Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.088
Reaction score
127.868
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Δε θα ανοίξω τον στόμα μου να αναφερθώ σε συγκεκριμένα posts γιατί μετά θα λέει ο vet ότι έδιωξα κόσμο.
Πολύ κακώς.

Οφείλεις να ανοίξεις το στόμα σου.

Είσαι μια (όχι και τόσο "συχνή" εδώ μέσα) "πηγή πραγματικής γνώσης" στο αντικείμενο του σπορ μας (από άποψη επιστημονικής κατάρτισης), και αφήνεις ένα κτηνίατρο και ένα γιατρό να βγάζουν το φίδι απ'την τρύπα.

Ειλικρινά εύχομαι να αλλάξεις τροπάρι. Κι ας φύγουν όλοι ρε, αμαν πχια! :devilish:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.495
Reaction score
96.922
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Που είναι το ''ευχαριστώ'' ρε γαμώτο! :confused:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.982
Reaction score
55.242
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψήχωσις.

να σου πω εγώ πως ακούγονται
ακούγονται με λαμπάτες μεσαίες και βελούδινα πρίμα:
...
Einstein on the...Bitch
xαxαxα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.088
Reaction score
127.868
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Στην οικονομικη δυσχερεια που βρισκομαστε, ειναι εξαιρετικα δυσκολο για καποιον να κανει reset στεινοντας απο την αρχη ενα συστημα. Ειδικοτερα οταν αυτο που κοπιασε με πολλες στερησεις, ειναι και πανακριβο, αλλα και επιπλεον διαμετρικα αντιθετο μ' αυτο που του παρουσιαζεται ως λυση.
Ειναι επομενο αυτης της νεας ανακαλυψης η δυσπεψια. Θα περασει απο ολες τις γνωστες στρατηγικες αμυνας μεχρι να αφεθει στην νεα αληθεια. Πλακα πλακα, αλλα η ψυχουλα τους (μας) το ξερει.

Έτσι φίλε Geoch.
Έτσι ακριβώς. Η ψυχούλα μας το ξέρει.

Και γω τι νομίζετε; τη γλύτωσα; αμ δε...

Αφού είχα "ακούσει" (και αγοράσει) ένα σωρό πχ ενισχυτές (σε κοστολόγια τραγικά βεβαίως βεβαίως) κατέληξα πως προτιμώ λαμπάτους τελικούς ενισχυτές.

Βέβαια, για να καταλήξω στους λαμπάτους, πέρασα από πολλά στάδια. Όταν αγόραζα ένα ενισχυτή, σαφώς τον "άκουγα", και στο μαγαζί, και στο σπίτι. Γουρούνι στο σακί; Ποτέ! Ποτέ χωρίς ακρόαση δε πήρα μηχάνημα. Αλήθεια. Ούτε καν ντακ, ούτε τράνσπορτ, ούτε καλώδιο. ΜΟΝΟ μετά από ακρόαση για τουλάχιστον 5 μέρες αγόραζα μηχάνημα (ή καλώδιο - δε θέλετε να ξέρετε πόσα λεφτά έδωσα στα καλώδια, αλήθεια σας λέω.)

Βέβαια, υπήρχαν και ενισχυτικά που έπαιζαν σχεδόν ίδια, και στο ίδιο κοστολόγιο, ας πούμε στα 10.000 € (κατ'αντιστοιχία με σημερινές τιμές λέω). Ποιο διάλεγα;
Εύκολο: Το πιο μουράτο και το πιο βαρύ! Μα για όνομα, η τροφοδοσία μετράει, και έχει βάρος! Εννοείται πως μετράει και η εμφάνιση, τι λέμε τώρα, είναι στολίδι το εργαλείο... Ψαρώνεις!!!!! Μα τι σασί είναι αυτό,έργο τέχνης! Τι λέμε τώρα, φυσικά μετράει η εμφάνιση...

Τέλος πάντων, μετά από αλλαγές πολλές, κατέληξα στις λαμπάτες υλοποιήσεις. Εκεί βρήκα τον καλύτερο ήχο. Με διαφορά, όχι αστεία...

Στα αυτιά μου έπαιζαν καλύτερα οι λάμπες από οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική. Πχ ούτε για αστείο δε μπορούσα να ακούσω ελεκτροκομπάνιετ, κι ας ήταν πολλά κιλά ενισχυτές, μουράτοι, πανάκριβοι, με εξαιρετικές κριτικές. Τέλος πάντων, να μη το παιδεύω, λάμπες.

Και μετά από χρόνια, αφού μπήκα στο σπορ πολύ πιο βαθιά και έκανα και "βελτιώσεις υλικών" σε κρος και μηχανήματα, σε κάποια στιγμή έφτιαξα, έτσι από περιέργεια περισσότερο, αλλά και από κατάληξη μιας αναζήτησης με βάση τη "στυγνή λογική", ίσως για να οδηγήσω μόνο τα γούφερ - κάτι που συχνά πυκνά άκουγα δω και κει, έφτιαξα που λέτε ένα διακοπτικό ενισχυτικό, το οποίο μου κόστισε τραγικά λιγότερο από τους πανίσχυρους μονομπλοκ επώνυμους λαμπάτους ενισχυτές μου, με την γυαλιστερή τους όψη από χρώμιο και τις επιβλητικές τους λυχνίες που χάζευα σχεδόν με ηδονή μέσα στη νύχτα.

Και έφαγα μια ήττα στα μούτρα, που η ψυχούλα μου το ξέρει.

Συγκριτικά, τα πολυαγαπημένα μου πανάκριβα επώνυμα λαμπάτα "ιερά τέρατα", τα "βελτιωμένα στα σημεία" με απολύτως κορυφαία Hi-End υλικά, τα "πρέσιους" αποκτήματά μου για τα οποία ήμουν υπερήφανος και με ζήλευαν γι'αυτά όλοι μου οι φίλοι, έπαιζαν σα ....χαλασμένα!

Λεφτά να σας πω την αλήθεια, δε μου έλλειπαν, οπότε το καθαρά "οικονομικό" δεν ήταν λόγος να προτιμήσω τη "φτηνή" διακοπτική λύση. Δεν είχα "θέμα" να σκάσω κι άλλα λεφτά να πάρω ακόμα ακριβότερα μηχανήματα. Ούτε "έκλαψα" τα λεφτά που είχα δώσει, πέρασα υπέροχα τα χρόνια των αλλαγών μηχανημάτων, το παραδέχομαι. Και ταυτόχρονα, η "δυσπεψία" (που ανέφερε κι ο φίλος στο ποστ του παραπάνω) του να "συμβιβαστώ" με ένα "φτηνό" και "μικρό" ενισχυτάκι και να αποχωριστώ από το σούπερ ηχοσύστημά μου τα πανάκριβα αγαπημένα μου λαμπάτα ενισχυτικά μου του τάδε κορυφαίου σχεδιαστή με τις άπειρες διθυραμβικές κριτικές σε όλο τον πλανήτη, ήταν τερατώδης! Μιλάμε για "δυσπεψία", όχι αστεία. Αλήθεια σας λέω, η ψυχούλα μου το ξέρει.

Γι'αυτό το λόγο, κατανοώ πλήρως τις "αντιδράσεις" (λόγω συνήθειας, λόγω "αδράνειας", χτισμένης επί σειράς ετών) πολλών φίλων μας εδώ μέσα. Τους νιώθω, ξέρω. Ξέρω από "πρώτο χέρι", μπιλίβιτ ορ νοτ.

Μπατ χου κέρς; Δατς λάιφ. Λάιφ, σακς.


(η εκδίκηση των γκρίκλις)
 

Μηνύματα
169
Reaction score
12
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μπραβο ντοκτορ βγαλε τα εσωψυχα σου μπας και παρασυρεις κανεναν αλλον, μετα ξερεις γινεται μεταδοτικο, (και κλαμα η κυρια) κατα χαρυ κλυν!!!!!!!!!!!!!! Αφου με τα αλλα που τους λες ντιπ.
 



Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

τα "πρέσιους" αποκτήματά μου ....... έπαιζαν σα ....χαλασμένα!
Να υποθέσω ότι η μεταστροφή σου ξεκίνησε από ήταν ακουστική εκτίμηση?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Γενκά πάντως απορώ. Χρησιμοποιείτε τεχνολογικά επιχειρήματα για να υποστηρίξετε νέες υλοποιήσεις, αλλά χάνετε το δίκιο σας, αν δεν βάλετε στην εξίσωση, την ακουστική εκτίμηση, έστω και στους μη ιδανικούς χώρους που έχουμε.

Γιατί τέτοια εμμονή? Πραγματικά δεν την καταλαβαίνω.

Γιατί ο ChrisHat μας καλεί να ακούσουμε τα μηχανήματα, μόνο και μόνο γιατί θα τα ακούσουμε σε ιδανικές συνθήκες?

Το έχει δηλώσει και ο ίδιος ότι θα είχε ενδιαφέρων να ακουστούν σε ένα τυπικό σαλόνι χωρίς πολλά προβλήματα.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Γενκά πάντως απορώ. Χρησιμοποιείτε τεχνολογικά επιχειρήματα για να υποστηρίξετε νέες υλοποιήσεις, αλλά χάνετε το δίκιο σας, αν δεν βάλετε στην εξίσωση, την ακουστική εκτίμηση, έστω και στους μη ιδανικούς χώρους που έχουμε.
Νομίζω οτι έβαλαν όλοι τους την ακουστική εκτίμηση. Όσοι το άκουσαν τουλάχιστον...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ακόμη και τα τεχνολογικά επιχειρήματα, δεν έχουν νόημα χωρίς συγκριτική ακουστική δοκιμή, για να δούμε πόσο μετράν στην πραγματικότητα.

Δηλαδή ακούσαμε π.χ. μεγάλη διαφορά στο χαμηλό μεταξύ δύο ενισχυτών με διαφορετικά DF, π.χ. 300 ο ένας, και 10.000 ο άλλος. Και την ακούσαμε την διαφορά. Αν σε μια πενταετία όλοι οι διακοπτικοί ενισχυτές έχουν DF=10.000 και βγει μία νέα τεχνολογία με DF=100.000, είστε σίγουροι από τα χαρτιά ότι θα ακούσετε σημαντική διαφορά?

Μπορεί η καλυτέρευση ενός συντελεστή από ένα σημείο και μετά να μην έχει ακουστή διαφορά.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.275
Reaction score
11.644
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Προσκαλω(από το προς περνώ) και όχι προκαλω(από το ξεπερνώ) φίλους του φόρουμ με την ανάλογη προίκα (διακοπτικα ενισχυτικα,κάρτες κ.λ.π)για συγκριτικό τεστ στο σύστημα μου.
Επικοινωνια με π.μ.

Για πρακτικούς λόγους τα ηχεία παραμένουν ως έχουν.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Προσκαλω(από το προς περνώ) και όχι προκαλω(από το ξεπερνώ) φίλους του φόρουμ με την ανάλογη προίκα (διακοπτικα ενισχυτικα,κάρτες κ.λ.π)για συγκριτικό τεστ στο σύστημα μου.
Επικοινωνια με π.μ.

Για πρακτικούς λόγους τα ηχεία παραμένουν ως έχουν.
Κοίτα, το σκ πανε στον Χρήστο και τον άλλο μήνα Θεσνικη. Κατα τον Πάσχα εχω ένα κενο κανα 2ωρο
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ακόμη και τα τεχνολογικά επιχειρήματα, δεν έχουν νόημα χωρίς συγκριτική ακουστική δοκιμή, για να δούμε πόσο μετράν στην πραγματικότητα.

Δηλαδή ακούσαμε π.χ. μεγάλη διαφορά στο χαμηλό μεταξύ δύο ενισχυτών με διαφορετικά DF, π.χ. 300 ο ένας, και 10.000 ο άλλος. Και την ακούσαμε την διαφορά. Αν σε μια πενταετία όλοι οι διακοπτικοί ενισχυτές έχουν DF=10.000 και βγει μία νέα τεχνολογία με DF=100.000, είστε σίγουροι από τα χαρτιά ότι θα ακούσετε σημαντική διαφορά?

Μπορεί η καλυτέρευση ενός συντελεστή από ένα σημείο και μετά να μην έχει ακουστή διαφορά.
Έχεις δίκαιο σε αυτό που λές αλλα μήν στέκεσαι στο DF μόνο. Ένας ενισχυτής καλείται να οδηγήσει ένα ηχείο σε υψηλές στάθμες και σε δύσκολες γι αυτόν συνθήκες.
Πρακτικά αν βάλεις κάτω τα νούμερα, για να οδηγήσεις ένα καλό ηχείο των 89db σε στάθμες υψηλές, με κάποιο περιθώριο ισχύος και χωρίς παραμορφώσεις απο πλευράς των ενισχυτών θα χρειαστείς ολίγα....κιλοβάτ ισχύος. Το αποτέλεσμα αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να επιτευχθεί με ένα κοινό Α Α/Β τάξης ενισχυτή διότι πολύ απλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς έναν ενισχυτή να διπλασιάζει την ισχύ και μετά να την ξανα-διπλασιάζει όταν το φορτίο είναι στα 2ώμ ενώ παράλληλα δίνει και μεγάλη ισχύ . Μήν βλέπεις τους διακοπτικούς που μοιράζουν βάτ "δωρεάν". Μέχρι πρίν μερικά χρόνια ήθελες πολλά χρήματα για να πετύχεις ποιοτική ενίσχυση σε πολλά βάτ...
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ακόμη και τα τεχνολογικά επιχειρήματα, δεν έχουν νόημα χωρίς συγκριτική ακουστική δοκιμή, για να δούμε πόσο μετράν στην πραγματικότητα.

Δηλαδή ακούσαμε π.χ. μεγάλη διαφορά στο χαμηλό μεταξύ δύο ενισχυτών με διαφορετικά DF, π.χ. 300 ο ένας, και 10.000 ο άλλος. Και την ακούσαμε την διαφορά. Αν σε μια πενταετία όλοι οι διακοπτικοί ενισχυτές έχουν DF=10.000 και βγει μία νέα τεχνολογία με DF=100.000, είστε σίγουροι από τα χαρτιά ότι θα ακούσετε σημαντική διαφορά?

Μπορεί η καλυτέρευση ενός συντελεστή από ένα σημείο και μετά να μην έχει ακουστή διαφορά.
Δεν είναι αυτός ο αντίλογος τζον.
ο αντίλογος είναι πως υπάρχουν θέματα που δεν μπορούμε να μετρήσουμε ακόμα.
Οταν άρχισε να μετριέται το jitter όλοι κοιτάζονταν με έκπληξη.
οταν βγουν 2 ενισχυτες με τις μετρήσεις των ncore που θα παίζοντας διαφορετικά εκει θα εχει ενδιαφέρον.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μου θυμίζετε τις μέρες με τα σαβρίδια DIY, μετά τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους.
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Προσκαλω(από το προς περνώ) και όχι προκαλω(από το ξεπερνώ) φίλους του φόρουμ με την ανάλογη προίκα (διακοπτικα ενισχυτικα,κάρτες κ.λ.π)για συγκριτικό τεστ στο σύστημα μου.
Επικοινωνια με π.μ.

Για πρακτικούς λόγους τα ηχεία παραμένουν ως έχουν.
Λογω του επαγγελματος σου, ειμαι σιγουρος οτι θα μπορεσεις να τους παρασχεις τα αναγκαια χαπακια... κατα την εξοδο... :whistling:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.275
Reaction score
11.644
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Κοίτα, το σκ πανε στον Χρήστο και τον άλλο μήνα Θεσνικη. Κατα τον Πάσχα εχω ένα κενο κανα 2ωρο
Πρότεινα επικοινωνία με π.μ.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Λογω του επαγγελματος σου, ειμαι σιγουρος οτι θα μπορεσεις να τους παρασχεις τα αναγκαια χαπακια... κατα την εξοδο... :whistling:
Το ερώτημα είναι αν θα είναι αντικαταθλιπτικά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.169
Μηνύματα
2.891.228
Members
38.000
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top