Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

προσωπικα ενα καταξανθο που ειδα σημερα στην Πετρου Ραλλη...εδινα 4 dune για 1 εβδομαδα μαζι της:116:
Χωρις πλακα ομως , ολα τα μικρα με εντυπωσιασαν .Δεν θυμαμαι εκτος και αν δεν το προσεξα , αν ειναι αθορυβα κτλ κτλ..
Μου αρεσε που με μια γρηγορη ματια σου , επαιξαν τα παντα(το max δεν με ενδιαφερει καθολου , παρελειπα το κειμενο) ή σχεδον τα παντα.
Γενικα ψαχνω σαν τρελλος να παροπλισω το htpc μου ( 2 εχω) , με κατι μιικρο αθορυβο και να κανει οτι κανει και το ΧΒΜC.
Να εχει μια οργανωση και ταξη με ομορφο μενου (εστω με δικα μου background) , να διαχωριζει τηλ.σειρες απο ταινιες και μουσικη κτλ κτλ...Ως τωρα κανενα δεν τα εχει καταφερει αυτα.
Ελπιζω αυτο να το καταφερει .
Παντως φιλε εισαι πολυ μερακλης και σε παω γιατι τα ψαχνεις πολυ.
Ευχαριστουμε για οσα μας περιεγραψες ως τωρα
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εγω εχω το Center και χρειαζομαι κατι μικρο. Το H1 φαινεται να κανει αυτα που ψαχνω, αφου ολες μου οι ταινιες ειναι ριπαρισμενες σε σκληρους και θα ηθελα να μπορω να το παρω μαζι μου εαν χρειαστει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.266
Reaction score
97.460
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εγω εχω το Center και χρειαζομαι κατι μικρο. Το H1 φαινεται να κανει αυτα που ψαχνω, αφου ολες μου οι ταινιες ειναι ριπαρισμενες σε σκληρους και θα ηθελα να μπορω να το παρω μαζι μου εαν χρειαστει.
Δεν είναι κακή ιδέα.

Για κάντο εικόνα:
Πας σε ξενοδοχείο με ένα Η1 παραμάσχαλα. Αφού κάνεις την πρώτη -προφανή - ερώτηση για τη διαθεσιμότητα δωματίου, πας στις επόμενες...
Η TV έχει HDMI?
Τί εισόδους ήχου έχει?
Coaxial ή oprical?
Αποκωδικοποιεί DTS?


Κόλαση λέμε...:135::137::143:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ενημερωτικά να αναφέρω ότι το Dune HD Pro (αυτό των 1999 ευρώ) δεν υπάρχει πλέον στη σελίδα της Hdi.
 

Μηνύματα
3.204
Reaction score
784
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Πολυ λογικο και αν δεν κυκλοφορησει καθολου.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Πολυ λογικο και αν δεν κυκλοφορησει καθολου.
Ναι κι εμένα έτσι μου φαίνεται,μάλλον ανεβλήθη ή ανεστάλη η κυκλοφορία του.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.266
Reaction score
97.460
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Για πείτε μου τώρα εσείς,από τη σύντομη παρουσίαση που έκανα,μιας και δεν είχα μεγαλύτερο χρόνο,απ'ότι έγραψα ποιο από τα νέα μοντέλα "σας γέμισε περισσότερο το μάτι"?
Παλιότερα ήμουν της άποψης "όλα σε ένα", γι' αυτό και προτεραιότητά μου έγινε το Prime. Με την ίδια λογική σήμερα θα πήγαινα για το Max, αλλά θεωρώ υπερβολική την τιμή του. Όσο η HDI έχει στο οπλοστάσιό της μαζί Prime και Max, σίγουρα θα επέλεγα το Prime.

Επειδή όμως στην πορεία είδα ότι ο οδηγός bluray τείνει να αχρηστευθεί, θα επέλεγα ένα από τα D1 (πανέμορφο,δεν θα το σκεφτόμουν κάθόλου αν δούλευε σωστά) και Η1. Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν αν στο Η1 μπορούμε να πάρουμε τους σκληρούς μαζί μας (έχω καμμιά 10αριά εσωτερικούς 2ΤΒ) και να τους αλλάζουμε κατά βούληση, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάμε αντάπτορες. Αν είναι έτσι, αποτελεί ιδανική λύση για ταξείδι - ιδέα που μου κάρφωσε ο dimitris:136:.

Ο μόνος λόγος επιλογής των Prime και Μax για μένα πλέον είναι η ύπαρξη αναλογικών εξόδων ήχου για την οδήγηση παλιότερου ενισχυτή AV.

Οφείλω να ευχαριστήσω τον Λεωνίδα για την υπομονή και το κουράγιο του να κάνει τόσο αναλυτική παρουσίαση 4 προϊόντων σε τόσο σύντομο διάστημα:126:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Εμένα τα δικά μου συμπεράσματα είναι λίγο διαφορετικά από τα δικά σας,βέβαια ο καθένας έχει και διαφορετικές ανάγκες!
Γούσταρα από την 1η στιγμή το Smart B1,αλλά για τους λόγους που θα αναφέρω αύριο,αφού πρώτα γράψετε εσείς τα δικά σας σχόλια και για τις δικές μου ανάγκες πάντα,έκανα ήδη παραγγελία το Max.
Ολα τα νέα μηχανάκια είναι πολύ καλά πάντως και μακάρι να τα είχα περισσότερο χρόνο στη διάθεση μου για να τα δω πιο αναλυτικά.
Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα λίγο για το περιορισμένο χρόνο που είχα!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Απ' οτι γνωριζω θα κυκλοφορησει και firmware που θα επιτρεπει IP control ολων των συσκευων της εταιρειας, κατι το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο. Το Dune HD Pro ειχε RS232 το οποιο και γλυκοκοιταζα, αλλα τα χρηματα ηταν απαγορευτικα. Τουλαχιστον τωρα θα μπορω να αποφυγω τη χρηση IR και να τα κανω ολα μεσω IP.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

...έκανα ήδη παραγγελία το Max.
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ παραγγελία το max. Μου δίνεις οδηγίες?
Ελπίζω να είναι απο Ελλάδα. Επίσης θα ήθελα να έχει εγκατεστημένο το τελευταίο firmware και έναν σκληρό δίσκο 2TB. Αυτά είναι διαθέσιμα ήδη?

Επίσης να ρωτήσω , το τσιπάκι αν δεν κάνω λάθος , θα είναι αναβαθμίσιμο όταν βγουν τα νέα μοντέλα?

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Η ελληνική αντιπροσωπεία είναι η Projecting and Sounding Art στην Ηλιουπολη.Τηλεφώνησε στο 2109949071 και θα συννενοηθείς για τον Max.
Απ'όσο γνωρίζω μιας και από κει έκανα την παραγγελία του Max κι εγώ,τα πρώτα μηχανάκια τα περιμένουν προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας.Συνήθως δεν έρχονται με το τελευταίο firmware.Μπορείς να τους ζητήσεις να στο περάσουν πριν το παραλάβεις,αλλά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου!Είναι πολύ εύκολο.Το ίδιο και με το σκληρό δίσκο.Οταν τους πάρεις τηλέφωνο θα συννενοηθείς για το τι ακριβώς χρειάζεσαι.
Και ναι το chip είναι αναβαθμίσιμο,όταν βγει το καινούριο,αλλά από την αντιπροσωπεία όχι από τον χρήστη για να μη χαθεί η εγγύηση.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

προσωπικα ενα καταξανθο που ειδα σημερα στην Πετρου Ραλλη...εδινα 4 dune για 1 εβδομαδα μαζι της:116:
Χωρις πλακα ομως , ολα τα μικρα με εντυπωσιασαν .Δεν θυμαμαι εκτος και αν δεν το προσεξα , αν ειναι αθορυβα κτλ κτλ..
Μου αρεσε που με μια γρηγορη ματια σου , επαιξαν τα παντα(το max δεν με ενδιαφερει καθολου , παρελειπα το κειμενο) ή σχεδον τα παντα.
Γενικα ψαχνω σαν τρελλος να παροπλισω το htpc μου ( 2 εχω) , με κατι μιικρο αθορυβο και να κανει οτι κανει και το ΧΒΜC.
Να εχει μια οργανωση και ταξη με ομορφο μενου (εστω με δικα μου background) , να διαχωριζει τηλ.σειρες απο ταινιες και μουσικη κτλ κτλ...Ως τωρα κανενα δεν τα εχει καταφερει αυτα.
Ελπιζω αυτο να το καταφερει .
Παντως φιλε εισαι πολυ μερακλης και σε παω γιατι τα ψαχνεις πολυ.
Ευχαριστουμε για οσα μας περιεγραψες ως τωρα
Καλά κι εγώ το ίδιο θα έκανα για ένα ξανθό ή μελαχρινό,δε το συζητάω!:126:

Τώρα για όλα αυτά που γράφεις σχετικά background,μενού και διαχωρισμό σειρών,ταινιών κλπ δεν τα κάνει μόνο του το Dune αλλά κάποιο πρόγραμμα που έχεις στον υπολογιστή.Υπάρχουν πολλά και είναι free όπως το Yadis,Zappiti,MyMovies,Tvxie,DuneX κλπ
Εγώ χρησιμοποιώ το DuneX που είναι για mac.
Οταν υλοποιηθεί το Flash Light από τη Hdi τότε όλα αυτά θα μπορούν να γίνονται απο τα Dune κατευθείαν,χωρίς τη χρήση προγράμματος από τον υπολογιστή.Το αναμένουμε!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Παλιότερα ήμουν της άποψης "όλα σε ένα", γι' αυτό και προτεραιότητά μου έγινε το Prime. Με την ίδια λογική σήμερα θα πήγαινα για το Max, αλλά θεωρώ υπερβολική την τιμή του. Όσο η HDI έχει στο οπλοστάσιό της μαζί Prime και Max, σίγουρα θα επέλεγα το Prime.

Επειδή όμως στην πορεία είδα ότι ο οδηγός bluray τείνει να αχρηστευθεί, θα επέλεγα ένα από τα D1 (πανέμορφο,δεν θα το σκεφτόμουν κάθόλου αν δούλευε σωστά) και Η1. Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν αν στο Η1 μπορούμε να πάρουμε τους σκληρούς μαζί μας (έχω καμμιά 10αριά εσωτερικούς 2ΤΒ) και να τους αλλάζουμε κατά βούληση, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάμε αντάπτορες. Αν είναι έτσι, αποτελεί ιδανική λύση για ταξείδι - ιδέα που μου κάρφωσε ο dimitris:136:.

Ο μόνος λόγος επιλογής των Prime και Μax για μένα πλέον είναι η ύπαρξη αναλογικών εξόδων ήχου για την οδήγηση παλιότερου ενισχυτή AV.

Οφείλω να ευχαριστήσω τον Λεωνίδα για την υπομονή και το κουράγιο του να κάνει τόσο αναλυτική παρουσίαση 4 προϊόντων σε τόσο σύντομο διάστημα:126:
Εγώ εξακολουθώ να είμαι της άποψης όλα σε ένα και προτίμησα το Max μόνο και μόνο για να του προσθέσω στο μέλλον,τα εσωτερικά sat & terrestrial tuners όταν τα κυκλοφορήσει η Hdi, βέβαια.Ετσι θα έχω ένα μηχάνημα για τα πάντα στο σαλόνι,ενώ το Prime θα πάει στην κρεβατοκάμαρα.
Σε διαφορετική περίπτωση θα έπαιρνα το Smart B1 που παίζει τα πάντα μέσω δικτύου και θα επένδυα σε ένα καλό Nas Server με μεγάλες χωρητικότητες.Οσο κι αν τείνει να αχρηστευθεί ο optical drive θα υπάρχουν κάποιες φορές που θα τον χρειαστούμε,όπως όταν φέρει κάποιος φίλος ένα blu ray ή dvd για να το δούμε μαζί,ή κάποιο σπάνιο έργο που δεν υπάρχει αλλού και το προσφέρει μια εφημερίδα κλπ

Τώρα για το H1 και βέβαια θα μπορείς να έχεις πολλούς δίσκους και να τους αλλάζεις,αρκεί να είναι σε ext2,ntfs ή fat32.Είναι πανεύκολο να τους αλλάζεις στο rack του.
Αντίθετα στο D1 δεν υπάρχει αυτή η ευελιξία καθώς ο σκληρός δίσκος τοποθετείται εσωτερικά όπως στο Prime.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες πάντα,η σειρά κατάταξης για τα νέα players της Hdi:

1. Dune HD Max
Ολα σε ένα τακτοποιημένα και όμορφα.Η εικόνα του ένα κλικ καλύτερη από του Prime,επιμένω σ'αυτό.
Στα μείον η κάπως τσουχτερή τιμή του!

2. Dune HD Smart B1
blu ray & dvd player αλλά και media player μέσω δικτύου ή από τη usb.
Αν είχε 1000αρι ethernet και coaxial μάλλον θα το έβαζα 1ο στην κατάταξη.
Αν δεν είχα το Prime,τότε θα έπαιρνα 2 Smart B1,ένα για το σαλόνι και ένα για το υπνοδωμάτιο.
Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο φθηνό.

3. Dune HD Smart H1
Πολύ καλό μηχανάκι,παίζει τα πάντα και με μεγάλο + ότι μπορεί να αλλαχθεί πανεύκολα ο εσωτερικός σκληρός δίσκος.
Στα μείον η έλλειψη coaxial και 1000ρι ethernet.
Θα βολέψει πολύ πάντως όσους δεν ενδιαφέρονται καθόλου για blu ray ή έχουν άλλη συσκευή για blu ray δισκάκια και θέλουν απλά έναν πολύ καλό και σχετικά οικονομικό media player.
Σίγουρα η πιο τίμια πρόταση της Hdi ως τώρα.


4. Dune HD Smart D1
Το μηχάνημα που είχα στα χέρια μου,είχε προβλήματα με το hardware οπότε δοκιμάστηκε ελάχιστα.Διαφέρει από τα άλλα Smart λόγω της οθόνης που έχει.Στα μειον του ότι ο εσωτερικός σκληρός δεν αλλάζεται εύκολα απο τον χρήστη.Είναι ένα mini Prime 3.0 χωρίς τον optical drive.
Αδικαιολόγητα ακριβό κατά τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

kesarros μας μπριζωσες κανονικα και με τον νομο...
Αν και εχω htpc, εχω και το wd tv live ( ετοιμαζομαι να το χαρισω στην ανηψια μου γιατι δεν μου αρεσει το interface του καθολου ) εχω ,πριζωθει με το Β1..
εχω το τελειο software (κατα την γνωμη μου ) , το φοβερο XBMC , και το τελειο hardware ειναι ολα αυτα μικρα κουτακια που παιζουν τα παντα...και το καινουργιο dune φαινεται οτι δεν κολωνει πουθενα..Βαλτε τουλαχιστον ενα linux να τρεξουμε το XBMC...
Δεν θυμαμαι αν ειπες απο θορυβο τι κανουν?"
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Το B1 είναι εντελώς αθόρυβο,δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

το Dune HD Smart H1 πως παει απο θορυβο;
Εχει αλλες διαφορες απο το dune prime 3 εκτος απο την έλλειψη coaxial και 1000ρι ethernet.

Με ενδιαφερει κυριως αν παιζει σωστα τα αρχεια m2ts των bluray με εξωτερικους υποτιτλους μιας και αυτο χρησιμοποιω περισσοτερο. Μεσω δικτιου ειχε σπασιματα στα εν λογω αρχεια;

Και κατι γενικο, αν με το 100αρι δικτυο δεν εχει θεματα κολληματος απο bluray τοτε τι το χρειαζομαστε το 1000αρι (περα απο το προφανες της πιο γρηγορης αντιγραφης αρχειον απο το pc στο H1, που θα ειναι περιττο αφου δεν κολλαει στο streaming απο το pc;

Στο HDmax μπορεις να απενεργοποιησεις το display;
ειναι πολυ σπασικο οταν βλεπεις ταινια στο prime 3 που ειναι αναμενο το display..

Απο θορυβο το MAX πως τα παει αν τοποθετηθει σκληρος;

μπορει να απενεργοποιηθει ο ανεμηστηρας του;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

το Dune HD Smart H1 πως παει απο θορυβο;
Εχει αλλες διαφορες απο το dune prime 3 εκτος απο την έλλειψη coaxial και 1000ρι ethernet.

Με ενδιαφερει κυριως αν παιζει σωστα τα αρχεια m2ts των bluray με εξωτερικους υποτιτλους μιας και αυτο χρησιμοποιω περισσοτερο. Μεσω δικτιου ειχε σπασιματα στα εν λογω αρχεια;

Και κατι γενικο, αν με το 100αρι δικτυο δεν εχει θεματα κολληματος απο bluray τοτε τι το χρειαζομαστε το 1000αρι (περα απο το προφανες της πιο γρηγορης αντιγραφης αρχειον απο το pc στο H1, που θα ειναι περιττο αφου δεν κολλαει στο streaming απο το pc;

Στο HDmax μπορεις να απενεργοποιησεις το display;
ειναι πολυ σπασικο οταν βλεπεις ταινια στο prime 3 που ειναι αναμενο το display..

Απο θορυβο το MAX πως τα παει αν τοποθετηθει σκληρος;

μπορει να απενεργοποιηθει ο ανεμηστηρας του;
Το H1 είναι αρκετά αθόρυβο,μάλλον δεν έχει ανεμιστήρα για τον εσωτερικο δίσκο,χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό.Παντως όταν το δοκίμασα θόρυβο δεν έκανε.
Τα αρχεία M2TS μια χαρά τα έπαιζε μέσω δικτύου,δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Το 1000αρι κυρίως χρειάζεται για τη μεταφορά αρχείων απο τον υπολογιστή προς τον εσωτερικό σκληρό του Dune,αλλά και αν έχουμε τις ταινίες μας με covers & background στο δικτυακό δίσκο ή στον υπολογιστή,η περιήγηση στις σελίδες αλλά και το άνοιγμα του background με τη σύνοψη,γίνεται κατά 1-2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα απ'ότι με 100αρι ethernet.Αυτό διευκολύνει όσους έχουν τεράστιες συλλογές ταινιών με covers & background όπως εγώ.

Για το Max τώρα,όχι το display δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις,προς το παρόν τουλάχιστον.
Από θόρυβο έχει λίγο αν τοποθετηθεί σκληρός στο rack του από τον ανεμιστήρα,σε σαλόνι δεν ενοχλεί καθόλου σε υπνοδωμάτιο ίσως είναι θέμα,αν η διπλανή σου κοιμάται.Υπάρχει όμως η δυνατότητα μέσα από το μενού να τον απενεργοποιήσεις.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

lesarros προτεινεις προφανως το Β1 ( για μενα μιλαω) , ωστε να παροπλισω το το ΗΤPC.Συγνωμη αν σε κουραζω αλλα λιγες ακομα πληροφοριες...
1) το βρισκουμε στον Αντρεα , ηλιουπολη?
2Yadis,Zappiti,MyMovies,Tvxie,DuneX διαβασα σε καποιο ξενο φορουμ , οτι εχουν ολα προβληματα με το jukebox..αληθευει?Ειναι καθοριστικο για μενα αυτο , μια και ειναι το μονο σημειο που υπερτερει το HTPC
3)Απο 2ΤΒ δισκους αν του <καρφωσουμε> πανω , σε usb , δεν εχει θεματα συμβατοτητας κτλ κτλ ε?
4) Απο εκει και περα αν ολα τα πρωτα 3 ειναι θετικα και το παρω, μπορω να παρω ενα αλλο για κραβατοκαμμαρα και να βλεπω απο το σαλονι μεσω δικτυου απο το αλλο Β1 που θα εχει σκληρους πανω? μεχρι 720ρ μιλαω...μην τρελλαθουμε κιολας
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Zilmer1 δε με κουράζεις καθόλου!Don't worry!

1.Ναι
2.Προβλήματα έχουν,αλλά έχουν και τακτικότατες αναβαθμίσεις και διορθώνονται συνεχώς.
Για windows δες το Yadis & το Zappiti,είναι τα πλέον εύχρηστα.Το DuneX είναι για mac και προς το παρόν δεν υποστηρίζει jukebox.
3.Οι δίσκοι θα πρέπει να είναι φορμαρισμένοι σε Ext2,NTFS,FAT32,ενώ για HFS+ των mac δηλαδή είναι μόνο read.Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
4.Ναι μπορείς ακόμη και ματρόσκες 1080p.Για ενσύρματο δίκτυο μιλάμε πάντα έτσι?
Σε ασύρματο δίκτυο,ανάλογα με την απόσταση πάντα,μπορεί να έχεις πρόβλημα σε ματρόσκες 1080p.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.966
Μηνύματα
2.924.335
Members
38.117
Νεότερο μέλος
tasnt
Top