Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τελικά ρε παίδες ποιός θα μας πει τι ορίζεται ως "σωστό" για ένα μέσο χομπίστα?

  • Να ακούει στο χώρο του δοκιμάζοντας μηχανήματα και σύμφωνα με τις προσωπικές του εκτιμήσεις να αποφασίζει τι θα αποκτήσει?
  • Να ακούει στον dedicated χώρο του, που θα πρέπει ήδη να έχει ξοδέψει κάποια έξτρα χρήματα με ειδική ακουστική μελέτη?
  • Να βασίζεται μόνο στα specs χωρίς να ακούει, μια και είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα, αλλά να ακούει και να κρίνει συστήματα των άλλων?
  • Να βασίζεται στα specs και να τα ακούει αλλού? Πχ σε ένα στούντιο, ή σε κατάστημα? Κι αν "ναι", γιατί να μην τα ακούσει και στον "μη" εξειδικευμένο χώρο του?
  • Χρειάζεται να είναι "γκουρού" στα ηλεκτρονικά για να μπορέσει να κρίνει έναν ήχο αν του αρέσει ή όχι, ή χρειάζεται να έχει "ακουστική κρίση"?

Αφού μου ξεκαθαρίσετε τα παραπάνω, οι δυο επόμενες ερώτησεις χρήζουν μη διπλωματική απάντηση:

  • Ποιός μιλάει για την "ταμπακέρα" (ποιός πλερώ...) στο τέλος? Ο γκουρού (πωλητής ή φίλος) που προτίνει σύμφωνα με τις γνώσεις του ένα μηχάνημα ή ο αγοραστής (ο άσχετος που έχει ακούσει τον σχετικό)?
  • Και όταν φτάσει ο "άσχετος" στο δια ταύτα, ακούγοντας τον(τους) "σχετικό(σχετικούς)" και μετά από 6 μήνες αποδειχθεί "άνθρακες ο θησαυρός" στα αυτιά του, τότε ...γιατί πάλι να τον(τους) λάβει υπ' όψην του?
(Και μη μου το ρίξετε στην αναβάθμιση και στην ανοιχτομυαλοσύνη γιατί χόρτασα από αυτά ..φτάνει!)

... Την καλημέρα μου και από μένα και καλή εβδομάδα σε όλους!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

το συμπερασμα που πρεπει να εχει βγαλει μεχρι τωρα ενας κοινος θνητος που παει να αγορασει ενα συστημα ειναι το εξης¨..

1] πρεπει οποσδηποτε να εχει γραφτει στο av site!! μονο εδω υπαρχη η γνωση!! πουθενα αλλου!!
2] να αγορασει εναν παλμογραφο τουλαχιston 25 mhz
3] μια γεννητρια
4] μια lcr γεφυρα
5] να εχει τουλαχιστον πανεπιστημιακη μορφωση

μονο τοτε μπορει να να κανει την οποια αγορα!!!!!!


αα!!!!!! μην ξεχασω!!! να μπορει να ξεχωρισει εναν fender απο εναν orange!!!!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

....αντιθετα απο τον φιλο Vet εγω θεωρω πολυ χρησιμο το συγκεκριμενο νημα οπως εξελισσεται.
Συμφωνώ με την εκτίμηση του Vet περισσότερο.
Αντί να υπάρχει αντιπαράθεση τεχνικών επιχειρημάτων επεκράτησαν οι κόντρες των "εγώ".
Σαν πρωϊνάδικο του ΑΝΤ1 με τον Παπαδάκη φαίνεται .
Όποιος θέλει ας ρίξει μιά ματιά εδώ για να καταλάβει διαφορά επιπέδου και σοβαρότητας .
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ρε συ Μανο ελεος!!!!!

μη το ανοιξω καμια μερα το γ@μημεν@ το στομα μου!! με την πουτανα την σοβαροφανεια !!!!! ελεος!!!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.210
Reaction score
20.905
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ρε συ Μανο ελεος!!!!!

μη το ανοιξω καμια μερα το γ@μημεν@ το στομα μου!! με την πουτανα την σοβαροφανεια !!!!! ελεος!!!!!
Δώσεεεεεεεεεεεε!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Τελικά ρε παίδες ποιός θα μας πει τι ορίζεται ως "σωστό" για ένα μέσο χομπίστα?

  • Να ακούει στο χώρο του δοκιμάζοντας μηχανήματα και σύμφωνα με τις προσωπικές του εκτιμήσεις να αποφασίζει τι θα αποκτήσει?
  • Να ακούει στον dedicated χώρο του, που θα πρέπει ήδη να έχει ξοδέψει κάποια έξτρα χρήματα με ειδική ακουστική μελέτη?
  • Να βασίζεται μόνο στα specs χωρίς να ακούει, μια και είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα, αλλά να ακούει και να κρίνει συστήματα των άλλων?
  • Να βασίζεται στα specs και να τα ακούει αλλού? Πχ σε ένα στούντιο, ή σε κατάστημα? Κι αν "ναι", γιατί να μην τα ακούσει και στον "μη" εξειδικευμένο χώρο του?
  • Χρειάζεται να είναι "γκουρού" στα ηλεκτρονικά για να μπορέσει να κρίνει έναν ήχο αν του αρέσει ή όχι, ή χρειάζεται να έχει "ακουστική κρίση"?

Αφού μου ξεκαθαρίσετε τα παραπάνω, οι δυο επόμενες ερώτησεις χρήζουν μη διπλωματική απάντηση:

  • Ποιός μιλάει για την "ταμπακέρα" (ποιός πλερώ...) στο τέλος? Ο γκουρού (πωλητής ή φίλος) που προτίνει σύμφωνα με τις γνώσεις του ένα μηχάνημα ή ο αγοραστής (ο άσχετος που έχει ακούσει τον σχετικό)?
  • Και όταν φτάσει ο "άσχετος" στο δια ταύτα, ακούγοντας τον(τους) "σχετικό(σχετικούς)" και μετά από 6 μήνες αποδειχθεί "άνθρακες ο θησαυρός" στα αυτιά του, τότε ...γιατί πάλι να τον(τους) λάβει υπ' όψην του?
(Και μη μου το ρίξετε στην αναβάθμιση και στην ανοιχτομυαλοσύνη γιατί χόρτασα από αυτά ..φτάνει!)

... Την καλημέρα μου και από μένα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Kαλημερα και καλη εβδομαδα Σταματη μου,καλα τι ρωτας δεν ξερεις?:roflmao:
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

το συμπερασμα που πρεπει να εχει βγαλει μεχρι τωρα ενας κοινος θνητος που παει να αγορασει ενα συστημα ειναι το εξης¨..

1] πρεπει οποσδηποτε να εχει γραφτει στο av site!! μονο εδω υπαρχη η γνωση!! πουθενα αλλου!!
2] να αγορασει εναν παλμογραφο τουλαχιston 25 mhz
3] μια γεννητρια
4] μια lcr γεφυρα
5] να εχει τουλαχιστον πανεπιστημιακη μορφωση

μονο τοτε μπορει να να κανει την οποια αγορα!!!!!!


αα!!!!!! μην ξεχασω!!! να μπορει να ξεχωρισει εναν fender απο εναν orange!!!!
Τακη εχεις ριξει τον πηχη πολυ χαμηλα........στο 5) θα ελεγα αποφοιτος Harvard και λιγο ειναι.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

"ακουστική κρίση"
Μεγάλη κουβέντα είπες .
Τι εστί λοιπόν "ακουστική κρίση "
Αναγνωρίζω το δικαίωμα στην ακουστική κρίση σε ελάχιστους .
Αναγνωρισμένους στουντιάδες,μουσικούς (όχι σε όλους τους μουσικούς) και σε κάτι τζιμάνια στα R&D κάποιων μεγάλων εταιρειών.πχ B&W

Oι "έμπειροι ακροατές" είναι συνήθως HEAVILY BIASED .Ποτισμένοι με πεποιθήσεις που με την πάροδο των ετών έχουν τσιμενταριστεί.
Μπορούν να αρέσκονται σε οτιδήποτε .Η γνώμη τους όμως έχει πολύ περιορισμένη αξία,μόνο μεταξύ τους .
Μετράνε την εμπειρία με χ0.000 €,ακούνε ρακ,σηκώνουν τα καλώδια από το πάτωμα,χρησιμοποιούν μαγικές λίθους εξαγνισμού και επίχρυσα καλώδια UTP για λιγότερο jitter .Και αντιμετωπίζουν τα "ηχητικά προβλήματα" με καλώδια ρεύματος .

το συμπερασμα που πρεπει να εχει βγαλει μεχρι τωρα ενας κοινος θνητος που παει να αγορασει ενα συστημα ειναι το εξης¨..

1] πρεπει οποσδηποτε να εχει γραφτει στο av site!! μονο εδω υπαρχη η γνωση!! πουθενα αλλου!!
2] να αγορασει εναν παλμογραφο τουλαχιston 25 mhz
3] μια γεννητρια
4] μια lcr γεφυρα
Ξεστοκάρεις ;:biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.537
Reaction score
75.270
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ρε συ Μανο ελεος!!!!!

μη το ανοιξω καμια μερα το γ@μημεν@ το στομα μου!! με την πουτανα την σοβαροφανεια !!!!! ελεος!!!!!

Άνοιξέ το ρε κότα! :party:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

φτου ρε πο@στη μου!!!!!! παλι ανεβασα την τηλεθεαση!!! ολες οι κρυφες να φανερωθουν παρακαλω!!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Βλαση αν δεν μου το χαλασανε το μηχανάκι, ο ncore εχει ένα χαρακτηριστικό αδιαμφισβήτητο απο ΟΛΟΥΣ που τον ακούν, εχθρούς και φίλους. Τρομερή περιγραφή σκηνής και εστιασμό οργάνων. Αυτό ωφελείται στην έλλειψη παραμόρφωσης Και στην απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στα 2 κανάλια.
1. Αυτό το μηχανάκι μετράει τραγικοαπίστευτα καλά (να είμαι in και εγώ με την argo) και οδηγεί τα πάντα. Θα ήθελα μία αναφορά εξαίρεσης από "τα πάντα" που δύναται να το χαλάσει.

2. Ελλείψει αναφοράς ΘΑ υποθέσω ότι μιλάς για διολιοφθορά από τους "εχθρούς" του

3. Τι εστί φίλοι και εχθροί για ένα μηχάνημα?

4. Το χαρακτηριστικό της ΤΡΟΜΕΡΗΣ περιγραφής σκηνής σε ποια μονάδα μέτρησης υπάγεται?

-Τελικά το νήμα έχει σχέση με το εν λόγο ενισχυτή ή με την έμμεση σύγκριση θηριωδών ενισχυτών?
-Το ότι σε μερικά setups ακούστηκε καλύτερα δεν έχουμε και την άμμεση συνεπαγωγή της καθολικότητας
-Οι mola mola θα βγούν στην αγορά οσονούπω και θα κριθούν με βάση τα υποκειμενικά κριτήρια των υποψήφιων αγοραστών

PS: Δεν τους άκουσα....
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μεγάλη κουβέντα είπες .
Τι εστί λοιπόν "ακουστική κρίση "
Αναγνωρίζω το δικαίωμα στην ακουστική κρίση σε ελάχιστους .
Αναγνωρισμένους στουντιάδες,μουσικούς (όχι σε όλους τους μουσικούς) και σε κάτι τζιμάνια στα R&D κάποιων μεγάλων εταιρειών.πχ B&w



Oι "έμπειροι ακροατές" είναι συνήθως HEAVILY BIASED .Ποτισμένοι με πεποιθήσεις που με την πάροδο των ετών έχουν τσιμενταριστεί.
Μπορούν να αρέσκονται σε οτιδήποτε .Η γνώμη τους όμως έχει πολύ περιορισμένη αξία,μόνο μεταξύ τους .
Μετράνε την εμπειρία με χ0.000 €,ακούνε ρακ,σηκώνουν τα καλώδια από το πάτωμα,χρησιμοποιούν μαγικές λίθους εξαγνισμού και επίχρυσα καλώδια UTP για λιγότερο jitter .Και αντιμετωπίζουν τα "ηχητικά προβλήματα" με καλώδια ρεύματος .



Ξεστοκάρεις ;:biggrin:[/QUOT

τελικα ο Ερικ Κλαπτον με τι παιζει ΄; με fender ; η με orange;

τελικα δεν ειπες ο eric
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Το χαρακτηριστικό της ΤΡΟΜΕΡΗΣ περιγραφής σκηνής σε ποια μονάδα μέτρησης υπάγεται?
Είναι μονάδα της Οπτικής.....αλλά ρε γ@μ@το δεν μού'ρχεται το όνομα .:thumbsdown:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Μεγάλη κουβέντα είπες .
Τι εστί λοιπόν "ακουστική κρίση "
Αναγνωρίζω το δικαίωμα στην ακουστική κρίση σε ελάχιστους .
Αναγνωρισμένους στουντιάδες,μουσικούς (όχι σε όλους τους μουσικούς) και σε κάτι τζιμάνια στα R&D κάποιων μεγάλων εταιρειών.πχ B&W

Oι "έμπειροι ακροατές" είναι συνήθως HEAVILY BIASED .Ποτισμένοι με πεποιθήσεις που με την πάροδο των ετών έχουν τσιμενταριστεί.
Μπορούν να αρέσκονται σε οτιδήποτε .Η γνώμη τους όμως έχει πολύ περιορισμένη αξία,μόνο μεταξύ τους .
Δεν παύει όμως να έχουν "ιδία άποψη" η οποία συνήθως αιτιολογείται.
Τι να πούμε και γι αυτούς που ψάχνουν τον "γκουρού", να τους πει που θα καταλήξουν και στο τέλος πέφτουν σε αδιέξοδο...

Τελικά ρε παίδες ποιός θα μας πει τι ορίζεται ως "σωστό" για ένα μέσο χομπίστα?

  • Να ακούει στο χώρο του δοκιμάζοντας μηχανήματα και σύμφωνα με τις προσωπικές του εκτιμήσεις να αποφασίζει τι θα αποκτήσει?
  • Να ακούει στον dedicated χώρο του, που θα πρέπει ήδη να έχει ξοδέψει κάποια έξτρα χρήματα με ειδική ακουστική μελέτη?
  • Να βασίζεται μόνο στα specs χωρίς να ακούει, μια και είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα, αλλά να ακούει και να κρίνει συστήματα των άλλων?
  • Να βασίζεται στα specs και να τα ακούει αλλού? Πχ σε ένα στούντιο, ή σε κατάστημα? Κι αν "ναι", γιατί να μην τα ακούσει και στον "μη" εξειδικευμένο χώρο του?
  • Χρειάζεται να είναι "γκουρού" στα ηλεκτρονικά για να μπορέσει να κρίνει έναν ήχο αν του αρέσει ή όχι, ή χρειάζεται να έχει "ακουστική κρίση"?

Αφού μου ξεκαθαρίσετε τα παραπάνω, οι δυο επόμενες ερώτησεις χρήζουν μη διπλωματική απάντηση:

  • Ποιός μιλάει για την "ταμπακέρα" (ποιός πλερώ...) στο τέλος? Ο γκουρού (πωλητής ή φίλος) που προτίνει σύμφωνα με τις γνώσεις του ένα μηχάνημα ή ο αγοραστής (ο άσχετος που έχει ακούσει τον σχετικό)?
  • Και όταν φτάσει ο "άσχετος" στο δια ταύτα, ακούγοντας τον(τους) "σχετικό(σχετικούς)" και μετά από 6 μήνες αποδειχθεί "άνθρακες ο θησαυρός" στα αυτιά του, τότε ...γιατί πάλι να τον(τους) λάβει υπ' όψην του?
(Και μη μου το ρίξετε στην αναβάθμιση και στην ανοιχτομυαλοσύνη γιατί χόρτασα από αυτά ..φτάνει!)

... Την καλημέρα μου και από μένα και καλή εβδομάδα σε όλους!


Αναμένω απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματά μου ...μέχρι τώρα κανείς βοηθός??
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και για την ιστορια θα πω οτι το καλυτερο ever συστημα που εχω ακουσει απο την εδω παρεα ειναι του Kοτσωνη , και δεν πρεπεινα ξεχνουν καποιοι οτι το γαμω πικαπ του το εχει στυσει ο [ασχετος] κατα καποιους Παπας!!!! Οταν ομως το ακουσαν ακομα τον παιζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στον αντιποδα Μανο μου, επρεπε να κανω εγω 414 χλμ και εσυ κοντα 500 χλμ για να γυρισεις εσυ ο ιδιος να μου πεις αδιαφορο!!!!!!!!!! και ολα αυτα για ενα συστημα που ο κατοχος του παντα βαδιζει με την τεκμιριωμενη γνωση!!!!!!!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Να απαντήσω στις μη διπλωματικές.....

-ποιός πλερώ ;
Ο μάγκας ,ο τσίφτης,ο καραμπουζουκλής .Ο "με τον παρά μου και την κυρά μου" .

-περί ανθράκων.....
Ας πρόσεχε ποιούς "σχετικούς" συμβουλεύτηκε .

Τα περί σωστού για τον "μέσο χομπίστα"
Αν κάποιος δεν έχει τεκμηριωμένη άποψη για το πως θέλει να ακούει κρύβεται πίσω από μέσους όρους .Και καταλήγει να κυνηγάει την ουρά του .
Στα χόμπυ συνήθως παθιάζεσαι και ψάχνεσαι .Στο HiFi hobby συνήθως αγοράζεις περιμένοντας να την "ακούσεις".
Αντιοικονομικό και ατελέσφορο .
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και για την ιστορια θα πω οτι το καλυτερο ever συστημα που εχω ακουσει απο την εδω παρεα ειναι του Kοτσωνη , και δεν πρεπεινα ξεχνουν καποιοι οτι το γαμω πικαπ του το εχει στυσει ο [ασχετος] κατα καποιους Παπας!!!! Οταν ομως το ακουσαν ακομα τον παιζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στον αντιποδα Μανο μου, επρεπε να κανω εγω 514 χλμ και εσυ κοντα 600 χλμ για να γυρισεις εσυ ο ιδιος να μου πεις αδιαφορο!!!!!!!!!! και ολα αυτα για ενα συστημα που ο κατοχος του παντα βαδιζει με την τεκμιριωμενη γνωση!!!!!!!
Επέλεξες να πέσεις σε βαθεία νερά .
Κολύμπα μόνος σου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.132
Μηνύματα
2.889.751
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top