AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Bρε σκασμενα ολα σας..........:135::135:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

απλα η χρηση της [υποκειμενικο] πρεπει να περιοριστει στις επαγγελματικες της δυνατοτητες και μεχρι εκει!!!

την στοφα hi end μηχανηματος δεν προκειται ποτε να την αποκτησει,[και ουτε τη θελει!]παιζει τα παντα!!! πραγματι!!!!! τα παντα!!!!!!!
εκτος ομως απο μουσικη!!!!!

το σταματαω εδω!!!!!!
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

τρομαξατε παλιοπαιδα!!!!!!!!!!!!!

καποια στιγμη ενιωθα οτι ολοι κρεμοντουσαν απο τα ............:105:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

απλα η χρηση της [υποκειμενικο] πρεπει να περιοριστει στις επαγγελματικες της δυνατοτητες και μεχρι εκει!!!

την στοφα hi end μηχανηματος δεν προκειται ποτε να την αποκτησει,[και ουτε τη θελει!]παιζει τα παντα!!! πραγματι!!!!! τα παντα!!!!!!!
εκτος ομως απο μουσικη!!!!!

το σταματαω εδω!!!!!!

1. Ο όρος μουσική πρέπει να γράφεται ως "ΜΟΥΣΙΚΗ".

2. Εσύ με τι το έκρινες ως αναφορά;


Υ.Γ.
Η υποκειμενική σου άποψή είναι φυσικά σεβαστή (τουλάχιστον εσύ την "άκουσες" ως μέρος ενός συστήματος) και καλά έκανες που την κατέθεσες.
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

τρομαξατε παλιοπαιδα!!!!!!!!!!!!!

καποια στιγμη ενιωθα οτι ολοι κρεμοντουσαν απο τα ............:105:
Είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΑGΛΗΤΗΣ!!!






Υ.Γ.
Αυτό όμως δεν αλλάζει σε τίποτα αυτά που σου έγραψα πιο πριν...


απλα η χρηση της [υποκειμενικο] πρεπει να περιοριστει στις επαγγελματικες της δυνατοτητες και μεχρι εκει!!!

την στοφα hi end μηχανηματος δεν προκειται ποτε να την αποκτησει,[και ουτε τη θελει!]παιζει τα παντα!!! πραγματι!!!!! τα παντα!!!!!!!
εκτος ομως απο μουσικη!!!!!

το σταματαω εδω!!!!!!

1. Ο όρος μουσική πρέπει να γράφεται ως "ΜΟΥΣΙΚΗ".

2. Εσύ με τι το έκρινες ως αναφορά;


Υ.Γ.
Η υποκειμενική σου άποψή είναι φυσικά σεβαστή (τουλάχιστον εσύ την "άκουσες" ως μέρος ενός συστήματος) και καλά έκανες που την κατέθεσες.
και

...

Η κουβέντα περί "αναφοράς" όμως είναι πολύ μεγάλη, και εκεί, μας αρέσει δε μας αρέσει, ακόμα και οι υποκειμενικές ή "υποκειμενικές" γνώμες διαφόρων έχουν κάθε άλλο παρά το ίδιο ειδικό βάρος...
 

Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ευτυχώς που ΔΕΝ παιζει μουσική αλλιώς θα άρχιζα να αγχώνομαι! :116:

Πόσο σιχαίνομαι αυτή την έκφραση...Δεν θέλω να παίζει μουσική λέμε...:114:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Το θετικό είναι πως ξεκινάς με το... <<Άρα για να καταλάβω>>. Που σημαίνει πως δεν είσαι σίγουρος αν έχεις καταλάβει.
Προφανώς και δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις ούτε που βρίσκεται η διαφωνία σου...
Επίσης δεν καταλαβαίνω, αν κάτι μου διαφεύγει στο τεχνικό κομμάτι του πράγματος, δηλ. αν έχεις εντοπίσει κάποια αλλαγή που συστηματικά δεν φαίνεται σε καμία από τις γνωστές μετρητικές μεθόδους (Ref. 1, Ref. 2), με τον αντίστοιχο εξοπλισμό ακριβείας, και η οποία αλλαγή επίσης συστηματικά εντοπίζεται από τους ακροατές (με αποκλεισμό, στο μέτρο του δυνατού, κάθε ενδεχόμενης ψυχοακουστικής επίδρασης), γιατί δεν γράφεις κανένα paper να τα παρουσιάζεις όλα αυτά αναλυτικά;
Δεν ξέρω για Nobel αλλά επίτιμο μέλος του Audio Engineering Society πας καρφωτός, χώρια τα βιβλία, το χρήμα κλπ...

Από τη άλλη σου δίνω χειροπιαστό το παράδειγμα του Κυρίου Σταματάκου, που δεν αρέσκεται σε σκέτες μετρήσεις σε ένα καθαρά τεχνοκρατικό θέμα, όπως είναι μια γραμμή μεταφοράς, αλλά προχωράει σε ακουστικές εντυπώσεις.
Στο μακροσκελές post μου (το οποίο αγνόησες εκτός από μία πρόταση/γεγονός στην οποία μάλιστα απάντησες με τσιτάτο από ένα βιβλίο - το οποίο ουσιαστικά δεν λέει τίποτα για το θέμα μας, ούτε για το βιβλίο, ούτε για τον συγγραφέα του), κλείνω με τα παραπάτω:

Τα πραγματικά ανοικτά θέματα είναι άλλα...

Με δεδομένο ότι:
Α) τα σύγχρονα μετρητικά όργανα είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα αυτάκια μας και
Β) σε μία ρεαλιστική εφαρμογή υπάρχουν σημαντικότατοι περιορισμοί (με τα προβλήματα στα συνοδά, στα ηχεία, στον χώρο, τον θόρυβο περιβάλλοντος κλπ.)

Tι μέρος των ακουστικών διαφορών που εντοπίζει κάποιος από την Χ αλλαγή μπορεί να οφείλεται στις μετρήσιμες (όπως αναλύσαμε παραπάνω) διαφορές και τι μέρος σε ψυχοακουστικά φαινόμενα;

Από ποιό σημείο και μετά η όποια βελτίωση στην Χ παράμετρο των μετρήσεων παύει να έχει ουσιαστική επίδραση σε αυτό που ακούμε και άρα παύει να έχει νόημα εκτός εργαστηρίου;

Υπάρχει τρόπος να συσχετίσουμε ντετερμινιστικά τις διάφορες παραμέτρους που καταγράφουν τα μετρητικά όργανα με την ποιότητα του ήχου όπως την αντιλαμβάνεται ο ακροατής (μέσα από τη σύνθετη διαδικασία που περιέγραψε ο Κος Μπούτιας μας);

Και άλλα...
[Bold + υπογράμμιση για να σε βοηθήσω]

Τα παραπάνω σου δείχνουν ότι αδιαφορώ για τι ακούμε, ρε Πέτρο; :121:
Ειλικρινά, σε άλλη γλώσσα γράφω;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Το DSD είναι μια ενδιαφέρουσα τεχνολογία που μας τέλειωσε για λόγους εμπορικούς αλλά και τεχνικούς ( δεν επιδέχεται επεξεργασία). Η Metric είναι κλασσική PCM τεχνολογία.

Σαν ένα εγγραφέα DSD τα Tascam και Korg είναι τα μόνα σε παραγωγή αυτή τη στιγμή.
Θα ήταν ίσως ενδιαφέρον να μας μιλήσεις κάποια στιγμή για τις δοκιμές μεταξύ DSD και PCM που είχατε κάνει εσύ, ο Θέμης, και ο Δημήτρης Σταματάκος μεταξύ άλλων, πριν από αρκετά χρόνια...

Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών δεν το έχει υπόψιν της...
 

Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Και γιατί η EMM LABS και η dcs παίζουν ακόμα dsd?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ερώτηση: ένα PC, με το κατάλληλο software και μία κάρτα ήχου, θα μπορούσε να κάνει ότι και η M.H.;

Έστω και με συμβιβασμούς ως προς το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα;

(Εννοείται για τα υπάρχοντα δύο κανάλια ήχου).

:111:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

1. Ο όρος μουσική πρέπει να γράφεται ως "ΜΟΥΣΙΚΗ".

2. Εσύ με τι το έκρινες ως αναφορά;


Υ.Γ.
Η υποκειμενική σου άποψή είναι φυσικά σεβαστή (τουλάχιστον εσύ την "άκουσες" ως μέρος ενός συστήματος) και καλά έκανες που την κατέθεσες.
η αναφορα μου ηταν το προηγουμενο σεταπ του Βλαση, και ενα μουσικο θεμα που το εχω και εγω.
Οταν με φωναζουν να κρινω ,ακουσω κατι , προσπαθω και εστιαζω πρωτα στο ποιο σκοτνο οργανο που παιζει !! Σε δευτερη φαση κοιταω ακρα, και μετα συνολο!!!
Υπηρχαν καποια σημεια που ολα ηταν ποιο ζωντανα [εως και υπερβολικα για μενα] ισως αυτο να ειναι η αληθεια! Κατι που μονο ο μηχανικος ηχου το γνωριζει!!!
Υπηρχαν και καποια σημεια που ηταν του ματσ!!
Θα ηθελα παντως να την ακουγα στο δικο μου συστημα που το γνωριζω πολυ καλα!!
Σε καποια σημεια μου ερχοταν στο μυαλο οτι εχω μπει σε ενα πολυκαταστημα που πουλαει τηλεορασεις πλασμα[ξερεις που νομιζεις οτι ολλα ειναι πανω σε λαδι!!και οταν κοιτας διπλα τα βλεπεις ολα ματ!!]σε αυτα τα σημεια εννοω του ματσ!!!
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

η αναφορα μου ηταν το προηγουμενο σεταπ του Βλαση, και ενα μουσικο θεμα που το εχω και εγω.
Οταν με φωναζουν να κρινω ,ακουσω κατι , προσπαθω και εστιαζω πρωτα στο ποιο σκοτνο οργανο που παιζει !! Σε δευτερη φαση κοιταω ακρα, και μετα συνολο!!!
Υπηρχαν καποια σημεια που ολα ηταν ποιο ζωντανα [εως και υπερβολικα για μενα] ισως αυτο να ειναι η αληθεια! Κατι που μονο ο μηχανικος ηχου το γνωριζει!!!
Υπηρχαν και καποια σημεια που ηταν του ματσ!!
Θα ηθελα παντως να την ακουγα στο δικο μου συστημα που το γνωριζω πολυ καλα!!
Σε καποια σημεια μου ερχοταν στο μυαλο οτι εχω μπει σε ενα πολυκαταστημα που πουλαει τηλεορασεις πλασμα[ξερεις που νομιζεις οτι ολλα ειναι πανω σε λαδι!!και οταν κοιτας διπλα τα βλεπεις ολα ματ!!]σε αυτα τα σημεια εννοω του ματσ!!!
θα στην φερω βρε να κανουμε κολπα......μια βολτα στην Αθηνα για να ξεσκασει λιγο και αυτη!!!!:143::143:
 

Μηνύματα
27.751
Reaction score
26.081
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ναι ρε βλάσση να ξεσκάσει λίγο απο τα παλιοκρελοb&w ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.930
Reaction score
127.502
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Από τη άλλη σου δίνω χειροπιαστό το παράδειγμα του Κυρίου Σταματάκου, που δεν αρέσκεται σε σκέτες μετρήσεις σε ένα καθαρά τεχνοκρατικό θέμα, όπως είναι μια γραμμή μεταφοράς, αλλά προχωράει σε ακουστικές εντυπώσεις.
Έχω μείνει έκπληκτος!:111: Κατονομάζεις ως "καθαρά τεχνοκρατικό θέμα" μια "γραμμή μεταφοράς", δηλαδή ένα ...καλώδιο! ΜΠΡΑΒΟ! Ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ!

Μακάρι ακόμα κι αυτό το "λίγο" να γίνει κάποτε αντιληπτό σε όλους, ώστε να μην αναλώνονται αδίκως σε "ακροάσεις καλωδίων" και μεταφυσικά "ματσαρίσματα"!

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ πιτερμένη!:109:

Για μένα βέβαια, τον "ακραίο":116:, καθαρά "τεχνοκρατικό θέμα" είναι όλο το θέμα του audio, όχι μόνο μια "γραμμή μεταφοράς" όπως τα καλώδια.

Είναι γνωστό σε όλους μας πως αυτή είναι η "πάγια" τακτική του Σταμ, δηλαδή να αναφέρει και ακουστικές εντυπώσεις, η οποίες είναι και πολύ χρήσιμες για πολύ κόσμο, ασχέτως αν για κάποιους (πολύ λίγους ομολογουμένως) οι ακουστικές εντυπώσεις του είναι άχρηστες, αλλά δες το κι ανάποδα, καθώς οι τεχνικές αναλύσεις του Σταμ είναι άχρηστες για πάρα πολύ κόσμο (και ομολογουμένως πολύ χρήσιμες για ...πολύ λίγους) και παρόλα αυτά αναλώνεται σε αυτό και αφιερώνει πάρα πολύ χρόνο για όλες αυτές τις μετρήσεις, έστω κι αν είναι πραγματικά για πολύ λίγους, κάτι που πίστεψέ με, το γνωρίζει πολύ καλά!

Μπες λοιπόν στα παπούτσια του Σταμ, ο οποίος απευθύνεται σε όλο τον κόσμο, χωρίς να απαιτεί οι αναγνώστες του να έχουν τις γνώσεις του, και θα καταλάβεις πόσο σωστά κάνει αυτό που κάνει.

Οι σωστές μετρήσεις, είναι δεδομένες λόγω του εξαιρετικού μετρητικού εξοπλισμού του, λόγω των γνώσεών του, αλλά και λόγω της ιδιαίτερα προσεγμένης (έως πρωτοποριακής) μεθοδολογίας που πιστά ακολουθεί.

Ταυτόχρονα, οι ακουστικές εντυπώσεις του, προέρχονται από ένα ηχοσύστημα "αναφοράς" ιδιαίτερα "ουδέτερο", μετρημένο, σε μετρημένο χώρο, δηλαδή υπό εξαιρετικές τεχνοκρατικά συνθήκες.

Το ηχοσύστημα του Σταμ ούτε τραγικά πανάκριβο δεν είναι, ούτε ιδιαίτερων και ακραίων ή αμφισβητούμενων τεχνικά επιλογών υλοποίησης. Είναι άλλη μια σωστή επιλογή.

Ακόμα και η επιλογή της παθητικής έκδοσης του χρησιμοποιούμενου ηχείου (θα μπορούσε να διαθέτει την ενεργή έκδοση) είναι στοιχειοθετημένη, εν γνώση της ανωτερότητας του ενεργού, αλλά υπό το πρίσμα της αναγκαιότητας διεκπεραίωσης δοκιμών που αφορούν τελικά ενισχυτικά στάδια.

Για να συνοψίσω, είναι πολύ δύσκολο να βρεις "κάτι" που θα μπορούσες να προτείνεις ως "βελτίωση" στον Σταμ, είτε ανήκεις στην κατηγορία αυτών που προτιμούν τις μετρήσεις, είτε αυτών που προτιμούν τις εντυπώσεις από ακροάσεις. Εξ'ου και η μεγάλη εκτίμηση που έχουμε για τον άνθρωπο, δείχνει πως ασταμάτητα προσπαθεί να είναι στην δουλειά του όσο πιο σωστός γίνεται!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ερώτηση: ένα PC, με το κατάλληλο software και μία κάρτα ήχου, θα μπορούσε να κάνει ότι και η M.H.;

Έστω και με συμβιβασμούς ως προς το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα;

(Εννοείται για τα υπάρχοντα δύο κανάλια ήχου).

:111:
Eννοώ κάτι τέτοιο:

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=505&pid=19169

μαζί με ένα από τα πλέον δύσχρηστα, (για τον ερασιτέχνη), προγράμματα όλων των εποχών: το "διαολικό" patchmix!

http://www.telepostinc.com/emu1212m.html

Υπάρχει αντιστοιχία επεξεργασιών; (Για δικάναλο πάντα).


:111:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.075
Μηνύματα
2.887.690
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top