Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Ωραιος κ πολυ σωστος ο Βλασης,οπως παντα με πανεμορφο τροπο και στυλ!

Λοιπον ας ρωτησω κι εγω τον αγαπητο Κυριακο , μιας που εβαλα ιδια με μια απο τις κεφαλες του , την Koetsu Rosewood Signature,

τι προτεινει για την συγκεκριμενη κεφαλη? νεο phono η step up?

Γεια σου Γιάννη
Επειδή πιστεύω ότι ο προενισχυτής σου έχει ένα πολύ αξιοπρεπές phono, θα σου πρότεινα την αγορά κάποιου καλού step-up που και στην περίπτωση που δεν πιάσει το προξενιό, το step-up μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε μία μελλοντική αγορά ενός άλλου phono.
Να σου πω και κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρεις για την νέα σου κεφαλή.
1. Ο χρόνος στρωσίματος είναι περίπου 100 ώρες και μη τρομάξεις αν κάποιες στιγμές η κεφαλή παίζει σαν χαλασμένη.
2. Στις Koetsu αρέσει να παίζουν βαριές οπότε το βάρος ανάγνωσης να είναι κοντά στο πάνω όριο ή ακόμα καλλίτερα στο πάνω όριο (2.0gm)
3. Η κεφαλή θέλει να βλέπει (loading) γύρο στα 100ohms
4. Είναι πολύ ευαίσθητη στο βάρος ανάγνωσης και στο VAT (vertical tracking angle) οπότε όταν στρώσει να πειραματιστείς για να δεις που είναι το καλλίτερο σημείο ρύθμισης (συνήθως είναι με τον βραχίονα ελαφρά υψηλότερα από το παράλληλο).
5. Και τελευταίο αλλά το ποιο σημαντικό, προσοχή στη ρύθμιση του antiskating καθώς η συγκεκριμένη μπορεί να βρεθεί μα στραβό στέλεχος για πλάκα.
να την χαίρεσαι και καλές ακροάσεις… Θα είναι καλές πίστεψε με:116:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: My Last System

Προτεινε και ενα καλο βραχιονα τωρα Κυριακο γιατι με τον Rega που εχει ουτε VTA και ακομα περισσοτερο ουτε antiskating μπορει να ρυθμισει ικανοποιητικα.(εχω RB301 και μιλαω εκ πειρας)
Και μια γνωμη -συμβουλη.Υπαρχει πολυ φιλολογια οτι το μεγαλο βαρος αναγνωσης φθειρει τα αυλακια του δισκου περισσοτερο.Εχει κατα την γνωμη σου βαση μια τετοια αποψη?
Αν θελεις ,για να μην ανοιξουμε παλι θεμα αντιπαραθεσης,απαντησε μου και με pm oταν ευκαιρεις.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: My Last System

Πίσω στο θέμα. Εκκρεμεί μία (πολλαπλή) ερώτηση:

Προτεινε και ενα καλο βραχιονα τωρα Κυριακο γιατι με τον Rega που εχει ουτε VTA και ακομα περισσοτερο ουτε antiskating μπορει να ρυθμισει ικανοποιητικα.(εχω RB301 και μιλαω εκ πειρας)
Και μια γνωμη -συμβουλη.Υπαρχει πολυ φιλολογια οτι το μεγαλο βαρος αναγνωσης φθειρει τα αυλακια του δισκου περισσοτερο.Εχει κατα την γνωμη σου βαση μια τετοια αποψη?
Αν θελεις ,για να μην ανοιξουμε παλι θεμα αντιπαραθεσης,απαντησε μου και με pm oταν ευκαιρεις.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: My Last System

Πίσω στο θέμα. Εκκρεμεί μία (πολλαπλή) ερώτηση:
Φίλε μου εγώ δεν συμφωνώ στο ότι ο Rega δεν είναι καλός βραχίονας. Για την τιμή του είναι εξαιρετικός και αν κάνεις και μερικές αλλαγές μπορεί να γίνει super. Είναι ότι ποιο τίμιο υπάρχει σήμερα σε αυτή την τιμή. Πάντως για να πάρεις κάποιον άλλο βραχίονα που να μπορεί να πιάσει την απόδοση του Rega θέλεις 3-4 φορές τα λεφτά του. Λοιπόν το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι μια αξιοπρεπής ανακαλωδίωση του βραχίονα με προσοχή στις γειώσεις (ένα χάλκινο Cardas μεσαίας τιμής είναι μια χαρά εξυπακούεται ότι αλλάζεις και το καλώδιο έξω από τον βραχίονα με το αντίστοιχο). Το επόμενο βήμα είναι το αντίβαρο που πρέπει να αλλαχτεί σίγουρα. Εμένα προσωπικά μου αρέσει το Michell TecnoWeight (περίπου 80-90€) και τέλος για την ρύθμιση του VTA μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους αποστάτες που δίνει η Rega ή ένα από τα προσφερόμενα στην αγορά ειδικά εξαρτήματα για αυτό το σκοπό. Πάντως δεν είναι τυχαίο που έχουν τόσο πολλοί ασχοληθεί με αυτόν τον βραχίονα και όλες αυτές οι αλλαγές που του κάνουν… κάτι έχει σίγουρα. Μην ξεχνάς ότι είναι δεκάδες κατασκευαστές που παίρνουν αυτόν τον βραχίονα και τον αλλάζουν και του δίνουν δικό τους όνομα. Το μυστικό είναι ότι είναι ο μόνος βραχίονας, εκτός τους SME IV και SME V που είναι ένα ενιαίο κομμάτι, βραχίονας και κέλυφος κεφαλής. Εγώ δεν θα τον άλλαζα θα τον βελτίωνα.. αξίζει τον κόπο και το έξοδο. Κοίτα αυτό και διάβασε το μέχρι τέλους http://www.vinylengine.com/a-guide-rega-tonearms.shtml
Τώρα για το θέμα του βάρους της κεφαλής, έχω να πω ότι την φθορά του δίσκου δεν την γλυτώνουμε έτσι και αλλιώς, καθώς η κεφαλή με τις μεγάλες τριβές και δυνάμεις που αναπτύσσονται κατά την διάρκεια της ανάγνωσης, την ζημιά την κάνει. Πίστεψε με όμως ότι είναι πολύ καλλίτερα να έχεις μια βελόνα που να χαράσσει το αυλάκι ομοιόμορφα, παρά μια που να χοροπηδάει μέσα στο αυλάκι, διότι αυτό συμβαίνει.
Μια τέτοια μελέτη έχει κάνει η Sheffield εταιρεία κατασκευής δίσκων audiophile.
Κοίτα και αυτό. http://forum.ecoustics.com/bbs/messages/1/288153.html
:119::119::119:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Ανοίγω αυτό το νημάτιο για να βοηθήσω κάποιους φίλους που ενδεχομένως έχουν κάτι να ρωτήσουν, γύρο από τα Πικ-απ, τους Βραχίονες και τις κεφαλές και ίσως εγώ το γνωρίζω.
Προσοχή δεν τα ξέρω όλα, απλά έχω μια κάποια εμπειρία.

Κυριάκος

:107::107:
 

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Καλημερα, μην εχοντας ποτε εμπειρια απο βραχιονα παραλληλης μετατοπισης, θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου για τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα και την εμπειρια στησιματος και καθημερινης χρησης σε σχεση με εναν κλασσικο καρντανικο.
Ειδικα το δικο σου συστημα που εχει 3 στο ιδιο πλατω πρεπει να ειναι ιδανικο για να συγκρινεις αμεσα τις δυο φιλοσοφιες.
Ισως για να διατυπωσω σωστοτερα την ερωτηση, ποιες ειναι οι διαφορες των βραχιονων σου.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Και μια ερωτηση απο μενα για το antiskating(ο μεγαλος μου βραχνας με τον Rega).
Kαποια πικαπ εχουν βαθμονομημενο το αντιΣκ.Καποια αλλα το ρυθμιζεις με βαριδι.Στον παλιο Rega ειχε καποιο μαγνητακι που σου ρυθμιζε το αντιΣΚ βαθμονομημενο.Στο καινουργιο 301 εινα ανα εμβολο που το τραβας προς τα εξω και....μεχρι ποσο ειναι το ζητουμενο.Μεχρι να ισορροπει η κεφαλη στην μεση αγραφου δισκου η..............
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Το antiskating σε οποιονδήποτε ακτινικό βραχίονα για να το ρυθμίσεις σωστά, χρειάζεσαι test record με 5-6 διαμορφώσεις και ακουστικά...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Το antiskating σε οποιονδήποτε ακτινικό βραχίονα για να το ρυθμίσεις σωστά, χρειάζεσαι test record με 5-6 διαμορφώσεις και ακουστικά...
για να το ρυθμισεις ή να το τεσταρεις εαν ρυθμιστηκε σωστα χρειαζεται ο δισκος?
μπορεις δηλαδη να ρυθμιζεις να βαζεις να παιζει και μετα να ξαναρυθμιζεις κλπ κλπ?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Το βάζεις χοντρικά βάσει του βάρους ανάγνωσης και μετά ΨΙΛΟ-ρυθμίζεις με τον test record (clearaudio, hi-fi choice κλπ)
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Θα διαφωνήσω (για πρώτη φορά) με τον φίλτατο incognito σχετικά με την ρύθμιση της αντι-ολίσθησης με βάση τα test records.
Ο λόγος είναι ότι η ολίσθηση δεν δήμιουργείται ΜΟΝΟ από από το βάρος ανάγνωσης σε συνάρτηση με την σημειακή στήριξη του ακτινικού μας, αλλά και με άλλες παραμέτρους που έχουν να κάνουν από την πλευρική αδράνεια του βραχίονα μέχρι και το imbalance (από την λάθος γεωμετρική ρύθμιση της εύρεσης των σημείων μηδενισμού), που άμα τα αναλύσουμε θέλουμε 10 σελίδες.......

Να είσαστε σίγουροι ότι οποιοδήποτε ΛΑΘΟΣ ρύθμισης κάνουμε (από αζιμούθιο ως σημείων μηδενισμού) μπορούμε να τα μαζέψουμε με την ΛΑΘΟΣ ρύθμιση της αντιολίσθησης με "ΟΡΓΑΝΟ¨ ένα test record..... To μόνο που κάνουμε είναι να διορθώνουμε ένα-δύο ΛΑΘΗ με μία ακόμα ΛΑΘΟΣ ρύθμιση για ΣΩΣΤΟ αποτέλεσμα.

"Το αυτοκινητό μας τραβά δεξιά με το φρενάρισμα, αλλά στρίβουμε το τιμόνι αριστερά και πάει ευθεία¨

Το test record (συγνώμη) δεν είναι alligment tool και "μάλλον" να το γράψει κάπου η clearaudio........

PS: Δεν πιστεύω να ξανακυλήσατε στους ακτινικούς..... εχω δει ότι έχεται τον κορυφαίο παράλληλης :105:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Μα εγώ δεν ανέφερα πουθενα ότι οι υπόλοιπες παράμετροι μπορεί να είναι και ολίγον λάθος και θα τις διορθώσει το antiskating! Για όνομα του Θεού!

Οσον αφορά το άλλο, όχι δεν θα κυλήσω ξανα στο βούρκο... :143:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

incognito τι γνώμη έχεις για τα direct Rim-drives DC motors?
(9kg πλατώ θέλει να γυρίσει....)

Θα κάναμε πατέντα με... άλλο μοτέρ?




Κυριάκο πιά αντλία έχεις για τον αέρος σου? Τι λες για αυτήν?
http://adanalog.com/index.php?page=...facturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

incognito τι γνώμη έχεις για τα direct Rim-drives DC motors?
(9kg πλατώ θέλει να γυρίσει....)

Θα κάναμε πατέντα με... άλλο μοτέρ?




Κυριάκο πιά αντλία έχεις για τον αέρος σου? Τι λες για αυτήν?
http://adanalog.com/index.php?page=...facturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35
Πρώτη φορά βλέπω τέτοια κατασκευή!
Πρωτοποριακή ιδεα...

Η μεγάλη περιφέρεια του πλατώ αυξάνει την αδράνεια της περιστροφής (αυτό είναι καλό), αλλά αυτή η άμεση επαφή με το capstan του μοτερ, φοβάμαι ότι θα βγάζει θόρυβο... IMHO

Τέτοιο παράλληλο επίσης πρωτη φορά βλέπω!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια κατασκευή!
Πρωτοποριακή ιδεα...

Η μεγάλη περιφέρεια του πλατώ αυξάνει την αδράνεια της περιστροφής (αυτό είναι καλό), αλλά αυτή η άμεση επαφή με το capstan του μοτερ, φοβάμαι ότι θα βγάζει θόρυβο... IMHO

Τέτοιο παράλληλο επίσης πρωτη φορά βλέπω!
Το ίδιο φοβάμαι και εγώ......
Αλλο μοτεράκι με belt θα βρούμε?

O παράλληλος αέρος ονομάζεται trans-fi, είναι home made από μικρό κατασκευαστή και έχει πάρει καλά σχόλια

http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/0408/trans_fi_terminator_tonearm.htm
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Κάποια έκπληξη μας ετοιμάζεις εσύ και πολύ μ' αρέσει... :126:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Η έκπληξη θα είναι αυτό το πλατώ με αυτόν τον βραχίονα με "άλλο" μοτέρ, με μικρό spindle, με 2 μακριά λουριά..... σε άλλο ρακ
Οπότε χρειάζομαι τα "φώτα" σου :201:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Η έκπληξη θα είναι αυτό το πλατώ με αυτόν τον βραχίονα με "άλλο" μοτέρ, με μικρό spindle, με 2 μακριά λουριά..... σε άλλο ρακ
Οπότε χρειάζομαι τα "φώτα" σου :201:
Μικρό spindle (δηλ μικρής διαμέτρου) πολλές στροφές (καλό αυτό) - DC μοτερ Γερμανικά (αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα) και σε κάποια απόσταση από το πλατώ (αφού θα έχεις και διπλό ιμάντα)

Καλο ακούγεται - προχώρα... :114:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Θα το προχωρήσω :102:
Εξάλου μου έχει ¨κάτσει¨ από το καλοκαίρι, αλλά πάντα είχα μία δικαιολογία. Πότε το μοτέρ, πότε η αντλία...... γύρω-γύρω το πάω και δεν θα ηρεμήσω τελικά άμα δεν το σιάξω :617:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.105
Μηνύματα
2.888.786
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top