώς το ανέφερα γιατί αυτό και η μπαταρία είναι τα μόνα σε ένα EV που θα μπορούσαν να χρειαστούν μια υποτυπώδη συντήρηση ή εάν χαλάσουν ή τρακάρεις και πάθουν ζημιά πιθανόν και να στοιχίζουν.

Αφού απάντησε ο Κωνσταντίνος ... φαίνεται ότι ούτε και αυτό αποτελεί κάποιο σπουδαίο πρόβλημα .... ε ,δεν έχει και τίποτε άλλο να ανησυχεί κάποιος (απο τεχνικής άποψης τουλάχιστον). Βέβαια δεν ξέρω για τις άλλες μάρκες , κάτι φτηνά Κινέζικα κλπ ούτε έχω κοιτάξει ποιός μπορεί και που κατασκευάζονται οι ηλεκτρικοί τους κινητήρες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.141
Reaction score
29.865
Τα πεντέμισι χιλιάρικα τα ζητάει πάντως συγκεκριμένη αντιπροσωπία για να αλλάξει όλο το μοτέρ, επειδή χάλασε το σύστημα ψύξης του. Σα να λέμε τρύπησε το σωληνάκι, ή το ψυγείο, αλλαγή κινητήρα. :headbang:

Όσο και να προσπάθησα να μάθω μοντέλο, δεν μου λέει.
 

Μηνύματα
15.249
Reaction score
17.306
Τα πεντέμισι χιλιάρικα τα ζητάει πάντως συγκεκριμένη αντιπροσωπία για να αλλάξει όλο το μοτέρ, επειδή χάλασε το σύστημα ψύξης του. Σα να λέμε τρύπησε το σωληνάκι, ή το ψυγείο, αλλαγή κινητήρα. :headbang:

Όσο και να προσπάθησα να μάθω μοντέλο, δεν μου λέει.
Πόσο ; !!!! :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.293
5 χιλιάρικα είναι η αλλαγή μοτέρ σε Τέσλα.

Γενικά, το κόστος αλλαγής μοτέρ, είναι 3,5-10 χιλιάρικα στις "νορμάλ επιλογές" (δε μιλάμε για Rimac Nevera έως Porsche).

Τα πρώτης γενιάς Τέσλα, είχαν θέμα διαρροής ψυκτικού υγρού μέσα στον κινητήρα, που έκανε ζημιά στον κινητήρα. Ένα καπάκι που σφραγίζει το ψυκτικό υγρό ήταν η αιτία. Υπάρχουν πλέον εδώ και χρόνια διάφοροι επισκευαστές των μοτέρ αυτών, που αλλάζουν καπάκι, και αν η ζημιά είναι μικρή, την επιδιορθώνουν με κόστος κάνα χιλιάρικο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.293
Τα πεντέμισι χιλιάρικα τα ζητάει πάντως συγκεκριμένη αντιπροσωπία για να αλλάξει όλο το μοτέρ, επειδή χάλασε το σύστημα ψύξης του. Σα να λέμε τρύπησε το σωληνάκι, ή το ψυγείο, αλλαγή κινητήρα. :headbang:

Όσο και να προσπάθησα να μάθω μοντέλο, δεν μου λέει.
Μπορεί να είναι και Τέσλα, αν είναι εκτός εγγύησης (μετά την 8-ετια ή 192.000χλμ).

5-5,5 χιλιάρικα έχει ένα νέο τελευταίας γενιάς μοτέρ, και το σύστημα ψύξης είναι ενσωματωμένο στο μοτέρ (αναγκαίο, γιατί ζεσταίνεται κατά τη χρήση, όπως όλα τα μοτέρ), και η διαρροή του υγρού ψύξης μέσα στο μοτέρ οδηγεί σε μη επισκευάσιμες βλάβες του μοτέρ.

Πακέτο αλλάζει όλο. Τα πρώτης γενιάς model S έχει ειπωθεί πως προβλέπεται τα περισσότερα να βγάλουν αυτό το πρόβλημα περί τα 60.000 μίλια.

Τώρα πάντως έχει μειώσει το κόστος αλλαγής σε αυτά, στα 3 χιλιάρικα:

Tesla claims that the electric motors are rated for 1 mil miles. I was also told by my sales rep that the model S motors are $3k to replace and are easy to change out.




Αν τώρα έχει πέσει στα 3 χιλιάρικα το κόστος αλλαγής μοτέρ, τότε το 2031 που θα βγει το δικό μου εκτός εγγύησης, θα είναι μάξιμουμ στο χιλιάρικο..
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.952
Reaction score
11.345
Μπερδεύεσαι.

Δεν με ενδιαφέρει να πάω να κάνω χρόνο στην εν λόγω πίστα.

Εσένα μήπως αυτός είναι ο σκοπός σου;

Ποιανού στόχος είναι αυτός;

Γιααα δες το αυτοκίνητο που τώρα οδηγείς, τι χρόνο έχει στην εν λόγω πίστα και πες μου.

Δες τι χρόνο έχει στην εν λόγω πίστα το Α3 το ντιζελάκι το 1.600 που είχα πριν.

Δες και το γιαρις το υβριδικό τι χρόνο έχει στην πίστα, με ενδιαφέρει για τη σύζυγο, αν τυχόν βρεθεί σε πίστα, να ξέρω τι χρόνο θα πιάσει.

Δες το λιγο, ξεκόλλα. Ουάν πάουντ.


ΥΓ. Αν στόχος μου ήταν να τρέχω σε πίστα, θα είχα ειδικό για αυτή τη χρήση αυτοκίνητο, και άλλο για την οικογένεια και για τις διακοπές μου. Λέω γω τώρα..
Κοίτα, δε φταίω εγώ που μισθωσες αυτοκίνητο πριν δεις το παραπάνω λινκ.

Όπως δε φταις εσύ που αγόρασα ηχεία πριν δω μετρήσεις κλιπελ.

Physics sucks. Τα evs είναι ακόμη βαριά. Οι κατασκευαστές και ειδικά η Τέσλα κάνουν φιλότιμες προσπάθειες στην κατανομή βάρους και στις αναρτήσεις αλλά ακόμη δε γυρνάνε γρήγορα. Κατά τα άλλα όλα καλά.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.141
Reaction score
29.865
Μπορεί να είναι και Τέσλα, αν είναι εκτός εγγύησης (μετά την 8-ετια ή 192.000χλμ).

5-5,5 χιλιάρικα έχει το μοτέρ, και το σύστημα ψύξης είναι ενσωματωμένο στο μοτέρ (αναγκαίο, γιατί ζεσταίνεται κατά τη χρήση, όπως όλα τα μοτέρ), και η διαρροή του υγρού ψύξης μέσα στο μοτέρ οδηγεί σε μη επισκευάσιμες βλάβες του μοτέρ.

Πακέτο αλλάζει όλο. Τα πρώτης γενιάς model S έχει ειπωθεί πως προβλέπεται όλα να βγάλουν αυτό το πρόβλημα περί τα 600.000 μίλια.
Θεωρώ αδύνατο να μην ανοίγει το μοτέρ ώστε να γίνει επισκευή. Μόλις μάθουν οι τεχνικοί στα διάφορα καταστήματα τι παίζει με τα EVs θα τα φτιάχνουν αυτοί και σε λογικές τιμές.

Εκτός και αν φτιάχνουν τα μοτέρ με τη λογική κατασκευής της μπαταρίας του Model Y που δεν ανοίγει. Έτσι και ανοίξει πάει για πέταμα. Τα έχει ο Munro στο κανάλι του. Αν είναι έτσι αλλάζει πολύ το θέμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.800
Reaction score
133.293
Έχει ήδη πολλούς μάστορες που επισκευάζουν μοτέρ.

Δες ξανά τα λινκς που ανέβασα, και δες ένα τυχαίο λινκ, με τιμές για επισκευή και αντικατάσταση


$800 - $1200
Drive unit replacement & programming

Όπως ήδη είπα, στην επίσημη Τέσλα, το κόστος αντικατάστασης σε αυτά τα παλιά model S είναι 3 χιλιάρικα.

Σε νεότερα, 5-5,5 και σε πλαντ 7,5.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.247
Reaction score
83.072
Κοίτα, δε φταίω εγώ που μισθωσες αυτοκίνητο πριν δεις το παραπάνω λινκ.
Είδα το λινκ, όσα είναι πάνω από το Tesla είναι Ferrari Lamborghini και κάτι τέτοια.
Διαφορετικού σκοπού αυτοκίνητα, πενταπλάσια τιμή και βάλε.
Τι νόημα έχει;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.952
Reaction score
11.345
Είδα το λινκ, όσα είναι πάνω από το Tesla είναι Ferrari Lamborghini και κάτι τέτοια.
Διαφορετικού σκοπού αυτοκίνητα, πενταπλάσια τιμή και βάλε.
Τι νόημα έχει;
Πάνω από το plaid είναι όλα τα μοντέλα bmw Μ, το gt-r, το audi R8 ακόμη και ένα (ίσως ελαφρώς πειραγμενο) RS3. Αυτοκίνητα με τη μισή ιπποδύναμη.

Πάνω από το M3P είναι το χάος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.247
Reaction score
83.072
Πάνω από το plaid είναι όλα τα μοντέλα bmw Μ, το gt-r, το audi R8 ακόμη και ένα (ίσως ελαφρώς πειραγμενο) RS3. Αυτοκίνητα με τη μισή ιπποδύναμη.

Πάνω από το M3P είναι το χάος.
Νομίζω πως πρέπει να εξετάσουμε και τους υπόλοιπους παράγοντες, όπως αν ήταν τα λάστιχα που το αυτοκίνητο φοράει κατά την παράδοση, οι αναρτήσεις τα φρένα ακόμα και ο οδηγός.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.997
Μηνύματα
2.924.914
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top